iWant

Ceny knih v českém iBookstore začnou být v korunách, euro zmizí

iWant

Čeští zákazníci nakupují v elektronických obchodech Applu, jako jsou App Store, Mac App Store či iTunes, odjakživa v eurech, jelikož tuto měnu kalifornská firma využívá pro celou Evropu. Začínají se ovšem prolamovat ledy a v České republice budeme zanedlouho nakupovat rovnou za koruny, počínaje iBookstorem.

Apple oznámil vydavatelům knih v Chile, Kolumbii, Peru, Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a právě České republice, že nejdříve koncem května změní cenovky v příslušných iBookstorech do lokálních měn. U evropských zemí se jedná o přechod z eura, u jihoamerických zase z dolaru.

Pro českého uživatele to bude znamenat, že v iBookstoru uvidí rovnou cenu v českých korunách a nebude muset tak nic přepočítávat – z karty se mu strhne vždy udávaná cena bez ohledu na kurz. I právě jako ochrana proti možným výkyvům měnových kurzů může právě oznámená měna sloužit.

Pro vydavatele knih znamená zmíněná novinka nutnost provedení jednorázové kontroly, jakmile Apple provede automatickou konverzi z eur na české koruny dle příslušných cenových hladin, které rovněž odhalil. Nejlevnější knihu (nepočítaje zcela zdarma) bude možné v českém iBookstoru pořídit už za 9 korun, následně pak vždy o 10 korun dráž, tedy za 19, 29, 39, 49… korun. Od 299 korun je skok po dvacetikoruně a nejvyšší cenovka může být až 549 korun.

Přínos to nebude mít pouze pro koncového zákazníka, ale nakonec také pro vydavatele, kteří budou moci ceny svých knih lépe srovnat s tuzemským trhem, kde se pochopitelně nakupuje v korunách. Zákazník tak velmi snadno zjistí, bez nutnosti přepočtu, kde případně mají jím hledanou knihu nejlevněji.

Změna měny z eur na české koruny se v České republice zatím týká pouze elektronického obchodu s knihami, čímž Apple srovnává krok například se stejným obchodem od Googlu, který již knihy za české koruny nabízí.

Zda a jestli vůbec se podobné změny dočkáme také u aplikací v App Storu, není jisté, nicméně Apple koncem minulého roku právě takovou změnu oznámil v Egyptě, Kazachstánu, Malajsii, Nigérii, Pákistánu, Filipínách, Kataru, Tanzánii a Vietnamu, kde se všude přešlo na domácí měnu. Je tedy možné, že něco podobného čeká i evropské země bez eura včetně České republiky.