Zavřít reklamu

Žádný operační systém není bezchybný, ani OS X není radno používat bez údržby, byť třeba jen minimální, a ideálním pomocníkem v takové chvíli může být aplikace CleanMyMac 2 od renomovaného vývojářského studia MacPaw.

CleanMyMac 2 je podobně jako předchozí populární verze nástrojem, díky němuž velice jednoduše zbavíte váš Mac od zbytečných a nepotřebných souborů, které zpomalují celý systém. Nejen to však dokáže CleanMyMac 2, hodí se také k odstraňování aplikací, automatickému čištění či optimalizaci iPhoto knihovny.

Téměř každý by teoreticky měl najít pro CleanMyMac 2 na svém Macu využití, pokud samozřejmě nepoužívá nějakou alternativu…

Automatický úklid (Automatic Cleanup)

Tzv. automatické čištění je funkce, která se používá nejsnadněji a zároveň většinou také nejčastěji. CleanMyMac 2 díky ní umí pomocí jediného kliknutí prozkoumat celý systém, ve kterém hledá přebytečné soubory. V přehledném rozhraní přesně vidíte, co právě CleanMyMac 2 zkoumá – od systémových přes staré a velké soubory až po koše. Jakmile je skenování dokončeno, vybere aplikace jen ty soubory, u kterých si můžete být jisti, že je nebudete nikdy potřebovat, a pomocí dalšího kliknutí je odstraníte. Vývojáři si dali záležet, aby druhá verze CleanMyMac prováděla skenování co nejrychleji a celý proces bývá skutečně velice rychlý. Záleží však na velikosti vaší iPhoto knihovny – čím větší ji máte, tím déle bude CleanMyMac 2 pracovat.

Úklid systému (System Cleanup)

Pokud chcete mít nad tím, co CleanMyMac 2 čistí, větší kontrolu, můžete použít další funkci systémového úklidu. Ta opět prozkoumá soubory na disku, celkem pátrá po jedenácti typech zbytečných souborů. Když je skenování hotové, můžete si ručně vybrat, jaké nalezené soubory chcete smazat a jaké ponechat.

Velké a staré soubory (Large & Old Files)

S tím, jak funguje celý systém, souvisí také volné místo na disku. Pokud je váš disk naplněn k prasknutí, nedělá to příliš dobroty. Pomocí CleanMyMac 2 si však můžete prohlédnout, jaké velké soubory se v počítači ukrývají, a také si můžete nechat zobrazit soubory, které jste již určitou dobu nepoužívali. Je možné, že i tady narazíte na data, která vůbec nepotřebujete a jen zbytečně zabírají místo.

V přehledném seznamu získáte všechny důležité informace – název souboru/složky, jejich umístění a velikost. Výsledky také můžete libovolně filtrovat, podle velikosti i podle posledního data otevření. CleanMyMac 2 umí pochopitelně jakýkoliv soubor okamžitě vymazat. Nemusíte otevírat Finder.

Vyčištění knihovny iPhoto (iPhoto Cleanup)

Uživatelé si často stěžují, že iPhoto, aplikace pro správu a úpravu fotografií, často nefunguje úplně plynule. Jedním z důvodů může být i přeplněná knihovna, ve které se nacházejí tisíce souborů. Pomocí CleanMyMac 2 ji nicméně můžete alespoň trochu odlehčit. iPhoto totiž v sobě zdaleka neskrývá jen fotografie, které vidíme při jeho používání. Jablečná aplikace schraňuje velké množství původních fotografií, které byly později editovány a měněny. CleanMyMac 2 všechny tyto jinak neviditelné soubory najde a pokud mu to povolíte, tak i vymaže. Opět si samozřejmě můžete vybrat, jaké fotografie mazat a u kterých chcete nechat i originální verze. Jedno je však jisté – tímto krokem se rozhodně zbavíte minimálně několika desítek megabajtů a možná zrychlíte celé iPhoto.

Vysypání koše (Trash Cleanup)

Jednoduchá funkce, která se postará o vysypání vašeho systémové koše i koše iPhoto knihovny. Pokud máte k Macu připojené externí disky, umí CleanMyMac 2 vyčistit i je.

Odstranění aplikací (Uninstaller)

Odstraňování a odinstalovávání aplikací na Macu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Můžete sice aplikaci přesunout do koše, jenže tím ji neodstraníte úplně celou. V systému po ní zůstanou podpůrné soubory, které však již nejsou potřeba, a tak jednak zabírají místo a jednak zpomalují běh počítače. CleanMyMac 2 se však o celou problematiku hravě postará. Nejprve lokalizuje veškeré aplikace, které na Macu máte, včetně těch, co jsou umístěny mimo složku s aplikacemi. Následně u každé aplikace vidíte, jaké soubory napříč celým systémem zasela, kde se nacházejí a jak jsou veliké. Mazat můžete buď jednotlivé podpůrné soubory (což z hlediska zaručení funkčnosti aplikace příliš nedoporučujeme), nebo rovnou celé aplikace.

