iWant

Chůvičky od iBaby pohlídají dítě i čistý vzduch

iWant

Každý rodič v dnešní době ocení dětskou chůvičku. Je to přesně sedm měsíců, co se nám narodila dcera Ema. Již od začátku jsem věděl, že pro klid v duši budeme potřebovat nějakou multifunkční kameru. S ohledem na náš jablečný ekosystém bylo jasné, že musí být kompatibilní a plně ovládatelná z iPhonu nebo iPadu.

V minulosti jsem testoval chůvičku Amaryllo iBabi 360 HD, kterou jsem v té době používal na hlídání a monitoring našich dvou koček, když jsme byli o víkendu a v pracovní době mimo domov. Pro dceru jsem však chtěl něco sofistikovanějšího. Moji pozornost upoutala firma iBaby, která nabízí hned několik produktů v oblasti dětských chůviček.

Nakonec jsem se rozhodl, že otestuji hned dva výrobky: iBaby Monitor M6S, což je video chůvička a senzor kvality vzduchu v jednom, a iBaby Air, což je pro změnu chůvička a ionizátor vzduchu. Oba produkty jsem používal několik měsíců a níže si můžete přečíst, k čemu jsou vlastně na první pohled relativně podobné zařízení dobré a jak fungují.

iBaby Monitor M6S

Chytrá video chůvička iBaby M6S představuje bezesporu špičku ve své kategorii. Jedná se o multifunkční zařízení, které kromě Full HD obrazu, pokrývající prostor v rozsahu 360 stupňů, v sobě zahrnuje i senzor kvality vzduchu, zvuku, pohybu či teploty. Po vybalení z krabice jsem akorát musel vymyslet, kam iBaby Monitor umístím. Pro tyto případy výrobci vymysleli i chytrý Wall Mount Kit pro instalaci chůviček na zeď. Osobně jsem si však vystačil s hranou dětské postýlky a rohem zdi.

ibaby-monitor2

Umístění je důležité z toho důvodu, že musí být chůvička neustále umístěná na nabíjecí základně. Jakmile jsem měl vyřešené umístění, pustil jsem se do samotné instalace, která zabere pár minut. Stačilo jen stáhnout z App Storu bezplatnou aplikaci iBaby Care, kde jsem vybral typ zařízení a následně postupoval podle návodu.

iBaby Monitor M6S je především nutné připojit k domácí Wi-Fi síti, což uděláte snadno třeba přes iPhone. Přes USB a Lightning obě zařízení propojíte a chůvička se už všechna potřebná nastavení nahraje. Připojit se umí ke 2,4GHz i 5GHz pásmu, takže je na vás, jak máte řešenou domácí síť, ale připojení by mělo být i díky tomu bezproblémové.

Pak už ještě jen iBaby Monitor připojíte do elektrické sítě, vrátíte zpět na základu a fungujete. Co se týče spotřeby, bere si chůvička pouze 2,5 W, takže by neměl být problém ani tady. Jakmile bylo vše připojené a nastavené, v aplikaci iBaby Care jsem hned viděl obraz naší dcery.

V nastavení jsem si následně nastavil stupně Celsia, přejmenoval kameru a zapnul Full HD rozlišení (1080p). Kamera při horším připojení umí živě streamovat i horší kvalitu obrazu. V případě, že se rozhodnete své ratolesti při spánku či jiné činnosti nahrávat, musíte se spokojit s rozlišením 720p.

Oboustranný přenos zvuku

V aplikaci si také mohu zapnout obousměrný mikrofon, takže můžete nejen poslouchat, ale také na svého potomka mluvit, což je velmi užitečné. Třeba když se dcera probudí a začne brečet. Navíc i o tom mě vzhledem k senzorům pohybu a zvuku dokáže iBaby Monitor M6S rychle informovat. Citlivost senzorů lze nastavit ve třech úrovních a následně vám dorazí do iPhonu notifikace.

V některých případech, například když jeden z nás nemohl zrovna k Emě odběhnout a uklidnit ji, jsem dokonce využil předpřipravené ukolébavky, které jsou dostupné v aplikaci. Samozřejmě to ne vždy pomůže, protože lidský kontakt a obličej nic nenahradí, ale občas to zabere. Ukolébavky se také hodí během usínání.

ibaby-monitor-app

Během dne a noci jsme pak měli Emu neustále pod dozorem, a to v rozsahu 360 stupňů horizontálně a 110 stupňů vertikálně. V aplikaci lze i zoomovat nebo si pořídit rychlou fotografii a video. Ty jsou následně odesílány do bezplatného cloudu, který zdarma poskytuje výrobce. Pořízené fotografie můžete také rovnou z aplikace sdílet na sociální sítě.

Kvalitě obrazu i za horších světelných podmínek pomáhá světelnost 2.0. Ostrý obraz ale přenáší chůvička i při úrovni osvětlení 0 luxů, neboť disponuje nočním viděním s aktivním přísvitem infračervenými diodami, které lze vypínat nebo zapínat v aplikaci. Dceru jsme tak měli pod dohledem i v noci, což je rozhodně výhoda.

