Zavřít reklamu

Před několika dny Apple představil nové MacBooky Pro a vedle Touch Baru a nového těla představovalo velkou novinku také odstranění prakticky všech standardních konektorů, které nově a jednotně nahradilo rozhraní USB-C.

Na první pohled se tento postup může zdát jako novátorský a vzhledem k parametrům USB-C (výrazně vyšší rychlost, oboustranný konektor, možnost napájení prostřednictvím tohoto konektoru) jako vysoce profesionální řešení, jenže je tu jeden problém – Apple předběhl dobu a zbytek odvětví ještě ve fázi stoprocentního přijetí USB-C zdaleka není.

Zní to trochu paradoxně, ale ve světle nově představených MacBooků Pro se Apple, který velmi dbá na jednoduchost, eleganci a čistotu stylu, ve světě grafických profesionálů a fotografů propadá mezi firmy, kdy kromě notebooku a napájecího adaptéru budete muset nosit prakticky celý kufřík redukcí. Však se stačí podívat do obchodu Applu a vyhledat „adaptér“.

Monitory a projektory

Pokud jste profesionálním nebo jakýmkoliv jiným fotografem, grafikem nebo třeba vývojářem, s velkou pravděpodobností nepracujete přímo na displeji notebooku, ale máte připojený velký monitor. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří už mají monitor s USB-C (a že jich je zatím opravdu málo), budete potřebovat první redukci, patrně z USB-C (Thunderbolt 3) na MiniDisplay Port (Thunderbolt 2) – Apple si za ni účtuje 1 490 korun. A to je teprve začátek.

redukce_01

Pokud potřebujete svou práci prezentovat na ještě větších televizorech nebo přes projektory, pak potřebujete redukci z USB-C na HDMI, která se navíc hodí i ke spoustě monitorům. Apple pro takové účely nabízí USB‑C víceportový digitální AV adaptér, který je však ještě dražší – stojí 2 090 korun. A pokud bohužel musíte pracovat ještě s projektory s VGA, bude to stát další peníze. Buď obdobný USB‑C víceportový VGA adaptér za 2 090 korun nebo jednodušší varianta od Belkinu za 1 039 korun.

Fotografovi něco chybí

Redukcí tak začíná přibývat, a to jsme teprve jen u toho, když potřebujete větší monitor nebo někam zrcadlit vaší tvorbu. Pokud jste fotograf, pak není úniku před SD nebo CF (Compact Flash) kartami, na něž zrcadlovky vaše fotky ukládají. Za rychlou čtečku SD karet, kterou zapojíte do USB-C, zaplatíte 1 429 korun. Opět bereme v potaz nabídku Applu, který prodává čtečku SanDisk Extreme Pro.

[su_pullquote align=“right“]Když si koupíte nejnovější telefon a nejnovější počítač, nepropojíte je spolu.[/su_pullquote]

V případě CF karet je to horší, žádná čtečka přímo zapojitelná do USB-C zatím zřejmě neexistuje, a tak bude nutné si pomoci redukcí z USB-C na klasické USB, která stojí 579 korun. Ta nicméně najde ještě mnoho dalších využití, protože klasický USB konektor má dnes prakticky každé zařízení. Dokonce i Lightning kabel od iPhonů, které tak bez redukce k novým MacBookům Pro vůbec nepřipojíte. Adaptér se vám bude hodit také k připojení flashek nebo externích disků.

Jednodušší dříve bylo i připojení k síti, nicméně je třeba říct, že Ethernet už není v MacBoocích delší dobu. Pro kompletní výčet možných redukcí nicméně musíme uvést také další kousek od Belkinu, který Apple nabízí, tedy redukci z USB-C na gigabitový Ethernet, která stojí 1 039 korun.

macbook-pro-usbc

S Lightningem máte zatím smůlu

Zdaleka největší paradoxy ovšem panují v oblasti kabelů, konektorů a adaptérů v rámci celého portfólia Applu. Ve svých nejen mobilních produktech totiž kalifornská firma už dlouho prosazuje vlastní konektor Lightning. Když ho poprvé ukázala jako náhradu 30pinového konektoru v iPhonech 5, plánovala s ním zaútočit i na již tehdy začínající USB-C. Zatímco v iPhonech, iPadech, ale i v Magic Mouse, Magic Trackpadu nebo Magic Keyboard na Lightning skutečně sází, v MacBoocích jde cestou USB-C a tyto zařízení si tak spolu na přímo vůbec nerozumí.

