iWant

Mac App Store jako město duchů

iWant

mac-app-store

Apple se čas od času pochlubí, kolik díky němu vzniklo ve světě pracovních míst. Drtivá většina těchto pozic souvisí s vývojem aplikací pro jeho produkty. Zatímco vývojem aplikací pro iPhony a iPady se dá – i třeba s trochou štěstí – dobře živit, situace v Mac App Storu, kde se prodává software pro Mac, situace tak růžová není. Dostat se na první místo amerického žebříčku aplikací vám spíše než radost může vytvořit slzu na tváři.

Kdo vlastní iPhone/iPad i Mac, s velkou pravděpodobností to zná. Na iOS zařízení obvykle zůstává ikona App Storu na hlavní obrazovce, protože aktualizace pro naše aplikace chodí prakticky denně, a čas od času není od věci se podívat, co je nového. Byť se jedná třeba jen o popis samotného updatu. Desktopový Mac App Store ale na popularitu svého iOS protějšku od svého spuštění v roce 2010 nikdy nedosáhl.

Osobně jsem se ikony softwarového obchodu v docku na Macu zbavil víceméně okamžitě a dnes aplikaci otevírám jen ve chvíli, kdy mě přestane bavit otravná notifikace upozorňující na dostupné aktualizace, která nejde vypnout. Těch důvodů, proč tomu tak je, je vícero. Uživateli to příliš nevadí, ale relativní problém to může být pro vývojáře.

Být první nemusí znamenat vítězství

Jasný důkaz, že působit jako nezávislý vývojář aplikací pro Mac na plný úvazek není tak úplně jednoduché, nyní předložil Američan Sam Soffes. Jaké to bylo překvapení, když jeho nová aplikace Redacted během prvního dne vyšplhala na 8. místo placených aplikací a 1. příčku v rámci grafických aplikací. A jaké bylo vystřízlivění, když zjistil, že mu tyto úžasné výsledky přinesly pouhých 300 dolarů.

Situace na Macu je stále hodně specifická. Uživatelů je výrazně méně než na iOS a důležitý je také fakt, že aplikace se na Macu nemusejí prodávat pouze přes Mac App Store, ale stále více vývojářů prodává na vlastní pěst na webu. Nemusí pak řešit kolikrát zdlouhavý schvalovací proces Applu a především jim nikdo nebere 30 % ze zisku. Když je ale vývojář třeba jen jeden, vede pro něj nejsnazší cesta právě přes Mac App Store, kde získá potřebný servis on i zákazník.

Zmíněný Sam Soffes vytvořil velice jednoduchou aplikaci Redacted sloužící k rychlému zakrytí například citlivých údajů na obrázku. Nakonec se rozhodl pro vyšší cenu 4,99 $ (aplikace pro Mac bývají zpravidla dražší než na iOS) a následně o své nové aplikaci informoval na Twitteru. To byl celý jeho marketing.

Když se pak přátelům pochlubil, že se jeho aplikace objevila na Product Huntu a okupovala po prvním dnu nejvyšší žebříčky v Mac App Storu, a zeptal se na Twitteru, kolik lidé odhadují, že vydělal, byl průměrný tip přes 12 tisíc dolarů. Nejednalo se jen o střelbu od boku, ale také o odhady vývojářů, kteří vědí, jak to chodí.

redacted-sales

Výsledky byly následující: 94 prodaných jednotek (7 z toho rozdaných přes promokódy), z toho pouze 59 aplikací bylo prodáno ve Spojených státech a přesto to stačilo na přední místa žebříčků. Když mluvíme o tom, že v České republice stačí na první místo iOS žebříčku jen pár desítek stažení, není to příliš překvapivé, protože náš trh nadále zůstává velice malý, ale když stejný počet stačí na první místo ve Spojených státech, kde počet prodaných Maců navzdory trendům roste, je to skutečně zarážející.

„Málem jsem se rozhodl, že se stanu nezávislým vývojářem a budu na Whiskey (další Soffesova aplikace – pozn. red.) pracovat tak, abych z toho mohl žít. Jsem rád, že jsem tak neudělal,“ zakončil svůj komentář k (ne)úspěchu své nové aplikace Sam Soffes.