CleanMyMac 2 umí odstranit zbylé soubory i po aplikacích, které již nainstalované nejsou, a také najde již nekompatibilní aplikace s vaším systémem a bezpečně je odstraní.

Správce rozšíření (Extensions Manager)

Spolu s některými aplikacemi jako Safari či Growl přichází také řada rozšíření. Ty zpravidla někdy nainstalujeme a již se o ně příliš nestaráme. CleanMyMac 2 všechna tato rozšíření, která se kdy v různých aplikacích nainstalovala, vyhledá a předloží v přehledném seznamu. Přímo z něj pak můžete jednotlivá rozšíření mazat, aniž byste museli zapínat příslušnou aplikaci. Pokud si nejste jisti, zda dané rozšíření můžete smazat bez ohrožení funkčnosti aplikace, stačí nejprve tuto část deaktivovat v CleanMyMac 2 a pokud je vše v pořádku, až následně ji definitivně odstranit.

Skartovač (Eraser)

Funkce skartovače je zřejmá. Stejně jako fyzický skartovač také ten v CleanMyMac 2 zaručí, že se k vašim souborům nikdo nedostane. Pokud mažete na Macu nějaká citlivá data a nechcete, aby se dostala do špatných rukou, můžete obejít koš a vymazat je právě přes CleanMyMac 2, který zaručí rychlý a bezpečný proces.

A když nevíte, jakou funkci vybrat? Zkuste nějaký soubor vzít a přetáhněte ho do okna aplikace nebo na její ikonu a CleanMyMac 2 vám automaticky nabídne, co s daným souborem může provést. Když jste s čištěním hotovi, můžete své výsledky ještě sdílet na sociálních sítích a posílat přátelům. Pokud chcete, aby o váš Mac bylo postaráno pravidelně, umí CleanMyMac 2 naplánovat pravidelné čištění.

Za svůj vynikající nástroj „za čistý Mac“ si MacPaw účtuje necelých 40 eur, tedy zhruba 1000 korun. Nejedná se o příliš levnou záležitost, ale kdo okusí, jak umí CleanMyMac 2 pomoci, nebude mít pravděpodobně s investicí problém. Nehledě na to, že se aplikace od MacPaw často nacházejí v různých akcích, a tak je možné je pořídit výrazně levněji. CleanMyMac 2 byl například součástí posledního Macheistu. Zvýhodněni jsou také ti, kteří si pořídili první verzi aplikace.

[button color=“red“ link=“http://macpaw.com/store/cleanmymac“ target=““]CleanMyMac 2 – 39,99 €[/button]

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tak jak to teda je! Nejdřív článek jak sou všechny ty cleanery pro mac vlastně ztrátou času a místa a možná i osobních údajů. A teď zas že je to pecka?!

  Přesně tohle mě taky napadlo! Nejspíš dostal autor slušný honorář, jinak si tento paradoxní článek nedokážu vysvětlit…

  Osobne si myslim, ze autor clanku si koupil macheist bundle a je nadseny z toho, jak cleanmy mac funguje, protoze doted nic nepouzival a myslel si, ze to funguje v pohode. Casem to nadseni opadne, ale da se pochopit-bonusem je i pekne eye candy gui, ktere i pekne vysvetluje co se deje. Ano prace stylem zapoj hlavu funguje, ale takhle s timto programem je to „jednodussi“-pripomene na co muzete zapomenout:)
  Ad redakce jablickare-je to team lidi, ktere spojuje sefredaktor, neni to firma, ktera jede za svym produktem/sluzbou. Je pravda, ze se to povedlo s tim obrazkem-pobavilo:)

  By ses divil jak dva redaktori stejne redakce muzou mit na neco rozdilny nazor :) Ale to je prece dobre, ne? Nebo snad nepouzivate vlastni hlavu a vse, co se pise tady ci jinde, berete jako svuj nazor? Vypada to tak. A ted je problem, protoze se dva clanky odporovali a potrebujete nekoho, aby vam rekl, co je spravne si myslet :-)

  A mimochodem, Clean My Mac byl zminen v clanku o antivirech a to musim souhlasit, ze v tom asi k nicemu nebude. Ale jako samostatna applikace, ktera s vami projde s procisti disk? Proc ne, ja jsem s ni spokojen.

  Neviem ako vy chalani, ale ja mám MB už tri roky a tri roky mi tam v pohode beží systém bez nejakého upratovania alebo niečo :)

  To já bych tedy bez občasného čištění systému (Cocktail, MainMenu apod.) fungovat nemohl.

