Google platí Applu za výchozí pozici svého vyhledávače v iOS jednu miliardu dolarů

google-safari

Rivalita mezi kalifornskými technologickými giganty Googlem a Applem stále jistým způsobem přetrvává, ale nejnovější informace potvrzují, že obě firmy dokáží také spolupracovat. Google každoročně platí Applu za to, že i nadále zůstává výchozím vyhledávačem v jeho iPhonech a iPadech. Dosud se o této skutečnosti pouze spekulovalo.

Dle přepisu soudního řízení společnosti Oracle Corporation a jejího sporu ohledně autorských práv v neprospěch Googlu Apple obdržel v roce 2014 od svého úhlavního rivala částku 1 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun), aby byla populárního vyhledávací lišta i nadále integrována do jablečných zařízení, informoval Bloomberg. Právní zástupce společnosti Oracle během soudního slyšení 14. ledna tohoto roku prohlásil, že Apple má s Googlem smlouvu, ve které stojí, že jakmile Google vygeneruje profit na zařízeních od Applu, pošle této společnosti jisté procento z tržeb.

Spekulace ohledně této skutečnosti se šířily veřejností po několik let, ovšem žádná strana nikdy nepřiznala, o jakou částku jde a zda Google vůbec něco takového platí. Během soudního slyšení nicméně právní zástupkyně Oraclu Anette Hurstová prozradila informaci, že Google Applu za pozici výchozího vyhledávače v Safari platil, a to podle nejmenovaného svědka až podílem kolem 34 procent. Není ovšem jisté, zdali uvedené procento je skutečně to, co Google platil Applu, nebo naopak část, kterou si nechával pro sebe.

„Číslo není veřejně známé, jsou to pouze hypotézy,“ dodal k této situaci právník Robert Van Nest, který se účastnil tohoto projednávání. Mluvčí společnosti Apple Kristin Huguetová společně s mluvčím Googlu Aaronem Steinem odmítli tuto situaci komentovat.

„Specifické finanční podmínky ve smlouvě mezi Googlem a Applem jsou vysoce citlivou záležitostí. Jak Apple, tak i Google vždy nakládal s těmito informacemi velmi důvěrně,“ sdělila 20. ledna společnost z Mountain View k této problematice, se kterou souhlasily obě strany, aby se odklonila od pohledu veřejnosti a byla uzavřena.

Google nepochybně chce, aby produkty Applu disponovaly jejím vyhledávačem i nadále. iPhony totiž používají miliony lidí po celém světě a pro byznys Googlu založený na reklamě je iOS důležité. Vzhledem k tomu, že z toho profituje i Apple, dokáže zřejmě Tim Cook tento byznys přehlédnout, protože jinak Google za jeho způsob ochrany soukromí uživatelů spíše kritizuje.

Zdroj: Bloomberg

 • Michal

  Ať klidně platí, jakmile mám nové zařízení, první věc co udělám je, že mažu vše od Google a měním vyhledávání na Bing. Ať se jedná o Apple nebo MS.

  • :-D a hledáte někdy na netu? Já občas ano a za tím účelem abych něco našel. Zkoušet štěstí v Bingu na to nemám čas

   • Michal

    Právě, že ano.
    Pokud napíšu něco do google, seznamu mám milion komerčních odkazů na ,,spřízněné,, obchody a milion zavádějících odkazů.
    Pokud to samé napíší do Bingu dostávám jiné odkazy na klíčová slova frází co jsem zadal.

    • Petr Krobot

     já mám teda úplně opačnou zkušenost. Na Bingu nikdy nenajdu vůbec nic a to hlavně proto, že ty užitečné stránky hází až často na několikátou stranu, protože absolutně nedělá rozdíly mezi čteným serverem a blogem středoškolského studenta, který sice má ve článku stejná klíčová slova ale jinak je jeho práce absolutně nepoužitelná

 • poslední odstavec má jiný font na MBP ;-)

 • Tomáš Čech

  Proč Apple nevytvoří vlastní vyhledávač?