iWant

iWant

Apple přiznal chybu s designem Macu Pro a chystá nový. Bude také výkonnější iMac

iWant

Dobrá zpráva pro všechny profesionální uživatele: Mac Pro není mrtvý. Apple oznámil, že usilovně pracuje na novém modelu, kterým chce uspokojit ty nejnáročnější zákazníky, jež na nový Mac Pro čekají od roku 2013. Bohužel se však nedočkáme letos.

Když Apple v roce 2013 představoval současný Mac Pro, který od té doby nikterak neaktualizoval, a Phil Schiller pronesl legendární větu „Can’t innovate any more, my ass“ (volně přeloženo jako „Že nedokážeme nadále inovovat? To zrovna!“), asi nečekal, jak bude o revolučním stolním počítači se svými kolegy mluvit o několik let později.

„Kompletně předěláváme Mac Pro,“ prozradil šéf marketingu Applu hrstce novinářů, které si Apple pozval do svých laboratoří, kde právě počítače vyvíjí. Situace si to žádala – profesionální uživatelé, kteří k práci potřebují co největší výkon, začali být vzhledem ke stárnoucím vnitřnostem Macu Pro a dalším krokům Applu v této oblasti stále více nervózní.

„Jelikož je Mac Pro modulární systém, pracujeme také na profesionálním displeji. Máme tým, který na tom nyní usilovně pracuje,“ uvedl Schiller a prozradil hned několik důležitých skutečností. Současné převedení výroby externích displejů na LG není definitivní a u příštího Macu Pro bude možné mnohem snadněji měnit výbavu.

Netradiční a otevřené přiznání chyby

Že již Apple nadále nechtěl vířit nejistotu ohledně jeho zaměření na profesionální uživatele a příslušné počítače, dokazuje i to, že ničeho výše zmíněného se nedočkáme v tomto roce. Schiller přiznal, že Apple potřebuje víc než letošní rok, aby nový Mac Pro dokončil, ale kalifornská potřeba měla potřebu se o svém projektu podělit.

mac-pro-cilyndr

Spolu se Schillerem se s novináři sešel také senior viceprezident softwarového inženýrství Craig Federighi a John Ternus, viceprezident hardwarového inženýrství, kteří byli ohledně Macu Pro až nečekaně otevření. „Vlastním designem jsme se zahnali trochu do tepelného kouta,“ přiznal Federighi.

V roce 2013 představoval Mac Pro svým cylindrickým tvarem stroj budoucnosti, jenže jak se záhy ukázalo, sázka Applu na unikátní tvar byla špatná. Inženýři Applu do útrob nasadili duální design GPU, jenže se nakonec místo několika menších grafických procesorů vedle sebe prosadilo řešení s jedním velkým GPU. A takové řešení Mac Pro nepojme.

„Chtěli jsme udělat něco smělého a jiného. Co jsme si však v té době dostatečně neuvědomili, že jak jsme vytvořili design na míru naší vizi, tak že v budoucnu budeme moci v tomto kruhovitém tvaru uvíznout,“ přiznal Federighi. Problém je především v teplu, kdy současný Mac Pro není stavěný, aby v případě jednoho většího GPU dokázal odvést dostatečné množství tepla.

Modulární Mac Pro přežije déle

„Svému účelu posloužil dobře. Jen neměl potřebnou flexibilitu, u níž dnes již víme, že ji potřebujeme,“ doplnil Federighiho John Ternus, jenž tak nyní s kolegy pracuje na zcela novém designu, který by ten současný z roku 2013 patrně příliš připomínat neměl. Apple se chce totiž vydat cestou modularity, tedy možnosti snadného vyměňování komponent za novější a tím pádem jednodušších updatů – pro firmu a patrně i koncového zákazníka.

„Udělali jsme něco odvážného, o čem jsme si mysleli, že bude skvělé, abychom nakonec zjistili, že je to skvělé jen pro někoho a pro někoho ne. Takže jsme si uvědomili, že se musíme ubrat jinou cestou a hledat další odpověď,“ přiznal Schiller, jenž ovšem s kolegy více detailů o novém Macu, na němž ještě budou inženýři dlouhé měsíce pracovat, neprozradil.

Nejdůležitější je tak nyní zjištění, že Apple navrhuje takový počítač, u něhož nebude problém pravidelně nasazovat nejnovější a nejvýkonnější součástky tak, aby maximálně vyhovoval nejnáročnějším uživatelům. S tím mají souviset i nové displeje, kterých se však letos také nedočkáme. Apple se ale evidentně nechce na LG spoléhat donekonečna a to nejlepší si schovává pro vlastní značku.

Co se týče Macu Pro, jelikož se letos nového modelu nedočkáme, rozhodl se Apple alespoň mírně vylepšit stávající verzi. Levnější model (95 990 korun) nově nabídne místo čtyř šestijádrová Xeon CPU a místo duálního AMD G300 GPU dostane duální G500 GPU. Dražší model (125 990 korun) nabídne místo šesti osm jader a místo duálního D500 GPU duální D700 GPU. Nic jiného včetně portů se nemění, takže nadále žádné USB-C ani Thunderbolt 3.

imac4K5K

Pro profesionály budou také iMacy

Mnohé „profesionální“ uživatele by však mohla oslovit také další novinka, kterou má Apple připravenou už na tento rok. Phil Schiller totiž prozradil také to, že jeho firma chystá nové iMacy a že se u jejich updatů zaměří právě na potřeby náročnějších uživatelů.

„Máme s iMacem velké plány,“ uvedl Schiller. „Začneme nabízet konfigurace iMaců na míru šité pro ‚pro‘ uživatele.“ Co to bude znamenat v praxi, ovšem už Schiller tradičně neprozradil, ani to, zda to znamená příchod „iMacu Pro“ nebo že budou zkrátka některé stroje o něco výkonnější. Jedno ovšem uvedl jasně: rozhodně to neznamená dotykový iMac.

To všechno jsou každopádně dobré zprávy právě pro nejnáročnější uživatele, kteří používají Macy ke svému živobytí, ať už dělají grafiku, video, hudbu nebo vyvíjí aplikace a potřebují co největší výkon. Apple nyní chtěl dokázat, že mu na tomto segmentu nadále záleží a vedle profesionálního železa by se tak uživatelé neměli obávat ani o software. Phil Schiller ujistil, že v Applu pracují i na svých aplikacích, jako je Final Cut Pro 10 či Logic 10.

Jediné, o čem se v ústředí Applu nehovořilo, byl Mac mini. Když se pak na něj novináři zeptali, odmítl Schiller odpovědět s tím, že se nejedná o počítač pro profesionály, o nichž má být řeč především. Uvedl jen to, že Mac mini je důležitý produkt a zůstává v nabídce.

Zdroj: Daring Fireball, BuzzFeed