  To ono ako na Wine som si musel dokonca ručne čístiť nejaké súbory v systémkových skrytých zložkách pretože je na toľko tupý, že si ich nezmazal sám (hlavne, že písal, že pomoooc, nemám na C už miesto) a dokonca aj pri štandardnej aplikácií pre čistenie ich jednoudcho nedal preč a to boli len dočasné temp súbory. Ale tak pri tom systéme to akože človek mávne len rukou, ale pri Mac OS ja si myslím, že on to sám zvláda veľmi dobre, ale recenzovanú appku možno skúsim aby som videl čo mi to vlastne vyhodí :)

  Jestli to není zbytečná schýza…Můj 4,5 roku starý iMac jede na CS5 poměrně svižně a ani jednou jsem nepodnikl žádný čištění. Používám náročné aplikace a i tak není opravdu třeba.

  nedavno tu byl clanek kde byl primo tenhle program jmenovan jako „nevhodny“ tak jak to tedy je?

  Přímo tato aplikace rozhodně jako nevhodná jmenována nebyla.

  screenshot a lin na březnový článek jsem poslal. věřím, že až ho schválite tak změníte názor. o nic nejde ale je to zavádějící v březnu „Za žádnou cenu si neinstalujte ani jeden z těchto programů!“ a v dubnu „Za svůj vynikající nástroj „za čistý Mac“ si MacPaw účtuje necelých 40 eur“

  Je zajímevé že jen autor vychvaluje a nemůže bez něj fungovat, jiným MAC šlape chromadu let a nic??

  Práve toto mi motá hlavu :D Mi to príde ako zaplatený článok, ale ten sa tu nenosí, či? :)

  Zaplacený článek to není. Zkrátka a dobře mám s aplikací jen dobré zkušenosti, tak proč bych nemohl chválit? Pokud ho někdo nepotřebuje, prosím, to je možné, ale pro mě je to šikovný pomocník. Navíc by mě zajímalo, zda by MacPaw mělo zapotřebí platit si v České republice nějaký článek. Lidé tu za aplikaci nedají ani euro, natož několikanásobně víc. Ani když dostanou doporučení.

  Koukám Ondro, že tě tady stírá každý cupertinský expert.

  Holt budu asi lama, ale od Panthera jsem s sebou táhl hromadu smetí, hlavně v knihovně iPhoto. Za tu dobu jsem zkoušel vyházet smetí vším možným, od Onyxu po jánevímco (vč. koupených Pather/Tiger/Leopard/Snow Lepard/Lion Cache Cleaner, MainMenu Pro), ale CleanMyMac 2 se nebojím používat a efektivně mi pomáhá šetřit místo, odmazávat zapomenuté pracovní verze designů apod. Hlavně po přechodu z iMacu a MBP na MBA s menším SSD to sakra bodne. Zvlášť, když do knihovny iPhoto hážu věci z fotobank, snapshoty pro inspiraci atd. a syncuju to do iPadu a iPhone, tak ten bordel roste ohromnou rychlostí.

  Užitečná recenze, kecy hoď za hlavu.

  jako nezlobte se na mě, ale 40éček za něco, co akorát smaže pár filů je docela extrém.. Stačí nebýt prase mýt trochu rozumu a neinstalovat každou hovadinu.. Prej 40éček :D

  Moje chyba. Měl jsem za to, že byl jmenován jen MacKeeper, ačkoliv by to asi bylo jedno. A když už jsme takové dva články publikovali, musím oponovat, že by měl snad CleanMyMac zpomalovat váš systém. Žádnou takovou zkušenost s touto aplikací nemám.

  Já tedy nevím, školy nemám :). Mohl bych poprosit o vysvětlení, jak soubory, které leží na disku, cituji z článku: „zpomalují běh počítače“? Chápal bych to, pokud je úplně plný disk, ale jinak nevím. Díky

  Odstraněním souborů s jazykovými verzemi zrychlí počítač minimálně na čtyřiceti až osmdesátinásobek :-)

  Fakt je, že když si pomocné soubory program vyrobil, a já mu je smažu, pak je bude muset vyrobit znovu, čímž se zpomalí …popřípadě nenastartuje systém, což jsem dvakrát řešil. Ale to je třeba jen opakovaný individuální případ…

  Realita je taková, že switcheři jsou zvyklí zatahovat móresy z Woken do Macu. Jak jsem napsal: Widowsovské problémy nechejme uživatelům Windows :-) http://jablickar.cz/nejlepsi-antivir-pro-mac/

