iWant

Betaverze OS X nyní mohou testovat všichni, nejen vývojáři

iWant

Testování nevydaných verzí operačního systému OS X bylo doposud doménou registrovaných vývojářů. Každý v Beta Seed programu si mohl stáhnout nejnovější verzi OS X ve chvíli, kdy ji Apple pro vývojáře vydal. Až poté, co si nechal konkrétní funkce otestovat vývojáři, kteří zpravidla poskytují nejlepší zpětnou vazbu, jelikož mají hlubší znalosti systému a jeho vývojářských nástrojů, zpřístupnil novou verzi pro veřejnost. V roce 2000 dokonce nechal vývojáře za toto konkrétní privilegium platit.

betaseedprogram

Občas měli ostatní ne-vývojáři možnost testovat některé nové aplikace, například FaceTime či Safari, takové příležitosti se veřejnosti však naskytly pouze zřídka. Systém distribuce betaverzí OS X se nyní mění, Apple dovolí testovat nevydané verze všem bez nutnosti vlastnění vývojářského účtu. Jediným požadavkem je vlastní Apple ID a věk 18 let a výše. Pro zapojení do beta programu je třeba dále vyplnit prohlášení o mlčenlivosti. Apple doslova zakazuje blogovat, tweetovat nebo zveřejňovat screenshoty z nevydaného software Applu. Účastníci stejně tak nesmí software ukazovat nebo probírat s těmi, kdo nejsou součástí Beta Seed programu. Aktuálně je k dispozici ke stažení OS X 10.9. 3 a iTunes 11.1.6.

Po odsouhlasení NDA je třeba nainstalovat nástroj, jež umožní betaverze stahovat prostřednictvím Mac App Store. Před stažením je doporučeno provést zálohu systému přes Time Machine. Součástí betaverzí bude také Feedback Assistant (Průvodce zpětnou vazbou), prostřednictvím kterého mohou účastníci hlásit chyby, navrhovat vylepšení či sdílet svůj názor na konkrétní funkce přímo s Applem. Není jasné, zda bude tento otevřený program dostupný pro všechny hlavní verze systému – očekává se, že Apple brzy po WWDC 2014 vydá betaverzi OS X 10.10 – nebo jen pro menší setinové aktualizace.

Není vyloučeno, že se podobně otevřeného testování dočká i iOS, jehož nová osmá verze bude na WWDC také představena. Betatestování iOS nicméně zatím zůstává pouze v rukách registrovaných vývojářů s placeným účtem.

Zdroj: The Verge
 • Michal Kožina

  Nemohli by jste se někdo prosím podělit o zkušenosti s testování betaverzí? Mě by to lákalo, ale nevím jak moc jsou tyto bety stabilní, jestly mívají jen drobné problémy nebo i zavažné. Když konečně apple vydá nějakou aktualizi, která bude stabilní, tak nemůže se stát že si ji „neužiji“ a budu mít hned nějakou další betu? Nějaký typy pro koho a v jakým případě toto doporučit?

  • Radoslav Tomeček

   Síce nie som developer ale osobne si myslím že na testovanie betaverzií je najlepšie si nainštalovať betaverziu na druhú partíciu aby sa nestalo, že prídete o nejaké dáta alebo v núdzovom prípade bude systém nestabilný.

   • Robin Martinez

    Jak se beta instaluje na vedlejší partici? Já teda jednou zkoušel dualboot linou a snow a (alespoň tehdy) to nešlo.

    Jinak ad moje zkušenosti – opravdu to kolikrát stabilní není. V mých případech jsem se u beta verzí setkával s následujícími problémy:

    1. zasekával se finder – stačilo pravým a spustit znovu, ale je to otrava. (10.8)

    2. grafické glitche na obrazovce – kolikrát se z ničeho nic objevily fakt gigantický čáry či obrazce přes celej displej (10.8)

    3. nešel spouštět nějaký software – hodně vyjímečně, ale něco občas po spuštění prostě padalo. (10.8)

    Jednalo se o bety zcela nové verze os (10.8) tedy updatu, které mají glitchů podle mě méně.

    Nikdy se mi naopak nestalo, že by se jádro třeba zaseklo, nebo spustilo nečekaný restart / kernel panic. Pro hračičky na druhým macu to je ok, já na betě jednou jel cca 3 měsíce plně v práci, ale musíte myslet na to, že se prostě objeví problém.

    • habik22

     Tak ešte som neskúšal sťahovať betu ale predpokladám, že sa klasicky inštaluje ako Maverick alebo staršie systémy. Ak by to bol len nejaký malý update stávajúceho systému, urobil by som si druhú partíciu na ktorú by som si dal Mavareck-a a potom stiahol betu. No a pri štarte by som sa cez ALT prepínal medzi ‚stabilným os‘ a betou.

     • Robin Martinez

      No jasný, jen se ptám, jestli to jde. Osobně jsem to nikdy nedělal..

      • Dalibor

       Jde to úplně bez roblémů a pak vybrat optionem při startu, jak bylo už řečeno + jde to nainstalovat i na externí disk když si člověk nechce užírat místo třeba na menším SSD.

 • hangar

  Přesně proto nemají idioti k betám přístup…
  Nic nedopálí jako otázkaod někoho kdo o to ví a jde se zeptat ja na torrentu stáhl tu betu me se to seklo a nejde to obnovit z timemachine…
  Pak je vetšinou dobije když jim pokus o obnovu zabil zálohu na TM disku kterou meli samozřejmě pouze jednu…
  Není nic horšího než horlivý blblaik který se nedejbože dostane k alfa/beta verzi Mac/iOS a pak otravuje nás znelé co proč a jak… ostatně důkazem jsou lsa.cz diskuze…
  Web okupovaný i idioty…
  Na veškeré beta věci máme kompletně oddělené mašiny…
  Jediné co je stejné je apple id kvůli testům samozřejmě kopie TM disku…
  Člověk s úrovní takového dotazu by měl uděla kolem beta v. velký oblouk…

  • Dalibor

   Na druhou stranu můžeme být rádi, že iDioti se koncentrují na webu, který k tomu má všechny předpoklady (LSA), a my, intergalaktičtí znalci všehomíra, se tam nemusíme dívat a máme pokoj, ne? ;-)

   • lwf

    ROFL

  • Karel

   Jsi pěkný náfuka,znalče.