Zavřít reklamu

Uběhl další týden a přinesl spoustu novinek kolem Apple. Pokud se chcete dočíst, jak chce Microsoft konkurovat obchodům Apple Store, jaké nové zajímavé aplikace se objevily v App Store, jak je to s tetheringem u operátora O2 nebo třeba jaký další program z balíku iLife chce Apple přenést na iPad, určitě si nenechte ujít ani dnešní Jablečný týden.

Apple si patentoval iWeb pro iPad (3. 4.)

Po iMovie a GarageBandu by se na iPadu mohl objevit další program z balíčku iLife, a to iWeb. iWeb je nástroj pro snadné vytváření internetových stránek zaměřených především na multimédia. Díky iWebu můžete například rychle udělat galerii se všemi vašimi fotkami z dovolené. Nicméně iWeb se mezi uživateli netěší nijak výrazné přízni a ani Apple dlouho neprovedl výraznou aktualizaci aplikace.

Každopádně server PatentlyApple objevil patent společnosti z Cupertina týkající se iWebu pro jablečný tablet. Doménou aplikace by měla být především snadná manipulace se stránkami pomocí gest. Kdy aplikace spatří světlo světa nevíme, ale mohlo by to klidně být na červnovém WWDC.

Zdroj: 9to5Mac.com

iPad 2 v nové reklamě „We Believe“ (3. 4.)

Apple poněkud se zpožděním odhalil reklamu na nový iPad 2. V reklamní spotu pojmenovaném „We Believe“ se nezaměřuje tolik na samotné aplikace, jak bývá jeho zvykem, ale především na přístroj jako takový…

Vyšel untethered jailbreak pro iOS 4.3.1 (4. 4.)

Majitélé iPhonu závislí na jailbreaku můžou jásat, Dev Team totiž vydal nový untethered jailbreak (zůstává v přístroji i po restartu) pro nejnovější iOS 4.3.1. Jailbreak lze provést pomocí nástroje redsn0w, který můžete stáhnout z blogu Dev Teamu. Podporovány jsou všechny zařízení s iOS 4.3.1 s výjimkou iPadu 2. K dispozici je také nejnovější verze ultrasn0w pro odblokování telefonu, je-li váš iPhone dovezený ze zahraničí a vázaný k jednomu operátorovi.

Zdroj: MacStories.net

Při loupeži v Apple Store byl jeden ze tří zlodějů zastřelen bezpečnostním pracovníkem (4. 4.)

Pokus o loupež v jednom z Apple Storů stál zloděje život. Loupež se odehrála brzy po ránu ještě před otevřením obchodu. Ačkoliv v obchodě nebyl nikdo z prodavačů přítomen, zaměstnanec bezpečností služby si zlodějů všiml a nakonec byl nucen použít služební zbraň. Tou při přestřelce zasáhl jednoho ze tří zlodějů do hlavy, který následkem střelné rány podlehl. Zbylí dva zloději, muž a žena, se pokusili uprchnout autem, nicméně po krátké jízdě havarovali a policie je hned na to dopadla.

Zdroj: 9to5mac.com

Apple požádal Toyotu o stažení její reklamy z Cydie (5. 4.)

Už to vypadalo, že by mohla mít Cydia pro jailbreakované iPhony zcela nové využití. Reklamu totiž skrze tuto aplikaci začala poskytovat automobilka Toyota a spekulovalo se o tom, jestli náhodou neroste Apple konkurence pro reklamní systém iAd. Nicméně Cydia měla být v týdnu kontaktována a reklamní agenturou Velti, která spolupracuje s Toyotou a byla požádána o to, aby reklamu na Toyotu Scion stáhla.

Toyota žádosti za účelem „zachování dobrých vztahů s Apple“ vyhověla, jak prozradil mluvčí Velti. Kontroverzní téma pro iPhone skrývající reklamu bylo v Cydii k dispozici pravděpodobně už od 10. února, nicméně Apple si ho začal všímat až v posledních dnech, kdy ho Toyota začala propagovat na nejznámějších webech a vše se dostalo i do tisku.

Zdroj: Cultofmac.com

Popularita MacBooku Air nadále stoupá (5. 4.)

