Zavřít reklamu
iWant

Jak navýšit výdrž vašeho iPhonu a iPadu s iOS 7

iWant

Výdrž baterie iOS zařízení se řeší již od prvního představení iPhonu a od té doby vyšlo množství návodů a triků, jak výdrž zvýšit, ostatně sami jsme jich publikovali několik. Nejnovější operační systém iOS 7 přinesl řadu nových funkcí, například aktualizace na pozadí, které dokáží v některých případech vyšťavit vaše zařízení velice rychle, zvlášť po aktualizaci na iOS 7.1.

S několika zajímavými postřehy nedávno přišel jeden povolaný jedinec jménem Scotty Loveless. Scotty je bývalý bývalý zaměstnanec Apple Store, kde pracoval dva roky jako Apple Genius. Na svém blogu zmiňuje, že rychlé vybíjení iPhonu či iPadu je jeden z nejhůře identifikovatelných problémů, jelikož není snadné odhalit příčinu. Nad tímto problémem strávil velké množství času zkoumáním a také stovky hodin jako Apple Genius při řešení problémů se zákazníky. Z jeho příspěvku jsme proto vybrali několik nejzajímavějších bodů, které by mohly zlepšit výdrž vašeho zařízení.

Testování nadměrného vybíjení

Předně je třeba zjistit, zda se telefon skutečně nadměrně vybíjí, nebo ho jen nadměrně používáte. Loveless doporučuje jednoduchý test. Přejděte do Nastavení > Obecné > Využití, uvidíte zde dva časové údaje: Využití a Pohotovost. Zatímco první údaj udává čas, kdy jste telefon přesně používali, pohotovost je čas od vyjmutí telefonu z nabíječky.

Zapište si nebo zapamatujte oba údaje. Poté zařízení uspěte vypínacím tlačítkem přesně na pět minut. Opět zařízení probuďte a podívejte se na oba časy využití. Pohotovost by se měla navýšit o pět minut, zatímco Využití o jednu minutu (systém čas zaokrouhluje na minuty). Pakliže se čas využití navýší o více jak jednu minutu, patrně máte skutečně problém s nadměrným vybíjením, protože něco zabraňuje správnému uspání zařízení. Je-li to váš případ, čtěte dále.

battery_low_ios7

Facebook

Mobilní klient této sociální sítě je možná překvapivá příčina rychlého vybíjení, jenže jak se ukazuje, tato aplikace si žádá více systémových prostředků, než by bylo zdrávo. Scotty pro tento účel využil nástroj Instruments z Xcode, který funguje podobně jako Monitor Aktivity pro Mac. Ukázalo se, že se Facebook objevoval neustále v seznamu běžících procesů, i když aktuálně nebyl využíván.

Pokud tedy pro vás není neustálé používání Facebooku vitální, doporučuje se vypnout aktualizování na pozadí (Nastavení > Obecné > Aktualizace na pozadí) a lokalizační služby (Nastavení > Soukromí > Lokalizační služby). Po tomto kroku se Scottymu dokonce stav nabití zvýšil o pět procent a podobný efekt zaznamenal i u svých přátel. Pokud tedy máte za to, že je Facebook zlo, na iPhonu to platí dvojnásob.

Aktualizace na pozadí a lokalizační služby

Nemusí to být jen Facebook, kdo vám vysává energii na pozadí. Špatná implementace funkce vývojářem dokáže způsobit stejně rychlé vybíjení, jako je tomu u Facebooku. Neznamená to však, že byste měli zcela vypnout aktualizace na pozadí a lokalizační služby. Zvlášť první jmenovaná funkce dokáže být velmi užitečná, je však potřeba si aplikace hlídat. Ne všechny, které podporují aktualizace na pozadí a vyžadují lokalizační služby, je skutečně potřebují, nebo tyto funkce u nich nepotřebujete vy. Povypínejte tedy všechny aplikace, u kterých nemusíte mít vždycky hned aktuální obsah při otevření, stejně tak ty, které nemusí neustále sledovat vaši aktuální polohu.

Nezavírat aplikace v liště multitaskingu

Mnoho uživatelů žije v domnění, že zavírání aplikací v liště multitaskingu zabrání jejich běhu na pozadí a ušetří tak velké množství energie. Jenže opak je pravdou. Ve chvíli, kdy aplikaci zavřete tlačítkem Home, již neběží na pozadí, iOS ji zmrazí a uloží si ji do paměti. Ukončením aplikace ji zcela vymažete z paměti RAM, takže při příštím spuštění se vše musí načíst znovu do paměti. Tento proces odstraňování a opětovného načítání je ve skutečnosti náročnější, než kdybyste nechali aplikaci být.

iOS je navržené tak, aby správa z uživatelského hlediska byla co nejjednodušší. Když systém potřebuje víc RAM, automaticky ukončí nejstarší otevřenou aplikaci, místo abyste museli sami hlídat, která aplikace kolik zabírá paměti a manuálně je ukončovali. Samozřejmě jsou aplikace, které využívají aktualizací na pozadí, zjišťují polohu nebo monitorují příchozí VoiP hovory jako Skype. Tyto aplikace opravdu mohou snižovat výdrž a vyplatí se je vypínat. Zvlášť to platí pro Skype a jemu podobné aplikace. V případě ostatních aplikací jejich zavíráním spíše výdrži uškodíte.

Push e-mail

Funkce Push pro e-maily je užitečná, pokud potřebujete o nově příchozí zprávě vědět ve vteřině, kdy dorazí na server. Ve skutečnosti se však také jedná o častou příčinu rychlého vybíjení. Při push aplikace de facto neustále navazuje spojení se serverem, aby se zeptala, zda nepřišly nějaké nové e-maily. Spotřeba energie se může lišit podle nastavení poštovního serveru, nicméně špatné nastavení, zvlášť u Exchange, může způsobit, že se zařízení ocitne ve smyčce a bude neustále kontrolovat nové zprávy. To může vybít telefon do několika hodin. Pokud se tedy dokážete obejít bez Push e-mailu, nastavte si automatickou kontrolu pošty například na každých 30 minut, dost možná zaznamenáte výrazné zlepšení výdrže.

Další rady

  • Vypněte zbytečné push notifikace – Při každém přijetí push notifikace na uzamčenou obrazovku se displej na pár vteřin rozsvítí. Při desítkách notifikací denně tak bude telefon rozsvícen několik minut zbytečně navíc, což se na spotřebě energie samozřejmě podepíše. Proto vypněte všechny notifikace, které ve skutečnosti nepotřebujete. Ideálně začněte u sociálních her.
  • Zapínejte režim letadlo – Jste-li v oblasti se špatným příjmem signálu, neustálé vyhledávání sítě je nepřítelem výdrže baterie. Jste-li v oblasti, kde příjem nemáte prakticky žádný, nebo jste v budově bez signálu, zapněte režim letadlo. V tomto režimu můžete každopádně zapnout Wi-Fi a využívat alespoň data. Ostatně pro příjem iMessage, WhatsApp zpráv nebo e-mailů Wi-Fi stačí.
  • Stáhněte podsvícení – Displej je obecně největší žrout energie u mobilních zařízení. Stažením podsvícení na polovinu stále dobře uvidíte, pokud zrovna nejste na slunci, a přitom výrazně prodloužíte výdrž. Navíc díky ovládacímu centru v iOS 7 je nastavení podsvícení velice rychlé bez nutnosti otevírat systémové nastavení.
Zdroj: Overthought