Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře našeho magazínu, popřípadě pokud se všeobecně zajímáte o dění ve světě Applu, tak vám zajisté před několika měsíci neuniklo představení nových operačních systémů. Jestliže jste konferenci WWDC21, na které Apple nové systémy představil, nesledovali, tak jste si zajisté všimli, že se jim věnujeme na našem magazínu, a to především v návodní sekci. Všechny nové operační systémy, tedy iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15, jsou aktuálně k dispozici pouze v rámci vývojářských beta verzí. Tento status se však již brzy změní, jelikož se zanedlouho dočkáme představení verzí pro širokou veřejnost. Chcete-li se na nové funkce připravit, popřípadě pokud se řadíte mezi testery, tak se vám zajisté hodí naše návody. V tomto článku se budeme věnovat další funkci z macOS 12 Monterey.

macOS 12: Jak (de)aktivovat zobrazení stavu Soustředění ve Zprávách

Součástí nových operačních systémů je opravdu mnoho nových funkcí a vylepšení. Dobrou zprávou navíc je, že většinu těchto funkcí je možné využívat na prakticky všech jablečných zařízeních. Osobně vnímám jakožto jedno z nejlepších vylepšení funkci Soustředění, kterou lze jednoduše definovat jakožto režim Nerušit na steroidech. V rámci Soustředění si můžete vytvořit hned několik různých režimů, které je možné si individuálně upravit podle svého gusta. Nastavit si můžete například to, kdo se vám po aktivaci konkrétního režimu bude moci dovolat, popřípadě které aplikace vám budou moci odesílat oznámení. Nechybí ani možnost pro automatické spuštění režimu při splnění předem určených podmínek. Mimo jiné si můžete nastavit, aby se při aktivním režimu Soustředění vašim kontaktům v aplikaci Zprávy objevila o této skutečnosti informace. Díky tomu mohou vaše kontakty v konverzaci zjistit, že jim nejspíše ihned neodpovíte, jelikož máte vypnutá oznámení. (De)aktivovat lze na Macu tuto funkci následovně:

  • Prvně je nutné, abyste v levém horním rohu obrazovky klepnuli na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému…
  • Následně se zobrazí nové okno se všemi dostupnými sekcemi pro úpravu předvoleb.
  • V rámci tohoto okna pak lokalizujte a rozklikněte sekci s názvem Oznámení a soustředění.
  • Pak v horním menu přejděte do záložky Soustředění.
  • Zde si v levé části okna vyberte ten režim Soustředění, se kterým chcete pracovat, a klepněte na něj.
  • Nakonec už jen stačí, abyste ve spodní části okna (de)aktivovali Sdílet stav soustředění.

Prostřednictvím výše uvedeného postupu lze tedy na vašem Macu s macOS 12 Monterey v rámci Soustředění nastavit, aby se vašim kontaktům v aplikaci Zprávy po otevření konverzace s vámi objevila informace o tom, že máte vypnutá oznámení. Je však nutné zmínit, že lze tuto funkci využít pouze v nových operačních systémech. Pokud si ji tedy aktivujete, tak je nutné brát v potaz, že se oznámení o vypnutých oznámeních uživatelům s iOS a iPadOS 14 či s macOS 11 Big Sur nezobrazí. V konverzaci se samozřejmě neobjevuje přesná informace s názvem režimu Soustředění, který máte aktivní, ale pouze to, že nepřijímáte oznámení.

stav soustředění ios 15
.