Zavřít reklamu

Největší soukromá sbírka Apple produktů na světě byla lidem představena ve čtvrtek při slavnostním otevírání Apple Musea v Praze. Unikátní expozice představuje nejhodnotnější a nejkomplexnější kolekci počítačů z let 1976 až 2012 a dalších předmětů z produkce kalifornské společnosti.

Jedinečné exponáty byly zapůjčeny ze soukromých sbírek z celého světa, přičemž nechybí takové skvosty, jako je legendární Apple I, kolekce Macintoshů, iPodů, iPhonů, počítačů NeXT či školní ročenky z dob studií Stevů Jobse a Wozniaka a mnoho dalších vzácných exponátů. Ty do Apple Musea zapůjčili soukromí sběratelé, kteří chtějí zůstat v anonymitě.

Slavnostní otevření si nenechaly ujít desítky lidí, přičemž čtvrteční premiéra byla určená pro novináře a pozvané hosty. Apple Museum, první svého druhu nejen v České republice, sídlí v zrekonstruovaném měšťanském domě na nároží Husovy a Karlovy ulice v Praze. Navštívit ho může kdokoliv, a to denně od 10 do 22 hodin.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Pocta Stevu Jobsovi

„Smyslem nového Apple Musea je především pocta geniálnímu vizionáři Stevu Jobsovi, který radikálně změnil svět digitálních technologií,“ uvedla za 2media.cz Simona Andělová s tím, že lidé mohou zblízka prozkoumat jeho odkaz a nechat na sebe působit tajemnou a nostalgickou atmosféru nejúspěšnější firmy v historii lidstva.

„Vznik Apple Musea iniciovala Nadace centra Pop Art Gallery s cílem představit veřejnosti prostřednictvím kultovní značky počítačového průmyslu novodobou historii každého z nás – jak rychlý vývoj technologií ovlivňuje náš život, který je s nimi v dobrém i zlém spjatý,“ pokračovala Andělová.

Podle ní se na realizaci výstavy podíleli studenti ČVUT, přičemž expozice provází i řada zajímavých údajů. „Například délka instalovaných kabelů dosahuje v součtu neuvěřitelných dvanáct tisíc metrů,“ konstatovala Andělová.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Expozice je koncipována v souladu s filozofií značky Apple, tedy v čistém působivém designu, z kvalitních materiálů a za podpory nejnovějších technologií. „Jednotlivé exponáty jsou přehledně uspořádány, umístěny na kvádrech z dokonale hladkého umělého kamene corian,“ vysvětlila Andělová a dodala, že návštěvníky pak provází multimediální průvodce, který je k dispozici prostřednictvím chytrého telefonu či tabletu, a to hned v devíti světových jazycích.

V přízemí pak lidé naleznou stylovou kavárnu a vegan raw bistro s jídly a nápoji, které měl v oblibě i Steve Jobs. „Kromě občerstvení jsou připraveny i tablety pro zpříjemnění a ukrácení času. Děti jsou zvány do zábavné interaktivní místnosti,“ nechala se slyšet Andělová.

Výtěžek ze vstupného chtějí organizátoři použít na charitativní účely. V podzemí budovy, tedy v zachovalých románských sklepích ze 14. století, bude v průběhu následujícího měsíce otevřena i pop artová galerie, která se bude věnovat především českým představitelům tohoto uměleckého stylu padesátých let.

Diskuze k článku

  Muzu se zeptat kolik je vstupne? Diky

  300 – což mi přijde trochu mimo – je evidentní, že počítají s návštěvou uživatelů Apple což jsou většinou lidé s vyššími příjmy, ale 300 za prohlídku něčeho co všichni znají mi přijde mimo realitu. To se raději podívám na výstavu umění, kde uvidím něco co běžně vidět nemohu. Beru že to může být pěkně instalováno a td, ale i tak.

  Ľudia s väčšími príjmami, to už dávno nie je pravda. Apple výrobky dnes používa veľa obyčajných ľudi, keďže je možnosť zobrať si paušál, alebo pôžičku.

  Jasně, půjčka na život, to je ideál. A nevím, jaké dávno a co není pravda, protože o to vůbec nejde, jde jen o úhel pohledu – východoevropský vs. západní. Apple skutečně používají obyčejní lidé, vtip je v tom, že na západě, kam také Apple svými produkty cílí. U nás ten tzv. „obyčejný člověk“ vždy půjde po levnější variantě, tak to prostě je.

  jeeeeej, už mi to nedá a musím to tu napsat. Byli jste někdy v životě dál než na slovensku? všude na světě je brán apple jako značka pro majetnější (neříkám luxusní) nejde o to že by tam na to neměli, ale při porovnání s ostatními telefony je drahý at jste v česku, rumunsku, nebo usa…
  Nehleda na to že na zahraničních (usa) webech se toto téma také neustále omýlá (is apple products for rich? – napiš to do googlu) btw. víte že průměrná úspora průměrného američana je 10000 USD… nebo si snad tady všichni myslíte že na západ od nás chodí všichni v Armani, jezdí v Mercedesech, žerou kaviár a Apple jim připadá laciný? viděli jste někdy turistu? Divné že všichni nemají hadry od Prady co…
  vy co jste nikdy nikde nebyli… aspon se zamyslete než něco napíšete….

  Ty jsi jinak mimo. Oháníš se nějakou zcestovalostí, přitom ono opravdu stačí zajet do nějakého většího evropského města a rozhlédnout se okolo. Prakticky každý drží v ruce iphone (když jsem byl v létě v belgii, tak i stánková prodavačka suvenýrů měla poslední šestku), akorát sem tam uvidíš nějaký highend samsung. Macbook v každé kavárně. Ne, produkty applu jsou běžná spotřeba, nic extra drahého na tom není. Stačí se zamyslet nad cenami v česku v roce 2011, kdy ještě nebyla úplně zkriplená koruna.

  Výtěžek ze vstupného chtějí organizátoři použít na charitativní účely. Pak mi to tedy nepřijde mimo realitu.

  Už jsem to tu někde psal:
  … A uvědomte si, že jen v Šanghaji je x krát více Apple telefonů a tabletů
  než v celé ČR. Takže se už smiřte(me) s tím, že jsme pro Apple (i
  Google) oblastí, které se jen tak nebudou přizpůsobovat.

  Na „telefonní“ styl si můžeme hrát (si hrajeme (ale také díky
  nastaveným poměrům máme tu možnost/si to užíváme)) akorát tady. V USA s
  kontraktem může mít iP každý, na opačné polokouli (Čína, Indie, Malajsie …) je majetných i „““nemajetných“““, co mají iP, tolik, že …

  A pořád platí, že cenu i nejdražšího androidího telefonu (třeba Sansungu) stanovil Apple … Samsung není cenotvůrcem svých produktů. Apple mu jen dává úúúúžasný
  manévrovací prostor.

  Proč v tom článku není vůbec žádná zmínka o tom že slavnostní otevření bylo dost zpackané a někteří novináři to vzdali a odešli protože je nebavilo čekat na ulici jako trubky?

celý text

Čtěte více