Zavřít reklamu

Před koupí nového iPhonu jsem se potýkal s dilematem – předchozí model jsem chránil kombinací Invisible Shieldu a Gelaskinu. Dospěl jsem však k závěru, že nový design se mi líbí natolik, že ho nechci ničím překrývat – jedním z možných řešením byl Invisible Shield pro celý telefon, překrývat kov a sklo „gumou“ se mi ale zdálo velice nevhodné, poohlížel jsem se tedy po průhledném krytu, které jsou sice z plastu (příp. z hliníku), ale vnímal jsem je jako nejvhodnější řešení.

Požadavkem také bylo, že kryt musí iPhonu přidat co nejméně na rozměrech a váze (čímž hliníkové kryty spíše odpadají); přeci jsem si nekupoval extrémně tenký a lehký telefon, abych z něj pak krytem udělal cihlu. Bambusový kryt Thorncase tedy na první posouzení nenaplňuje žádný z mých původních požadavků.

Teoreticky

Thorncase má několik potenciálně problematických vlastností. Není vhodný pro lidi, kteří nemají rádi změnu uživatelské zkušenosti, nedá se ovšem říct, že pro lidi, kteří ji uvítají, je vhodný. Uživatelskou zkušenost totiž poskytuje velmi specifickou. Nejdříve popíšu praktickou zkušenost s Thorncase a následně přiblížím, jaký způsob vnímání z nich vyplývá a jak zapadá či nezapadá do konceptu iPhonu.

Thorncase je dřevěné pouzdro. To, aby hned neprasklo a bylo spolehlivé, musí mít tloušťku větší, než jakou vyžadují plastové nebo kovové kryty. Znamená to, že iPhonu přidá cca 5 milimetrů na rozměrech ze všech stran. Zatímco „nahý“ iPhone 5/5S má rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm, Thorncase má 130,4 × 64,8 × 13,6 mm. Váha se zvýší ze 112 gramů na 139 gramů.

Při výběru krytu máme 3 základní možnosti vzhledu – čisté, s gravírováním z nabídky výrobce, nebo vlastní gravírovaný motiv (o tom později). Tyto verze jsou pak dostupné pro iPhone 4, 4S, 5, 5S na dotaz i na 5C a také na iPad a iPad mini. Kryty jsou dováženy z Číny, v Česku se provádějí dodatečné úpravy jako gravírování, namáčení do olejů, broušení apod. Všechny kryty jsou (v rámci jednoho modelu telefonu/tabletu) rozměry i vlastnostmi totožné, ačkoliv se nejspíš liší váhově v řádu pár gramů v závislosti na gravírováním odebraném materiálu.

Prakticky

Kryt je vyroben velice přesně, na první dotek a nasazení na telefon působí dojmem kvalitního příslušenství. Při nasazování je nutno využít mírný tlak indikující, že vše sedí velmi těsně a je tak velice malá pravděpodobnost, že se mezi kryt a telefon dostane smetí, které by telefon poškrábalo. Po opakovaném nasazování a snímání a dvoutýdenním užívání jsem nezaznamenal žádné poškození, alespoň ne v případě stříbrného iPhonu 5.

Zevnitř je v krytu nalepená látková „výstelka“ zabraňující přímému kontaktu kovu/skla se dřevem. Po stranách tomu tak není, při pečlivém očištění před nasazováním se ale není třeba bát poškození. Na přední straně telefonu mám nalepenou ochrannou fólii. Kryt z přední strany zakrývá pouze hliníkové hrany, takže jsem se při jeho nasouvání na telefon nepotýkal s nekompatibilitou.

Nasazený kryt drží pevně. Je velmi nepravděpodobné, že by se samovolně rozdělil či by z něj telefon vypadl, i při pádu. Otvory také sedí naprosto přesně, nijak neomezují funkčnost iPhonu, ačkoliv vzhledem k tloušťce je, ve srovnání s „nahým“ telefonem, mírně horší přístup k tlačítkům pro uspání/probuzení, hlasitost a tichý režim. V příslušných místech jsou v krytu výřezy, které jsou hloubkou na úrovni tlačítek. Ani u konektorů jsem nezaznamenal problém, naopak je jednodušší se i poslepu trefit.

Co se funkčnosti displeje týče, jediným aspektem, který by mohl být omezen, je užití gest, zejména pro návrat zpět (a krok vpřed v Safari), které jsem si v iOS 7 tak oblíbil. Kryt nezakrývá celý rámeček kolem displeje, takže jakmile si zvyknete na druhý, vystouplý rámeček, gesta lze užívat bez problémů.

