iWant

Jak navýšit výdrž vašeho iPhonu a iPadu s iOS 7

iWant

Výdrž baterie iOS zařízení se řeší již od prvního představení iPhonu a od té doby vyšlo množství návodů a triků, jak výdrž zvýšit, ostatně sami jsme jich publikovali několik. Nejnovější operační systém iOS 7 přinesl řadu nových funkcí, například aktualizace na pozadí, které dokáží v některých případech vyšťavit vaše zařízení velice rychle, zvlášť po aktualizaci na iOS 7.1.

S několika zajímavými postřehy nedávno přišel jeden povolaný jedinec jménem Scotty Loveless. Scotty je bývalý bývalý zaměstnanec Apple Store, kde pracoval dva roky jako Apple Genius. Na svém blogu zmiňuje, že rychlé vybíjení iPhonu či iPadu je jeden z nejhůře identifikovatelných problémů, jelikož není snadné odhalit příčinu. Nad tímto problémem strávil velké množství času zkoumáním a také stovky hodin jako Apple Genius při řešení problémů se zákazníky. Z jeho příspěvku jsme proto vybrali několik nejzajímavějších bodů, které by mohly zlepšit výdrž vašeho zařízení.

Testování nadměrného vybíjení

Předně je třeba zjistit, zda se telefon skutečně nadměrně vybíjí, nebo ho jen nadměrně používáte. Loveless doporučuje jednoduchý test. Přejděte do Nastavení > Obecné > Využití, uvidíte zde dva časové údaje: Využití a Pohotovost. Zatímco první údaj udává čas, kdy jste telefon přesně používali, pohotovost je čas od vyjmutí telefonu z nabíječky.

Zapište si nebo zapamatujte oba údaje. Poté zařízení uspěte vypínacím tlačítkem přesně na pět minut. Opět zařízení probuďte a podívejte se na oba časy využití. Pohotovost by se měla navýšit o pět minut, zatímco Využití o jednu minutu (systém čas zaokrouhluje na minuty). Pakliže se čas využití navýší o více jak jednu minutu, patrně máte skutečně problém s nadměrným vybíjením, protože něco zabraňuje správnému uspání zařízení. Je-li to váš případ, čtěte dále.

battery_low_ios7

Facebook

Mobilní klient této sociální sítě je možná překvapivá příčina rychlého vybíjení, jenže jak se ukazuje, tato aplikace si žádá více systémových prostředků, než by bylo zdrávo. Scotty pro tento účel využil nástroj Instruments z Xcode, který funguje podobně jako Monitor Aktivity pro Mac. Ukázalo se, že se Facebook objevoval neustále v seznamu běžících procesů, i když aktuálně nebyl využíván.

Pokud tedy pro vás není neustálé používání Facebooku vitální, doporučuje se vypnout aktualizování na pozadí (Nastavení > Obecné > Aktualizace na pozadí) a lokalizační služby (Nastavení > Soukromí > Lokalizační služby). Po tomto kroku se Scottymu dokonce stav nabití zvýšil o pět procent a podobný efekt zaznamenal i u svých přátel. Pokud tedy máte za to, že je Facebook zlo, na iPhonu to platí dvojnásob.

Aktualizace na pozadí a lokalizační služby

Nemusí to být jen Facebook, kdo vám vysává energii na pozadí. Špatná implementace funkce vývojářem dokáže způsobit stejně rychlé vybíjení, jako je tomu u Facebooku. Neznamená to však, že byste měli zcela vypnout aktualizace na pozadí a lokalizační služby. Zvlášť první jmenovaná funkce dokáže být velmi užitečná, je však potřeba si aplikace hlídat. Ne všechny, které podporují aktualizace na pozadí a vyžadují lokalizační služby, je skutečně potřebují, nebo tyto funkce u nich nepotřebujete vy. Povypínejte tedy všechny aplikace, u kterých nemusíte mít vždycky hned aktuální obsah při otevření, stejně tak ty, které nemusí neustále sledovat vaši aktuální polohu.

