Zavřít reklamu

V případě, že jste se někdy v rámci operačního systému Windows rozhodli archivovat nějaká data, tak se vám ve výsledku s největší pravděpodobností vytvořil soubor s příponou RAR. Pokud jste takový soubor poté s někým sdíleli, tak lze využití souboru RAR považovat za lehce neohleduplné. Klasickým způsobem, tedy v rámci Finderu, totiž soubor RAR na Macu neotevřete. Abyste jej mohli otevřít, tak k tomu potřebujete nějakou aplikaci třetí strany, jenž vám otevření a extrahování souboru RAR umožní. Pokud chcete zjistit, jakou aplikaci můžete ke správě RAR souborů využít, a jakým způsobem lze soubor RAR v macOS extrahovat, tak jste tady na správném místě. V tomto návodu si totiž ukážeme, jak na to.

Jak na Macu otevřít soubory RAR

Existuje hned několik různých aplikací, které můžete ke správě souborů RAR využít. Pro zachování bezpečnosti a jednoduchosti uděláte nejlépe, když nějakou takovou aplikaci stáhnete z App Storu. Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit StuffIt Expander. Jakmile si jej z App Storu stáhnete a nainstalujete, tak jakýkoliv RAR soubor extrahujete následovně:

  • Nejprve je nutné, abyste samotnou aplikaci StuffIt Expander spustili.
  • Po spuštění aplikace se na ploše objeví malinké tmavé okno s ikonou krabice.
  • Pokud chcete nějaký RAR soubor extrahovat, tak jej na výše zmíněnou ikonu jednoduše přetáhněte.
  • Poté se otevře okno, kde už si jen stačí zvolit, kam se mají soubory extrahovat.
  • Jakmile tuto možnost potvrdíte, tak už jen stačí vyčkat na extrahování a je hotovo.

RAR soubory můžete pomocí StuffIt Expander jednoduše extrahovat také dvojitým poklepáním. Stačí, abyste si aplikaci StuffIt Expander nastavili jakožto výchozí aplikaci pro práci s RAR soubory. V tomto případě stačí klepnout pravým tlačítkem (dvěma prsty) na jakýkoliv RAR soubor a z menu, které se zobrazí, vybrat Informace. V novém okně poté rozklikněte sekci Otevřít v aplikaci, kde z menu vyberte StuffIt Expander, a poté klepněte na tlačítko Změnit vše…

Mnoho uživatelů preferuje pro extrahování RAR souborů The Unarchiver, který jsem osobně používal také. Později jsem však zjistil, že při extrahování pomocí něj dochází k mírné úpravě souborů, a že se jednoduše neextrahuje přesně to, co je zabaleno. Přišel jsem na to konkrétně při tom, když jsem si ve vozidle potřeboval aktualizovat mapy v navigaci. Kvůli The Unarchiver došlo k pozměnění některých důležitých dat a jednotka navigace v autě takto extrahované mapy jednoduše nemohla přečíst. StuffIt Expander tohle nedělá a po extrahování souborů pomocí něj už se mapy aktualizovat podařilo. Jak už jsem jednou zmínil, tak vám mohu StuffIt Expander jen a jen doporučit.

Diskuze k článku

    Při instalaci této aplikace se mi při pokusu o rozbalení jakéhokoliv raru zobrazí hláška EXPANSION FAILED – implementation required for this operation is missing. Prosím o radu, zdali víte, co s tím?
    Děkuji

celý text

Čtěte více