iWant

Evropská komise rozhodla, že Apple musí v Irsku vrátit na daních až 13 miliard eur

iWant

Evropská komise rozhodla, že Apple v Irsku využíval v letech 2003 až 2014 nezákonných daňových úlev a musí za to nyní doplatit až 13 miliard eur (351 miliard korun). Irská vláda ani Apple s rozhodnutím nesouhlasí a chystají se odvolat.

Třináctimiliardový doplatek je největší daňová pokuta, kterou kdy Evropská unie udělila, ale zda ji kalifornská společnost nakonec bude v plné výši platit, ještě není jisté. Rozhodnutí evropského regulátora se totiž nelíbí ani Irsku a pochopitelně ani samotnému Applu.

Výrobce iPhonů, který má v Irsku svou evropskou centrálu, měl mít v ostrovním státě nezákonně vyjednanou sníženou daň a místo toho, aby platil běžnou tamní daň, která činí 12,5 procenta, platil jen zlomek této korporátní taxy. Ta tak nebyla vyšší než jedno procento, což odpovídá sazbám v tzv. daňových rájích.

Evropská komise nyní proto po tříletém šetření rozhodla, že by mělo Irsko od kalifornského giganta vymáhat rekordních 13 miliard eur jako náhradu za ušlou daň. Irský ministr financí už ale oznámil, že s tímto rozhodnutím „zásadně nesouhlasí“ a bude požadovat, aby se irská vláda bránila.

Pro Irsko by totiž paradoxně doplácení daní nebylo dobrou zprávou. Jeho ekonomika je z velké části založena právě na podobných daňových úlevách, díky nimž mají v Irsku své evropské centrály nejen Apple, ale také například Google nebo Facebook a další velké nadnárodní společnosti. Lze tedy očekávat, že bude bude irská vláda proti rozhodnutí Evropské komise bojovat a celý spor se tak zřejmě bude řešit ještě několik let.

Výsledek očekávaných soudních tahanic nicméně bude velice důležitý především jako precedent pro další takové případy, a tím pádem jak pro Irsko a jeho daňový systém, tak samotný Apple a další firmy. I kdyby ale Evropská komise zvítězila a Apple musel zmíněných 13 miliard eur zaplatit, nebyl by to pro něj z finančního hlediska zas takový problém. Jednalo by se zhruba jen o necelých sedm procent z jeho rezerv (215 miliard dolarů).

Zdroj: Bloomberg, WSJ, iHNED
 • Martin Topinka

  Ono 12.5%, nebo 0.005% je už docela kurva velikej rozdíl a nabízí se otázka, proč když je od daně v podstatě osvobozený Apple, proč ne ostatní. Pro Irsko je to zničující, protože sem už nikdo prachy jen pro niźkou daň neinvestuje.

  • JK

   Stejnou výhodu má nejen Apple. Otázkou spíš je proč se chtějí prachy zpět jen od Apple. Jak správně řekl Tim, až to budou chtít zpětně po všech tak jim klekne mraky firem v Irsku i Evropě. A pokud to nebudou chtít po všech tak je to jednoznačně diskriminační. nechápu však jak můžou Irsku nařizovat něco co už léta funguje a dělá se i v rámci daňových pobídek u nás.

   • Chtějí prachy teď od Apple, protože u někoho se začít musí a být nejbohatší firmou není vždycky výhoda :D. Když dostal svého času flastr Microsoft (který v té době byl mimochodem nejbohatší firmou) tak mu to z nějakých záhadných důvodů všichni jenom přáli a když musí Apple zaplatit to co nezákonně neodvedl tak je chudák. To tedy ani náhodou není. A nařizováni Irsku. Už jsem to psal i jinde ale je potřeba si uvědomit, že to co Irsko udělalo je prostě podvod na legislativu EU. A stejně jako Irsko to velmi dobře ví i ten Apple. Jenom mu to samozřejmě vyhovovalo. A neslučujte to s daňovými pobítkami. Tady Applu (a jemu podobným) byly na dobu neurčitou sníženy daně a toto prostě jde proti té legislativě EU. A to že to dohodl nějaký úředník ve vládě? Za a) tam už dávno není a za b) i tak je to nezákonné.

    • JK

     Tak úplně do toho nevidím abych oponoval. Ale měli by to tedy spíše chtít po Irsku ať vrátí peníze do kasičky. Otázkou je jak dalece jsou nebo byli svázáni před X lety s EU. Každopádně Apple má se státem legální dohodu.

     • s

      V rámci investičních pobídek měl/má třeba Fo*conn Kutná Hora 10 let daňové prázdniny… To není ilegální dohoda?