Nezavírat aplikace v liště multitaskingu

Mnoho uživatelů žije v domnění, že zavírání aplikací v liště multitaskingu zabrání jejich běhu na pozadí a ušetří tak velké množství energie. Jenže opak je pravdou. Ve chvíli, kdy aplikaci zavřete tlačítkem Home, již neběží na pozadí, iOS ji zmrazí a uloží si ji do paměti. Ukončením aplikace ji zcela vymažete z paměti RAM, takže při příštím spuštění se vše musí načíst znovu do paměti. Tento proces odstraňování a opětovného načítání je ve skutečnosti náročnější, než kdybyste nechali aplikaci být.

iOS je navržené tak, aby správa z uživatelského hlediska byla co nejjednodušší. Když systém potřebuje víc RAM, automaticky ukončí nejstarší otevřenou aplikaci, místo abyste museli sami hlídat, která aplikace kolik zabírá paměti a manuálně je ukončovali. Samozřejmě jsou aplikace, které využívají aktualizací na pozadí, zjišťují polohu nebo monitorují příchozí VoiP hovory jako Skype. Tyto aplikace opravdu mohou snižovat výdrž a vyplatí se je vypínat. Zvlášť to platí pro Skype a jemu podobné aplikace. V případě ostatních aplikací jejich zavíráním spíše výdrži uškodíte.

Push e-mail

Funkce Push pro e-maily je užitečná, pokud potřebujete o nově příchozí zprávě vědět ve vteřině, kdy dorazí na server. Ve skutečnosti se však také jedná o častou příčinu rychlého vybíjení. Při push aplikace de facto neustále navazuje spojení se serverem, aby se zeptala, zda nepřišly nějaké nové e-maily. Spotřeba energie se může lišit podle nastavení poštovního serveru, nicméně špatné nastavení, zvlášť u Exchange, může způsobit, že se zařízení ocitne ve smyčce a bude neustále kontrolovat nové zprávy. To může vybít telefon do několika hodin. Pokud se tedy dokážete obejít bez Push e-mailu, nastavte si automatickou kontrolu pošty například na každých 30 minut, dost možná zaznamenáte výrazné zlepšení výdrže.

Další rady

 • Vypněte zbytečné push notifikace – Při každém přijetí push notifikace na uzamčenou obrazovku se displej na pár vteřin rozsvítí. Při desítkách notifikací denně tak bude telefon rozsvícen několik minut zbytečně navíc, což se na spotřebě energie samozřejmě podepíše. Proto vypněte všechny notifikace, které ve skutečnosti nepotřebujete. Ideálně začněte u sociálních her.
 • Zapínejte režim letadlo – Jste-li v oblasti se špatným příjmem signálu, neustálé vyhledávání sítě je nepřítelem výdrže baterie. Jste-li v oblasti, kde příjem nemáte prakticky žádný, nebo jste v budově bez signálu, zapněte režim letadlo. V tomto režimu můžete každopádně zapnout Wi-Fi a využívat alespoň data. Ostatně pro příjem iMessage, WhatsApp zpráv nebo e-mailů Wi-Fi stačí.
 • Stáhněte podsvícení – Displej je obecně největší žrout energie u mobilních zařízení. Stažením podsvícení na polovinu stále dobře uvidíte, pokud zrovna nejste na slunci, a přitom výrazně prodloužíte výdrž. Navíc díky ovládacímu centru v iOS 7 je nastavení podsvícení velice rychlé bez nutnosti otevírat systémové nastavení.
Zdroj: Overthought
 • Push je zde pochopen špatně.

  Fetch:
  – iPhone (klient) se ptá serveru zda přišly nové e-maily
  – ptá se v intervalech, které lze změnit v Nastavení a čím kratší interval, tím častější dotazy a tedy i rychlejší vybíjení baterie
  – spojení mezi klientem a server je vždy navázáno pouze po dobu jednoho fetche

  Push:
  – server zasílá iPhonu informaci o tom, že přišel e-mail (tedy iniciace je na straně serveru)
  – zde nejsou žádné intervaly, server upozorní okamžitě poté, co e-mail došel
  – spojení je mezi serverem a klientem navázáno trvale a je třeba jej udržovat keep-alive packety. Ty se však nedotazují na to, zda došel e-mail, pouze s minimální režií udržují spojení, po kterém server případně informuje o novém e-mailu.

  Z toho by mohlo vyplynout, že Push šetří baterii více (když se nemusí dotazovat, ale jen je případně upozorněn). Problém je, ale v tom, když někomu chodí velký počet e-mailů. Jelikož se e-maily nestahují po dávkách jak tomu dělá Fetch v určitých intervalech, ale vždy, když e-mail dojde, tak se samozřejmě i zvyšuje režie (navázaní spojení, stahování, uzavírání spojení atd. + to zmíněné rozsvícení displeje, pokud má uživatel nastaveno). Plus samozřejmě jistý vliv má i udržování spojení keep-alive packety.

  Není to tedy černobílé.

  • Aleš Oskar Kocur

   Navíc ne každý mail server podporuje push.

