iWant

Linea – jednoduché skicování pro iPad Pro a Apple Pencil

iWant

Nepatřím mezi žádné velké umělce, ale čas od času rád nějakou skicu nebo obrázek vytvořím. Baví mě jen tak čmárat nebo vytvářet vlastní myšlenkové mapy a poznámky. Od té doby, co mám iPad Pro, využívám k těmto účelům výhradně Apple Pencil. Malování prstem nebo jiným stylusem mě velmi rychle přestalo bavit.

Pencil je bezesporu skvělé zařízení, se kterým když něco vytváříte, je to stejné jako psaní na papír. Jediné, co občas pokulhává, jsou samotné aplikace. V App Storu lze nalézt desítky kreslících programů, avšak jen hrstka z nich je plně kompatibilní právě s Pencilem.

To se snaží napravit vývojáři z The Iconfactory, kteří před pár dny vypustili do světa svoji novou aplikaci Linea – Sketch Simply. Už název napovídá, že aplikace je hlavně jednoduchým skicářem, nikoliv plnohodnotným uměleckým nástrojem jako třeba Procreate. Díky skicům můžete zachytit prchavý okamžik v rušném velkoměstě nebo si zběžně poznamenat nějaké nápady a myšlenky. Možnosti jsou nekonečné.

linea2

Linea tak spíše útočí na populární aplikaci Paper od společnosti FiftyThree a jejich stylus, který vypadá jako tesařská tužka. Ten jsem rovněž nějaký čas používal. V žádném případě však nemůže konkurovat tužce od Applu. Aplikaci Linea můžete používat i s jakýmkoliv jiným stylusem a kreslit můžete pochopitelně také prstem, ale s Pencilem dostanete nejlepší zážitek.

Přehlednost a jednoduchost

Vývojáři vsadili na heslo v jednoduchosti je síla. Linea je přehledná aplikace, ve které se zvládnete od první chvíle snadno orientovat. Při prvním spuštění se hned zobrazí složka, která je pojmenovaná jako Starter Project. Kromě povedeného tygra zde naleznete i tutoriál a menší nápovědu v podobě skečnouty.

V editoru po levé straně naleznete předpřipravená barevná spektra, která po rozkliknutí nabídnou další odstíny. V případě, že by se vám daný soubor barev nelíbil, není nic jednoduššího než pomocí tří teček odklikat až na volné sloty, kde si můžete zvolit vlastní odstíny. Barvy můžete volit i pomocí klasického swipování. Na druhé straně pak naleznete nástroje pro práci s vrstvami a kreslící pomůcky.

Linea se snaží být co nejjednodušší i co se týče nástrojů, takže nabídne jen základní pětičlennou sadu: technická tužka, klasická tužka, fixa, zvýrazňovač a guma. U každého nástroje si můžete zvolit tloušťku čáry. Při tvorbě můžete také pracovat až v pěti vrstvách, tedy není problém na sebe vrstvit barvy a stíny. Že je Linea tvořená na míru pro jablečný Pencil, zjistíte u každé vrstvy, u níž se nachází malé puntíky.

linea-pencil1

Po kliknutí na tento bod, což máte provést právě tenkým hrotem Pencilu, můžete ovlivnit to, jak moc bude daná vrstva viditelná. Snadno se tak můžete vrátit k předchozím vrstvám a například dodělat to, co uznáte za vhodné. Linea také nabízí hned několik předpřipavených formátů, mimo jiné třeba ikony aplikací, iPhone nebo iPad. Můžete také snadno nakreslit vlastní komiks.

Mazání prstem

V případě, že budete používat Apple Pencil, můžete se spolehnout, že vaše prsty budou fungovat jako guma, což je při práci neuvěřitelně pohodlné a praktické. Jednotlivé výtvory můžete různě exportovat či převádět na další formáty. Bohužel však chybí export celého projektu, tedy všech dokumentů v rámci jedné složky.

Během malování se mi také párkrát stalo, že aplikace nečekaně spadla nebo že Pencil přestal reagovat, ale studio The Iconfactory je zárukou, že by se to mělo brzy opravit. Jde navíc o ojedinělé situace a o své výtvory se bát nemusíte. Některým však může vadit fakt, že Linea jde zatím používat jen na šířku. Kdo by chtěl kreslit na výšku, nástroje se mu nepřetočí.

V případě, že by vám nevyhovoval klasický bílý podklad, můžete si zvolit mimo jiné modrý nebo černý. Pomocí prstů také můžete nejen mazat čáry ale i zoomovat.

Linea stojí 10 eur, ale má ambici stát se tou nejlepší skicovací a kreslící aplikací pro iPad Pro. Její optimalizace pro Pencil z ní už nyní dělá opravdu silného hráče a pokud je tak kreslení vaším denním chlebem, rozhodně byste se měli na Lineu podívat. Paper by FiftyThree má skutečně velkého konkurenta.

Linea Sketch
Linea Sketch
Developer: The Iconfactory
Price: 129,00 Kč+