Zavřít reklamu

Pablo Picasso kdysi pronesl slavný citát “Dobrý umělec kopíruje, skvělý umělec krade”. Ačkoliv je Apple lídrem v inovacích, i on si občas propůjčí nějaký ten nápad. Jinak tomu ani není v případě iPhonu. S každou novou verzí iOS přibývají nové funkce, ovšem některé z nich mohli uživatelé používat díky komunitě kolem Cydie.

Notifikace

Stará podoba notifikací byla dlouho řešeným problémem a jailbreaková komunita se s ní snažila vypořádat po svém. Jeden z nejlepších způsobů přinesl Peter Hajas ve své aplikaci MobileNotifier. Toto řešení se Applu zjevně líbilo natolik, že Hajase zaměstnal a finální řešení, které lze v iOS naleznout, se velmi podobá jeho tweaku z Cydie.

Wi-Fi synchronizace

Už několik let volali uživatelé po možnosti bezdrátové synchronizace, s čímž ostatní mobilní OS neměly problém. Dokonce dnes již mrtvé Windows Mobile bylo možné synchronizovat přes Bluetooth. S řešením přišel až Greg Gughes, jehož aplikace pro bezdrátovou synchronizaci se objevila i v App Store. Dlouho se tam ovšem neohřála, a tak se přesunula po odstranění Applem do Cydie.

Zde ji více jak půl roku nabízel za cenu 9,99 $ a aplikace fungovala na výbornou. Při uvedení iOS byla představená stejná funkce pyšnícím se navíc dost podobným logem. Náhoda? Možná, nicméně podobnost je více než zřejmá.

Notifikace na Lock Screenu

Několika z nejpoužívanějších aplikací z Cydie byly také tweaky, které umožňovaly zobrazovat různé informace na zamčené obrazovce, mezi nimi Intelliscreen nebo LockInfo. Ty kromě zmeškaných hovorů, přijatých zpráv nebo mailů zobrazovaly i události z kalendáře nebo počasí. Až tak daleko to zatím Apple v iOS nedotáhl, “widgety” pro počasí a akcie jsou pouze v Notification Center, navíc seznam nadcházejících událostí z kalendáře zatím chybí úplně. Uvidíme, co ukáží další bety iOS 5. Snad se dočkáme více těchto widgetů a tudíž větší využití zamčené plochy.

Focení tlačítkem pro hlasitost

Restrikce Applu přísně zakazovaly používání hardwarových tlačítek k jiným účelům než ke kterým slouží. Již dávno bylo možné tyto tlačítka naprogramovat pro různé funkce díky Cydii, překvapením ovšem bylo, když aplikace Camera+ nabídla focení tlačítkem pro hlasitost jako skrytou funkci. Nedlouho na to byla z App Store odstraněna a objevila se zpět až po několika měsících, nicméně bez této užitečné funkce. Nyní je možné tímto tlačítkem fotit přímo v nativní aplikaci. Holt i Apple dospívá.

Multitasking

Jsou to dva roky, kdy Apple přišel s velkohubým prohlášením, že multitasking v telefonu není třeba, že spotřebovává hodně energie a přinesl řešení v podobě push notifikací. To sice řešilo například úkolovníky či IM klienty, nicméně pro jiné aplikace, jako je třeba GPS navigace, byl multitasking nutností.

V Cydii už nějakou dobou fungovala aplikace Backgrounder, která umožňovala plnohodnotný běh na pozadí pro určené aplikace a existovalo pro ni několik nástaveb pro přepínání aplikací běžících na pozadí. Spotřeba energie sice byla vyšší, ale multitasking plnil svůj účel. Apple nakonec multitasking vyřešil po svém a umožnil určité služby běžet na pozadí a uspávat aplikace pro okamžité spuštění. I přes běžící multitasking tak stav nabití neklesá vražedným tempem.

Pozadí Springboardu

Teprve ve čtvrté verzi iOS mohli uživatelé měnit fádní černé pozadí hlavní obrazovky za libovolný obrázek, přitom díky jailbreaku byla tato funkce možná už u prvního iPhonu. Nejznámější aplikací pro změnu pozadí i celých témat byl Winterboard. Ten dokázal třeba i měnit ikonky aplikací, čehož využila i Toyota při propagaci svého nového vozidla. Díky dobrým vztahům s Applem však byla nucena své motoristicky laděné téma z Cydie stáhnout. Vlastní pozadí si však majitelé straších telefonů, jako je iPhone 3G, stejně nezmění, a tak je jailbreak jedinou možnou cestou.