  • Michal

   Dá sa povedať, že ak mi chodí X mailov, je výhodnejšie nastaviť synchronizáciu na 5 minút? Alebo nejako takto, aby som si to vedel podla toho nastaviť?

   • Aleš Oskar Kocur

    Pokud pouzivas fetch metodu, coz, pokud nemas email u applu (icloud.com, me.com), s nejvetsi pravdepodobnosti pouzivas, tak cim delsi casovy interval tim lepsi. Nicmene v nastaveni vidim pouze 15, 30 a 60 minut nebo manualne, coz znamena ze se to syncne pouze kdyz tu aplikaci otevres.

  • Dominik Materna

   Chytrolín..

 • michal

  nejlepší ření by bylo downgrade na 6. Ale bodužel :'(

 • Kuba

  Já si nemůžu stěžovat. Můj iPad 3gen Cell vydrží 10-11 hodin užívání. Od FB přes WiFi po hry přes 3G. Úplně stejně jako na iOS 6

 • Heh

  Takze jsou zde rady ,jak udelat z chytreho telefonu,hloupy :D neni lepsi si ho koupit?
  To mi pripomina souseda,koupil nova kola na auto,ale aby mu vydrzela,tak na nich nejezdil a kdyz potreboval jet,tak sundal :D
  (stahnete podsviceni/vypnete dorucovani posty/povypinejte appky/zapnete letadlo) :D
  vic prace nez v praci s tim telefonem :)

 • Martasfly

  Vsichni resi jak usporit energii v male baterii mobilu. Vse se zmensuje/ztencuje, ze se telefon ani neda poradne ovladat. Co bych ja dal za to, ze telefon bude o 2 mm tlustsi s vetsi kapacitou baterie.
  Ano mohu dobijet kazdy den, kdyz prijdu z prace nebo v prubehu pracovni cinnosti, ale ja bych rad vice stavy kdyz jsem v terenu vyuzivam GPS, sportuji ci kempuji a na nabijecku se dostanu jednou za par dni nedejboze jeste dele/tyden.

 • TomasH

  Můžu se zeptat k tomu vypínání aplikací. Opravdu není třeba je úplně zavírat? Neaktualizují se pak nějaké napozadí? Přiznám s,e že je také vypínám úplně. Ale klidně bych zkusil to jen schazovat na pozadí, pokud by to bylo nějak výhodnější.

 • hm

  Musím říct, že jsem to vyzkoušel s 5S a i přesto, že jsem všechno povypínal a dal režim letadlo tak mi po 5min poskočilo využití o 5 min. Tak mám někde něco blbě nastavený nebo mám vadnou baterii??

 • jendanet

  Aplikaci Facebook jsem na iP5s nikdy aktivně nepoužíval. Měl jsem pro ni zakázaná data a lokalizaci, přes den neběžela vůbec. Občas jsem se podíval večer na statusy přes wifi, abych nemusel hned k PC. Včera jsem ji po přečtení článku odinstaloval úplně.

  Výsledek?

  Po třech hodinách využívání jsem dneska měl pořád 65% baterky. Místo 40% včera. Přitom mám trvale zapnutou wifi, maily se kontrolují každou hodinu, přistupuji na twitter, kontroluji fotobanky, zprávy sms a fb messanger, volám, někdy poslouchám hudbu.

  Nejde o to udělat z chytrého telefonu hloupý. iPhone v tomhle není špatný, nabíjení každý den (u mne i dva – doufám, že se teď vrátím na původní hodnoty) je daň za kvalitní display a kompletní kancelář v kapse, což je podle mne v pořádku. Ale jak je vidno, z baterie udělá padáka i jedna aplikace. Takže tady bych byl trochu obezřetný.

 • Filip

  Tak jsem schválně vypl aktualizace aplikací na pozadí, telefon nechal přes noc ležet na stole a stejně čas využití = pohotovost. Tak nevim, co to dělá…

 • Boro

  Baterii velmi vybíjí systémové služby využívající lokalizaci, které se aktivovali od systému 7 – V Nastavení – Soukromí – Polohové služby – úplně dole Systémové služby a mám vypnuté vše kromě kalibrace kompasu, ostatní věci jsou dost zbytečné, ale to si může vybrat každý podle toho co potřebuje.

 • David

  Dobrý den chci se zeptat jak je možné, že po aktualizaci na 7.1.1 mi telefon zobrazuje stejný čas pohotovosti jako využití, címž je poznamenána i výdrž baterie, aktivní jsem mohl být maximálně 2 hodiny, ráno jsem se probudil a nestačím se divit, stalo se to taky někomu, případně víte co s tím? děkuji