iWant

Evropská komise rozhodla, že Apple musí v Irsku vrátit na daních až 13 miliard eur

iWant

Evropská komise rozhodla, že Apple v Irsku využíval v letech 2003 až 2014 nezákonných daňových úlev a musí za to nyní doplatit až 13 miliard eur (351 miliard korun). Irská vláda ani Apple s rozhodnutím nesouhlasí a chystají se odvolat.

Třináctimiliardový doplatek je největší daňová pokuta, kterou kdy Evropská unie udělila, ale zda ji kalifornská společnost nakonec bude v plné výši platit, ještě není jisté. Rozhodnutí evropského regulátora se totiž nelíbí ani Irsku a pochopitelně ani samotnému Applu.

Výrobce iPhonů, který má v Irsku svou evropskou centrálu, měl mít v ostrovním státě nezákonně vyjednanou sníženou daň a místo toho, aby platil běžnou tamní daň, která činí 12,5 procenta, platil jen zlomek této korporátní taxy. Ta tak nebyla vyšší než jedno procento, což odpovídá sazbám v tzv. daňových rájích.

Evropská komise nyní proto po tříletém šetření rozhodla, že by mělo Irsko od kalifornského giganta vymáhat rekordních 13 miliard eur jako náhradu za ušlou daň. Irský ministr financí už ale oznámil, že s tímto rozhodnutím „zásadně nesouhlasí“ a bude požadovat, aby se irská vláda bránila.

Pro Irsko by totiž paradoxně doplácení daní nebylo dobrou zprávou. Jeho ekonomika je z velké části založena právě na podobných daňových úlevách, díky nimž mají v Irsku své evropské centrály nejen Apple, ale také například Google nebo Facebook a další velké nadnárodní společnosti. Lze tedy očekávat, že bude bude irská vláda proti rozhodnutí Evropské komise bojovat a celý spor se tak zřejmě bude řešit ještě několik let.

Výsledek očekávaných soudních tahanic nicméně bude velice důležitý především jako precedent pro další takové případy, a tím pádem jak pro Irsko a jeho daňový systém, tak samotný Apple a další firmy. I kdyby ale Evropská komise zvítězila a Apple musel zmíněných 13 miliard eur zaplatit, nebyl by to pro něj z finančního hlediska zas takový problém. Jednalo by se zhruba jen o necelých sedm procent z jeho rezerv (215 miliard dolarů).

Zdroj: Bloomberg, WSJ, iHNED