Zavřít reklamu

O potenciálu umělé inteligence toho již bylo napsáno i řečeno hodně, ať už jde o možnost jejího využití ve zdravotnictví, dopravě nebo dalších aspektech života. Vidíme to na telefonech, které dnes do značné míry využívají umělou inteligenci ať už se jedná o iPhone nebo jiná zařízení.

Tyto drobnosti každodenního života jsou však jen maličkostí oproti tomu, co dokáže umělá inteligence ve větším měřítku. Již dříve společnost Topaz Labs oznámila, že umělá neuronová síť dokázala upscalovat staré obrázky do vyššího rozlišení ve velmi uspokojivé kvalitě. Nyní je ovšem díky zvědavci Denisu Shiryaevovi na internetu dostupný ke shlédnutí jeden z prvních filmů v dějinách kinematografie. Legendární příchod vlaku „Arrival of a Train at La Ciotat“, natočený bratry Lumièrovými v roce 1895.

Upload původní verze filmu z roku 1895

A není to jen o reuploadu starého filmu. Film byl totiž díky technologiím Gigapixel AI a DAIN předělán do 4K 60 fps a rozdíly jsou opravdu poznat. Krátký film má dnes díky umělé inteligenci víc detailů, než kdy předtím a pohyby působí mnohem reálněji.

Pokud jde o použité technologie, Gigapixel AI od Topaz Labs umožňuje upscalovat snímky bez citelné ztráty kvality až do 600 % jejich původního rozlišení. Pro zvýšení framerate pak byla použita technologie Depth-Aware Video Frame Interpolation, vyvinutá studenty Kalifornské univerzity a šanghajské univerzity Jiao Tong ve spolupráci s Googlem. Technologie analyzuje rozdíly v jednotlivých snímcích a na základě zjištěných rozdílů dotváří další snímky, které pak vkládá mezi ně.

Kdoví, co by na tento upgrade řekli diváci, kteří už tehdy v strachu o život utíkali před vlakem z kina…

Zdroj: Digg.com

Témata: , , ,

Diskuze k článku

    Zkuste kouknout na konec upscalovaného videa, kde je krátké porovnání zdrojů a výsledku. Článek jak na digg, tak i zde (vzhledem k tomu, že jste ho bez kapky invence obšlehli) je celkem zavádějící, jelikož původní video na vimeo je v dost mizerné kvalitě 240p, ze kterého autoři samozřejmě nevycházeli.

celý text

Čtěte více