Zavřít reklamu

Představení nové řady iPhone 14 je doslova za dveřmi. Apple novou generaci svých telefonů odhalí již dnes večer, ve středu 7. září 2022, při plánované akci Apple Event. Akce má začít v 19 hodin místního času a o slovo se pravděpodobně přihlásí nová generace iPhone 14, která bude doplněna hned trojicí jablečných hodinek – Apple Watch Series 8, Apple Watch SE 2 a Apple Watch Pro.

Dle řady úniků a spekulací se mají iPhony 14 pochlubit řadou zajímavých změn. Dle všeho nás čeká odstranění dlouho kritizovaného výřezu a jeho nahrazení dvojitým průstřelem. Zajímavostí také je, že pouze modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max mají disponovat novějším čipsetem Apple A16 Bionic, zatímco základní telefony se budou muset spokojit s loňskou verzí A15 Bionic. Tohle ale nyní nechme stranou a pojďme se zaměřit na něco jiného, respektive na fotoaparát. Mnoho zdrojů totiž zmínilo příchod 48Mpx hlavního fotoaparátu, čímž by Apple po letech konečně nahradil zajetý 12Mpx senzor. Tato změna by se však měla týkat jen modelů Pro.

Přijde lepší zoom?

Vzhledem ke spekulacím o příchodu senzoru s větším rozlišením se není čemu divit, že jablíčkáři začali spekulovat nad případnými možnostmi zoomu. Je proto otázkou, zda si nová vlajková loď v tomto polepší či nikoliv. Dosavadní iPhone 13 Pro (Max) se z hlediska optického přiblížení spoléhá na svůj teleobjektiv, který zajišťuje trojnásobný (3x) zoom. Ten je dostupný pouze na modelech Pro. Základní modely v tomto mají bohužel smůlu a musí se spokojit s digitálním zoomem, který samozřejmě nemusí dosahovat takových kvalit. Někteří jablíčkáři proto přišli s teorií, zdali vylepšení nepřinese právě zmiňovaný 48Mpx hlavní senzor, který by se díky tomu mohl dočkat kvalitnějšího digitálního zoomu. Bohužel tyto zprávy byly velice rychle vyvráceny. Stále navíc platí, že digitální zoom nenabídne takovou kvalitu jako zoom optický.

Podle přesnějších zdrojů, mezi které můžeme zařadit například respektovaného analytika jménem Ming-Chi Kuo, se letos ještě zásadních změn nedočkáme. Podle jeho informací přinese pořádnou změnu až iPhone 15 Pro Max. Ten by měl jako jediný z příští řady přinést takzvaný periskopový fotoaparát, s jehož pomocí lze přidat fyzicky mnohem větší čočku a celkově fotoaparát vměstnat do tenkého těla telefonu za pomoci principu periskopu. V praxi to funguje poměrně jednoduše – pomocí zrcadla se zlomí světlo tak, aby mohl být zbytek fotoaparátu umístěn po celé výšce telefonu a nikoliv v jeho šířce. Tuto technologii můžeme už roky znát od konkurenčních výrobců, kteří díky ní přinášejí stále kvalitnější fotoaparáty, které se dokážou postarat až o 100x zoom. Podle těchto spekulací ale takovouto výhodu nabídne pouze model iPhone 15 Pro Max.

iPhone 13 Pro Jablíčkář
iPhone 13 Pro

Přesnější analytici a leakeři tedy mluví jasně – lepšího zoomu, ať už optického či digitálního, se od nové řady iPhone 14 zatím ještě nedočkáme. Dle všeho si tak budeme muset počkat až na rok 2023 a řadu iPhone 15. Plánujete přejít na očekávaný iPhone 14? Případně na jaké novinky se těšíte nejvíce?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.