Zavřít reklamu

Barvy, aktuálně nejpopulárnější téma kolem nadcházejících iPhonů. Apple historicky rozšířil barevné variace svého telefonu poprvé v roce 2008, kdy k černému 3G nabídl i 16GB verzi s bílým zadním krytem. iPhone 4 si na svůj bílý protějšek musel počkat tři čtvrtě roku. Od té doby vychází bílá verze s černou simultánně a platí to i u iPadů. Na druhou stranu je tu pak řada iPodů včetně iPodů touch, které ve své poslední iteraci vyšly v celkem šesti barvách (včetně RED edice).

iPhone 5S šampaň
Zdroj: iMore.com

Poslední úniky součástek, jejichž autenticitu však nelze potvrdit, napovídají, že by iPhone 5S měl přijít ve zlaté barvě. Tato informace se zdá zprvu nesmyslná; proč by Apple opustil svou klasickou černobílou selekci? A zvlášť pro tak křiklavou a tak trochu lacinou barvu? Šéfredaktor serveru iMore Rene Ritchie přišel se zajímavým argumentem. Zlatá barva je podle všeho nejoblíbenější modifikací. V současné době existuje několik firem, které nabízejí změnu barvy pomocí anodizace hliníku, tedy stejného procesu, který využívá Apple. Co víc, zlatá jako jedná barva se nanáší na hliník jednodušeji než třeba černá.

Zlatá ve skutečnosti není pro Apple zcela nová barva. Využil ji už u iPodu mini. Ten díky své malé popularitě byl však brzy na to stažen. Zlatý odstín se nicméně vrací do módy a například v Číně nebo Indii, ve dvou významných strategických trzích pro Apple, je velice oblíbený. M.G. Siegler, redaktor TechCrunch, však na základě informací od svých zdrojů tvrdí, že se nebude jednat o zářivě zlatou, jakou si většina z nás zprvu představí, ale o mnohem střídmější barvu šampaň. Na základě toho vytvořil server iMore fotografii, jak by mohl takový iPhone (za předpokladu, že bude mít stejný tvar jako iPhone 5) vypadat, viz výše.

Přidání nové barvy má další význam, zvlášť pro majitele starších telefonů. Prohloubil by se tím rozdíl mezi po sobě jdoucími generacemi a nová barva by mohla být pro zákazníky další důvod, proč si koupit iPhone 5S místo čekání na příští generaci – prostě by nevypadal úplně stejně jako loňský model.

Ještě více zajímavější je situace s barvami u spekulovaného iPhone 5C, který by měl být levnější variantou telefonu. Na internetu se v posledních měsících vynořují různé fotografie údajných zadních krytů telefonu, které přicházejí v mnoha barvách, konkrétně v černé, bílé, modré, zelené, žluté a růžové barvě. Taková strategie smysl dává, Apple by zaujal zákazníky s nižším rozpočtem nejen nižší cenou, ale i barevnou nabídkou. High-endový iPhone by zatím nabízel tři barvy, dvě klasické a jednu zcela novou jako zdravý kompromis. Navíc jak M.G. Siegler poznamenává, Kalifornie je nazývána „zlatým státem USA“, což skvěle doplňuje kampaň „Designed in California“.

iPhone 5C colours
Údajně uniklé zadní kryty iPhone 5C, zdroj: Sonnydickson.com
Zdroje: TechCrunch.com, iMore.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já měl bílý už i 3G v 16 gb verzi, nebyl náhodou dřívě než ve článku zmíněný 3GS?

  Ne, iPhone 3G nebyl oficiálně nikdy bílý.

  Coze?! Bily iphone 3G samozrejme byl a to v 16GB. Panove, zacinate trochu upadat, takovehle skolacke chyby…

  Buď rád, že v tomhle článku není použito slovo „ikonický“. Nebo „doslova ikonický“.

  Předpokládejme, že hliníkové tělo bude zlaté/champagne… Jaké barvy budou kryty v horní a dolní části zad a přední strana telefonu? Celý zlatý mi příjde hodně kýčovitý. Kombinace zlaté/bíle nebo zlaté/černé mi zase po designové stránce nepřipadne jako šťasntá kombinace spíš jako slátanina typu Z nouze cnost! Jsem jediný???

  Pánové jistěže iPhone 3G byl oficálně dostupný v bílé variantě. Stejně jako 3GS byl bílý jen zadní plastový kryt. iPhone 3G však byl v bílé pouze ve verzi 16GB. První bílý iPhone i na přední straně byl až 4 a následně 4S, 5.

celý text

Čtěte více.