Zavřít reklamu

Apple představil duo MacBooků Pro, které se liší nejen úhlopříčkou jejich displeje. Dle své volby je totiž můžete osadit i různými čipy. Máme zde na výběr dva – M1 Pro a M1 Max. První lze kombinovat s až 32GB jednotnou pamětí RAM, druhý pak až s 64GB jednotnou pamětí RAM. Ty se liší zejména propustností, kdy první poskytne až 200 GB/s, druhý pak 400 GB/s. Co to ale znamená? 

V běžných profesionálních noteboocích se musí data kopírovat sem a tam přes podle Applu pomalejší rozhraní. Nový MacBook Pro na to však jde jinak. Jeho CPU a GPU sdílejí souvislý blok jednotné paměti, což znamená, že všechny části čipu přistupují k datům a paměti bez nutnosti cokoli kopírovat. Všechno tím probíhá rychleji a s větší účinností.

Porovnání s konkurencí 

Propustnost paměti (memory bandwidth či šířka pásma paměti), je maximální rychlost, kterou mohou být data čtena nebo ukládána do polovodičové paměti čipem/procesorem. Udává se v GB za sekundu. Pokud bychom se podívali na řešení společnosti Intel, tak je u jeho procesorů řady Core X propustnost 94 GB/s.

Jednoznačným vítězem je v tomto porovnání tedy architektura „Unified Memory Architecture“ společnosti Apple, která poskytuje propustnost paměti alespoň dvakrát rychlejší, než v současnosti podporuje přímá konkurence Intelu. Např. Sony Playstation 5 disponuje propustností 448 GB/s. Je třeba mít ale na paměti, že maximální propustnost závisí také na mnoha proměnných v systému a softwarové pracovní zátěži, stejně jako stavu napájení.

Z testů Geekbench se pak ukazuje, že M1 Max se svými 400 GB/s získává cca o 10 % lepší vícejádrové skóre než M1 Pro s 200 GB/s. Jestli vám tato hodnota stojí za případný příplatek však musíte posoudit sami. Oba stroje jsou totiž velice výkonné a záleží na stylu vaší práce. Je však jisté, že vyšší konfigurace má lepší potenciál s ohledem na budoucnost, kdy i za delší čas zvládne odvádět pořád dostatečně rychlou práci. Zde to však závisí od toho, jak často svou pracovní stanici měníte. V současné době se tak dá říci, že 200 GB/s skutečně stačí pro většinu práce, kterou byste mohli po novém MacBooku Pro chtít.

Diskuze k článku

    S ohledem na budoucnost chci určitě tu nejvyšší konfiguraci na chipu. Disky mam externí a NASy a podobně, takže tam to hrotit nepotřebuju. Ale ten chip a grafiku jsem si vždycky bral nejvýkonější, takže u toho i zůstanu.

celý text

Čtěte více