Zavřít reklamu

Jablečnou komunitou nyní proletěla vcelku zajímavá informace o letošní očekávané generaci jablečných telefonů. Podle řady leakerů i některých analytiků se budou po boku tradičních modelů prodávat i verze bez tradičního slotu na SIM kartu. Tyto telefony se tedy budou spoléhat výhradně na eSIM. Má však podobná změna smysl a jaké benefity by vlastně přinesla?

Nezpochybnitelné benefity eSIM

Kdyby se Apple vydal tímto směrem, nabídl by tak lidem hned několik zajímavých benefitů, přičemž zároveň by si mohl sám polepšit. Odstraněním klasického slotu na SIM kartu by se totiž uvolnilo místo, které by gigant teoreticky mohl využít k něčemu zajímavému, co by telefon obecně posunulo vpřed. Samozřejmě můžete namítat, že slot na nano-SIM není zase tak velký, avšak na druhou stranu ve světě mobilních technologií a miniaturních čipů je to více než dost. Z hlediska uživatelských benefitů by se pak jablíčkáři mohli radovat ze snadnějšího přepínání sítí, kdy by například nemuseli dlouze čekat, než jim přijde nová SIM karta a podobně. Zároveň potěší, že eSIM dokáže uchovat až pět virtuálních karet, díky čemuž je uživatel může v průběhu přepínat, aniž by musel přehazovat samotné SIMky.

Tyto benefity už jablíčkáři s novějšími iPhony (XS/XR a novější) samozřejmě moc dobře znají. eSIM zkrátka určuje budoucí směr a je jen otázkou času, než převezme kontrolu a tradiční SIM karty uvrhne v zapomnění. V tomto směru by tedy zmiňovaná změna, aneb iPhone 14 bez slotu na SIM kartu, prakticky nic nového nepřinesla, jelikož možnosti eSIM tady máme už teď. Na druhou stranu to má samozřejmě i své nevýhody, které sice aktuálně nejdou tolik vidět, jelikož se stále většina uživatelů spoléhá na standardní přístup. Když jim ale tuto možnost vezmete, pak teprve všichni poznají, jak jim daná věc chybí, respektive může chybět. Pojďme si tedy posvítit na možná negativa.

Nevýhody kompletního přechodu na eSIM

Ačkoliv se může eSIM po všech stránkách jevit jako lepší varianta, tak i ona má samozřejmě své nevýhody. Pokud vám například nyní přestane fungovat telefon, můžete z něho v okamžiku vytáhnout SIM kartu a přesunout ji do jiného zařízení, díky čemuž si uchováte své číslo. Sice se v takovém případě můžete potrápit hledáním špendlíku na otevření příslušného slotu, za to na druhou stranu vám celý proces nezabere více než minutu. Při přechodu na eSIM by se tato situace mohla o něco prodloužit. Jednalo by se tak o poměrně otravnou změnu. Na druhou stranu o nic tak hrozného nejde a na jiný přístup si lze rychle zvyknout.

SIM Karta

Nyní se ale přesuňme k tomu nejzásadnějšímu problému – někteří operátoři stále nepodporují eSIM. V takovém případě by jablíčkáři s iPhonem 14, který nenabízí tradiční slot na SIM kartu, drželi v rukou prakticky nepoužitelný telefon. Naštěstí se tento neduh netýká České republiky, kde přední operátoři eSIM podporují a nabízejí poměrně jednoduchý přístup ke změně ze standardních plastových kartiček. Pravdou však také je, že podpora eSIM celosvětově strmě roste a je jen otázkou času, než se bude jednat o nový standard. Ostatně z tohoto důvodu by prozatím neměl zmizet standardní slot na SIM kartu, který je stále neodlučitelnou součástí všech mobilních telefonů.

Přesně proto lze také počítat s tím, že přechod ještě několik let zabere. Samozřejmě pro jednotlivé uživatele podobná změna moc výhod nepřináší, ba naopak – ubírá jim totiž doposud funkční a nesmírně jednoduchou metodu, díky které lze v řádu sekund přenést telefonní číslo z jednoho mobilu do druhého, aniž byste nad procesem museli vůbec přemýšlet. Jak už ale bylo zmíněno výše, ze změny by mohli benefitovat primárně výrobci, kteří by tak získali trošku volného místa navíc. A jak všichni dobře víte, místa není nikdy dost. Jak na tyto spekulace nahlížíte vy? Záleží vám na tom, zdali používáte SIM nebo eSIM, případně dokázali byste si představit telefon bez tohoto klasického slotu?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jsem zvyklý již několik let používat 2 sim karty . Jednu českou s paušálem a jednu zahraniční dobíjecí. Před měsícem jsem pořídil Iphone 11. Nečekaným zádrhelem se stala právě absence 2 slotů na fyzické SIM karty. Českou kartu totiž používám v režimu dvojsimka , kde jedna SIM je v modemu a druhá v telefonu a vždy používám jen jednu z nich. Tato možnost však není podporována ve variantě ESIM . Má rezerva byla ona zahraniční sim. U té však žádný operátor nenabízí esim u dobíjecích karet… navíc je nahrání a případná změna možná jen na pobočce, což by znamenalo cestu několika tisíc kilometrů v případě poruchy telefonu. Jak je známo apple občas předstihne dobu, ale v tomto případě spíše komplikuje život…

    Celkem dobrá zprava o ESIM. Problém nastává tehdy, kdy si v zahraničí potřebujete provést výměnu telefonu v mém případu IPhone. Máte smůlu protože aktivace esim musí proběhnout pouze na území ČR. T-Mobile velké zklamání , i přes jejich velkou snahu to nešlo.

celý text

Čtěte více.