Zavřít reklamu

Už několik let se řeší přínos antivirových programů na počítačích. Stejný software se postupně přesunul i na mobilní operační systémy, kdy už například takový Symbian OS nabízel ESET Mobile Security a řadu dalších alternativ. Nabízí se proto zajímavá otázka. Potřebujeme antivirus i na iPhone, nebo je iOS skutečně tak bezpečný, jak o něm Apple rád mluví? Tak přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

V hlavní roli: Sideloading

Jak už bylo zmíněno výše, Apple se častokrát chlubí zabezpečením svých operačních systémů, přičemž v popředí stojí především iOS/iPadOS. Tyto systémy totiž spoléhají na jednu zásadní vlastnost, díky které mají v oblasti bezpečnosti podstatně navrch například ve srovnání s konkurenčním Androidem od Googlu, stejně tak s Windowsem či macOS. iOS totiž nepodporuje sideloading. Ve finále to tedy znamená, že si jednotlivé aplikace můžeme instalovat pouze z ověřených zdrojů, což v tomto případě odkazuje na oficiální App Store. Pokud tedy některá appka není v jablečném obchodě, případně je zpoplatněna a my bychom si chtěli nainstalovat pirátskou kopii, tak máme jednoduše smůlu. Celý systém je obecně uzavřený a něco podobného zkrátka neumožňuje.

Díky tomu lze téměř kompletně vyloučit napadení zařízení prostřednictvím infikované aplikace. Bohužel to ale neplatí ve 100 % případů. Ačkoliv jednotlivé programy v App Storu si musí projít ověřením a nemalou kontrolou, i tak se může stát, že Applu zkrátka něco pronikne mezi prsty. Tyto případy jsou ale extrémně ojedinělé a lze říct, že se prakticky nedějí. Napadení aplikací tak proto můžeme kompletně vyloučit. Ačkoliv Apple čelí za absenci sideloadingu nemalé kritice od konkurenčních gigantů, na druhou stranu jde o zajímavý způsob posilující celkové zabezpečení. Z tohoto hlediska pak antivirus ani nedává smysl, jelikož jedním z jeho hlavních úkolů je, aby kontroloval stažené soubory a aplikace.

Bezpečnostní trhliny v systému

Žádný operační systém ale není neprolomitelný, což samozřejmě platí i pro iOS/iPadOS. Chyby se najdou zkrátka vždy. V systémech obecně se tak mohou nacházet méně závažné až kritické bezpečnostní trhliny, které útočníkům dávají příležitost k napadení nejednoho zařízení. Ostatně z toho důvodu prakticky každý technologický gigant doporučuje udržovat aktuální verzi softwaru, a pravidelně tedy systém aktualizovat. Jablečná společnost samozřejmě jednotlivé chyby dokáže včas zachytit a opravit, stejně tak je tomu i u Googlu nebo Microsoftu. Problém ale nastává v případě, kdy si uživatelé neaktualizují své zařízení. V takovém případě totiž nadále pracují s „děravým“ systémem.

iphone bezpečnost

Potřebuje iPhone antivirus?

Ať už o antivirus stojíte či nikoliv je vedlejší. Když se totiž podíváte do App Storu, zrovna dvakrát moc variant totiž nenajdete. Dostupný software vám totiž dokáže zajistit „pouze“ bezpečnější prohlížení internetu, kdy vám poskytne VPN službu – ovšem pokud si za ni zaplatíte. iPhony jednoduše antivirus totiž nepotřebují. Stačí pouze pravidelně aktualizovat iOS a při prohlížení internetu používat selský rozum.

Aby toho ale nebylo málo, tak je Apple proti případným problémům pojištěný další vlastností. Systém iOS je totiž navržený tak, aby každá aplikace běžela ve svém vlastní prostředí, čemuž se říká sandbox. V takovém případě je appka kompletně oddělena od zbytku systému, kvůli čemuž nemůže komunikovat například s dalšími programy či své prostředí „opustit“. Kdybyste se tedy přeci jen setkali s malwarem, který se z principu snaží infikovat co možná nejvíce zařízení, tak teoreticky by neměl kam jít, jelikož by běžel v kompletně uzavřeném prostředí.

.