Zavřít reklamu

iOS 16 je pro veřejnost k dispozici již několik týdnů, během kterých dokonce Apple vydal hned několik dalších minoritních aktualizací zaměřených na opravu chyb. I přesto se však kalifornskému gigantu stále nepodařilo vyřešit jednu hlavní chybu – uživatelé si konkrétně ve velkém stěžují na žalostnou výdrž baterie na jedno nabití. Samozřejmě je po každé aktualizaci nutné chvíli počkat, až se vše srovná a dokončí procesy na pozadí, ani čekání však jablíčkářům vůbec nepomáhá. V tomto článku se tak společně podíváme na 5 základních tipů pro alespoň dočasné prodloužení výdrže baterie v iOS 16.

Omezení polohových služeb

Některé aplikace, a popřípadě také webové stránky, mohou využívat vaše polohové služby. Zatímco například u navigačních aplikací samozřejmě přístup k poloze dává smysl, tak u mnoha jiných aplikací nikoliv. Pravdou je, že polohové služby často využívají například sociální sítě, a to pouze za účelem přesnějšího cílení reklam. Uživatelé by tak rozhodně měli mít přehled o tom, jaké aplikace k jejich poloze přistupují, a to nejen z důvodu ochrany soukromí, ale také kvůli nadměrné spotřebě baterie. Pro kontrolu využití polohových služeb přejděte do Nastavení → Soukromí a zabezpečení → Polohové služby, kde už je můžete spravovat.

Vypnutí aktualizací na pozadí

Kdykoliv na iPhonu otevřete například Počasí, tak se vám vždy ihned zobrazí nejnovější předpověď a další informace. To samé platí i třeba u sociálních sítí, kde se vám po otevření vždy objeví nejnovější obsah. Za toto zobrazení nejnovějších dat jsou zodpovědné aktualizace na pozadí, které však mají jednu nevýhodu – spotřebovávají hodně energie. Pokud jste tedy ochotní po přesunu do aplikací vždy pár sekund vyčkat na načtení nejnovějšího obsahu, můžete aktualizace na pozadí omezit nebo úplně vypnout. Učiníte tak v Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí.

Aktivace tmavého režimu

Vlastníte iPhone X a novější, vyjma modelů XR, 11 a SE? Jestliže ano, tak zajisté víte o tom, že má váš jablečný telefon OLED displej. Ten je speciální v tom, že dokáže zobrazit černou barvu vypnutím pixelů. Díky tomu je černá opravdu černá, mimo to se však zobrazením černé barvy může šetřit také baterie, jelikož jsou pixely jednoduše vypnuté. Nejlépe dosáhnete nejčastějšího zobrazování černé barvy aktivací tmavého režimu, což učiníte v Nastavení → Zobrazení a jas, kde nahoře klepněte na Tmavý. Pokud navíc aktivujete Automaticky a otevřete Volby, můžete si nastavit automatické přepínání světlého a tmavého režimu.

Deaktivace 5G

Jestliže máte iPhone 12 (Pro) a novější, tak můžete využívat síť páté generace, tedy 5G. Pokrytí sítí 5G se postupem času neustále rozšiřuje, v Česku však stále není úplně ideální a najdete jej prakticky hlavně ve větších městech. Samotné využívání 5G není nijak náročné na baterii, problém je ale v tom, pokud se nacházíte na místě, kde pokrytí 5G končí a dochází k častému přepínání mezi LTE/4G a právě 5G. Takové časté přepínání dokáže vaši baterii velmi rychle vyždímat, takže se spíše vyplatí 5G vypnout. Toho docílíte tak, že přejdete do Nastavení → Mobilní data → Volby dat → Hlas a data, kde aktivujete LTE.

Vypnutí stahování aktualizací

Abyste byli při využívání iPhonu v bezpečí, tak je nutné, abyste pravidelně aktualizovali, a to jak systém iOS, tak i samotné aplikace. Ve výchozím nastavení se veškeré aktualizace stahují automaticky na pozadí, což je na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu jakákoliv akce na pozadí způsobuje vyšší spotřebu baterie. Pokud jste tedy ochotni si aktualizace hledat ručně, můžete ty automatické vypnout. Pro vypnutí automatického stahování aktualizací iOS stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatické aktualizace. Pro vypnutí automatického stahování aktualizací aplikací pak přejděte do Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování deaktivujte Aktualizace aplikací.

.