Zavřít reklamu
iWant

Opravené Touch ID od třetí strany? Po aktualizaci na iOS 9 se iPhone stane nefunkčním

iWant

Jablečný svět má novou kauzu. Internetová fóra jsou plná diskuzí o tzv. „Error 53“, což je problém, který dokáže z iPhonu udělat prakticky nepoužitelný kus železa. Stačí si jen nechat vyměnit součástku za neautorizovaný kus a iPhone přestane fungovat. Tento problém řeší už stovky uživatelů.

Nepříjemná záležitost v podobě Erroru 53 nastává v případě, kdy je iPhone opraven třetí stranou, tudíž společností či jedincem, který není oficiálně kvalifikovaný od Applu k podobným opravám. Vše se týká tzv. Home Buttonu, na němž se nachází Touch ID (ve všech iPhonech od modelu 5S)

Pokud uživatel svěří svůj iPhone neautorizovanému servisu a chce po něm vyměnit Home Button, může se stát, že až si telefon vyzvedne a zapne ho, stane se nepoužitelným. V případě, že je na iPhonu nainstalovaný nejnovější iOS 9, telefon rozpozná, že je v něm nainstalována neautorizovaná součástka, konkrétně jiné Touch ID, a zahlásí Error 53.

Error 53 v takovém případě znamená znemožnění používání iPhonu včetně ztráty všech uložených dat. Podle technologických expertů Apple o tomto problému ví, ale uživatele nevaroval.

home-button-touch-id-repair

„Bereme bezpečnost všech uživatelů velmi vážně a Error 53 je jen výsledkem toho, jak chráníme naše zákazníky. iOS kontroluje, zdali senzor Touch ID na iPhonech a iPadech správně funguje s ostatními komponenty. Pokud najde nějakou neshodu, tak se Touch ID (včetně využívání Apple Pay) deaktivuje. Tato bezpečnostní situace je nezbytná k ochraně zařízení uživatelů a zabraňuje tak instalacím podvodných senzorů. Pokud se zákazník střetne s problémem Error 53, doporučujeme, aby kontaktoval Apple podporu,“ vysvětlila pro iMore mluvčí Applu.

Na vlastní kůži si nepříjemným problémem prošel například fotograf na volné Antonio Olmos. „Loni v září jsem byl na Balkánu kvůli uprchlické krizi a telefon mi nedopatřením upadl. Nutně jsem potřeboval opravu mého displeje a Home Buttonu, ovšem v Makedonii nebyl žádný Apple Store, tak jsem telefon svěřil do rukou lidí v místním obchodě, který se specializuje na opravy.

„Opravili mi jej a vše fungovalo bezproblémově,“ vzpomíná Olmos a dodává, že jakmile byl upozorněn pomocí notifikací, že je k dispozici nový systém iOS 9, okamžitě aktualizoval. iPhone mu ale v tu ránu ohlásil Error 53 a stal se nefunkčním.

Po návštěvě Apple Storu v Londýně mu pracovníci sdělili, že jeho iPhone je nevratně poškozený a je zkrátka „k ničemu“. Sám Olmos prohlásil, že je to problém, který by měla společnost oficiálně zveřejnit a varovat tím všechny uživatele.

Olmos navíc není zdaleka jediným uživatelem, kterému způsobila trable výměna u neautorizovaného servisu. Na internetových diskuzích se objevují příspěvky od stovek majitelů, kteří se s Errorem 53 setkali. Je nyní na Applu, aby se k celé věci nějakým způsobem postavil, a případně začal alespoň šířit osvětu, aby si lidé Touch ID u neautorizovaných servisů měnit nenechávali.

Nicméně logičtější by možná bylo, kdyby se místo toho, aby se po takové výměně Home button s Touch ID deaktivoval celý telefon, vypnulo pouze samotné Touch ID a například s tím spojené Apple Pay. iPhone by tak mohl nadále fungovat, jen by již nešla z bezpečnostních důvodů využívat čtečka pro otisk prstu. Ne vždy je totiž zákazník autorizovanému servisu nablízku, jako například výše zmíněný fotograf, a tak pokud chce iPhone rychle opravit, musí vzít za vděk i třetí stranou.

Zdroj: The Guardian, iMore
Foto: iFixit