Poslední říjnový update MacBooku Air se Apple velice vyvedl a nejtenčímu notebooku s logem jablíčka se zásadně zvýšila prodejní čísla. Říká to nový průzkum analytika Marka Moskowitze z J.P. Morgan. Meziroční nárůst prodeje MacBooku Air se zvýšil o 333% a vypadá to, že během prvního roku vydělá přes dvě miliardy dolarů.

„Věříme, že se prodejní čísla MacBooku Air pomalu ustálí, ale zároveň očekáváme, že tento přístroj zvýší zisky z celého ekosystému Maců,“ píše Moskowitz ve své analýze. „Čtvrté čtvrtletí roku 2010 bylo prvním, kdy MacBook Air získal více než 10% ze všech prodaných počítačů Mac. Důležitější je ještě to, že během tohoto období měl MacBook Air 15% podíl ze všech prodaných notebooků, oproti 5% z roku předešlého.“

Poslední revize MacBook Air přinesla vedle klasického třináctipalcového modelu i menší jedenáctipalcový, což je skvělá alternativa k netbookům. Zároveň se snížila cena, která nyní začíná na příjemných 999 dolarech, což jsou hlavní důvody, proč je MacBook Air natolik oblíbený.

Zdroj: Cultofmac.com

Service Pack 1 pro Microsoft Office 2011 for Mac by měl vyjít příští týden (6. 4.)

Kancelářský balík od Microsoftu Office 2011 určený pro Mac by se brzy měl dočkat první velké aktualizace ve formě servisního balíčku, jak je pro Microsoft zvykem. Service Pack 1 by především měl přidat podporu Sync Services pro Outlook, díky čemuž by se emailový klient dokázal konečně synchronizovat s kalendářem iCal. Doposud byla synchronizace možná pouze přes Microsoft Exchange. Outlook se tak konečně stane i plnohodnotným správcem kalendáře.

Bohužel stále nebude možná přímá synchronizace s MobileMe díky nedávné změně API této služby, jež programátoři Microsoftu už nestihli do aktualizace implementovat. První servisní balíček by se měl objevit v průběhu příštího týdne.

Zdroj: TUAW.com

Apple nebude muset platit 625,5 milionu dolarů za údajné porušení patentů (6. 4.)

Pomalu se zdá, jako by patentové spory Apple přímo přitahoval. Ovšem tento spor je již staršího data, konkrétně z roku 2008, kdy společnost Mirror Worlds obvinila Apple z porušení tří jejich patentů týkající se práce se soubory. Ty měli být porušeny v operačním systému Mac OS X, přesněji v Coverflow, Time Machine a Spotlight. Kompenzační částka měla dosáhnout závratných 625,5 milionů dolarů, tedy 208,5 milionů za patent.

V roce 2010 dal sice soud společnosti Mirror Worlds za pravdu a částku jí přiřkl, nicméně tento rozsudek byl dnešním dnem zrušen a Apple tak pár set milionů dolarů ušetří. Podle rozsudku je společnost právoplatným vlastníkem patentům, přesto se neprokázalo, že Apple využil technologie, které z těchto patentů vychází, a tudíž je neporušil a není povinen kompenzaci hradit.

Zdroj: TUAW.com

Z dílny Applu vyšla aplikace pro prohlížení iAds (6. 4.)

V App Store jste mohli zaznamenat novou aplikaci přímo od Apple s názvem iAds Gallery. Aplikace slouží k prohlížení exkluzivních interaktivních reklam iAds, které mají podporovat vývojáře neplacených aplikací a zároveň účinně propagovat produkty partnerských společností. Kromě prohlížení iAds nemá aplikace žádný jiný účel a de facto tak Apple porušuje vlastní Guidelines, kde mimo jiné stojí, že aplikace nesmí sloužit účelně k zobrazování reklam. Tyto stanovy ovšem platí pouze pro vývojáře třetích stran. Stejně tak může Apple ve svých aplikacích využívat soukromá API na rozdíl od ostatních vývojářů. A také proč ne, jsou to přece jejich vlastní pravidla. Aplikaci můžete stáhnout zdarma zde (pouze pro US App Store).

Zdroj: MacStories.net

Stovka herních klasik od Atari v App Store (7. 4.)

