iWant

Betaverze OS X nyní mohou testovat všichni, nejen vývojáři

iWant

Testování nevydaných verzí operačního systému OS X bylo doposud doménou registrovaných vývojářů. Každý v Beta Seed programu si mohl stáhnout nejnovější verzi OS X ve chvíli, kdy ji Apple pro vývojáře vydal. Až poté, co si nechal konkrétní funkce otestovat vývojáři, kteří zpravidla poskytují nejlepší zpětnou vazbu, jelikož mají hlubší znalosti systému a jeho vývojářských nástrojů, zpřístupnil novou verzi pro veřejnost. V roce 2000 dokonce nechal vývojáře za toto konkrétní privilegium platit.

betaseedprogram

Občas měli ostatní ne-vývojáři možnost testovat některé nové aplikace, například FaceTime či Safari, takové příležitosti se veřejnosti však naskytly pouze zřídka. Systém distribuce betaverzí OS X se nyní mění, Apple dovolí testovat nevydané verze všem bez nutnosti vlastnění vývojářského účtu. Jediným požadavkem je vlastní Apple ID a věk 18 let a výše. Pro zapojení do beta programu je třeba dále vyplnit prohlášení o mlčenlivosti. Apple doslova zakazuje blogovat, tweetovat nebo zveřejňovat screenshoty z nevydaného software Applu. Účastníci stejně tak nesmí software ukazovat nebo probírat s těmi, kdo nejsou součástí Beta Seed programu. Aktuálně je k dispozici ke stažení OS X 10.9. 3 a iTunes 11.1.6.

Po odsouhlasení NDA je třeba nainstalovat nástroj, jež umožní betaverze stahovat prostřednictvím Mac App Store. Před stažením je doporučeno provést zálohu systému přes Time Machine. Součástí betaverzí bude také Feedback Assistant (Průvodce zpětnou vazbou), prostřednictvím kterého mohou účastníci hlásit chyby, navrhovat vylepšení či sdílet svůj názor na konkrétní funkce přímo s Applem. Není jasné, zda bude tento otevřený program dostupný pro všechny hlavní verze systému – očekává se, že Apple brzy po WWDC 2014 vydá betaverzi OS X 10.10 – nebo jen pro menší setinové aktualizace.

Není vyloučeno, že se podobně otevřeného testování dočká i iOS, jehož nová osmá verze bude na WWDC také představena. Betatestování iOS nicméně zatím zůstává pouze v rukách registrovaných vývojářů s placeným účtem.

Zdroj: The Verge