Je skutečně paradoxní, že když si dnes od Applu koupíte nejnovější telefon a nejnovější „profesionální“ počítač, nepropojíte je spolu. Řešením je opět další redukce, respektive kabel, který má na jedné straně Lightning pro iPhone a na druhé USB-C pro MacBook Pro. Za metr takového kabelu si ovšem Apple účtuje 729 korun.

A ještě jeden paradox. Zatímco v iPhonu 7 Apple ukázal „kuráž“ a odstranil 3,5mm jack pro sluchátka, v MacBooku Pro ho naopak jako jediný jiný port vedle USB-C nechal. Ani sluchátka od nejnovějšího iPhonu tak přímo do MacBooku Pro (ani jiného jablečného počítače) nepřipojíte, potřebujete k tomu opět redukci.

redukce_03

Až děsivý počet adaptérů, redukcí a kabelů, které si někteří budou muset k novým MacBookům Pro nutně pořídit, v posledních dnech řeší opravdu mnoho lidí. Vzhledem k cenové politice Applu se navíc nejedná o žádné malicherné téma. Už samotné nové počítače totiž začínají na vysokých částkách (nejlevnější MacBook Pro bez Touch Baru stojí 45 tisíc) a za redukce můžete ve výsledku zaplatit klidně několik dalších tisíc.

Pokud by navíc toto nemusel být pro každého takový problém, tak pro drtivou většinu uživatelů jistě nastane v tom ohledu, že bude nutné na všechny ty redukce a kabely pořád myslet. Pokud si zapomenete například externí čtečku SD karet a na cestě narazíte na zaplněnou kartu ve foťáku, máte smůlu. A takový scénář se bude opakovat s většinou ostatních redukcí.

Zkrátka místo toho, abyste s sebou měli „profesionální“ počítač, který si rozumí se vším, co potřebujete, budete muset vždy myslet na to, jestli vlastně tohle připojit vůbec dokážete. Apple tu s USB-C předběhl dobu a ještě si budeme muset počkat, než si na toto rozhraní zvyknou i všichni ostatní. A možná už také někteří kutilové vymýšlejí prozíravý byznys plán založený na tom, že začnou vyrábět elegantní a polstrované brašny, do nichž si všechny kabely a redukce pro váš MacBook Pro budete moci poskládat…

Autor: Pavel Illichmann

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Bohužel, je to tak. To co provedli s notebookem, který má být používán v business prostředí je největší fail Applu, co jsem zažil. A dost mu přeju, aby mu to dali uživatelé sežrat. Kdyby byli aspoň natolik slušní, když už chtějí dělat tu revoluci, tak ke strojům od 50 tisíc Kč výše, ty základní redukce přidali. I tak by to byl opruz, ale aspoň by to nebyl výsměch. Nejlevnější použitelný hub stojí kolem sedmi tisíc – kup si nový, chceš nosit notebook na prezentace a zastrčit tam usb zařízení, či jen iPhone? Hups další tři redukce… Stroj samotný vypadá dobře, ale tohle je fakt špatně.

  jaký fail? z mého pohledu je obrovský fail hlavně to, že dnes výrobci cpou do notebooků mraky různých konektorů ačkoliv by už dlouho dobu stačilo pár univerzálních.

  A že zákazníci trpí? No to trpěli i když apple vyhodil všechny stávající konektory a osadil pc jen klasickým USB (které v té době byla „novinka“) a dneska se na něj díváme jako na průkopníka, díky kterému se USB vůbec rozšířilo. Tohle je stejný případ, máme x desítek různých konektorů a stejně nosíme redukce na všechno.

