iWant

Cosmos Rings – plnohodnotné RPG pro Apple Watch

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Hitman Go, Lara Croft, Final Fantasy či Hitman: Sniper. Populární iOS hry, které snad každý hráč na iPhonu nebo iPadu vyzkoušel a které mají jednoho společného jmenovatele – japonské vývojářské studio Square Enix. To koncem minulého týdne vstoupilo na zcela novou platformu, když vydalo plnohodnotné RPG pro Apple Watch nazvané Cosmos Rings. Nejde sice o první podobnou hru pro jablečné hodinky, ale rozhodně patří mezi ty vůbec nejpovedenější a především nejpropracovanější.

Ono se ani není vůbec čemu divit. Za projektem stojí zkušení vývojáři jako například Takehiro Ando, který má na svědomí herní sérii Chaos Rings, či Jusuke Naora, jenž pracoval jako art director u několika dílů Final Fantasy. Japonské studio si vždy zakládalo nejen na kvalitní hratelnosti, ale především dobrém a strhujícím příběhu. Ten nechybí ani u Cosmos Rings. Hlavní děj se točí kolem hrdiny, který se snaží vysvobodit Bohyni času. V cestě mu však stojí nejen různá monstra a bossové, ale především samotný čas, který ve hře hraje důležitou roli.

Akce přitom probíhá jen a pouze na Apple Watch. iPhone slouží pouze jako doplněk, kde si můžete přečíst kompletní příběh, naleznete zde herní statistiky, manuál nebo triky a tipy, ale jinak je Cosmos Rings primárně určen pro Watch. Na první pohled hra připomíná RPG Runeblade, o kterém jsme již informovali v rámci recenze Apple Watch. Od Runeblade se však Cosmos Rings odlišuje tím, že je mnohem propracovanější a k ovládání hry vývojáři využili i digitální korunku.

Cestování časem

Na začátku na vás čeká obsáhlý příběh, se kterým se můžete seznámit. Ten se pak vždy připomene při dosažení nějakého úspěchu nebo poražení bosse. Jak již bylo řečeno, v Cosmos Rings hlavní roli hraje čas, který by vám nikdy neměl vypršet. Pokud se tak stane, začínáte bohužel od začátku. Z toho důvodu musíte využívat cestování časem do minulosti či budoucnosti, které ovládáte právě pomocí digitální korunky.

Každé herní kolo je rozděleno na dny a hodiny. Logicky začínáte v prvním dnu a první hodině. V každém podobném kole na vás čeká určitá dávka nepřátel, která se bude postupně zvyšovat. Na začátku je jich jen pár, přičemž na konci každé hodiny na vás čeká i hlavní monstrum. Jakmile ho porazíte, postupujete do další hodiny. V jednom dni pak na vás čeká celkem dvanáct hodin. Vtip je však v tom, že na začátku máte k dispozici časový limit třicet minut, který vám nejen reálně utíká, ale připravují vás o něj i monstra během soubojů. Jakmile se budete blížit k nule, musíte využít cestování časem do minulosti a posunout se o pár kroků zpátky, díky čemuž získáte opět plný časový limit.

cosmos-rings

Třicet minut však v žádném případě není konečné číslo. Stejně jako do minulosti, tak cestovat můžete i do budoucnosti (opět pomocí korunky), kde si čas můžete navýšit za získanou energii. V budoucnosti také vylepšujete zbraně a levely vašeho hrdiny. Ten má samozřejmě k dispozici i různé speciální schopnosti, útoky či kouzla, která se vyvolávají tapnutím na displej hodinek v pravém dolním rohu. Každé kouzlo a útok musí být samozřejmě nabitý, což podle náročnosti trvá pár sekund. Z taktického hlediska však dlouho neotálejte, jakmile je nabito, okamžitě útočte. Monstra rovněž disponují svými vlastními schopnostmi a mají různou výdrž.

Pokud hru přerušíte, nic hrozného se neděje, jelikož se vám odečte pouze pár minut a po dalším zapnutí můžete směle pokračovat. Pozor však dávejte, abyste hru nevypínali, když vám zbývá jen pár minut z celkového časového limitu. Mohlo by se totiž snadno stát, že při dalším zapnutí hry budete muset začít od začátku. Osobně se mi osvědčilo vždy dokončit jednu hrací hodinu a po poražení hlavního bosse hru vypnout.

Žrout reálného času

Všechny vaše útoky mají různou sílu. Na začátku máte přitom volné pouze dva sloty, které se vám však postupně odemknou tím, jak budete úspěšní. Cosmos Rings je velkým žroutem i reálného času, avšak rozhodně za to stojí. Dosud jsem se na Apple Watch nesetkal s tak propracovanou hrou a využití maximálního potenciálu hodinek. Do budoucna by ještě jistě bylo zajímavé například využití haptiky hodinek, to zatím chybí.

Na druhou stranu je patrné, že hra je pro Apple Watch dost náročná a především při každém novém spuštění jsem zaregistroval občasné trhání či zpomalenou reakci. Cosmos Rings dokonce běží na vývojářské betě watchOS 3.0, a to více než stabilně. Z grafického pohledu je hra na slušné úrovni, ale rozhodně je stále na čem pracovat. Cosmos Rings můžete v App Storu stahovat za šest eur, což není zrovna málo, avšak za investované peníze obdržíte plnohodnotné RPG pro Apple Watch. Pro fanoušky Final Fantasy je hra pak doslova povinností.

COSMOS RINGS
COSMOS RINGS
Developer: SQUARE ENIX INC
Price: 229,00 Kč