iWant

Adobe se začíná pomalu loučit s Flashem

iWant

FlashHTML5

Na mobilních zařízeních není prakticky vůbec. Apple ho dokonce nechce příliš pouštět ani do svých počítačů a už v roce 2010 napsal Steve Jobs rozsáhlou esej o tom, proč je Flash špatný. Nyní mu dává za pravdu i samotné Adobe, tvůrce Flashe. Se svým produktem se začíná loučit.

Rozhodně se nejedná o žádné zabíjení Flashe, ale z posledních změn, které Adobe oznámilo, je cítit, že Flash bude upozaděn. Adobe plánuje tvůrce obsahu nabádat, aby používali nové webové standardy jako HTML5, který je nástupcem Flashe.

Zároveň Adobe změní název své hlavní animátorské aplikace z Flash Professional CC na Animate CC. Ve Flashi bude možné v aplikaci nadále pracovat, ale název již nebude navádět jen na zastaralý standard a bude pozicován jako moderní animační nástroj.

[youtube id=“WhgQ4ZDKYfs“ width=“620″ height=“360″]

Od Adobe se jedná o vcelku rozumný a logický krok. Flash je na ústupu už roky. Vznikl v době PC pro PC a myš – jak psal Jobs – a i proto se nikdy neuchytil na chytrých telefonech. Navíc i na desktopu se od nástroje, který byl kdysi velice populární pro vytváření webových her a animací, významně upouští. Problémů je více, především pomalé načítání, náročnost na baterie notebooků a v neposlední řadě nekončící bezpečnostní trable.

Samo Adobe Flash rozhodně neukončí, to už je práce pro webové vývojáře, kteří již podle tvůrce Photoshopu v jeho aplikaci třetinu veškerého obsahu vytváří v HTML5. Animate CC podporuje i další formáty jako WebGL, 4K video či SVG.

Zdroj: The Verge