  Fakt je, že někteří uživatelé mají Mac jen na testování, kolik toho vydrží, jaký je rozdíl mezi Mac a Windows, a těm se zavděčí právě software, mířící na pěněženky uživatelů. Naopak kdo potřebuje počítač na práci, nemá absolutně čas řešit takové kraviny, jako je smazání souborů s jazykovými verzemi. Nevím, ale mi ušetřených 50 MB moc smysl nedává, když soubor v Photoshopu, iMovie, Pixelmatoru, Final Cutu nebo dalších, má řádově stovky MB až GB…

  Naopak zmíněný soft můžu vřele doporučit všem, kdo nemají Mac na práci, ale jen na „hraní“. Určitě je bude obrovsky uklidňovat pocit, že smazali všech 42 MB nepotřebných souborů a že zrychlili svůj počítač o celé 0,04 procenta.

  Ostatní Ondřejovy články se mi fakt moc líbí.

  No ja s Clean My Mac 2 smazal asi 50 GB nepotrebnych dat (jazyky, iphoto duplikaty, zapomenute velke binarkt atd). Coz na domacim fusion udela divy (kolik z toho asi bylo na ssdcku?)
  Koupil jsem ho v bundlu, 40 dolaru bych za nej nedal. Ale sikovny na smazani spousty dat. Jak rikas, lidi co potrebujou pracovat nemaji cas prochazet manualne disk a hledat velke soubory co uz nepotrebujou.
  Plus to kompletni odinstalovavani, sprava extensions atd. Ja byl driv skeptik, avsak CMM2 je opravdu paradni.

  Musím konstatovat, že se to tady ubírá stejně pitomým směrem jako obecná internetová média. Prostě komerční sr…. napsaná nezkušeným redaktorem. Kde jsou ti Apple guru z dob KPPM (schválně, kdo z vás ví, co ta zkratka znamená).
  Jak už jsem psal několikrát na různých fórech: programy MacKeeper a Clean My Mac jsou k ničemu a viděl jsem u kolegy na iMacu 27“, jak mu MacKeeper za 80 USD zpomaloval celý počítač.

  Pokud chcete udržovat systém a čistit, používejte aktuální Onyx, opravujte práva a nechte proběhnout udržovací měsíční, týdenní a denní skripty. Na odinstalaci je vhodný třeba Appzapper. Disk dále udržujte systémovou Obsluhou disků a můžete tu a tam resetovat PRAM. Nic lepšího není a nevymyslíte, věřte tomu!

  Pokud máte pomalého Maca na systému 10.7.x jděte na 10.8.x nebo na 10.6.8. Lepší systém (myslím tím rychlost, odezva), než 10.6.8 na Maca není. Nové Macy, kde nemůžete 10.6 instalovat nezbývá, než dát 10.8.

  SL je dle meho nazoru zatim nejpovedenejsi verze OSX na trhu, a je rozdil (alespon pro me) mit o 20 stupnu nizsi teplotu pri praci ( chrome, sublime, git). Drzim Applu palce aby se 10.9 povedl o neco vice nez 10.8. Mimochodem mam mam tu nejposlednejsi verzi MBP ktera SL rozchodi – late 2011 i7, takze zadny lenoch co by se mel pri praci na ML nejak zapotit…

  Mc neni Windows, i kdyz i ten nepotrebuje moc pece kdyz se na PC umite chovat.
  Mam herni PC ktere uz dobreho trictvrte roki bezi bez problemu ci zpomaleni a nemel sem potrebu nejakou „chytrou“ app instalovat, presto sem dnes zkusil ccleaner, krom 500MB cache po windows update jen par drobnosti v registrech nic dalsiho nenasel..

  Ale zpet k tematu, za vice nez 4 roky pouzivani OSX (podotykam stale 10.6.8) sem zadne ze zminovanych aplikaci nepouzival a ani nemam potrebu, proc? Ja prosten nevidim zadne zpomaleni, zadne problemy ani zdlouhave nahravani. Docela lituju lidi kteri jsou ochotni platit za takoveto aplikace a verim ze jsou spise hodne leda tak app bundlu, protoze jsou v podstate bezcenne a tak dodavaji pocit ze jste usetrili balik penez. Stahnete si Onyx, kdyz si vzpomenete tak jej jednou mesicne zapnete spustte opravu prav a mesicni/tydenni/denn udrzbu, nainstalujte pripadne zaplaty a restart. Tot vse. Mam pratele kteri po mesici pouzivani maji OSX zaneradeny kdejakou zhovadilosti a divi se, ze system je pomaly atp. Holt system neni blbuvzdorny…pokid nebudete instalovat kde jakou blbost, spravne odinstalovavat appky a prilezitostne pecovat o OS jak je zmineno vyse, muze vas system svihat bez problemu treba 10 let bez potreby preinstalace…

celý text

Čtěte více.