Je chyba ve vývojářích, na straně Applu, nebo zkrátka není vývoj aplikací pro Mac zajímavý? Na každém zřejmě bude kousek pravdy.

Mac pořád tolik netáhne

Moje vlastní zkušenost ukazuje, že přístup k aplikacím na Macu je mnohem konzervativnější než na iPhonu. Na Macu jsem za pět let zařadil do svého běžného workflow opravdu jen hrstku nových aplikací, které využívám pravidelně. Na iPhonu proti tomu zkouším nové aplikace běžně, byť třeba hned po pár minutách jdou zase pryč.

Na počítači zkrátka není takový prostor na experimenty. Na většinu úkolů, které děláte, již máte své oblíbené aplikace, které obvykle není třeba měnit. Na iOS se neustále objevují novinky, které posouvají využití iPhonů a iPadů o krok dál, ať už jde o využití nového hardwaru nebo možnostech softwaru. To na Macu není.

Proto je ve výsledku těžší vytvořit úspěšnou aplikaci pro Mac. Jednak kvůli zmíněnému konzervativnějšímu prostředí a také kvůli tomu, že samotný vývoj je složitější než pro iOS. S tím pak souvisí i vyšší ceny aplikací, byť si myslím, že o cenách to ve finále není. Nejeden iOS vývojář si už postěžoval, jak ho překvapilo, když se chtěl pokusit vyvinout také aplikaci pro Mac, jak je celý proces složitější.

Tak to bude vždycky, minimálně do té doby, dokud Apple zcela nezavře také OS X, a budou se vydávat pouze unifikované aplikace jako na iOS, ač je to nyní na počítačích jen těžko představitelné. Zapracovat by tu ale kalifornská mohla přeci jen trochu víc, směrem k iOS vývojářům to byl nový kódovací jazyk Swift a jistě by se našly i zlepšováky na Macu.

Být nezávislým vývojářem je pochopitelně každého volba a každý si musí pečlivě spočítat, zda se mu to vyplatí. Příklad Sama Soffese ale může být dobrým důkazem, proč mnoho aplikací zůstává pouze pro iOS, třebaže by se často více než hodila i verze pro Mac. Byť by si své uživatele tyto aplikace určitě našly, ve finále to pro vývojáře není tak zajímavé, aby do vývoje a následné správy aplikace tolik investovali.

 • fe

  Mě stejně 300 dolarů za jeden den a jednu aplikaci BEZ jakéhokoliv marketingu přijde dost. IMHO největší problém na Mac AppStore je to, že některé podmínky Applu jsou u některých aplikací nesplnitelné. Například GraphicConverter je z AppStore má omezení týkající se zásuvných modulů, naproti tomu aplikace distribuovaná mimo AppStore toto omezení nemá.

 • Petr

  Apple by hlavně měl něco s mac App storem udělat ve smyslu úrovně obchodu. Chybí video prezentace programů a hlavně dost chybí možnosti licencí programů a další věci omezující obchodní model vývojáře. Mac app store je rovněž dost pomalý, nemá moc spolehlivé vyhledávání a moc neladí do yosemete (viz horní lišta). Velký poplatek je kapitola sama o sobě a co se týká náročnosti na programování to by snad měl swift zlepšit myslím že někdo psal že je to již na půl cesty (podle bety swiftu) . Pokud chce apple Mac app store rozjet měl by začít podporovat vývojáře ve vytváření aplikací (klidně i sníženi poplatku pro pár prvních programů) a snažit se do Mac app storu přitáhnout velké hráče jako Microsoft office, Adobe programy nebo velké herní tituly které jsou dostupné ba steamu ale na Mac App storu už nikoliv. Mac app store by tak vypadal o mnoho reprezentativněji a rovnež bych vzbuzoval větší důvěru. Taktéž bych uvítal kdyby byly v Mac app storu dostupné i plug-iny do různých programů (např pluginy do safari jsou dostupné pouze přes web Applu , totéž se týká Mission Control atd). Hezká by byla možnost zapuštění storu například do Safari kde by člověk mohl daný program koupit bez nutnosti překlikávání do Mac App storu, kdyby byl Mac App store výraznější určitě by si ho všimlo více lidí a začali zkoumat programy, které nabízí. Věřím že pokud by se Applu podařilo navléknout store do nového moderního, rychlého a spolehlivého kabátu s programy velkých hráčů tak že Mac app store bude úspěšný.

