Zavřít reklamu

Se ztrátou nebo ukradením iPhonu se může setkat prakticky každý. Právě z tohoto důvodu Apple implementoval hned několik povedených funkcí, které mají pomoct s řešením podobným problémů, s vystopováním zařízení či jeho uzamčením tak, aby se do něj vůbec nikdo nedostal. Jakmile tedy jablíčkář ztratí iPhone (nebo jiný Apple produkt), může na webu iCloudu, nebo v aplikaci Najít, aktivovat režim ztráty a své jablíčko tak kompletně uzamknout. Něco takového je dokonce možné i v případě, kdy je zařízení vypnuté, případně bez internetového připojení. Hned totiž jak se připojí k internetu, dochází k jeho uzamčení.

V poslední době se navíc objevila poměrně zvláštní situace, kdy se po (většinou) amerických festivalech „ztratilo“ hned několik desítek iPhonů, které se později ukázaly jako kradené. Naštěstí tito uživatelé měli aktivní službu Najít a mohli tedy svá zařízení trasovat či uzamknout. Zajímavá ale byla poloha, která se jim celou dobu ukazovala. Po nějakou dobu se totiž telefon zobrazoval na místě festivalu jako vypnutý, avšak po nějaké době se z ničeho nic přesunul do Číny. A o to zvláštnější je, že se přesně to samé stalo řadě jablíčkářů – ztratili telefon, který se po několika dnech „ozval“ z jednoho specifického místa v Číně.

Kde končí ztracené iPhony

Služba najít u těchto kradených iPhonů hlásila, že se telefony nacházejí v čínském městě Šen-čen (Shenzen) v provincii Kuang-tung (Guangdong). Jelikož se do na chlup stejné situace dostaly desítky uživatelů, o situaci se začalo velice rychle mluvit na diskuzních fórech. Později se také ukázalo, že zmiňované město Šen-čen je některými označováno za takové čínské Silicon Valley, kde se kradené iPhony většinou odesílají na takzvaný jailbreak neboli na softwarovou úpravu zařízení, aby se odebralo co možná nejvíce systémových limitací. V tomto městě se pak ještě nachází specifická čtvrť Huaqiangbei, která je známá pro svou tržnici s elektronikou. Zde se kradené produkty s největší pravděpodobností přeprodávají za zlomek jejich ceny, případně se jednoduše rozeberou a do prodeje jdou na náhradní díly.

Někteří diskutující tržnici dokonce sami navštívili a dokázali tuto skutečnost potvrdit. Podle některých se zde například v roce 2019 prodával první iPhone SE v perfektní kondici za pouhopouhých 40 britských liber, což v přepočtu činí něco málo přes 1100 korun. Každopádně u jailbreaku a přeprodeje to taktéž nekončí. Šen-čen je totiž znám i pro další unikátní schopnost – jedná se totiž o místo, kde vám technici dokážou upravit iPhone do podoby, která by vás snad ani nenapadla. Běžně se tak mluví například o rozšíření interního úložiště, přidání 3,5mm jack konektoru a řadě dalších úprav. Jakmile tedy jablíčkář ztratí svůj iPhone nebo jiné zařízení a následně jej přes Najít uvidí v čínském Šen-čenu, může se s ním rovnou rozloučit.

V Šen-čenu si můžete vyrobit svůj vlastní iPhone:

Je aktivační zámek iCloudu záchranou pro zařízení?

Jablečné telefony ještě disponují další pojistkou, která představuje pomalu nejvyšší úroveň zabezpečení. Řeč je o takzvaném aktivačním zámku iCloudu. Ten zařízení uzamkne a znemožní jeho používání do chvíle, dokud nedojde k zadání přihlašovacích údajů do posledního přihlášeného Apple ID. Bohužel ne ve všech případech je aktivační zámek iCloudu stoprocentně neprolomitelný. Kvůli neopravitelné hardwarové chybě s označením checkm8, kterou trpí všechny iPhony od modelu 5s až po X, je totiž možné do jablečných telefonů jednoduše nainstalovat jailbreak, prostřednictvím kterého pak lze aktivační zámek obejít a dostat se do iOS, byť s určitými omezeními.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více