Zavřít reklamu

Jednou z výhod plnohodnotného operačního systému je bezesporu volná práce se soubor. Mohu si stáhnout cokoliv z internetu, z externího disku a dále se soubory pracovat. Na iOS, který se snaží souborový systém eliminovat, co to jen jde, je situace o něco obtížnější, přece jen však lze s trochou úsilí se soubory pracovat. Už dříve jsme vám ukazovali, jak dostat soubory z počítače do iOS zařízení a naopak, tentokrát ukážeme, jak je to se stahováním souborů.

Stahování souborů v Safari

Ačkoliv to mnoho lidí neví, Safari má v sobě zabudovaný nástroj pro stahování souborů, i když dosti neohrabaný. Doporučil bych jej spíš pro stahování menších souborů, jelikož je při stahování mít třeba otevřený aktivní panel, Safari má totiž tendenci neaktivní panely hybernovat, čímž by se delší stahování přerušilo.

 • Najděte si soubor, který chcete stáhnout. V našem případě jsme si našli trailer k filmu ve formátu AVI na Ulozto.cz.
 • Většina úložišť po vás bude chtít vyplnit kód CAPTCHA, pokud nemáte předplacený účet. Po potvrzení kódu nebo případného stisknutí tlačítka pro potvrzení stahování (podle dané stránky) se začne soubor stahovat. Na stránkách mimo podobná úložiště většinou stačí kliknout na URL souboru.
 • Stahování bude vypadat jako načítání stránky. Po stažení se objeví možnost otevřít soubor v libovolné aplikaci.

Poznámka: Některé prohlížeče třetích stran (např. iCab) mají vestavěný manažer stahování, jiné, například Chrome, neumožňují stahovat soubory vůbec.

Stahování v souborových manažerech třetích stran

V App Store se nachází spoustu aplikací, které usnadňují práci se soubory, ať už lokálně uloženými, tak soubory z cloudových úložišť. Většina z nich má i vestavěný prohlížeč s integrovaným manažerem pro stahování souborů. V našem případě použijeme aplikaci Documents od Readdle, která je zdarma. Podobný postup však lze použít i u jiných aplikací, např. iFiles.

 • Z nabídky vybereme prohlížeč (Browser) a otevřeme na něm stránku, ze které chceme stahovat. Stahování probíhá podobným způsobem jako v Safari. Pro soubory mimo webová úložiště s URL souboru stačí podržet prst na odkazu a z kontextové nabídky vybrat Download File (Stáhnout soubor).
 • Objeví se dialogové okno, kde potvrdíme formát stahovaného souboru (někdy nabídne více možnosti, zpravidla původní příponu a PDF), případně si vybereme, kam jej chceme uložit a potvrdíme tlačítkem Done.
 • Průběh stahování je možné vidět v integrovaném manažeru (tlačítko vedle adresní lišty).

Poznámka: Pokud začnete stahovat soubor, který dokáže iOS číst nativně (například MP3, MP4 nebo PDF), soubor se otevře přímo v prohlížeči. Je potřeba stisknout tlačítko pro sdílení (úplně vpravo vedle adresní lišty) a klepnout na Save Page (Uložit stránku).

Oproti Safari má tato metoda několik výhod. Umožňuje stahovat více souborů najednou, je možné dále brouzdat v integrovaném prohlížeči,a niž by se stahování přerušilo, dokonce není problém ani opustit aplikaci. Je však třeba mít na paměti , že je nutné ji do deseti minut znovu otevřít u větších souborů nebo při pomalém stahování. Multitasking v iOS totiž aplikacím třetích stran povoluje udržovat internetové spojení pouze po tuto dobu.

Stažené soubory je pak možné otevřít v libovolné aplikaci pomocí funkce Open In. V tomto případě se však soubor nepřesune, nýbrž zkopíruje. Nezapomeňte ho proto případně z aplikace smazat, aby se vám zbytečně neplnila paměť.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  A k čemu to je dobre ?:D když všechno je na appstore ….

  nahodou je to dobry tip, podle me se to leckomu hodi

  Třeba .zip archiv s fotkama z dovolene, co mi kamarad posílá. To mi jako warez moc nepřipadá. Ono každý není zdatný na to aby publikoval fotky na rajčeti, na Picasa nebo sdílel přes Fotostream.

  I sdílení může být legální.

  Na apstoru asi zězko stáhneš třeba soubory od kamaráda v rar. a pod. Myslím že ve stahování na iPadu už dnes není žádný problém. Jen občas misto otevření odkazu už chce stahovat i když tam ještě nic není. Nekterý apky to uměj některý ne.

  Dobry den, pred nedavnem jsem si koupil na koukani na filmiky ipad 4. Stahnul sem si film ze sveho icloudu, ale nemuzu ho v tom tabletu najit. Pise mi to ze tam neni, ale v nastaveni vidim ze se mi ubyla pamet prave o velikost toho filmu. Jak na to? Diky za radu a pochopeni. Omlouvam se na dotaz, nejsem moc velky jablecnak, ale situace me donutila na tom pracovat.

  Dobrý den, pokud jste film stahoval z iTunes, najdete ho na iPadu v aplikaci TV -> Knihovna. Můžete také na domovské obrazovce krátce potáhnout prstem směrem dolů – zobrazí se Vám vyhledávací pole, do kterého pak zadáte název filmu.

  Dobrý den, pokud jste film stahoval z iTunes, najdete ho na iPadu v aplikaci TV -> Knihovna. Můžete také na domovské obrazovce krátce potáhnout prstem směrem dolů – zobrazí se Vám vyhledávací pole, do kterého pak zadáte název filmu.

  Dobry den, dekuji za odpoved. Bohuzel, stahoval sem jsem ho ze sveho serveru. Nainstaloval jsem si tam i nekolik souborovych manageru, ale vsechny mi tvrdily ze tam zadny film neni. :-/

celý text

Čtěte více.