iWant

iMessage by chtěly být moderní a atraktivní, ale zatím se hledají

iWant

Netřeba debatovat o popularitě iMessage. Jednoduchost a nativní implementace v rámci Zpráv je něco, díky čemu jsou „modré bubliny“ oblíbené. Onu jednoduchost ale začal Apple loni trochu eliminovat, i kvůli tlaku konkurenčních komunikačních platforem, které toho nabízejí stále víc.

Proto se Apple rozhodl v iOS 10 svou komunikační službu výrazně obohatit a nabídl mnoho prvků, jež uživatelé hojně používali třeba v Messengeru nebo WhatsAppu. Vůbec největší novinkou se však stal vlastní App Store, který měl z iMessage vytvořit skutečnou platformu. Prozatím je však úspěch obchodu s aplikacemi a samolepkami diskutabilní.

Před rokem, ještě před představením iOS 10, jsem psal o tom, jak by Apple mohl iMessage vylepšit:

Osobně pro komunikaci s přáteli využívám zejména Messenger od Facebooku, s několika vybranými kontakty pak pravidelně komunikuji přes iMessage. A služba z dílny nejpopulárnější sociální sítě dneška vede; je totiž efektivnější. Jinak tomu není v případě iMessage ani v porovnání s dalšími, výše zmíněnými aplikacemi.

Po tři čtvrtě roce s vylepšenými iMessage můžu jednoznačně konstatovat, že Messenger u mě stále vede. Apple sice svou komunikační službu skutečně vcelku značně vylepšil, respektive osadil novinkami, ale v některých případech to dle mého názoru až příliš překombinoval.

Důkazem budiž App Store pro iMessage, který jsem mimo prvních dnů, kdy jsem plný elánu a očekávání zkoumal, co vlastně vlastní softwarový obchod může přinést, už mnohokrát nenavštívil. A to z velké části proto, že to ani není příliš jednoduché, intuitivní.

imessage-app-store-graveyard

Jedním z největších témat nového App Storu jsou samolepky. Je jich nekonečné množství, za různé ceny a s různými motivy, čímž Apple spolu s vývojáři reagoval na úspěch stickerů na Facebooku. Problém však je, že na rozdíl od Messengeru se v iMessage není k samolepkám tak snadné dostat.

Ve svém textu „Umírá iMessage App Store, nebo už je mrtvý?“ na Medium o tom dobře píše Adam Howell:

Miluji myšlenku App Storu pro iMessage. Miluji zaměření Applu na soukromí. Miluji budování nad aplikací, kterou používám každý den. Ale nejen že iMessage App Store umírá – obávám se, že už může být mrtvý.

Ani po pěti měsících běžní uživatelé nemají ponětí, kde se iMessage App Store nachází, jak k němu přistupovat nebo jak ho používat.

Howell dále popisuje, jak je při současném provedení App Store v iMessage ukryt pod zbytečně velkým množstvím kroků, které ani ve finále nedávají smysl. Pokud Apple chtěl, aby uživatelé mohli co nejsnadněji oživit své konverzace originálními samolepkami, nepovedlo se mu to. Obzvlášť když to srovnáme třeba právě s Messengerem.

V komunikátorovi od Facebooku v rámci konverzace klepneme na ikonu smajlíku a okamžitě vidíme všechny stažené sady samolepek. Pokud chceme novou, vlevo dole na nás svítí nákupní košík – vše je logické.

V iMessage nejprve klikneme na šipku, pokud jsme v textovém poli, následně na známou ikonu App Storu, jenže ta nás překvapivě do App Storu nedostane. Do obchodu se dostaneme až přes kliknutí na neurčité tlačítko vlevo dole a následně ikonu s pluskem a nápisem Store. Teprve pak se dostaneme k nákupu nálepek a mnohého dalšího.

To porovnání mluví za vše. Ostatně Facebook má v Messengeru vůbec mnohem lépe vyřešenou lištu tlačítek, která se nachází mezi klávesnicí a textovým polem. Na jediný dotek tak otevřete fotoaparát, knihovnu obrázků, samolepky, emoji, GIFy nebo nahrávání. U iMessage budete drtivou většinu těchto funkcí hledat déle.

I proto jsem ani nikdy samolepky v iMessage nezačal pořádně používat. V Messengeru klepnu, vyberu a posílám. V iMesage to obvykle trvá minimálně o jeden krok déle a navíc je ta celá zkušenost o něco horší, i třeba kvůli tomu, že se některé balíčky delší dobu načítají. To je při rychlé komunikaci nežádoucí.

Apple se ovšem nehodlá vzdát, naopak tento týden vyrukoval s novou reklamou, která přímo samolepky v iMessage propaguje. Ze spotu, v němž na sebe lidé lepí různé nálepky, však není úplně jasné jeho poselství. Apple se prozatím k úspěchům App Storu pro iMessage nijak nevyjádřil, takže není jasné, jestli se jen nesnaží po vlažném startu mezi uživatele znovu rozvířit zprávu, že tu vůbec něco takového jako samolepky je.

Jedním z důvodů, proč samolepky v iOS 10 v Cupertinu nasadili, je určitě snaha zalíbit se mladším uživatelům. V době Snapchatu a mnoha dalších komunikačních a sociálních sítí může slogan „řekněte to nálepkou“ fungovat, jenže musí být doplněn velmi jednoduchou funkčností. Což v iMessage neplatí.

Na Snapchatu, ale i na Instagramu nebo v Messengeru prostě jen kliknete, nahrajete/vyfotíte/vyberete a posíláte. iMessage by sice tolik chtěly být podobné, jenže se jim to nedaří. Prozatím se jejich App Store tváří trochu jako „overkill“, o němž mnoho uživatelů ani neví.