Zavřít reklamu

Dnes je 20. výročí útoku nejen na WTC na území USA. V rámci  TV+ již můžete dokument pojmenovaný jako 11. září: Prezidentův válečný kabinet sledovat od středy 1. září, dnešní den je však k dispozici všem, tedy i těm, kteří si službu nepředplácí. 

Jak říká česká Wikipedie, útoky z 11. září 2001 (v USA označované jako 9/11) byly sérií koordinovaných teroristických útoků, které provedlo 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Ti unesli čtyři letadla na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich, let American Airlines 11 a let United Airlines 175, narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, zabila všechny lidi na palubě a další uvnitř budov. Obě zasažené budovy se následkem nastalé požární situace ztížené mimořádným devastačním atakem do dvou hodin zhroutily, zničily blízké stavby a další poškodily.

Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA poblíž hlavního města Washingtonu D.C. Čtvrtý letoun se zřítil po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla u města Shanksville v Pensylvánii. Letadlo letělo na Washington, D.C. a spekuluje se, že mělo za cíl zasáhnout Bílý dům anebo americký Kapitol. Při útocích celkem zemřelo přibližně 3 000 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté pocházející celkem z 90 zemí.

Dokument vám umožní tuto událost prožít očima tehdejšího prezidenta USA George W. Bushe a jeho nejbližších spolupracovníků, mezi které patřili viceprezident Dick Cheney, poradkyně pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová, státní tajemník Colin Powell a Bushův šéf štábu Andy Card. Všichni podrobně líčí rozhodující hodiny a klíčová rozhodnutá onoho dne, jenž neblaze vstoupil do dějin. Komentář čte známý herec a držitel ceny Emmy Jeff Daniels. Apple v rámci promo akce uveřejnil i značně znepokojivý trailer, který můžete vidět výše. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více