  Ehm …mám MacBook Pro retina 15″ Mid 2015. A tedy fakt nevím který konektor je zde navíc. Mám tady USB, Thunderbold 2 (Display port), čtečku SD karet a HDMI port. Fakt ani jeden z nich moc obětovat nechci. A jen tak namátkou jsem projel běžné notebooky jiných výrobců a je to stejné. Mohl by jste mi říct konektor který dnes dávají výrobci do notebooku a je fakt evidentně navíc? Aspoň jeden, nechci mraky.

  Z nových MBP rozhodně nejsem nadšený, ale neměl by právě tohle být smysl USB-C? Čtečku SD karty těžko nahradíte, ale proč do budoucna právě nenahradit USB-A, DP, HDMI apod. za jeden konektor? Mě se tahle představa docela zamlouvá, nicméně myslím, že USB-C měl Apple do Macbooků zatím pouze přidat než se více rozšíří.

  Pokud by to proběhlo jako evoluce a ne jako revoluce, tak by nebylo o čem ani diskutovat. A ještě se vrátím k tomu zrušení RS-232, parallels portu a nahrazením USB. Protože jsem člověk staršího data, tak si to samozřejmě velmi dobře pamatuji a i to bylo v té době velmi kontroverzní a v první chvíli si to Apple pěkně odskákal. Tedy problém byl u toho parallels portu, který se používal k tiskárnám, ty RS-232 už v té době zase tak využívané nebyly, přece jenom těch příslušenství bylo tenkrát daleko méně než dnes. Ale tady se řešila náhrada jednoho konektoru, tzn. že člověk si pořídil jednu redukci a navíc to tím, že se ta změna dělala u stacionárních počítačů, tak jste neřešil, že by jste ji někde zapomněl. Jenom to stejně opět udělalo finanční náklad a na to jsou lidé velmi citliví.

  Tedy on je pěkný rozdíl v rychlosti při kopírování 16/32 a více GB po WiFi a nebo po USB. Myslím si, že toto není ta správná cesta, alespoň prozatím. Na pár fotek ano, ale pro profi práci asi nee.

  Ne? VGA se nedává? Ještě nedávno se dávalo DVI, které bylo úplně zbytečné. HP a občas další výrobci dávají DisplayPort. To je málo? Opravdu vám přijde zcela adekvátní rozesít po různých produktech 4 různé konektory (protože tu ještě máme hdmi) ačkoliv by už minimálně rok nebo téměř dva stačilo používat na všechny videovýstupy pouze USB C? A předtím tu stejnou funkci 5 let dokázal plnit Thunderbolt.

  Stačí se podívat na rozšíření VGA i u nových projektorů. Ačkoliv přes něj není šance přenést Full HD tak jej tam každý výrobce narve „protože přece jej má každý v počítači“ ačkoliv je to neskutečně zastaralý standard. A co HDMI? To hdmi, které není schopné v normální kvalitě přenášet 4K a když už s velkou slávou půl hodiny po dvanácté vydali ver. 2.0 tak jej zase nikdo nenasazuje a ani po roce a půl není rozšířené. takže opět roztříštěnost.

  Máme obecně strašně moc možností, konektorů a protokolů a výrobci se nemohou dohodnout, který budou používat. Jenže kvůli zpětné kompabilitě tam narvou i VGA a tím ho zbytečně udržují při životě i u nových produktů. A ostatně tenhle stav, kdy se aspoň nějak většinově usadilo HDMI je vyustěním mnoha let, kdy se osazovalo nepoužitelné DVI.

  Jak říkám, krok Applu bolí a ještě minimálně rok bolet bude jenže věřím, že k podobné čistce se uchýlí i další výrobci aspoň u nějaké kategorie produktů a donutí to zbytek výrobců konečně osazovat většinově, stejně jako to bylo USB v dobách sériového portu a PS2.

  No jo, jenomže ono očividně v tom nemá jasno ani sám Apple. Někde Lightning, někde USB-C. Proč má třeba vlastní Apple TV USB-C a ovladač k ATV má Lightning. Osobně bych byl pro, aby Apple tedy alespoň všude osadil USB-C, jinak v tom bude stejně nepořádek.

