Zavřít reklamu

V minulém měsíci jsme se po dlouhém čekání konečně dočkali. Kalifornský gigant se nám při příležitosti říjnové keynote pochlubil s novou generací jablečných telefonů. Konkrétně jsme se dočkali čtyř modelů ve třech velikostech, přičemž na varianty iPhone 12 mini a iPhone 12 Pro Max jsme si s předobjednávkou museli počkat až do 6. listopadu.

Tyto modely se ale již nyní dostaly do rukou zahraničních recenzentů, kteří přišli se svými recenzemi. V tomto článku se konkrétně podíváme na iPhone 12 mini. iPhone 12 mini sklidil ovace za svou parádní velikost a skvělou výbavu, která se od většího sourozence nikterak neliší. Horší už to ale bylo v případě baterie.

Velikost

Jednou z největších výhod a nevýhod zároveň je bezesporu menší 5,4″ displej. Navzdory jeho menší velikosti dokáže stále zobrazit řadu informací a v porovnání s 6,1″ iPhonem 12 nabízí pouze o dva řádky textu méně. S tím ale mohou mít problém například hráči či ti, kteří se častokrát koukají na různá videa. Verze mini vám totiž neumožní se „ponořit“ do obsahu, jako je tomu u větších modelů. Pochvalu si každopádně vysloužil za perfektní psaní na klávesnici, které je o několik úrovní napřed oproti 4,7″ iPhone SE (2020) či starším modelům. Menší velikost také nabízí lepší ergonomiku. Telefon se obecně daleko lépe drží a zároveň uživateli nečiní žádný problém dosáhnout palcem na nejvzdálenější okraj displeje.

Výkon

V iPhonu 12 mini se skrývá stejný čip, jaký bychom mohli najít například v nejdražší verzi 12 Pro Max. Magazín TechCrunch si však všiml, že verze mini v benchmarkovým testu dosahuje trošičku slabších výsledků oproti ostatním „dvanáctkám.“ Viníků tohoto problémů by mohlo být hned několik. Naštěstí se ale jedná o tak zanedbatelný rozdíl, že si jej při používání nikdy nevšimnete.

Životnost baterie

Smíšené pocity si u iPhonu 12 mini vysloužila životnost baterie. Například magazín Engadget byl k baterii přímo kritický. Přestože mini nabízí stejný výkon jako jeho větší sourozenci, tak jeho výdrž znatelně zaostává. Při testu byl iPhone odpojen z nabíječky v osm hodin ráno a ve čtyři odpoledně fungoval z posledních sil. S opačným názorem se však nechal slyšet TechCrunch. iPhone 12 mini totiž slibuje větší výdrž než 4,7″ iPhone SE (2020), což se v jejich testu prokázalo. Telefon v tomto případě neměl žádný problém vydržet celý den a rozdíl mezi verzí iPhone 12 mini a iPhone 12 byl pouze v několika jednotkách procent.

mpv-shot0312
Zdroj: Apple

Dohromady to parádně shrnul Dieter Bohn z The Verge, podle kterého je baterie jablečného telefonu značně limitující. Její výdrž je totiž znatelně horší v porovnání s klasickou „dvanáctkou“ a jedná se tak o znatelný krok zpět oproti loňskému šampionovi iPhone 11, který nemá problém vydržet dva dny na jedno nabití. V tomto testu se podařilo baterii vždy vybít ještě v podvečer, což není úplně špatné, ale o skvělou zprávu se rovněž nejedná. Uživatelé iPhonu 12 mini si tak budou muset velmi dobře rozmyslet, zdali si zahrají nějakou tu hru a podstatně častěji budou aktivovat režim nízké spotřeby.