Jediným konstrukčním problémem krytu je, že v otvorech pro tlačítka, konektory, mikrofon a reproduktor se snadno usazují nečistoty, stejně tak kolem zmíněné hrany tvořené rámečkem kolem přední strany telefonu. Je však jasné, že tento problém je přítomen vždy, u Thorncase se jen nečistot zbavuje vzhledem k hloubce výřezů trochu hůře, pokud tedy nechcete kryt sundat. To bych ovšem příliš často dělat nedoporučoval, zámek je totiž také dřevěný a časté namáhání by pravděpodobně vedlo k dřívějšímu prasknutí.

Gravírovaný motiv není spojem téměř vůbec narušen, vše sedí. Minimálně, ale přesto jsou zřetelné jen mezery mezi částmi krytu po stranách telefonu a z nich plynoucí mírná vůle, žádného vrzání či snad skřípnutí kůže ruky při užívání se bát netřeba – při prostém používání si jí spíše nevšimnete. Na rozdíl od poměrně ostrých hran tenkého iPhonu, které působí dojmem industriální dokonalosti, avšak pro některé snad snižují komfort při užívání, jsou všechny hrany Thorncase zaoblené. Jakmile si zvyknete na větší rozměry, telefon se v ruce drží pohodlně. Pokud vám však iPhone samotný připadá šířkou na hranici pohodlí, Thorncase by vám radost spíše neudělal. Monolitická povaha konstrukce iPhonu je Thorncase prakticky nenarušena, bambusové dřevo zkušenosti používání telefonu přidává pocit organičnosti, který v kombinaci s použitým materiálem vyvolává.

Jak už bylo zmíněno, jednou z možností je nechat si na kryt vypálit vlastní motiv. V tomto případě jen bude třeba být trpělivý, výroba totiž trvá několik dnů (je třeba motiv ručně překreslit do formátu vhodného ke gravírování, vypálit jej, obrousit, napustit olejem, nechat vyschnout). Výrobce na svém webu uvádí, že ani s velmi komplexními motivy není problém – lze vytvořit i stínování. Jen několik málo návrhů byli nuceni odmítnout. V mém případě je vypálený obrázek velmi blízko předloze a soudě podle fotografií na Instagramu se jedná o velmi častý jev.

Thorncase činí iPhone živějším

Pro některé může být výhodou, že se iPhone v kapse tak jednoduše neztratí, což ovšem v žádném případě neznamená, že by byl kvůli Thorncase cítit nějak výrazně. To se projeví až po tom, co do kapsy sáhnete, ať už máte nutkání se podívat, kolik je hodin nebo kdo vám napsal. Místo obvykle chladného, fascinujícím způsobem odtažitého kovu ucítíte decentní, ale jednoznačně rozeznatelnou strukturu bambusového dřeva, které je napuštěné olejem, ne však lakované, takže působí přirozeně, organicky. Jako byste v kapse nosili kus přírody, která sice byla podrobena lidským účelům, ne ale na úkor narušení jejího přirozeného života.

jako krabička, nové tělo telefonu, které ho činí až roztomile neohrabaným, přičemž si uchovává sofistikovanost původního produktu. Tlačítka a displej z těla nevystupují, stávají se jeho organickou součástí, jako byste nahlíželi do nitra fascinující biomechanické bytosti. Takové vnímání je pak ještě umocněno vrstvami iOS 7, kdy se zdá, že pronikáme do světa paralelního tomu našemu, který je mu podobný, živý, jen velice specifickým způsobem.

Chce se říct, že pokud by byl v našem světě přítomen inteligentní design, jeho bytosti by vypadaly velmi podobně. V nabízených gravírovaných motivech převažují ty, které evokují symboliku přírodních národů, která je adekvátní mystické povaze, kterou iPhone s Thorncase v přítmí nabývá. Minimálně několik dnů po rozbalení je pak gravírovaný kryt cítit spáleným dřevem, což mu na organičnosti ještě přidává.

Thorncase jsem si oblíbil. Produkty Apple jsou totiž, podle slov společnosti, hlavně o zkušenosti uživatelů, o tom, jaké je je používat. Thorncase mi poskytuje zkušenost úplně novou, zvláštní a svým způsobem fascinující. Vlastnosti iPhone nepřekrývá, spíše jim dává nový rozměr.

Výroba motivu na zakázku

Recenzované pouzdro jsme si nechali vyrobit s vlastním motivem. Podívejte se jak se připravují data pro výrobu.

.