iWant

Apple oznámil rekordní čtvrtletní výnosy i počet prodaných iPhonů

iWant

Q1_2017a

Očekávaní analytiků se vyplnila. Apple oznámil, že mu první fiskální čtvrtletí roku 2017 přineslo rekordní čísla hned v několika sektorech. Jednak jsou rekordní výnosy, historicky se prodalo nejvíce iPhonů a nadále rostou také služby.

Apple za Q1 2017 vykázal výnosy ve výši 78,4 miliardy dolarů, což je historicky nejvyšší číslo. Čistý zisk 17,9 miliardy dolarů je nicméně až třetí nejvyšší. „Jsme nadšení, že naše prázdninové čtvrtletí vygenerovalo největší čtvrtletí výnosy Applu vůbec a zároveň zlomilo několik dalších rekordů,“ pochvaluje si výsledky výkonný ředitel Tim Cook.

Podle Cooka trhaly rekordy tržby nejen z iPhonů, ale také ze služeb, Maců a Apple Watch. iPhonů prodal Apple v prvním fiskálním čtvrtletí 78,3 milionu kusů, což značí 3,5milionový meziroční nárůst. V rekordní výšce je také průměrná cena, za kterou se iPhony prodávaly (695 dolarů, před rokem 691 dolarů). To značí, že stále oblíbenější jsou větší modely Plus.

Q1_2017iphone

Mírně, zhruba o 100 tisíc kusů, rostly meziročně prodeje Maců, přičemž příjmy jsou i díky novým, velmi drahým MacBookům Pro největší v historii. Další významný propad ovšem zaznamenaly iPady. Z loňských 16,1 milionu kusů se letos v prázdninovém kvartálu prodalo pouze 13,1 milionu jablečných tabletů. I kvůli tomu, že Apple žádné nové iPady již delší dobu nepředstavil.

Důležitá kapitola jsou služby. Příjmy z nich jsou znovu rekordní (7,17 miliardy dolarů) a Apple uvedl, že během následujících čtyř let svůj velmi rychle rostoucí segment hodlá zdvojnásobit. Jen během jediného roku vyrostly služby Applu o více než 18 procent a ve výnosech se vyrovnaly Macům, které patrně brzy předběhnou.

Součástí kategorie „Služby“ jsou App Store, Apple Music, Apple Pay, iTunes a iCloud a Tim Cook očekává, že do konce roku bude tato kategorie tak velká jako firmy v žebříčku Fortune 100.

Q1_2017services

Podle výkonného ředitele Applu zaznamenaly rekordní prodeje také Watch, firma ovšem konkrétní čísla znovu nezveřejnila a zahrnula své hodinky do kategorie Ostatní produkty, kam patří také Apple TV, produkty Beats či nová sluchátka AirPods. Tim Cook nicméně uvedl, že poptávka po Watch byla tak silná, že Apple nestíhal vyrábět.

Zatímco Watch rostly, celá kategorie s ostatními produkty se nicméně meziročně mírně propadla, za což může patrně Apple TV, o níž zájem poklesl, a možná i produkty Beats.

Q1_2017-segments

Q1_2017ipad

 • uni

  Ad delší dobu neuvedení tabletu, cca květen 2016 v prodeji nový iPad Pro? To mi nepřijde jako nějaká propast…

  • Zbynek Riha

   iPad Pro 9.7 ale není úplná náhrada za Air 2, který už je v prodeji skoro dva a půl roku.

   • uni

    To je otázka. U laptopů Apple také nahradil Air Pročkem.

    • Zbynek Riha

     Je to možné, akorát Pro je nyní o pět tisíc dražší než byl Air 2 a moc důvodů pro upgrade tady není.

     • uni

      To je fakt.
      Ono taky, co do toho Airu dát. 3D Touch nemá smysl. Truetone LCD je sice pěkná věc, ale vyjma grafika/fotografa to v podstatě nepotřebujeme, podpora Pencilu nedává smysl. Lepší repra by byla fajn, A to vyjma obligátních MHz, a GB hodnot je asi tak vše, v čem je možné Airko posunout.
      Pročko toho má dost navíc, ale prostě to na konzumaci nepotřebujeme.