  To samozřejmě souhlas. Tato schizofrenie přesně ukazuje, že tady někdo zapomněl na koordinaci mezi vlastními produkty, což si myslím, že je jeden z největších failů jaký Apple provedl. Kdyby vydal iPhone před rokem, tak by si člověk řekl, ok je to vývoj. Ale to, že vydali telefon před měsícem a už u něj udělali konektorovou rošádu a teď u notebooků udělali jinou, tak to ukazuje, že by se měli při tom vývoji a výrobě opravdu zamyslet. Protože teď už to fakt není jeden ekosystém.

  Mohl by jste mi ukázat nový notebook, který má konektor s VGA? Stejně jako DVI? Já netvrdím, že by se výrobci neměli na standardech dohodnout, ale to se bavíme o naprosto něčem jiném! Stejně jako zbytečně řešíte parametry HDMI. A to že se nasazovalo DVI a ne HDMI tak to je zcela o něčem jiném. Když se vytvořilo DVI a HDMI tak byly na naprosto rozdílných spotřebičích, protože DVI bylo na monitorech a HDMI v televizorech. A protože monitory byly a stále ještě dost často jsou vyráběny bez reproduktorů a DVi mělo v té lepší parametry než HDMI tak se prostě dávalo do notebooku a počítačů DVi. To, že evolucí došlo k tomu, že se nakonec vytvořil prosadil jiný konektor a to Display Port je další věc a samozřejmě setrvačnost výroby je daná. A pozor já nemám nic proti evoluci a i drobné revoluci. Ale to co udělal Apple je brutální revoluce se vším všudy a nebude to mít vůbec jednoduché. To že to ustojí, to je jasné. To že to bude mít negativní důsledky je také velmi pravděpodobné, protože se najde určitě velká skupina uživatelů, kteří to nezkousnou.

  Když otevřu alzu a zadám, že notebook má mít VGA tak mi nabídne téměr 850 modelů. Opravdu je to tak málo a vzácnost, že můžete napsat „ukažte mi notebook s VGA“? Ostatně VGA dneska nemají většinou jen ultrabooky, kam se fyzicky nevejde, valná většina notebooků je stále má a v kategorii do 20k jej má snad každý model.

  Souhlasím s tím, že by to mělo jít cestou evoluce a ne revoluce ale sám na tom VGA vidíte, že evolučně se jej snaží odstranit už dobrých 15 let a pořád se jim to nedaří.

  A DVI je právě dobrý příklad, DVI zezačátku sice mělo lepší parametry jako HDMI ale jen ty papírové. Už první verze HDMI uměla Full HD,což bylo v té době (rok 2002) o dost více, než kolik se do monitorů dávalo. Tzn nebyl jediný důvod upřednostnit DVI před HDMI, jen neschopnost výrobců se domluvit na jednom standardu. DVI se v té době dávalo i do některých TV, nebyla to doména jen monitorů. zvuk se poté vedl přes běžný 3,5mm jack. Jiná věc je průmyslový segment ale ten je i dneska zvlášť a má jiná specifika. Každopádně tak jako tak se začaly ve stejné době rozšiřovat dva různé digitální výstupy a postupně „rozdělovaly“ trh ačkoliv k tomu nebyl žádný důvod. A to i přesto, že DVI neumělo zvuk a rozlišení bylo jen o krapet vyšší (1080 vs 1200) v době, kdy obojí bylo vysoko nad rozlišením běžně dostupných produktů.

  Brutální krok to je ale já věřím, že to ustojí a až opadne ta prvotní hysterie a trošku víc se rozšíří povědomí o možnostech tohohle řešení tak jej zase zkopíruje více výrobců a upřímně, radši budu nosit přechodku na VGA než aby výrobce upravoval šasi, zvyšoval tělo a dělal další ústupky kvůli integraci archaického konektoru. Já mám letošní HP za 30k (elitebook), kam výrobce, stejně jako u jiných svých dražších řad, integroval DisplayPort a často s ním bojuju, protože někde je na monitorech DVI, někde HDMI, někde jen VGA a přitom za posledních 10 let už mohl být známý jen a pouze jediný z nich. Tak jako tak mám celkem „běžný“ notebook, stejně tahám několik adaptérů a stejně často řeším nefunkčnost, protože to není spolehlivé.

