iWant

Instalace Windows 7 64-bit na Unibody Macbook 13"

iWant

Jak jsem psal v předchozím článku – nedalo mi to a musel jsem si nové Microsoft Windows 7 vyzkoušet na vlastním počítači. A to přesněji na svém malém miláčkovi – unibody Macbook. Na tomto notebooku jsem dříve provozoval i Windows Vista Business 32-bit bez nejmenších problémů a tak jsem se rozhodl jít o level výše – rozhodl jsem se pro 64-bitový operační systém Windows 7.

V operačním systému Leopard jsem tedy nastartoval utilitu Boot Camp, která Vám zařídí dual boot. Po spuštění jsem si zvolil vytvoření nové partition pro instalaci Windows 7 a velikost partition jsem nastavil na 32 GB. Po chvilce mě Boot Camp požádal o vložení instalačního CD Windows a povolil jsem mu zrestartovat počítač.

Instalace se začala po restartu okamžitě načítat. Při volení místa k instalaci jsem si zvolil svoji připravenou 32 GB velkou partition, kterou bylo nutné v tento okamžik naformátovat. To byla otázka chviličky a poté jsem již mohl přistoupit ke klasickému kopírování a rozbalování instalačních dat.

Instalace proběhla relativně svižně, zhruba tak, jako předchozí instalace Windows Vista. Po zhruba dvou restartech jsem se tedy již objevil na ploše operačního systému Windows 7. Aero samozřejmě aktivní zatím nebylo.

Dalším krokem je instalace potřebných ovladačů z instalačního CD Leopard. Po vložení se spustil instalátor „setup.exe“, ale po chvilce na mě vyskočila chybička, která mi hlásila, že pod 64-bitovým systémem si nějak nerozumí.

windows-7-start-nabidka

Ale řešení nebylo vůbec složité. Stačilo vlézt na obsah CD, jít do složky /Boot Camp/Drivers/Apple/ a zde spustit soubor BootCamp64.msi. Od teď již probíhala instalace driverů standardním způsobem bez jakéhokoli problému.

Po instalaci proběhne restart a je nutné si nastavit náš multitouch trackpad. V liště u hodin si najdu Boot Camp ikonku, kde se všechno potřebné nastavení nachází. Klávesnice F1-F12 si namapuji na používání bez Fn tlačítka a u trackpadu si nastavuji klikání tak, jak potřebuji. Zjišťuji ale první problém, u trackpadu nefunguje pravé tlačítko po kliknutí dvěma prstama.

windows-7-nahledy-task-bar

Zkouším vyhledat pomocí Apple update nový ovladač pro trackpad, ale nedaří se mi. Vstupuji tedy na podporu Apple a zjišťuji, že se zde nachází aktualizace trackpadu, která zatím není nabízena přes Apple update pro 64-bitové systémy. Po nainstalování již pravé tlačítko funguje perfektně.

Je tedy na čase vyzkoušet, jestli vše funguje správně. Pouštím tedy ohodnocení svého počtače pomocí Windows 7 benchmarku a po chvilce to na mě vyplivne výsledek. Jsem s ním relativně spokojený, ačkoli podle zahraničních fór by bylo moudřejší použít jiný ovladač pro grafickou kartu než ten z CD Leopard, abychom získali lepší výsledek. To mi ale zatím nevadí, Aero se již zaktivovalo a vše šlape na jedničku.

windows-7-performance-review

Po čase používání se ale objevují 2 problémy. Zaprvé mi Windows 7 nechtěly vyplivnout CDčko s Leopardem a po jednom restartu dokonce nefungoval zvuk z vnitřních reproduktorů. Vše ale mělo velice snadné řešení. Vysunutí CD fungovalo již po dalším restartu bez problému a zvuk jsem vyřešil tak, že jsem vsunul do jacku sluchátka, ve kterých zvuk fungoval a po odpojení sluchátek již byl zase zvuk v reproduktorech. Asi jen zazlobila nějaká featura Windowsů.

Také jsem si chtěl vyzkoušet spuštění 32-bitového programu v režimu kompatibility. Jelikož jsem chtěl vytípnout i nějaké ty obrázky, tak jsem si vybral Screen Print 32. Spustil jsem ho pod režimem Windows XP SP2 a vše běželo bez problémů, ačkoli bez režimu kompatibility program vyhodil chybu.

Celkově na mě působí Windows 7 velice svižně. Po nepovedeném experimentu s Windows Vista přichází systém, který již v této betaverzi překonává Vistu ve všech směrech. Přináší mnoho nového a systém je velice rychlý. Na zahraničních fórech někteří reportují, že podle různých benchmarků jim běží systém rychle jako Windows XP, někdy i rychleji. Sám subjetivně mohu říct, že mi systém přijde velice svižný.

windows-7-app-paint

Co se týče nových featur a otázka toho, jestli bych na ně byl ochotný přejít z Apple MacOS Leopard, tak zde musím říci jednoznačně ne. Ačkoli je to velký krok dopředu, tak mi prostředí Windows 7 stále nejde tak dobře do ruky jako Leopard. Zvykl jsem si na něj zkrátka velice rychle, ale odvykání by bylo jednoznačně velmi pomalé.