 • fx

  Taky z Mac App Store nic neinstaluji. Důvodů je několik:

  1) Ceny. Například za nejlevnější software pro defragmentaci disku zaplatit 30 dolarů mi přijde prostě příliš. Kdybych měl instalovat appky tak často jako na iPhonu, tak po takovýchhle částkách nebudu vydělávat na nic jiného, než na software.

  2) Rychlost App Store – samotné spuštění App Store a jeho načítání je oproti mobilnímu Store tak pomalé, že mě zkrátka nebaví ho používat.

  3) Přehlednost – nepřijde mi ani zdaleka tak intuitivní, jako iOS App Store.

  4) Nedostatek aplikací. Mac App Store zkrátka zeje prázdnotou.

 • Honza Svasek 

  Furt mám možnost stahovat apliakce přes Torrent. Neřekl bych, kdyby appky stály 0,99 nebo 1,79, ale třeba za clear tolik peněz? Nevydělávám tolik, abych si mohl koupit jak aplikaci pro Mac, kde jsou z pravidla dražší, tak iOS.

  • Martin Kaše

   Tak je nepoužívej, nikdo tě nenutí, pokud na to nemáš. Ale krást je… to jseš opravdu svině…

   • Honza Svasek 

    A kdo mě přinutí to nedělat? Zní to jako ve stylu: nedělej to, když na to nemáš, jinak Tě odnesou čerti!:D
    Díky, že mě necháš si instalovat co chci, kdy chci a za kolik chci:)

    • Oskar

     Že by třeba svědomí…?

     • Honza Svasek 

      Na to seru:) nikdy sem na tohle nebyl:)

      • Lukáš

       Proto ti taky napsal že jsi svině :)

       • Honza Svasek 

        Zvládnu s tím žít:) jeste neco?:)

        • Petr

         K otázce hudby nebo filmů. Mě osobně nedělá problém zaplatit za album, když vím že je to opravdu kvalitní věc a že peníze pujdou na podporu tvorby daného umělce, ale mám problém platit za díla lidí, kteří jsou už po smrti. Prostě se mi nechce platit přepálené částky nenažraným nahrávacím studiím, které nemají žádný podíl na vzdniklém díle a chtějí jen rýžovat prachy. Co se týká programů tak také nemám problém platit licence a legální kopie pokud vím že za daným softwarem stojí kvalitní vývojář a že jeho produkt je kvalitní a má odpovýdající cenu, ale nepříklad platit za přemrštěné programy Adobe či jesťe donedávna Microsoftí offici…

         • Honza Svasek 

          Od toho tady máme iTunes Match, které ti rádoby zlegalizuje knihovnu. Mam to zaplacené od zacatku a je to lepsi nez Spotify:)

         • roman

          Petře, reuguju pouze na jednu věc: „ale mám problém platit za díla lidí, kteří jsou už po smrti.“
          Možná je to o nepochopení toho, že duševní vlastnictví má hodnotu za kterou je třeba platit. Někdo postaví dům a pronajímá ho a inkasuje. Pokud zemře, děti dům zdědí, pronajímají jej a inkasují. Na tom přece není nic nepochopitelného. Někdo stavit dům neumí, protože má olšové ruce, ale umí složit píseň, která tak, jako dům slouží a má svou hodnotu. Kdyby neměla, asi bychom neměli sluchátka na uších. A má svou hodnotu i po smrti autora. Pokud jeho majitel, nyní dědic za to bude chtít inkasovat, tak může, to už je na něm, je totiž majitelem toho díla a my pokud chceme užívat něco, co druhý vytvořil, hold za to musíme platit.

