Zavřít reklamu

Jestli se o nějaké potenciální nové funkci v iPhonu mluví už opravdu dlouho, je to bezdrátové nabíjení. Zatímco většina konkurentů již ve svých chytrých telefonech možnost nabíjet jinak než přes připojený kabel uvedla, Apple stále vyčkává. Podle posledních zpráv je to možná kvůli tomu, že ho současný stav bezdrátového nabíjení neuspokojuje.

Zpravodajský web Bloomberg dnes s odvoláním na své zdroje přinesl zprávu, že Apple vyvíjí novou bezdrátovou technologii, kterou by mohl představit ve svých zařízeních v příštím roce. Ve spolupráci se svými americkými a asijskými partnery chce Apple vyvinout technologii, díky které bude možné nabíjet iPhony bezdrátově na větší vzdálenost, než je nyní možné.

Takové řešení by patrně ještě nebylo připravené pro letošní iPhone 7, chystaný na podzim, který má odstranit 3,5mm jack a v té souvislosti se často mluvilo také o indukčním nabíjení. Tím by totiž Apple vyřešil problém, kdy by se při použití Lightning sluchátek nedal zároveň telefon nabíjet.

Apple se však zřejmě nechce spokojit se současným standardem bezdrátového nabíjení, kterým je přiložení telefonu na nabíjecí podložku. Stejný princip, kdy musí být zařízení přiloženo, sice využívá u svých Watch, ale do iPhonů chce nasadit lepší technologii.

nomad-stand-for-apple-watch

Ostatně už v roce 2012 Phil Schiller, marketingový šéf Applu, vysvětloval, že dokud jeho firma nepřijde na to, jak udělat bezdrátové nabíjení skutečně efektivní, nemá smysl ho nasazovat. Proto se nyní Apple snaží překonat technické překážky související se ztrátou energie při přenosu na větší vzdálenost.

Jakmile vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem vzroste, efektivita energetického přenosu klesá, a tak se baterie nabíjí mnohem pomaleji. Právě tento problém inženýři Applu a jeho partnerů nyní řeší.

Problém byl také například s hliníkovými šasi telefonů, přes které se energie obtížně dostávala. Apple nicméně vlastní patent na hliníková těla, přes která se vlny dostávají snadněji a eliminuje problém, kdy kov signál ruší. Například Qualcomm loni oznámil, že tento problém obešel tím, že anténu přijímající energii připevnil přímo k tělu telefonu. Bezdrátové technologie úspěšně vyvíjí také Broadcom.

Není zatím jasné, v jaké fázi Apple novou technologii má, nicméně pokud by ji nestihl připravit do iPhonu 7, měla by se zřejmě objevit v další generaci. Pokud se tento scénář naplní, zřejmě bychom ale neměli očekávat „klasické současné“ indukční nabíjení už letos, protože Apple bude chtít přijít až se skutečně vyladěnou funkcí, s níž bude spokojen.

Zdroj: Bloomberg

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  „..problém, kdy by se při použití Lightning sluchátek nedal zároveň telefon nabíjet….“

  Já nevím, proč v tomhle všichni furt vidí problém? Stejně tak, jako k iPhonu připojím redukci na HDMI, kde je to rozdvojeno i na nabíjecí kabel, může být řešena i redukce na sluchátka.

  Jestli s sebou musím tahat nabíjecí kabel, nějaká redukce se k tomu taky vejde.

  2) Jestli někdo bude mít zařízení, které se nabíjí bezdrátově, tak pravděpodobně bude mít i sluchátka připojená bezdrátově.

  Kde je ten „problém“?

  Tím nechci nijak urážet tento ani jiné články – to v žádném případě.
  Jablickar.cz je moje oblíbená webovka a děkuji, že nás informujete! :-)
  ((chybí mi u článků jen tlačítko „To se mi líbí“))

celý text

Čtěte více.