iWant

Jeff Williams: Možnosti chytrých zařízení ve zdravotnictví nás nutí vstát z postele

iWant

Apple se postupně začíná čím dál více prosazovat v problematice ohledně zdravotní péče. S nejnovějšími inovacemi jako HealthKit a ResearchKit se to společnosti začíná pomalu dařit a zanechává za sebou znatelně pozitivní stopy. Nedávno povýšený provozní ředitel Applu Jeff Williams měl k těmto věcem co říct, a proto se stal hlavním hostem pondělní rádiové relace Conversations on Health Care, kde byly tyto aktuální záležitosti probírány.

Williams veřejnosti prozradil, že Apple plánuje ještě hlouběji pronikat do oboru zdravotnictví. Apple Watch a iPhone jsou produkty, které by mohly jistým způsobem změnit pohled na klasickou lékařskou péči. Víra ve změnění přístupu ke zdravotnictví je silná, což dokazují především nejnovější inovace v oblasti HealthKit a ResearchKit. Apple pevně věří, že jednou budou zmíněné produkty schopné určit i diagnózu nemoci. To by se stalo cenným aktivem v globalizaci kvality lékařské péče.

„Myslím si, že toto je jedna z věcí, která nás v Applu zajímá nejvíce. Jsme velcí zastánci tohoto demokratizačního potenciálu,“ řekl Williams a poukázal tak na produkty zaměřené na zlepšování kvality lékařské péče po celém světě. „Fantastický zdravotnický přístup v určitých částech světa a bídný opak v jiných koutech zeměkoule je zkrátka nespravedlivý,“ dodal vzápětí.

researchkit

Se službami jako HealthKit a ResearchKit mohou pokročilé technologie, které jsou zahrnuty v iPhonech a chytrých hodinkách Watch, kvantifikovat a monitorovat zdravotní data uživatelů, jež jim prakticky řeknou, jak na tom se svým zdravím jsou. To může zrychlit nejen výsledky daných studií, ale také poskytnout jiný pohled na věc než takový, jaký poskytují tradiční metody.

Jako příklad uvedl Williams autismus, který se dá léčit, pokud je zjištěn včas. K tomuto zjištění by mohly pomoci právě technologie, kterými disponuje iPhone. Apple věří, že s postupem času se jejich metody zjišťování určitých nemocí budou zlepšovat a mohou fungovat jako ověřený zdroj k léčbě.

„Možnost chytrých telefonů, které by zjistily počáteční projevy autismu na základě úrovně IQ a sociálních dovedností, je něco, co nás ráno nutí vstát z postele,“ uvedl Williams s odkazem na situaci v zemích Afriky, kde je pouze 55 specializovaných lékařů na toto mentální postižení. Společnost si je téměř jistá, že díky iPhonům a případně hodinkám Apple Watch by se tato situace v rozvojových zemích černého kontinentu mohla výrazně zlepšit.

researchkit_2

Williams také prohlásil, že klíčovým hráčem v oblasti zkvalitňování zdravotní péče jsou právě Watch. Zařízení totiž disponuje senzory pro měření srdečního tepu a biometrických dat. Tyto poznatky poskytují nejen přesné a důležité informace ohledně zdraví pro majitele, ale také pro výzkumný tým lidí, kteří se snaží najít ty nejlepší cesty ke zjištění, diagnostikování a léčení případných nemocí.

„Myslíme si, že Apple Watch ukazují lidem i další stránky využívání tohoto zařízení. Podobného rozuzlení dosáhl také iPhone,“ uvedl Williams, který poukázal na nejrůznější využití tohoto produktu. „Skutečnost, že díky Apple Watch komunikujete, platíte a plánujete na denní bázi… Je to pouze začátek,“ doplnil provozní ředitel Applu.

V rozhovoru zazněla i diskuze o lidských právech, konkrétně citlivé téma ohledně dětské práce. „Žádná společnost nechce mluvit o dětské práci, protože s ní nechtějí být spojovány. Ovšem my si na ně posvítili,“ řekl Williams v rámci rozhovoru. „Aktivně vyhledáváme případy, kde je práce nezletilých provozována, a pokud takovou továrnu najdeme, tvrdě proti nim zakročíme. To vše každý rok hlásíme příslušnému orgánu,“ dodal.

Celý rozhovor, který stojí za poslechnutí, najdete na webu CHC Radio.

Zdroj: Cult of Mac, Apple Insider