          • Petr

           To ano chtěl jsem tím poukázat na to že by se mělo platit aspoň za hudbu živích autorů. U těch mrtvích se mi to příčí z toho důvodu, že peníze za prodané album asto nedostanou ani příbuzní interpreta, ale jen nahrávací studio vlastnící práva, které zpravidla nasadí cenu dost vysoko aby se mohlo přiivovat na cizím díle. Z toho důvodu mi příjde stažení takové díla v pořádku.

         • Mrtns

          „…a že peníze pujdou na podporu tvorby daného umělce“ Podporu tvorby? No vlastně jo, oni totiž za to kupujou rohlíky a platí složenky, takže ano, podpora tvorby… Já bych to ale nazval spíš výplatou, tedy tím, co většina lidí dostává každý měsíc.
          A peníze za díla lidí, kteří jsou po smrti, nejdou nahrávacím studiím, respektive jim jen z malé části jako vydavatelům, ale především dědicům autora. To je taky na závadu? Jestli jo, tak běž cokoliv, co jsi od příbuzbých zdědil, vyhodit.

          Ovšem Adobe – tak to je kapitola, to teda jo…

     • N2by

      Tak ono zalezi, hudba/film, pokud je nesdilis (nesmis pouzit torrent ten automaticky sdili), tak si ji pro svoji potrebu muzes stahovat a poslouchat zdarma. A pokud kupujes, CD, DVD, BlueRay, HDD, Flash atp….. tak za to i v CR platis!
      Tzn. Hudbu/film pro vlastni potrebu muzes legalne stahovat a pouzivat.
      Takze pokud za neco platim a vyuzivam to, rozhodne to neni kradez!!!
      Jina vec uz je to, ze umelci a ti co proste okolo multimedii delaji z toho nic (nebo nic moc) nemaji a to je primarne spatne. Proto si obcas nejaky to album za rozumny prachy koupim. Dost blby je ale to ce kolikrat na CD je to levnejsi nez online :-(.
      Ted k programum:
      Programy, tedy SW stahovat zdarma nemuzes, to zakon nedovoluje. Takze treba DVD, BlueRay s interactivnim menu uz by jsi taky stahovat nemel ;-).
      Tzn. To uz kradez je.
      Nicmene spis by bylo dobry myslet na to, ze pokud ten SW nikdo kupovat nebude, tak ho taky nebude nikdo vyrabet a pak treba budes brecet, ze by jsi to rad za ty prachy koupil, ale uz nebudes moct.
      Taky by se ti asi nelibilo, kdyby jsi byl u nekoho na brigade a vykopal mu jamu za 5 hodin a on ti pak rek ze ti to nezaplati, protoze si to mohl vykopat sam.

      • Mrtns

       Ale to se ošklivě pleteš, že „pro vlastní použití“ si můžeš hudbu/filmy zadara stahovat podle libosti. Nesmíš. Jediné, co můžeš je to, co sis koupil zkopírovat pro vlastní použití třeba jako zálohu. Nic jiného autorský zákon nedovoluje.

       • N2by

        Najdi si to nekde na netu. Rozhodne to tak je :-).
        Pokud užíváte pirátské kopie pro vlastní osobní potřebu, nejedná se, s výjimkou zhotovení a používání kopií počítačových programů a databází, o protiprávní jednání, podrobně viz Pojednání o volném užití. Riskujete však jako spotřebitel. Především nemáte zaručeno, že dostanete rozmnoženinu filmu a v takové kvalitě, jakou jste očekával. Např. tzv. kinorip – kopie filmu pirátsky natočená při jeho promítání v kině, bývá často obrazově i zvukuvě velmi nekvalitní, obraz je roztřesený, je slyšet smích, chroupání popcornu a srkání limonád z publika, někdy dokonce chybí i část filmu. Kopie je často ochuzena o jazykové verze, titulky a doprovodné a bonusové materiály. Zároveň je zde ale i morální aspekt celé věci, užíváte-li pirátské rozmnoženiny, ač sami nejednáte protiprávně, uvědomte si, že přímo podporujete protiprávní jednání jiných osob.

