iWant

Ještě jednou k 3,5mm jacku a jeho absenci v iPhonu 7

iWant

První iPhone byl (mimo jiné) ojedinělý tím, že měl zdířku na 3,5mm audio jack. Sice byl zapuštěný trochu hlouběji do přístroje a v mnoha případech bylo nutné využít adaptér, ale přesto byl jedním z průkopníků poslechu hudby z mobilních telefonů. iPhone 7 jde téměř opačným směrem. Co to vlastně znamená?

Standardizovaný, 6,35mm konektor pro audio vstup a výstup tak, jak ho známe dnes, vznikl už kolem roku 1878. Jeho zmenšené verze o průměrech 2,5 milimetru a 3,5 milimetru se rozšířily použitím v tranzistorových rádiích v 50. a 60. letech a 3,5 mm jack začal trhu s audiem dominovat po příchodu Walkmanu v roce 1979.

Od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších technologických standardů. Existuje v několika modifikacích, nejčastěji se ale objevuje stereo verze se třemi kontakty. Třiapůlmilimetrové zdířky pak kromě dvou výstupů obsahují i vstup, díky němuž lze připojit také mikrofon (např. EarPods s mikrofonem pro hovory) a jenž připojeným zařízením poskytuje energii. Je to velmi jednoduchý princip, v čemž také tkví jeho síla a spolehlivost. Jack sice už při své profilaci nebyl nejkvalitnějším dostupným audiokonektorem, jako celek se ale ukázal být nejefektivnějším, což přetrvává dodnes.

Kompatibilitu jacku lze jen těžko nadhodnotit. Jeho přítomnost prakticky ve všech spotřebitelských i bezpočtu profesionálních produktů s audio výstupem ovšem zdaleka neznamená usnadnění práce pouze pro výrobce sluchátek, reproduktorů a menších mikrofonů. Lze ho v podstatě považovat až za jakýsi demokratizující prvek v tehnologickém světě, minimálně pak u mobilních zařízení.

Existuje mnoho startupů a malých technologických společností, které vyrábějí všemožné příslušenství zapojitelné do 3,5mm zdířky. Od čteček magnetických karet přes teploměry a měřiče elektrických polí až po osciloskopy a 3D skenery, všechna taková zařízení by možná nevznikla, kdyby neexistoval snadno dostupný standard nezávislý na výrobci nebo platformě. Což právě nejde říct například o nabíjecích kabelech apod.

Vstříc budoucnosti s odvahou?

Apple se tedy nerozhodl jít „vstříc budoucnosti“ pouze co se týče sluchátek, ale i mnoha dalších zařízení (jejichž budoucnost vůbec existovat nemusí). Na pódiu toto rozhodnutí Phil Schiller primárně označil za odvážné. Bezesporu při tom odkazoval na to, co kdysi Steve Jobs řekl o Flashi: „Snažíme se pro lidi vytvářet skvělé produkty a máme alespoň odvahu v našich přesvědčeních, že tohle není něco, co činí produkt skvělým, nedáme to do něj.

„Některým lidem se to nebude líbit a budou nás urážet […], ale my to vstřebáme a místo toho zaměříme naši energii na ty technologie, o kterých si myslíme, že jsou na vzestupu a které budou ty pravé pro naše zákazníky. A víte co? Oni nám platí za to, abychom taková rozhodnutí dělali, abychom vytvářeli co nejlepší produkty. Pokud uspějeme, koupí si je a pokud neuspějeme, pak si je nekoupí a vše se vyřeší.“

Zdá se, že úplně stejná slova by někdo (Steve Jobs?) mohl říct v současném kontextu. Jak ovšem argumentuje John Gruber, Flash byl podstatně jiný případ než 3,5mm jack. Ten totiž nepůsobí žádné problémy, ba naopak. Flash byl nespolehlivou technologií s viditelně špatnými vlastnostmi, co se týče energetické náročnosti, výkonu a bezpečnosti.

Jack je sice technologicky poněkud zastaralý, ale, přinejmenším v očích široké veřejnosti, nemá přímo negativní vlastnosti. Kritizovat u něj lze snad pouze náchylnost k mechanickému poškození způsobenou jeho designem, možné problémy s přenosem signálu u starších zdířek a jacků a občasné nepříjemné zvuky při zapojování. Důvodem pro opuštění jacku by tedy měly být výhody alternativ, spíše než jeho nevýhody.

Může 3,5mm jack nahradit něco lepšího?

