Zavřít reklamu

Jaká je ideální velikost smartphonu? Nepočítáme s tím, že se na tom shodneme, ostatně proto také výrobci dávají na výběr z několika úhlopříček displejů jejich telefonů. Nejinak je tomu i u Applu, který do loňského roku razil poměrně sympatickou strategii. Nyní je vše jinak, trh už o malé telefony nestojí, a tak zde máme jen velké cihly. 

Steve Jobs zastával názor, že 3,5“ je ideální velikost telefonu. Také proto měl tuto úhlopříčku nejen první iPhone označovaný jako 2G, ale i další nástupci – iPhone 3G, 3GS, 4 a 4S. První krok ke zvětšení celého zařízení přišel až s iPhonem 5. 4“ úhlopříčku, která přidala i jednu řadu ikon na domovské obrazovce navíc, jsme si mohli užívat ještě s iPhonem 5S, 5C a SE první generace. Další nárůst přišel s iPhonem 6, který dostal ještě většího sourozence v podobě iPhonu 6 Plus. Toto nám vydrželo i přes modely 6S, 7 a 8, kdy se jednalo o velikosti displejů 4,7 a 5,5 palců. Stále aktuální iPhone SE 3. generace ostatně z iPhonu 8 pořád vychází.

Když však Apple uvedl iPhone X, což bylo k deseti letům od představení prvního iPhonu v roce 2007, následoval ten trend Android telefonů, kdy se zbavil tlačítka pod displejem a dostal 5,8“ displej. Následující generací se však mnohé měnilo. iPhone XS sice měl stejný 5,8“ displej, iPhone XR však už měl 6,1“ a iPhone XS Max 6,5“ displej. iPhone 11 vycházející z modelu XR pak sdílel i jeho velikost displeje, stejně jako iPhony 11 Pro a 11 Pro Max korespondovaly s iPhony XS a XS Max.

6,1“ displej mají i iPhony 12, 13, 14 a 12 Pro, 13 Pro, 14 Pro, u modelů 12 Pro Max, 13 Pro Max a 14 Pro Max pak byla jen kosmeticky upravena velikost na 6,7 palců. V roce 2020 ale Apple mnohé překvapil tím, že představil ještě menší model, tedy iPhone 12 mini, který ještě loni následoval iPhone 13 mini. Mohla to být láska na první pohled, bohužel se neprodávala podle očekávání a Apple ji letos nahradil zařízením ze zcela jiného spektra, tedy iPhonem 14 Plus. 5,4“ displej tak nahradil opět ten 6,7“.

Z opravdu malých a kompaktních smartphonů, tak vznikly velké placky, které ale dokážou více využít jejich potenciálu. Ostatně srovnejte si možnosti třeba iPhonu 5 s aktuálním iPhonem 14 Pro Max. Je to nepoměr nejen ve velikosti, ale i funkcích a možnostech. Kompaktní telefony jsou nadobro pryč, a chcete-li ještě nějaký, neváhejte koupit modely mini, protože těch už se nedočkáme.

Skládačky přicházejí 

Trend se posouvá jinam, a určuje jej především Samsung. Mít malý telefon totiž neznamená, že musí mít i malou úhlopříčku displeje. Samsung Galaxy Z Flip4 disponuje 6,7“ displejem, přitom je ale oproti iPhonu 14 Pro Max poloviční, protože se jedná o ohebné řešení. Samozřejmě ho můžete nenávidět a vysmívat se mu, stejně tak ho ale můžete milovat a nedat na něho dopustit. Jde o to seznámení se s touto technologií, a kdo k ní přičichl, toho prostě bude bavit.

Není tedy třeba nad koncem iPhonů s přídomkem mini truchlit, protože dříve či později bude Apple zahnán do kouta a bude už skutečně muset představit nějaké ohebné řešení, protože jej přijímá více a více výrobců a na nějakou slepou větev to rozhodně nevypadá. Je spíše otázkou, zda Apple nepůjde cestou řešení podobnému Galaxy Z Foldu4, čímž by se nám zařízení nezmenšilo, ale naopak ještě zvětšilo, kdy je to znát zejména na tloušťce, ne už tak příliš na váze.

Těžká váha 

První iPhone vážil 135 g, aktuální iPhone 14 Pro Max má skoro dvojnásobek, tedy 240 g, a je tak suverénně nejtěžším iPhonem v historii společnosti. Zmíněný skládací Galaxy Z Fold4 má ale „jen“ 263 g, a to obsahuje vnitřní 7,6“ displej. Galaxy Z Flip4 má dokonce jen 187 g. iPhone 14 má 172 g a 14 Pro 206 g.

Běžné aktuální smartphony jsou tedy nejen velké, ale také patřičně těžké, a i když nabízejí mnohé, uživatelský zážitek tím trpí. Může za to i hon za neustálým zlepšování fotoaparátů, kdy je to u iPhonu 14 Pro Max skutečný extrém. Vyvarovat se totiž v oblasti fotomodulu nečistot prakticky nejde. Je třeba ale něco změnit, protože takovéto zvětšování nejde činit do nekonečna. Ohebné zařízení by navíc dalo Applu možnost skrýt objektivy do útrob zařízení, protože to by mohlo nabídnout větší manipulační plochu (v případě řešení podobné Z Foldu). 

Apple prováhal 15leté výročí iPhonu, které bylo právě letos, a žádného iPhonu XV jsme se nedočkali. Má ale za sebou tříletý cyklus stejného designu, takže je klidně možné, že nás příští rok čeká zase nějaká změna. Rozhodně by mi ale nevadilo mít takový iPhone 14 Plus/14 Pro Max s tím, že se v půli láme. I nějakou tu výbavu bych klidně oželil za svěží vítr v nudných vodách stále stejných iPhonů.

.