   • zceyee

    Také využívám torrenty, kradu. Kdybych měl platit jen za mou hudební knihovnu, což dělá asi 1300 alb ve FLAC formátu, když vezmu v potaz že album stojí minimálně 200CZK, už jsem „nakradl“ 260.000CZK, a to nepočítám aplikace pro Mac, kterých je sice jen pár, ale také hodí nějakou korunu. Ale abych to shrnul, mám alba, která jsou volně k dostání a stejně jsem za ně zaplatil, páč si myslím že za ty prachy stojí. Aktuálně moje peníze jdou směrem Etiopie / Rwanda, a to za jejich kávové sklizně. A jsem celkem spokojený. Samozřejmě musíš pochopit, že pokud nemáš na to, abys používal torrenty (a s tím spojené VPN servery, seedboxy a spoustu času shánění pozvánek na privátní trackery, musíš si to holt jednou za čas koupit directly na App Store. :)

 • vh14

  Z Mac App Storu mám tak polovinu nainstalovaných aplikací.
  Pozitiva, které vnímám:
  – automatické aktualizace
  – nižší ceny – třeba OmniGraffle přes AppStore vyjde levněji, než přímo od autorů
  – obecně vynucené zpoplatněné upgrady na novou verzi jsou mnohem méně časté, než u softwaru distribuovaného jiným způsobem
  – možnost nainstalovat na všechny Macy pod svou správou (= v rámci rodiny)
  – větší bezpečí (díky tomu, že při instalaci se kontroluje podpis, nehrozí, že bych touto cestou naistaloval program, ke kterému někdo cestou přibalil malware)
  – funkce, které jinak distribuované aplikace používat nemohou (konkrétně iCloud)
  Zápory:
  – závislost na systému Applu – pokud by Mac App Store přestal fungovat nebo by byl delší dobu nedostupný, aplikace nepůjdou nainstalovat nebo i spustit
  – autoři aplikací mají některé funkce z bezpečnostních důvodů zapovězené (aplikace nemůže pracovat přímo s hardwarem, omezení daná tím, že musí běžet v sandboxu…), proto se určité aplikace v App Storu nikdy neobjeví
  – nové verze se k uživatelům dostanou se zpožděním daným schvalovacím procesem na straně Applu
  Jinak dozvědět se skutečné počty prodaných aplikací z top žebříčků AppStoru by bylo rozhodně zajímavé.

 • Anndy

  Tak ja na macu ocenujem, ze v zaklade poskytuje vsetko, co potrebujem. A je mi akosi proti srsti si tam dalsie veci instalovat. Mac, resp. OSX ma pre mna kuzlo v tom funkcnom zaklade. I ked samozrejme najde sa nieco (office od ms, pixelmator a par dalsich programov).
  Co mi napriklad vadi ale je absolutna absencia programov pre CAD. Teda oni su, ale ja by som potreboval iba jednoduche prehliadace, dwg, dwf.. A toto mi velmi chyba. Ekvivalenty pod windows su, ale tuna nic pouzitelne.

 • zbynda

  Pár aplikací jsem koupil (některé i dražší), ale vidím tyhle problémy:

  – cena – aplikace, které trochu něco umí stojí třeba 50 dolarů, což je přeci jen rozdíl oproti iOS. Dost aplikací neumí skoro nic a stojí třeba 10 dolarů. A hodně aplikací jsem schopný sehnat na windows, které mi virtuálně běží, zdarma. Takže proč platit.
  – nemožnost aplikaci vyzkoušet – u iOS aplikace za dva dolary je mi jedno, že kdyžtak peníze vyletí z okna, ale u aplikace za 50 dolarů by mě hodně štvalo, když by nedělala, co potřebuji, nebo se špatně ovládala.

  • N2by

   Muzes do 14ti dni vratit ;-).
   PS: Mam overeno na iOS, tam jsem si nekolikrat nechal vratit prachy.

