Zavřít reklamu

Jablečné telefony každým rokem přichází s mnohými vylepšeními. Letos jsme se například u všech modelů iPhonů 12 dočkali OLED displeje, vrcholného mobilního procesoru A14 Bionic, nového designu a také přepracované fotosoustavy. Právě fotosoustava hraje v poslední době prim a světoví technologičtí giganti se neustále předhání v tom, kdo přijde s nejlepším fotoaparátem. Například Samsung vsází především na velký počet megapixelů, je ale nutné podotknout, že právě megapixely už v dnešní době nic moc neznamenají, což dokazuje mimo jiné také Apple. Ten již po dobu několika let nabízí fotosoustavu s 12 Mpix objektivy a nutno podotknout, že fotografie z nich jsou perfektní.

Kvalitní fotosoustava by však neměla umět pouze vytvářet fotografie – kromě toho by měla umět nahrávat také kvalitní video. Pravdou je, že fotografie měl Apple vždy velmi dobré, avšak pokaždé se našel nějaký přemožitel, který výsledky iPhonů předčil. Naopak ale co se týče právě záznamu videa, tak jsou jablečné telefony prakticky bezkonkurenční. Nejnovější vlajkové lodě v podobě iPhonů 12 a 12 Pro umí nahrávat video ve 4K HDR Dolby Vision při 30 FPS, respektive při 60 FPS. Výsledný záznam je poté opravdu perfektní a v určitých situacích můžete mít problém poznat, zdali se o video zasloužil právě jablečný telefon, anebo profesionální kamera.

iPhone 12 Pro:

Pravdou ale je, že takový záznam 4K videa při 60 FPS zabírá opravdu mnoho místa v úložišti. Pokud patříte mezi jedince, kteří videa natáčí opravdu rádi, tak je zcela upřímně nesmyslné, abyste si pořídili iPhone se základním úložištěm. Momentálně můžete iPhone 12 (mini) zakoupit v základu s 64 GB, iPhone 12 Pro (Max) pak se 128 GB, starší zařízení však startovala například i na 16 GB, což je na dnešní dobu žalostně málo. Některé z vás tak dost možná zajímá, kolik místa zabírá na iPhone jedna minuta videa ve všemožných různých kvalitách. V tomto případě se stačí podívat níže, kde informace o tom, kolik jedna minuta záznamu zabírá, najdete:

  • 720 HD při 30 FPS přibližně 45 MB (úspora místa)
  • 1080p HD při 30 FPS přibližně 65 MB (výchozí)
  • 1080p HD při 60 FPS přibližně 90 MB (plynulejší)
  • 4K při 24 FPS přibližně 150 MB (filmové)
  • 4K při 30 FPS přibližně 190 MB (vyšší rozlišení)
  • 4K při 60 FPS přibližně 400 MB (vysoké rozlišení, plynulejší)

Jedna minuta zpomaleného záběru pak zabírá v úložišti:

  • 1080p HD při 120 FPS přibližně 170 MB
  • 1080p HD při 240 FPS přibližně 480 MB

Výše uvedené hodnoty se samozřejmě mohou zařízení od zařízení lišit, maximálně však o pár desítek MB. Jestliže si chcete zkontrolovat, kterou předvolbu máte na vašem iPhonu nastavenou, popřípadě pokud si chcete nastavení kvality záznamu videa změnit, tak se nejedná o nic složitého. Stačí, abyste přešli do Nastavení, kde sjeďte níže a rozklikněte kolonku Fotoaparát. Zde pak dle potřeby rozklikněte možnost Záznam videa či Zpomalený záznam. Mimo jiné v této sekci můžete také (de)aktivovat HDR, automatické FPS a několik dalších funkcí.

.