Každopádně pokud někdo potřebuje Windows ke spuštění některých programů, tak mu mohu Windows 7 plně doporučit. V dalším díle tohoto mini seriálu Vám představím, jak běží Windows 7 přes virtuální stroj.

 • ledy

  hoj no ja mam uplne jinny problem vlastnim intel dual core 2,2 ge force 8600 a 2 gb memory normalne mam naistalovany win XP 64 bit kdyz chci nainstalovat beta verzi win 7 co jsem stahl na microsoftu. hodi mne to hlasky tipu eror 0,0000008e a nebo attemting to load a 64 bit application,however this cpu is not compatible with 64 bit mode.
  file \windows\system32\boot\winload.exe
  status 0xc000035a
  to same u 32 bit verze instaluji jak z dvd tak sem to zkusil pres virtual pc ovladeca na intela mam nove nechapu pls poradte.dikec ledy

 • toncek

  Uvažuju o instalaci Win Vista bussines na macbook pro unibody. Chtěl jsem se zeptat zda někdo nevíte, jaká je zhruba výdrž na baterii pod Vistou. Prý zde běží pouze grafika 9600 a nelze přepnout na tu integrovanou, tzn, že výdrž bude určitě znatelně menší.

 • ghjk

  dobrý den máte ještě nainstalovanou 7ku na macu? mám takový problém na mem white mabooku a sice že pod win (xp32) nejde žádným způsobem (kromě externý klavesky) tlačítko delete ani přes fn. mohl by ste to vyskoušet u vás :) at už delete nebo fn+delete děkuji, de mi o to jeslti mě to stojí za upgrade na 7ku resp. když to tam pude pudu do toho :) děkuju :)

 • ghjk

  upřímě nevím macbook sem takto koupil je dost možné že tam bude nějaký starší bootcamp, skusim to nějak upgradovat nebo přeinstalovat :) děkuju za odpověď.:)

  • mam MacBook 3.1, je to Intell Core Duo, mam 4 GB RAM , instalacia presla v pohode, nefunguje mi vsak webcamera, two touchpad a funkcne klavesy, a rovnako ani stiahnutie jasu displeya, akurat nad tym laborujem ak na nieco pridem dam vediet.

 • Jirka bianco Vágner

  Vy jste vazne nemel problem s provozem Windows Vista Buzinez na macbook pro unibody? Tak to vam neskutecne zavidim, ja mam freeze 2x az 4x za den. :(

 • ops…sorry za post, doinstaloval som BootCamp z jedneho z prilozenych CD a doinstalovali sa aj chybajuce ovladace, na Win som si dal len 10 GB je to vymedzena particia kde skusam rozne OS, spustam to cez rEfit. Idem skusit ako bude fachcit urban terror :) lebo pod MacOS nic moc , rovnako ani pod linuxami to bolo slabe :D

 • Stromecky

  Chci se zeptat když si koupím macbook a budu chtít nainstalovat také Windows 7, musím si jej kupovat original? Nebo ho můžu někde legálně stáhnout? Díky

 • Matus

  Bootcamp a vsetky jeho sucasti funguju absolutne zle. Nainstaloval som Win 7 64 + najnovsie drivery pre Windows. Tieto sa sice tvária, že fungujú korektne, ale mám pocit, že sú zostavené len aby boli. Windows síce funguje svižne, lenže trackpad podporuje max. 2 prsty. Scrollovanie je neporovnateľné so systémom MAC OS, pretože driver pod Windowsom presúva pohyb prstvo na scrollbar daného okna. Posúvanie je teda necitlivé a veľmi háklivé na aktívny prvok v okne. Pri pokuse presunúř okno z jedného miesta na druhé sa toto deje po istom oneskorení. Svetelný senzor mení intenzitu jasu menej plynule ako pod MAC OS dokonca niekedy priam chaoticky. Po vytiahnutí napájacieho kábla windows preblikne cez čiernu obrazovku čo působí rušivo. Pri používaní windows treba zobrať do úvahy aj fakt, že pracujete s klávesnicou vyvinutou pre MAC OS.

  Najv)čším nedostatkom je však fakt, že windows nedokáže efektívne využiř hardvér a baterka pod ním vydrží cca 1,5-2 h v porovnaní s MAC OS je to 5-7 h

 • denis

  muzete poradit, jak si zahrat na macbooku hry ??

 • Enigma

  Mám MacBook PRO 15″ a také jsem si tam dával do dualbootu Windows 7, jakožto herní konzoly.
  Pomocí Bootcamp asistentu jsem vymezil místo pro Windowsy, nechal jsem si následně vytvořit CD s ovladači a nakonec proběhla instalace Windowsů.
  Po té jsem z vytvořeného CDčka nalil Bootcamp s ovladači a pak už mě čekalo dolití aktualizací do Windows, doinstalování řídícího panelu pro ATI grafiku a připravení systému k provozu.
  Mám to tak, že veškerou práci dělám na Mac OS X, Windows má hlavně funkci herní konzole.

 • murko

  je mozne aby boli nainstalovane obydva systemi? aj win aj os x??