Wi-Fi Hotspot a Tethering

Ještě před uvedením tetheringu v iOS 3 bylo umožněno sdílení internetu skrze jednu aplikaci přímo v App Store. Tu ale Apple po nějaké době (asi na žádost AT&T) stáhl. Jedinou možností tak bylo využití aplikace z Cydie, například MyWi. Ta kromě tetheringu umožňovala i vytvoření Wi-Fi Hotspotu, kdy se telefon proměnil v malý Wi-Fi router. Navíc pro tento typ sdílení internetu nebylo třeba mít v počítači nainstalované iTunes, jako tomu bylo třeba v případě oficiálního tetheringu. Navíc se mohlo k síti připojit jakékoliv zařízení, třeba jiný telefon.

Wi-Fi hotspot se nakonec objevil, poprvé v CDMA iPhonu určeným pro síť amerického Verizonu. Pro ostatní iPhony byla tato funkce dostupná s iOS 4.3.

Složky

Až do iOS 4 nebylo možné jakkoliv slučovat jednotlivé aplikace, a tak mohl být při několika desítkách nainstalovaných aplikací na ploše celkem nepořádek. Řešením byl tehdy tweak z Cydie jménem Categories. To umožňovalo vkládat aplikace do složek, jež se spouštěly jako samostatné aplikace. Nebylo to sice nejelegantnější řešení, ale za to funkční.

S iOS 4 jsme se oficiálních složek sice dočkali, bohužel s omezením 12 aplikací na složku, což je třeba v případě her nedostačující. Ovšem tento neduh řeší také Cydie, konkrétně InfiFolders.

Podpora Bluetooth klávesnice.

S Bluetooth to v iPhone nebylo nikdy lehké. Jeho funkce byly vždy poměrně omezené a nedokázal přenášet soubory, jak to bylo dávno možné u jiných telefonů, ze začátku ani nepodporoval profil A2DP pro stereo audio. Alternativou proto byly dvě aplikace z Cydie, iBluetooth (později iBluenova) a BTStack. Zatímco první jmenované se starala o přenosy souborů, druhá umožňovala připojit další zařízení pomocí Bluetooth včetně bezdrátových klávesnic. To vše bylo možné už dva roky před uvedením podpory Bluetooth klávesnic, která se objevila v iOS 4.

Copy, Cut & Paste

Je to skoro až k neuvěření, že se takové základní funkce jako jsou Kopírovat, Vyjmout a Vložit objevily až v po dvou letech existence iPhonu v iOS 3. iPhone si díky tomu čelil velké kritice a jediným řešením bylo sáhnout po jednom z tweaků v Cydii. To umožňovalo pracovat se schránkou velice podobně, jako je tomu dnes. Po výběru textu se objevila známá kontextová nabídka, ve které si uživatel mohl zvolit jednu z těchto tří funkcí

Mirroring

Ačkoliv standardní video aplikace iPod podporovala video výstup již dlouho, funkce mirroring, která přenáší veškeré dění na obrazovce iZařízení do televize, monitoru nebo promítačky, byla dostupná pouze přes Cydii. Aplikace, která tuto funkci umožňovala, se nazývala TVOut2Mirror. Skutečný Mirroring přišel až s iOS 4.3 a poprvé byl předveden u iPadu společně s HDMI redukcí, skrz kterou byl mirroring možný. V iOS 5 by měl mirroring fungovat i bezdrátově pomocí AirPlay.

FaceTime přes 3G

Přestože není tato informace oficiální, videohovory uskutečněné přes FaceTime by nyní neměly být omezovány pouze na Wi-Fi síť, ale bylo by možné jejich využití i na 3G síti. Napovídá tomu hláška v betě iOS 5, která se objeví při vypnutí Wi-Fi a mobilních dat. FaceTime na mobilní síti byl možný zatím pouze pomocí jailbreaku díky utilitě My3G, která simulovala připojení na Wi-Fi síti, přitom přenos dat probíhal přes 3G.

Víte o dalších funkcích, které si Apple vypůjčil od vývojářů v jailbreakové komunitě? Podělte se o ně v komentářích.

Zdroj: BusinessInsider.com


.