Zavřít reklamu
iWant

Dictionaries – český překladový slovník a kontrola pravopisu pro Mac snadno a rychle

iWant

Novou aplikaci Dictionaries by neměl minout nikdo, kdo používá Mac a ještě na něm nemá nainstalovaný český překladový slovník nebo kontrolu pravopisu. Václav Slavík připravil nástroj, díky kterému je přidání těchto dvou užitečných prvků velice snadné.

Dictionaries podporují celkem 44 jazyků, mezi kterými nechybí čeština. Pokud si ji přes aplikaci na Macu přidáte, získat jednak překladový slovník (z češtiny do angličtiny a obráceně) a také kontrolu pravopisu. Data aplikace sbírá z Wiktionary a jen český jazyk nabízí přes 44 tisíc hesel, navíc vývojář slibuje pravidelnou aktualizaci databáze.

Výhoda slovníků v Dictionaries je nejen ve snadné instalaci, kdy si z nabídky stačí zvolit požadovaný jazyk a jednou kliknout, ale zároveň jsou všechny slovníky formátované ve stylu OS X El Capitan. Jakmile si tedy vyhledáte nějakou definici v systémové aplikaci Slovník nebo přímo v různých aplikacích, vše do sebe zapadne. Detail, který však mohl u jiných slovníků některým uživatelům vadit.

Dictionaries zároveň do Macu nainstalují také kontrolu pravopisu ve vybraném jazyce, což využije snad každý uživatel. Stejný „spellchecker“, jako instalují Dictionaries, používají také OpenOffice nebo Firefox, takže databáze je kvalitní a kontrola pravopisu funguje dobře. Pro lepší fungování je dobré nastavit si češtinu Předvolby systému > Klávesnice > Text > Pravopis, nicméně OS X by měl češtinu po chvilce rozeznat i v případě automatické nastavení dle jazyka.

Aplikaci Dictionaries si můžete stáhnout z webu Dictionaries.io zdarma, nicméně dostanete část slovníkových hesel. Kompletní slovníková databáze se odemkne za 6 eur (160 korun), což je za to, kolik práce a času dokáže vestavěná česká oprava pravopisu, případně výkladový slovník ušetřit, skutečně pakatel.