Aplikace také dovoluje připojit vícero chůviček a přizvat neomezený počet uživatelů, třeba prarodiče nebo přátele. Ve stejnou chvíli mohou přenášený obraz sledovat až čtyři různá zařízení, což ocení nejvíce babičky a dědečkové.

iBaby Monitor M6S ovšem není pouze o videu. Užitečné jsou i senzory teploty, vlhkosti a především pak kvality vzduchu. Ten sleduje koncentraci osmi nejčastěji se vyskytujících látek, které mohou představovat významné zdravotní riziko (formaldehyd, benzen, oxid uhelnatý, amoniak, vodík, alkohol, cigaretový kouř či nezdravé složky parfémů). Naměřené hodnoty mi pak v aplikaci ukáží přehledné grafy, kde si jednotlivé parametry mohu nechat zobrazit ve dnech, týdnech či měsících.

Chůvička a ionizátor vzduchu iBaby Air

Právě tady se iBaby Monitor M6S částečně překrývá s druhou testovanou chůvičkou iBaby Air, která sice nemá kameru, ale měření kvality vzduchu doplňuje o ionizátor, díky němuž dokáže škodlivý vzduch vyčistit. Také iBaby Air využijete jako oboustranný komunikátor, jen svou ratolest neuvidíte, a také dokáže toto zařízení posloužit jako noční lampička.

Zapojení a napojení na domácí Wi-Fi síť je u iBaby Air stejně jednoduché jako u Monitoru MS6 a vše se taktéž ovládá přes aplikaci iBaby Care. Krátce po instalaci jsem tak hned viděl, jak je na tom vzduch v naší ložnici. Jelikož nebydlíme v Praze ani žádném velkoměstě, během několika měsíců testování jsem v pokoji ani jednou neobjevil žádnou nebezpečnou látku. Přesto jsem si vzduch před spaním několikrát preventivně vyčistil, aby se nám lépe usínalo.

ibaby-air

Pokud by chůvička iBaby Air nějaké nebezpečné látky naměřila, dokáže se o ně okamžitě postarat aktivací ionizátoru a vypouštěním záporných iontů. Dobré je, že k čištění nejsou potřeba žádné filtry, které byste museli prát či jinak čistit. Jen zmáčknete v aplikaci tlačítko Clean a přístroj se o vše postará.

Naměřené hodnoty si můžete stejně jako u Monitoru M6S nechat zobrazit v přehledných grafech. V aplikaci také vidíte aktuální předpověď počasí a další meteorologické údaje. V případě, že by se v ovzduší pokoje objevily nějaké látky, upozorní na to iBaby Air nejen notifikací a zvukovou výstrahou, ale i změnou barvy vnitřního LED prstence. Barvy pro různé stupně výstrah si lze přizpůsobit na míru, pokud by vám nevyhovovaly ty přednastavené výrobcem. Nakonec se dá iBaby Air využít také jako obyčejné noční světlo. V aplikaci si na barevné stupnici vyberete světlo podle nálady a vkusu, včetně intenzity osvětlení.

Co se týče chůvičky jako takové, také iBaby Air vás upozorní, jakmile se Ema probudila a začala křičet. Opět jsem ji mohl svým hlasem uklidnit či ji pustit z aplikace nějakou písničku. I v případě iBaby Air platí, že do ovládací aplikace můžete přizvat neomezený počet uživatelů, kteří budou mít přístup k údajům a mohou dostávat upozornění na kvalitu vzduchu. Aplikace také dovoluje přidat neomezený počet těchto monitorů.

ibaby-air-app

Mobilní aplikace iBaby Care je velmi jednoduchá a graficky názorná, ale jistě je co zlepšovat. Grafy a detailní údaje by si zasloužily trochu více péče, ale co považuji za největší problém, je její zátěž na baterii. iBaby Care jsem několikrát nechal běžet na pozadí a nevěřil jsem vlastním očím, jak rychle umí sežrat skoro celou kapacitu iPhonu 7 Plus. Ve využití si vzala až 80 %, takže rozhodně doporučuji po každém použití aplikaci zcela ukončit. Snad to vývojáři brzy vyřeší.

Naopak musím pochválit přenos zvuku a videa, který je u zařízení iBaby naprosto perfektní. Vše funguje tak, jak má. V závěru tak záleží pouze na vás, co potřebujete. Při rozhodování mezi dvěma zmíněnými produkty bude patrně klíčovým faktorem kamera. Pokud ji chcete, iBaby Monitor M6S vyjde u EasyStore.cz na 6 498 korun. Jednoduší iBaby Air s ionizátorem vzduchu stojí 4 199 korun.

Sám jsem nakonec zvolil Monitor M6S, který toho nabízí více a právě kamera byla důležitá. iBaby Air má smysl především v případě, že máte v pokoji s kvalitou vzduchu problém, ionizátor je pak k nezaplacení. Navíc není problém mít oba přístroje zároveň, ale většina funkcí se pak zbytečně překrývá.