Zavřít reklamu

Zaměstnanci Apple Storů podali na svého zaměstnavatele již v roce 2013 hromadnou žalobu za to, že musí před odchodem z práce podstupovat ponižující prohlídky. Vedoucí obchodů je totiž podezírali z krádeží. Nyní vyšlo díky soudním dokumentům na povrch, že minimálně dva ze zaměstnanců adresovali svou stížnost i přímo šéfovi Applu Timu Cookovi. Ten mail se stížností přeposlal vedení oddělení pro lidské zdroje a vedení maloobchodu s otázkou: „Je to pravda?“

Zaměstnancům Apple Storů se nelíbilo, že s nimi zaměstnavatel jedná jako s kriminálníky. Osobní prohlídky prý byly nepříjemné, někdy probíhaly před přítomnými zákazníky a navíc zabíraly zhruba 15 minut času, který zaměstnancům zůstal neproplacen. Tašky byly zaměstnancům prodejen Applu prohledávány vždy, když Apple Store opouštěli, i když to bylo třeba jen na oběd.

V rámci žaloby zaměstnanci požadovali právě proplacení času stráveného prohlídkami. U soudu však neuspěli, což soudce odůvodnil tím, že prohlídky nejsou součástí pracovní náplně, za kterou jsou zaměstnanci dle smlouvy placeni. Rozsudek byl postaven i na precedentu vzešlého z podobného případu, kde zaměstnanci žalovali další americkou firmu Amazon.

Jaké se Cookovi dostalo odpovědi na jeho mail adresovaný vedení oddělení pro lidské zdroje a vedení maloobchodu, soudní dokumenty neodhalují. Není ani známo, zda Tim Cook stěžujícím si zaměstnancům odepsal.

Zdroj: reuters
.