iWant

Instalace Windows 7 64-bit na Unibody Macbook 13"

iWant

Jak jsem psal v předchozím článku – nedalo mi to a musel jsem si nové Microsoft Windows 7 vyzkoušet na vlastním počítači. A to přesněji na svém malém miláčkovi – unibody Macbook. Na tomto notebooku jsem dříve provozoval i Windows Vista Business 32-bit bez nejmenších problémů a tak jsem se rozhodl jít o level výše – rozhodl jsem se pro 64-bitový operační systém Windows 7.

V operačním systému Leopard jsem tedy nastartoval utilitu Boot Camp, která Vám zařídí dual boot. Po spuštění jsem si zvolil vytvoření nové partition pro instalaci Windows 7 a velikost partition jsem nastavil na 32 GB. Po chvilce mě Boot Camp požádal o vložení instalačního CD Windows a povolil jsem mu zrestartovat počítač.

Instalace se začala po restartu okamžitě načítat. Při volení místa k instalaci jsem si zvolil svoji připravenou 32 GB velkou partition, kterou bylo nutné v tento okamžik naformátovat. To byla otázka chviličky a poté jsem již mohl přistoupit ke klasickému kopírování a rozbalování instalačních dat.

Instalace proběhla relativně svižně, zhruba tak, jako předchozí instalace Windows Vista. Po zhruba dvou restartech jsem se tedy již objevil na ploše operačního systému Windows 7. Aero samozřejmě aktivní zatím nebylo.

Dalším krokem je instalace potřebných ovladačů z instalačního CD Leopard. Po vložení se spustil instalátor „setup.exe“, ale po chvilce na mě vyskočila chybička, která mi hlásila, že pod 64-bitovým systémem si nějak nerozumí.

windows-7-start-nabidka

Ale řešení nebylo vůbec složité. Stačilo vlézt na obsah CD, jít do složky /Boot Camp/Drivers/Apple/ a zde spustit soubor BootCamp64.msi. Od teď již probíhala instalace driverů standardním způsobem bez jakéhokoli problému.

Po instalaci proběhne restart a je nutné si nastavit náš multitouch trackpad. V liště u hodin si najdu Boot Camp ikonku, kde se všechno potřebné nastavení nachází. Klávesnice F1-F12 si namapuji na používání bez Fn tlačítka a u trackpadu si nastavuji klikání tak, jak potřebuji. Zjišťuji ale první problém, u trackpadu nefunguje pravé tlačítko po kliknutí dvěma prstama.

windows-7-nahledy-task-bar

Zkouším vyhledat pomocí Apple update nový ovladač pro trackpad, ale nedaří se mi. Vstupuji tedy na podporu Apple a zjišťuji, že se zde nachází aktualizace trackpadu, která zatím není nabízena přes Apple update pro 64-bitové systémy. Po nainstalování již pravé tlačítko funguje perfektně.

Je tedy na čase vyzkoušet, jestli vše funguje správně. Pouštím tedy ohodnocení svého počtače pomocí Windows 7 benchmarku a po chvilce to na mě vyplivne výsledek. Jsem s ním relativně spokojený, ačkoli podle zahraničních fór by bylo moudřejší použít jiný ovladač pro grafickou kartu než ten z CD Leopard, abychom získali lepší výsledek. To mi ale zatím nevadí, Aero se již zaktivovalo a vše šlape na jedničku.

windows-7-performance-review

Po čase používání se ale objevují 2 problémy. Zaprvé mi Windows 7 nechtěly vyplivnout CDčko s Leopardem a po jednom restartu dokonce nefungoval zvuk z vnitřních reproduktorů. Vše ale mělo velice snadné řešení. Vysunutí CD fungovalo již po dalším restartu bez problému a zvuk jsem vyřešil tak, že jsem vsunul do jacku sluchátka, ve kterých zvuk fungoval a po odpojení sluchátek již byl zase zvuk v reproduktorech. Asi jen zazlobila nějaká featura Windowsů.

Také jsem si chtěl vyzkoušet spuštění 32-bitového programu v režimu kompatibility. Jelikož jsem chtěl vytípnout i nějaké ty obrázky, tak jsem si vybral Screen Print 32. Spustil jsem ho pod režimem Windows XP SP2 a vše běželo bez problémů, ačkoli bez režimu kompatibility program vyhodil chybu.

Celkově na mě působí Windows 7 velice svižně. Po nepovedeném experimentu s Windows Vista přichází systém, který již v této betaverzi překonává Vistu ve všech směrech. Přináší mnoho nového a systém je velice rychlý. Na zahraničních fórech někteří reportují, že podle různých benchmarků jim běží systém rychle jako Windows XP, někdy i rychleji. Sám subjetivně mohu říct, že mi systém přijde velice svižný.

windows-7-app-paint

Co se týče nových featur a otázka toho, jestli bych na ně byl ochotný přejít z Apple MacOS Leopard, tak zde musím říci jednoznačně ne. Ačkoli je to velký krok dopředu, tak mi prostředí Windows 7 stále nejde tak dobře do ruky jako Leopard. Zvykl jsem si na něj zkrátka velice rychle, ale odvykání by bylo jednoznačně velmi pomalé.

Každopádně pokud někdo potřebuje Windows ke spuštění některých programů, tak mu mohu Windows 7 plně doporučit. V dalším díle tohoto mini seriálu Vám představím, jak běží Windows 7 přes virtuální stroj.