Hodnota telefonu

iPhone 12 mini již po svém představení rozdělil jablíčkáře na dva tábory. Podle některých se jedná o parádní obohacení jablečné nabídky za férovou cenu, kdežto druzí považují telefon za předražený. S podobnými názory bychom se mohli setkat i v případě zahraničních recenzí. Magazín Engadget totiž vyjádřil určité pochybnosti iPhonu 12 mini v porovnání s modely z předešlých let. Tento drobeček je k dostání za necelých 22 tisíc korun a jedná se tak o nejlevnější iPhone letošní generace. Podle recenzentů však telefon v nabídce nedává žádný smysl, protože stále je k dostání levnější iPhone 11, který nabídne podstatně lepší výdrž baterie a větší displej.

Naopak TechCrunch přišel s diametrálně odlišným názorem. Podle nich je iPhone 12 mini skvělou volbou, na které mohou zákazníci ušetřit až několik tisíc. Tento jablečný telefon totiž přichází se všemi výhodami, které bychom našli i u zmiňovaných větších sourozenců. Je skutečně zajímavé vidět, jak se názory několika recenzentů v mnoha ohledech rozchází. Jak na nový iPhone 12 mini nahlížíte vy? Jedná se podle vás o skutečně předražené „jablíčko,“ nebo model naopak představuje skvělou příležitost v poměru cena/výkon?

Diskuze k článku

    Každému vyhovuje něco jiného..věřím, že pro mnoho lidí to bude vysněná náhrada za iPhone SE (1gen.), Iphone 7,8 a SE 2020.. jako jediný vážný kompromis bude ta baterka…

    Přesně tak. Mám od Apple vše. Mac, iPad, AW, Airpods, ATV i Home pod. Telefon je pro mě nejmíň potřebná věc, ale mít ho musím. Když jsem kdysi přecházel z Note 3 na iP, šel jsem do iP7 Plus. Byl jsem z Note zvyklý na velký displej. Jenže u iP na mě čekalo velké zklamání. iP s velkým displějem neuměl nijak zacházet. Jen to prostě bylo čtvrtkilový pádlo. Dal jsem ho přítelkyni a šel do SE. Ano 4 oalce byly dost limitující třeba na video, ale na nošení pecka. Až taková, že jsem na něj zapoměl když jsem šel do bazénu a utopil ho. Od té doby mám iP7. Co vidím rendery, tak novej mini je rozměrově o dost menší než iP 7 a displej větší. Naprosto ideální. Navíc já prakticky nefotím – jen nějaké momentky nebo dokumenty, hry nehraju skoro vůbec. Videa sleduju i na iP7, takže na 5,4 displeji to bude ještě lepší. Samozřejmě ta výdrž je problém, ale já hromadu věcí dělám na iPadu nebo na AW, a navíc jsem na každodenní nabíjení zvyklej. Když jsem měl na iP7 iOS 13.7, tak jsem nabíjel 2x denně.

    Předražený se může jevit každý iPhone. Rozhodně mini má v nabídce neoddiskutovatelný smysl díky menším rozměrům, na které hodně uživatelů netrpělivě čekalo. Svět Applu je z velké části o provázanosti více produktů jednoho uživatele, takže nezanedbatelné monožství uživatelů má kromě iPhonu i iPad a nějaké větší hraní her nebo sledování filmů na iPhonu jde úplně mimo ně – iPad je na to mnohem vhodnější a iPhone tak plní zcela jinou roli. Pro takové uživatele může být menší rozměr iPhonu mini dost významná vlastnost a menší výdrž baterie se nemusí příliš projevit. Teď, kdy mini není výkonově nijak výrazným kompromisem oproti větším modelům, není potřeba o jeho významu pochybovat. A cena? Nevím, tu já neřeším. Mini rozhodně nepovažuji za levný model a mezi dvanáctkami se nerozhoduju podle ceny, ale samozřejmě rozdíl mezi mini a Pro Max bezvýznamný určitě není. Myslím si, že kdo chce šetřit nebo vzít telefon za rozumnou cenu, pro toho asi nebude ani ten mini. A jak už jsem naznačil, iPhone nabývá na významu a hodnotě ve spojení s dalšími Apple produkty (Watch, AirPods a další) a to už není levná sranda. Mít jen samotný iPhone mi opravdu připadá jako dost drahý špás.

celý text

Čtěte více