Atari vpustilo do App Store nový emulátor svých starých herních klasik pro iPhone a iPad. Aplikace se jmenuje Atari’s Greatest Hits, je zdarma (pro iPhone i iPad) a obsahuje světoznámou hříčku Pong. To však samozřejmě není vše. Celkem si můžete v emulátoru vybrat ze stovky her, které Atari v letech minulých vyprodukovalo. Zakoupit lze balíčky za 99 centů, každý z nich obsahuje čtyři herní tituly. Kompletní sbírku stovky her lze zakoupit najednou za patnáct dolarů. V Atari’s Greatest Hits naleznete klasiky jako Asteroids, Centipede, Crystal Castles, Gravitar, Star Raiders, Missile Command, Tempest nebo Battlezone.

Seznam všech nabízených her najdete zde. Dobrou zprávu pro všechny herní nadšence je podpora miniaturní napodobeniny herního automatu iCade, do které připojíte svůj iPad a hru ovládáte pomocí klasické páčky a několika tlačítek.

Zdroj: macrumors.com

Microsoft chce konkurovat obchodům Apple Store (7. 4.)

Poslední roky má Microsoft velký problém prodávat cokoliv, co není operačním systémem Windows nebo kancelářským balíkem Office. Byť mu tyto dva produkty generují obrovské zisky, Microsoft by chtěl uspět i s dalšími produkty a službami, jako se to daří Applu nebo Googlu. Nicméně kombinace špatné komunikace mezi jednotlivými odděleními v Redmontu a špatně zvládnutému PR se to Microsoftu stále nedaří, o čemž svědčí například neúspěch přehrávačů Zune, mobilních telefonů Kin nebo pomalý start Windows Phone 7.

Microsoft chce nyní konkurovat Apple Store a začal stavět vlastní obchody značky Microsoft. Zatímco Apple vlastní něco přes 300 svých obchodů na celém světě, Microsoft jich za rok a půl otevřel teprve osm a další dva by se měly brzy objevit. Největším problémem ovšem není počet obchodů, ale portfolio v nich prodávané. Přece jen krabice software, klávesnice, myši a webkamery si mohou lidé koupit v kterémkoliv jiném obchodě zaměřeném na IT a za často nižší ceny. Obávám se proto, že Microsoft Stores dopadnou stejně jako konkurenti iPodu.

Zdroj: BussinessInsider.com

Nový Final Cut Pro už 12. dubna? (8. 4.)

Nová verze videoeditačního programu Final Cut Pro bude podle mnohých úžasná a poslední zprávy hovoří o tom, že bychom se ji mohli dočkat už 12. dubna. V ten den se v Las Vegas pořádá již desátá akce SuperMeet a Apple prý chce v Bally’s Event Center svůj nový skvost předvést.

Spekulace mluví o tom, že Apple použije SuperMeet k tomu, aby oznámil příští verzi Final Cut Pro. Apple pravděpodobně ovládne program celé akce a zruší prezentace ostatních společností jako AJA, Avid, Canon, BlackMagic a další, které byly připraveny vystoupit.

Několik vystavovatelů již potvrdilo zrušení své účasti a o Final Cutu na svém blogu promluvil i jeden z autorů Larry Jordan:

Viděl jsem novou verzi Final Cut Pro a mohu říct, že vám z ní spadne čelist. Minulý týden jsme byli v Cupertinu s několika spolupracovníky pozváni na schůzku ohledně představení nadcházející verze a ačkoliv vám nemohu říct nic bližšího, skutečně se jednalo o představení Final Cut Pro.

Mluví se o tom, že Final Cut Pro se dočká vůbec nejzásadnějšího updatu od své první verze, která byla představena před více než deseti lety. Poslední verze programu vyšla v roce 2009 a vedle výrazných změn v rozhraní se očekává také například podpora 64-bit a nového operačního systému Lion.

Zdroj: MacStories.net

Vyhledávací služba Bing od Microsfotu nyní nativně na iPadu (8. 4.)