   • zbynda

    Jasně, o tom vím, ale abych takhle zkusil třeba 5 aplikací, měl v tom 200 dolarů a pak se je snažil jednu po druhé vrátit, tak to asi nebude optimální. Stačil by mi třeba týden na vyzkoušení, aby člověk věděl, jestli se s aplikací sžije nebo ne.

    • N2by

     Bude to optimalni. Kdyz uvedes relevnatni duvod, tak te ani nebudou nijak otravovat. Jeste nez vysel zakon o vraceni jsem vratil par veci, protoze proste nefungovali jak bych si predstavoval. Nicmene jsem reagoval rychle a necekal zpravidla vice jak tyden.

     • zbynda

      No nevím…takže vždycky když budu shánět určitý typ aplikace, tak nejdřív utratím 5 000Kč, pak budu chvíli zkoušet, jednu si nechám a budu psát Apple, aby mi vrátil peníze za zbylé čtyři aplikace s tím, že jsem jenom testoval, která mi vyhovuje. To mi teda moc optimální nepřijde.

      • N2by

       To zase asi ne ;-). Musis si nejprve precist recenze, nebo zkusit demo aplikaci.

 • Infidel

  Program Skitch je uz 4 roky zdarma a robi podstatne viac ako ten jeho jednoucelovy program za 4.99. Osobne kupujem soft na OSX bud v akciach (macheist a pod) za podstatne nizsie ceny alebo sledujem appshopper ci nieco zaujimave nieje v akcii resp zadarmo. ZAtaky Paragon NTFS clovek musi zaplatit cez 10 USD kedze to potrebuje ale na to domace pouzitie vela toho kupovat netreba.
  Dalsia vec okrem ceny je trh. Pocet iPhonov/iPadov je podstatne vacsi ako pocet macbookov.

 • N2by

  Musim souhlasit, kdyz jsem pozkusenosti z iOS presel na MAC, tak jsem byl uplne hotovej z toho jaka demoverze OS to oproti iOS je. Polovina veci co jsem zvyklej na iOS delat na MACu celkem chybela a i doted chybi.
  Pravdou ale je, ze radej koupim SW o 30% drazsi z AppStoru nez primo od vyvojare z webu. Pro me ty sluzby co store nabizi (jednoduche aktualizace, reklamace, prehlednost atp.) za to stoji. Pravda ze 30% uz zacina byt docela hodne, ale na druhou stranu je tam nejakej komfort uzivatele 15% a pak teda mozna dalsich 15% je komfort, sluzby a reklama pro vyvojare (? – to uz nejsem schopen posoudit).

 • Mir

  Problémem Mac App Store jsou ceny.. Kdyby dávali vývojáři programy za ceny podobné jako jsou na App Store pro iPhone a iPad, tak by si je lidé kupovali také podobně.. Za dolar si program koupí kde kdo i jen na zkoušku. Za 30, 50 a víc dolarů už si ho nekoupí skoro nikdo.. a potom si vývojáři zoufají, že se to neprodává. Bohužel, příčinnou toho, že se programy na Mac App Store neprodávají je špatná cenová kalkulace, špatný odhad limitu koupěchtivosti a koupěschopnosti zákazníků.

  Stejně tak je z hudbou. 1euro za 1 písničku? No, proč by ne, ale potom se nemůžou divit, že většina potenciálních kupců si jde pro album na torrent nebo jinam, kde si ho stáhne – tedy ukradne – zadarmo. Kdyby nasadili cenu 1 euro za album, tak se ta většina nebude ani namáhat nějaké torrenty hledat a rovnou to koupí. Otázka je kolik by potom z toho ojra za album, dostal umělec – možná cent a proto jsou asi ty ceny tak napálené, a proto 90% těch co by jinak koupili, nekoupí, ale jinde seberou .. a tak z toho nemá umělec ani nikdo další nic.

  Tak co je lepší? Prodat za málo, ale hodně, nebo chtít moc a neprodat nic.. Odpověď se nabízí sama..