  hdmi, mini display port a ctecku sd…
  – to jsou ty zbytecny porty o kterych se tu bavime.
  proc je pouzivat kdyz je tu USB-C/thunderbold 3 s propustnosti 40GB/s a obrovskym mnozstvim kanalu?
  __________________________________________________
  jediny minus je ze vetsina zarieni se prizpusobi cca do 2let. problemem jsou prave ruzne projektory a televize s zivotnosti 10+let…

  Mluví se tu o failu, ale myslím, že to zdaleka tak horké není. Už teď musí mít člověk u každého tenčího notebooku (na výrobci nezáleží) různé redukce. Jen nejsou na USB-C, ale na něco jiného. Bylo by ale bývalo fér, kdyby byla přibalena alespoň základní redukce na USB-A.
  Ještě bych poznamenal, že odstavec o sluchátkách vyznívá nesprávně. Redukce pro připojení sluchátek s Lightning (přibalených k iPhone 7) do sluchatkoveho portu není k telefonu přibalena. Ta přibalená je obráceně.

  Dá se na to dívat dvěma pohledy.
  1. dnešním okem
  nepřítomnost čtečky na SD kartu považuji za velké mínus, mám ji v routeru, v autě, v zrcadlovce. nemožnost připojit UTP kabel také, na spoustě míst, zejména ve větších firmách jsou zakázané, či dokonce rušené wi-fi hotspoty. připojit Macbook na displayport, nebo hdmi… to také potřebuji. ligthning sluchátka zatím naštěstí nemám. bez VGA a DVI už se obejdu. ikdyž stane se, že projektor v kanceláři je značně histerický a vybaven pouze VGA+… data i iphonu stahuji a mažu přes ImageCapture takže kabel…

  ve zkratce v mém báglu by musela být: redukce na SD kartu, UTP, DisplayPort, USB-A, lightning – usb-c. Bez toho bych prostě nemohl z baráku…

  zatím to řeším tak že můj ntb má USB, čtečku, Dp, HDMI, Thunderbold/minidisplayport … prostě jediné co sebou nosím je myš a nabíječka… vsjo. jen na něm běží Win7 ale jsem v pohodě. Doma u iMacu nemám taky jedinou redukci…připojím vše co potřebuji napřímo. TB, USB,paměťovky,UTP…

  2. zítřejším okem
  prostě Apple to vydí bezdrátově milý Marcony. Absurditu tohohle mezistavu mi vždy připomene ikonický batoh pana Wozniaka…

  A nebo stačí koupit replikátor portů, které jsou dneska menší jak malá peněženka, cena kolem dvou tisíc a nahradí celou vaši kabelku redukcí a adaptérů ;-)

  zkuste trošku pohledat, já ze zvědavosti hledal včera dock do USB-C pro své HP a byl jsem opravdu mile překvapen kolik jich alza nabízí a v porovnání s dřívějšíma cenama i celkem za hubičku. A celkem dost věřím, že za pár tisíc najdete takový, který bude mít v jednom těle opravdu všechny zmíněné konektory, stačí hledat.

  On takový replikátor portů pro nový MB Pro s TB3 vyjde spíš na 10 tisíc, aby měl vše potřebné. A jako sorry, dát skoro 80 litrů za 15″ v základu a ihned další 10, abych mohl připojit to, co potřebuji, to prostě ne.

  Mám pocit že obecně Apple začal kašlat na profesionály a to se mezi profesionály prosím nepočítám. Ale jak si jinak vysvětlit fakt, že člověk pracující na profi nástroji Aperture od Applu, který za něj zaplatil, má v něm spoustu práce, celý archiv atd. najednou zjistí, že je to slepá ulička? To je zkrátka neuvěřitelné a nyní ta koruna všemu v podobě redukcí na všechno, to je úplná tragédie jak se to rozjíždí úplně jinam, jak to ztrácí smysl, jak to nikdo neřídí. Jak se opouštějí ikony v podobě svítícího jablíčka, magsafe atd. To je průšvih… Já nevím co budu dělat, Apple miluju, ale toto je opravdu moc. Pomoct!