      • Není, pokud toto je zakotveno někde v zákoně, že ta daná země může společnosti poskytnout podporu pokud ji chce přilákat do země. Ale ten Apple tam za a) už hezkých pár let byl – sám Cook píše že tu kancelář v Irsku otevřeli před 40 lety, takže se nebavíme o žádném lákání investora a za b) tam bude ještě právě problém v tom jak Apple přesouval své zisky z jiných zemí do Irska aby se vyhnul placení korporátních daní v zemích původu zisku. A za c) bude muset vysvětlit jak se dostali na daně ve výši 0,005% když měli dohodnuto, že mají 2%.

     • Znova a zase. Nemůžete mít legální dohodu, když ji podepisujete v rozporu s legislativou. To je jako by jste řekl, že jste získal dohodu o tom, že legálně můžete kohokoliv zastřelit, což samozřejmě odporuje legislativě. Obě strany při podpisu smlouvy ví, že nesmí porušovat legislativu a takovou smlouvu neměl Apple podepsat. To že ji podepsal je jeho problém a teď jsou z toho následky. Jediné co je netradiční, je to, že ta EK říká, že to rozhodnutí bude platit zpětně, většinou se zruší smlouva a nikdo po nikom nic nechce. Ale tady se bavíme o velkých penězích že … :D Jinak Irsko je součástí EU už skoro 40 let (vstup v roce 1973 – v té době Evropské společenství) takže samozřejmě velmi dobře ví jako povinosti na něj padají, na to se vymlouvat nemůžou.

      A co se týká vrácení peněz, tady v tom máte trochu hokej. EK nechce po Irsku aby něco vracelo, ono ani není kam, to jsou korporátní daně co patří Irsku. Naopak tady vlastně říká, že Irsko je žalobce, protože on je ten finanční arbitr, který účtuje tomu Apple to dodanění. A celý ten křik Irska je v tom, že se samozřejmě bojí aby mu firmy typu Apple, Google, Facebook a ja nevím kdo ještě na základě tohoto rizhodnutí neutekli ze země a ono nepřicházelo o své zisky. Ale pořád je to Irsko pro tyto firmy zajímavé, protože tak nízké korporátní daně snad v EU ani nejsou …tedy snad Lucembursko a Nizozemí.

      A křik Apple? Ono ani tak nejde o tyto peníze jako takové i když komu by se chtělo platit 13/14 mld EU, když plánoval že je „projí“. Ale problém je třeba v tom, že teď už prostě bude muset platit ty daně v normální výši a navíc že bude pod drobnohledem v otázce danění v zemích prodeje což on teď šalamounsky nedělal a přesouval, jak výše píše dfx, všechny peníze které vydělal právě do Irska. Takže země jako je Německo, Francie, UK ale i my přišly zkrátka. A to je jsme úplně někde jinde, protože najednou se ty jeho zisky budou výrazně tenčit. jenom pro ilustraci rok 2011: Komise například uvedla, že v roce 2011 vykázala společnost Apple Sales International zisk ve výši 22 miliard dolarů, ale na základě daňového rozhodnutí byl v Irsku považován za zdanitelný jen zisk ve výši zhruba 50 milionů eur, zatímco 15,95 miliardy eur zůstalo nezdaněno. A o tom to celé je….

      • JK

       Ale ano já jsem to pochopil jen mi to přišlo nelogické a nevěděl jsem od kdy je Irsko členem EU a kdy došlo ke zmíněné dohodě o platbě daní. Tak jako tak pikat by mělo hlavně Irsko a to naopak dostane prachy. Ledaže se s Applem domluví(tajně), že mu to v rámci čehosi vrátí :)

     • s

      EU nově bojuje proti „daňovým rájům“ uvnitř spojéného EU trhu. To je v pořádku. Ale nemůže zpětně zasahovat do uzavřených sluv mezi členskými zeměmi EU a soukromými společnostmi.
      Může státu nařídit, aby už další smlouvy neuzavíral, případně doporučit vypovězení stávajících nevýhodných smluv. V případě, že Irsko pod tlakem EU dodatečně zdaní jakoukoliv soukromou společnost –> bezdůvodné obohacení –> mezinárodní arbitráž proti Irsku (nikoliv EU).

      • Ale samozřejmě může, protože ta smlouva odporuje platné legislativě. A o tom to celé je, že ta smlouva je z důvodu, že členská země nemůže jednotlivé firmě snížit daně, prakticky neplatná. A proto to dodanění. A protože v tom Apple je vlastně „nevině“ – i když Apple nemá podepisovat smlouvu která odporuje legislativě tak to vlastně spískalo Irsko – tak žádné sankce a penále.

  • dfx

   Irsko v skutocnosti na tom zarabalo. Ak odhadnem, ze Irsko ma 2% obyvatelov celej EU, a nikde inde v EU Apple neplatil dane, tak 1% dan zo zisku z celej EU je asi tak 50% dan zo zisku Applu v Irsku.

   Celu dan zo zisku v EU vdaka tomu platil Apple iba v Irsku. Pre Irsko aj Apple to bolo vyhodne, len ostatne staty EU z dane zo zisku Applu vo svojich krajinach nemali nic.