Jack je analogový a je schopen dodávat pouze malé množství energie. Signál, který konektorem projde, už nelze dále významným způsobem změnit a posluchač je u kvality audia závislý na hardwaru přehrávače, zejména pak zesilovači a převodníku digitálního na analogový signál (DAC). Digitální konektor, jakým je Lightning, umožňuje tato zařízení připojit dodatečně a poskytnout vyšší kvalitu výstupu. Pro to samozřejmě není nutné se jacku zbavit, jeho eliminace ale výrobce více motivuje k vývoji nových technologií.

Například firma Audeze nedávno představila sluchátka, která mají zesilovač i převodník zabudovaný do ovládání a jsou schopna poskytnout mnohem lepší zvuk než stejná sluchátka s 3,5mm analogovým jackem. Kvalitu dále zlepšuje možnost zesilovače a převodníky uzpůsobit přímo konkrétním modelům sluchátek. Kromě Audeze už s Lightning sluchátky přišly i další značky a není tedy třeba se obávat, že do budoucna nebude z čeho vybírat.

philips-headphones-lightning

Naopak nevýhodou použití konektoru Lightning je jeho nekompatibilita, pro konektory Applu ovšem zcela typická. Ten na jednu stranu u nových MacBooků přešel na budoucí standard USB-C (na jehož vývoji se sám podílel), ale u iPhonů stále nechává vlastní verzi, kterou licencuje a často tak znemožňuje svobodný vývoj.

Právě v tom asi tkví největší problém rozhodnutí Applu odstranit zdířku na 3,5mm jack – nenabídl žádnou dostatečně silnou alternativu. Přechod ostatních výrobců na Lightning je nanejvýš nepravděpodobný a trh s audiem se tedy roztříští. I pokud máme za budoucnost považovat Bluetooth, bude to platit spíše u smartphonů, které ho mají už nyní – u mnoha jiných audiozařízení by byl využíván pouze k připojení sluchátek, takže se nemusí vyplatit ho implementovat – a opět nastává snižování kompatibility. Zdá se, že se v tomto ohledu situace na trhu se sluchátky vrátí do podoby před příchodem moderních smartphonů.

Také co se připojování bezdrátových sluchátek ke smartphonům týče, není Bluetooth stále dostatečně dobrý, aby nahradil kabel. Nejnovější verze této technologie by už sice neměly mít problémy s kvalitou zvuku, ani zdaleka ovšem neuspokojí posluchače bezztrátových formátů. Měla by ale být schopna nabídnout uspokojující zvuk adekvátní alespoň MP3 formátu s bitratem 256KB/s.

Bluetooth sluchátka také budou ve světě smartphonů nejkompatibilnější, s konektivitou však vzniknou problémy jinde. Jelikož Bluetooth pracuje na stejné frekvenci jako mnoho dalších technologií (a často se v blízkosti sejde více zařízení připojených přes Bluetooth), mohou nastávat výpadky signálu a v nejhorších případech také jeho ztráta a nutnost opětovného spárování.

airpods

Apple u nových AirPods slibuje, že jsou v tomto ohledu spolehlivá, ale těžko překročí některé technologické limity Bluetooth. Naopak nejsilnější stránkou AirPods a největším potenciálem bezdrátových sluchátek jsou senzory, které v nich mohou být zabudované. Akcelerometry mohou sloužit nejen k indikaci, jestli bylo sluchátko vytaženo z ucha, ale mohou například měřit kroky, puls atd. Kdysi nevzhledné a nespolehlivé Bluetooth handsfree by mohly už v současnosti nahradit mnohem inteligentnější sluchátka, která, podobně jako třeba Apple Watch, zefektivní a zpříjemní interakci s technologií.

3,5mm sluchátkový jack je tedy opravdu poněkud zastaralý a argumenty Applu, že odstranění zdířky na něj z iPhonu uvolní místo pro jiné senzory (zejména pro Taptic Engine kvůli novému tlačítku Home) a umožní spolehlivější voděodolnost, jsou relevantní. Existují také technologie, které mají potenciál ho efektivně nahradit a přinést další výhody. Každá z nich ale má svoje problémy, ať už je to nemožnost poslouchat a nabíjet zároveň, nebo ztrácení bezdrátových sluchátek. Zdá se, že odstranění zdířky na 3,5mm jack z nových iPhonů patří k těm krokům Applu, které principiálně vskutku hledí k budoucnosti, ale nebyly provedeny příliš obratně.

Jen další vývoj, který nepřijde přes noc, ukáže, zda měl Apple opět pravdu. Že by ale měl spustit lavinu a 3,5mm jack by se měl připravit na ústup ze slávy, toho se zatím rozhodně nedočkáme. Na to je až příliš pevně zakořeněn v desítkách milionů produktů po celém světě.

Zdroje: TechCrunch, Daring Fireball, The Verge, Make Use of