Zavřít reklamu
iWant

Cougar, nebo Lynx? Hledá se příští kočka pro OS X

iWant

Je možné, že se nové verze operačního systému OS X dočkáme už letos, nejpozději pak v roce 2014. Od prvního vydaní Mac OS X Apple střídal roční a dvouroční cyklus (s výjimkou verze 10.1, která vyšla stejný rok) a není tak jasné, zda Apple dodrží očekávané každoroční vydávání nové verze. Nikdo mimo zaměstnance Apple zatím neví, co by se mohlo v OS X 10.9 objevit. Ne snad, že by nebylo co zlepšovat, ale co se týče nových funkcí, bylo by odhadování pouhým střílením od boku.

OS X Cougar Lynx

Nad čím zatím můžeme smysluplně spekulovat, je název. Každá verze OS X nesla jméno jedné kočkovité šelmy. Začalo to OS X 10.0 „Cheetah“ a poslední verze se nazývá „Mountain Lion“. Apple zatím vystřídal 9 názvů (ve skutečnosti deset, veřejná betaverze OS X 10.0 se nazývala Kodiak) a když se podíváme, jaké kočky nám ještě zbývají, zjistíme, že moc kandidátů už není. Pokud vynecháme nepravděpodobné kočkovité šelmy, zbudou nám 2–3 možná jména.

Vezmeme-li to z hlediska zoologie, Apple využil většinu kočkovitých šelem z podčeledi Pantherinae (velké kočky) a velkou část Felinae (malé kočky). Vynecháním nepravděpodobných kandidátů, jako jsou vyhynulý šavlozubý tygr, kočka domácí nebo kočka divoká, nám zbudou tři zvířata. Puma americká (Cougar), Ocelot a rys (Lynx).

Rys a Ocelot však nepatří mezi největší kočkovité šelmy, první jmenovaná dorůstá do výšky ramen 70 cm a 35 kg váhy, zatímco ocelot dorůstá maximálně do 50 cm s maximální váhou 16 kg. Zato puma americká je na tom podstatě lépe. S maximální výškou 76 cm a váhou přes 100 kg nechává obě zmíněné kočky v živočišné říši daleko za sebou. Z hlediska zoologického je tak puma nejvhodnějším kandidátem.

OS X Tabulka šelem

[toggle title=“Seznam názvů OS X podle vydání“]
  • OS X 10.0 Cheetah (2001)
  • OS X 10.1 Puma (2001)
  • OS X 10.2 Jaguar (2002)
  • OS X 10.3 Panther (2003)
  • OS X 10.4 Tiger (2005)
  • OS X 10.5 Leopard (2007)
  • OS X 10.6 Snow Leopard (2009)
  • OS X 10.7 Lion (2011)
  • OS X 10.8 Mountain Lion (2012) [/toggle]

Proti ní stojí dvě záležitosti. První je, že Pumu jako takovou již Apple použil. „Cougar“ a „Puma“ jsou totiž synonyma. Jenže to samé se dá v kontextu Severní Ameriky říct i o panterovi a pumě americké (Mountain Lion). Druhá věc se týká slangu, v americké angličtině je slovem „cougar“ označována žena středních let preferující mladší muže jako sexuální partnery. Mám však za to, že by to i pro puritánský Apple neměl být problém.

Za zmínku stojí také fakt, že si nechal Apple názvy „Cougar“ i „Lynx“ patentovat už v roce 2003 pro použití u názvu software/operačního systému. Je tedy možné, že se v dohledné době dočkáme Maců s operačním systémem OS X 10.9 Cougar. Lynx je však také stále ve hře. Nicméně místo už je patrně jen pro jednoho kandidáta, těžko Apple vydá OS X 10.10, spíš bychom se pomalu měli připravovat na jedenáctou hlavní verzi operačního systému pro Mac.

[poll id=“39″]