Microsoft se svým vyhledávačem Bing snaží konkurovat Googlu a nyní v této záležitosti podnikl další krok – uvedl aplikaci Bing pro iPad. Vývojáři v Redmondu vytvořili velice povedenou aplikaci, která nejen, že dobře vypadá, ale nabízí uživateli také plno funkcí. Vedle klasického vyhledávače máte rychlý přehled o počasí, zprávách, filmech nebo financích, a tak se zdá, že má nejspíše Google na poli iOS vážného konkurenta. Bing pro iPad je plně optimalizován pro jablečný tablet a ovládání je více než příjemné, nechybí ani hlasové vyhledávání.

Podaří se Bingu na iOS prorazit?

Wozniak by případný návrat do Apple zvážil (9. 4.)

Steve Wozniak, jeden ze spoluzakladatelů Applu, byl při své konferenci v anglickém Brightonu novináři dotázán, zda by se vrátil do vedení kalifornské společnosti, kdyby mu to bylo nabídnuto. „Ano, zvažoval bych to,“ opáčil 60 letý Wozniak, jenž v roce 1976 společně se Stevem Jobsem a Ronaldem Waynem založil Apple Computer.

Spekulace se vyrojily na základě zdravotní dovolené Steva Jobse, jenž sice nadále zůstává CEO Apple a má vliv na všechna velká rozhodnutí, nicméně již nemůže být tolik aktivní. Proto se mluví o tom, že by se právě Wozniak, jenž je nadále akcionářem společnosti, mohl do vedení vrátit. A sám Wozniak by se tomu nejspíše nebránil, podle svých slov má Apple stále co nabídnout.

„O produktech Apple i konkurenčních výrobcích toho vím opravdu hodně, ačkoliv to mohou být jen moje pocity,“ říká Wozniak, který by rád viděl produkty Apple poněkud otevřenější. „Myslím si, že by Apple mohl být více otevřenější, aniž by ztrácel na prodejnosti. Jsem si však jist, že v Apple dělají ta správná rozhodnutí.“

Zdroj: Reuters.com

Český O2 konečně povolil sdílení internetu v iPhone (9. 4.)

Majitelé iPhone a zároveň zákazníci českého operátora O2 se již nemusí cítit omezováni. Největší tuzemský operátor totiž po více než roce na jablečných telefonech konečně povolil tethering a vyslyšel nespokojené zákazníky. Dosud bylo možné sdílet internet pouze u konkurenčních Vodafonu a T-Mobilu, O2 z neznámých důvodů nemělo službu aktivovanou.

Nyní už je ale všechno jinak, tethering na iPhone v síti O2 funguje a s ním i nová služba Personal hotspot, kterou mohou využít majitelé iPhone 4. K povolení tetheringu budete muset připojit telefon k počítači a iTunes by vám měly automaticky nabídnout aktualizaci operátorského nastavení. Po stažení se vám nové funkce objeví v Nastavení (Settings) v polože Síť (Network).

Apple údajně přetáhl PR šéfy Nintenda a Activisionu (9. 4.)

Výrobce iOS zařízení si uvědomuje stále rostoucí herní potenciál svých přístrojů a pokud jsou tyto fámy pravdivé, dočkáme se i řádné propagace. Apple totiž údajně přetáhl šéfy z oddělení PR (Public Relations) ze dvou velkých herních firem – z Nintenda a z Activisionu. Rob Saunders z Nintenda má na svém kontě především úspěšný start konzolí Wii a přenosné DS, zatímco Nick Grange si prošel společnosti jako jsou Microsoft, Electronic Arts a nakonec skončil u Activisionu jako klíčová osoba při propagování nových her.

Podle průzkumů více jak 44 milionů lidí hraje na svém iZařízení hry, přičemž mezi klasickými handheldy drží Nintendo DS 41 milionů hráčů a Sony se svým PSP necelou polovinu – 18 milionů. Tento poměr se ovšem rychle posunuje právě ve prospěch Applu, díky čemuž má velkou šanci získat dominantní postavení mezi přenosnými konzolemi. Snad ale také v Cupertinu pochopí, že ne na všechny typy her stačí dotykové ovládání a představí vlastní příslušenství například v podobě gamepadu, do kterého by šel iPhone/iPod touch vsadit a zároveň by se díky vestavěnému akumulátoru nabíjel.

Zdroj: TUAW.com


Jablečný týden připravili Ondřej Holzman a Michal Žďánský

.