  Proč nikdo neřeší, co bude dělat se starými redukcemi na thunderbolt? Dal jsem za ně nemalé peníze, abych tedy mohl připojit vše co potřebuji a řekl jsem si: OK, chápu tenhle krok applu, thunderbolt jako univerzál je celkem fajn a dává to smyl.
  Jenže nedává! Změna a v podobě USB-C a thunderbolt se opouští. :D

  Takže mne vůbec neštve nějaká univerzálnost portů a nutnost redukcí. Ale Apple by se měl vzpamatovat co uživatelům provádí, jelikož si nemyslím, že jen já bych měl koupené redukce na thunderbolt, které při případném upgradu mého macbooku musím nekompromisně zahodit a nahradit novými.

  To se jenom opakuje historie, Apple se vždycky upne k nějakému standardu, v minulosti FireWire, pak FireWire 800, pak Thunderbolt, lidi si na to nakoupí spoustu periferií a v následujících verzích počítačů už to rozhraní chybí, vše se musí řešit (drahými) redukcemi. Jak si můžou být tak jistí, že zrovna USB-C / thunderbolt 3 bude to, co nás konečně „spasí“? Podle mě vybavit MB Pro pouze USB-C je zbytečně radikální krok. Stejně jako odstranění SD card slotu a HDMI a klasického USB. Co mě ale mrzí asi nejvíc, je MagSafe.

  Moc v tom problém nevidím. Vypuštění čtečky SD je kravina to jo, ale jinak v tomto apple podporuji. Jak jinak donutit trh aby co nejrychleji přešel na nový standart? Nehledě na to že nikdo koho znám nemusel využívat všechny porty. Pokud potřebuju zapojit monitor či disky tak si koupím nový propojovací kabel, který určitě bude většina výrobců co nevidět nabízet. Hold mi nezbyde nic jiného než koupit čtečku karet (pokud není v monitoru), redukci vga/hdmi pokud potřebujete prezentovat, a většina lidí asi rekuci na klasické usb. Nebo koupit nějaký usbc hub kterých je celkem dost a vypadají opravdu pěkně. Redukce na věci jako ethernet a tak využije jen opravdu málo lidí. Wifi je téměř všude a jedná se o mnohem pohodlnější cestu než tahat kabel. Co se týká kabelu k telefonu tak jeho cena se v ceně mbp ztratí. Pořád myslím že se jedná o lepší variantu než kdyby apple nový ip dodával s kabelem usbc který pořád většina lidí nemá kam píchnout. Člověk co si koupí takový počítač hold musí počítat s nějakými výdaji navíc. K novým mbp mám dost připomínek ale co se týká portů (krom absence sd čtečky) jsem zcela v pohodě. Pro ty kterým to tak vadí můžou zůstat u stávajících strojů ještě rok dva. Pro většinu lidí výkonostně dostačí a standart usbc se za tu dobu snad rychle rozšíří.

  nebo si koupite satechi hub a mate ctecku karet, dve usb 3.0 a jeste muzete i nabijet.. je to maly, skladny a vyresi to 99% tech problemu co popisujete nahore.. mam ho u Macbooku 12 a spokojenost.. stejne tak propojeni iphonu s usb-C se da resit za stovku kabelem od Remaxu ktery umi upplne to stejne..

  „Mistr“ na kabely a konektory byla firma Sony. Kamera, foťák, přehrávače, telefony… vše mělo jiný konektor, kabel, nabíječku.. Když vám něco rozkousal pes, bylo na pováženou, zda koupit neuvěřitelně předraženou neKompatibilní drobnost, nebo rovnou nový přistroj. A naopak, přístroj bez kabelu byl bezcenný.
  Chápu rozhořčené uživatele, že to není laciné, přesto rozhodnutí Applu považuji za správné. Je to přeci sen každého rozumného uživatele mít jeden konektor na vše. Věřím, že tímto zdánlivě nepříjemným a bolestným krokem jsme se přiblížili konci éry, co přístroj, to vlastní kabel, koncovka, konektor, připojení… Kéž by toto rozhodnutí přijaly výrobci monitorů, foťáků, telefonů, tabletů atd alespoň, na dobu, dokud to opravdu nepůjde podle Marconiho.
  http://www.gjszlin.cz/ivt/esf/ostatni-sin/images/porty.jpg

celý text

Čtěte více.