iWant

Logic Pro X jako nezbytný prvek při tvorbě nového alba Adele

iWant

Adele, světoznámá a vysoce úspěšná britská zpěvačka a skladatelka, si především svým druhým studiovým albem 21 získala přízeň většiny kritiků a našla si širokou základnu věrných fanoušků. Není tedy divu, že její další album bylo mezi posluchači velmi očekávané a minimálně stejně tak úspěšné jako album předchozí. Album 25, které debutovalo 20. listopadu 2015, zaujímalo první příčky ve světových hudebních žebříčcích a singly jako „Hello“ či „Water Under the Bridge“ bořily hitparády.

Úspěch tohoto alba nezáležel pouze na samotném zpěvu této zpěvačky, ale také na schopnostech světově uznávaného producenta Grega Kurstina. Zajímavé je, že Kurstin má očividně dost blízko k Applu. Tento muž, který má na svém kontě mimo jiné úspěchy zpěvaček Katy Perry a Sia i třeba kapely Forster the People či zpěváka vystupujícího pod jménem Beck, ke své spolupráci s Adele využíval zejména svůj MacBook Pro, již zmíněný Logic Pro X a Quartet USB od Apogee.

„Samozřejmě, že miluji používání profesionálního mikrofonového předzesilovače společně s dynamickým zpracováváním, ale pro nahrávání a produkování upřednostňuji cestovní Logic výbavu,“ sdělil Kurstin, který s Adele hity jako „Hello“, „Water Under the Bridge“ a „A Million Years Ago“ nahrával v Londýně. „Vím, že má mobilní souprava funguje, a proto ji používám, abych se maximálně vyhnul případným technickým potížím,“ dodal.

Logic_Pro_X_-_In_Action_-_Greg_Kurstin

Během toho, co Adele psala své texty, se Kurstin věnoval práci na Logic Pro X a přiznal, že mu tento hudební nástroj dovoluje použít takové efekty, které by jinak musel vyhledávat „mimo studio“.

Vítězka BRIT Awards v kategorii Ceny kritiků Adele přiznala, že jakmile Kurstin přijel do Londýna, měla plno inspirace a nápady se jen kupily. Oba se shodli na tom, že tato spolupráce fungovala bez sebemenších potíží.

Celý příběh o spolupráci Adele s producentem Kurstinem je k dispozici k přečtení na oficiálních stránkách Applu. I když společnost o svém nástroji Logic, který se značně odklonil od profesionálních Mac aplikací, málokdy mluví, hudebnímu průmyslu se věnuje neustále. To dokazuje i představení nové součásti hudební portfolia s názvem Music Memos, a aktualizace aplikací jako GarageBand či Logic Remote, který nově přišel s podporou pro iPhone a iPad.

Zdroj: Apple
 • Daniel Berger

  To jsou přesně ti „Ghost Producers“. Lidi kteří opravdu stojí za těmi hity. Jsem názoru, že spolupráce není špatná věc ale jsou interpreti a hudebníci kteří si nejsou schopni napsat text a ani stvořit hudební podklad. Na kolik je pak ten song jejich. Ve výsledku se nakonec oslavuje jejich písnička, ale že ten text a vlastně celou melodii a vlastně celý song vytvořil někdo jiný a ten člověk to odzpíval, už se neřeší. To se mi vážně nelíbí.

  • Lojzik

   Chce se to jen posunout o pár desítek let vpřed. Konkurence je stále větší a jednotlivec má mnohem menší šance se prosadit. Proto vznikají týmy, které pokryjí všechny důležité oblasti „produktu“.

   • Schmauz

    Ano, napsal jste to správně. Adele je produkt, stejně jako ostatní tyto velké hudební hvězdy. Z mého pohledu si zaslouží minimum uznání. Chápu, že napsat text a vymyslet linku s producentem tak, aby pasovala, může být náročné, ale zcela něco jiného je tvorba od píky, od prvního tónu, až po finální podobu. Nejsem si jistý, jestli by Adele a jí podobní vůbec byla schopna něco kvalitního složit. Ale každý fanoušek si řekne: „jo, Adele, ta je skvělá!“. Trochu smutné :)

  • Donald

   Tak nejak mi prijde ze odedavna byli zpevaci od toho aby interpretovali svymi schopnostmi dila jinych autoru. Herci aby hrali roli v rezii nekoho jineho se scenarem napsanym nekym jinym. Hudebnici v orchestru aby hrali z partitur napsanych nekym jinym.
   Tak proc jim to ted nejak vycitat?

 • John

  Niekto pouzije na produkciu nejakeho albumu Apple produkt a je tu clanok. Stovky hudobnikov maju ine produkty pod Windows a neriesia to. Nehovoriac , ze by niekto o tom pisal clanky. Smiesne.

 • Ori Dachovský

  Mohl bych se zeptat, v čem konkrétně se Logic X značně odklonil od profesionálních Mac aplikací? Možná jsem té větě jen špatně porozuměl, ale úplně ji nechápu. (Jsem uživatelem Logic X)