iWant

Mac App Store jako město duchů

iWant

mac-app-store

Apple se čas od času pochlubí, kolik díky němu vzniklo ve světě pracovních míst. Drtivá většina těchto pozic souvisí s vývojem aplikací pro jeho produkty. Zatímco vývojem aplikací pro iPhony a iPady se dá – i třeba s trochou štěstí – dobře živit, situace v Mac App Storu, kde se prodává software pro Mac, situace tak růžová není. Dostat se na první místo amerického žebříčku aplikací vám spíše než radost může vytvořit slzu na tváři.

Kdo vlastní iPhone/iPad i Mac, s velkou pravděpodobností to zná. Na iOS zařízení obvykle zůstává ikona App Storu na hlavní obrazovce, protože aktualizace pro naše aplikace chodí prakticky denně, a čas od času není od věci se podívat, co je nového. Byť se jedná třeba jen o popis samotného updatu. Desktopový Mac App Store ale na popularitu svého iOS protějšku od svého spuštění v roce 2010 nikdy nedosáhl.

Osobně jsem se ikony softwarového obchodu v docku na Macu zbavil víceméně okamžitě a dnes aplikaci otevírám jen ve chvíli, kdy mě přestane bavit otravná notifikace upozorňující na dostupné aktualizace, která nejde vypnout. Těch důvodů, proč tomu tak je, je vícero. Uživateli to příliš nevadí, ale relativní problém to může být pro vývojáře.

Být první nemusí znamenat vítězství

Jasný důkaz, že působit jako nezávislý vývojář aplikací pro Mac na plný úvazek není tak úplně jednoduché, nyní předložil Američan Sam Soffes. Jaké to bylo překvapení, když jeho nová aplikace Redacted během prvního dne vyšplhala na 8. místo placených aplikací a 1. příčku v rámci grafických aplikací. A jaké bylo vystřízlivění, když zjistil, že mu tyto úžasné výsledky přinesly pouhých 300 dolarů.

Situace na Macu je stále hodně specifická. Uživatelů je výrazně méně než na iOS a důležitý je také fakt, že aplikace se na Macu nemusejí prodávat pouze přes Mac App Store, ale stále více vývojářů prodává na vlastní pěst na webu. Nemusí pak řešit kolikrát zdlouhavý schvalovací proces Applu a především jim nikdo nebere 30 % ze zisku. Když je ale vývojář třeba jen jeden, vede pro něj nejsnazší cesta právě přes Mac App Store, kde získá potřebný servis on i zákazník.

Zmíněný Sam Soffes vytvořil velice jednoduchou aplikaci Redacted sloužící k rychlému zakrytí například citlivých údajů na obrázku. Nakonec se rozhodl pro vyšší cenu 4,99 $ (aplikace pro Mac bývají zpravidla dražší než na iOS) a následně o své nové aplikaci informoval na Twitteru. To byl celý jeho marketing.

Když se pak přátelům pochlubil, že se jeho aplikace objevila na Product Huntu a okupovala po prvním dnu nejvyšší žebříčky v Mac App Storu, a zeptal se na Twitteru, kolik lidé odhadují, že vydělal, byl průměrný tip přes 12 tisíc dolarů. Nejednalo se jen o střelbu od boku, ale také o odhady vývojářů, kteří vědí, jak to chodí.

redacted-sales

Výsledky byly následující: 94 prodaných jednotek (7 z toho rozdaných přes promokódy), z toho pouze 59 aplikací bylo prodáno ve Spojených státech a přesto to stačilo na přední místa žebříčků. Když mluvíme o tom, že v České republice stačí na první místo iOS žebříčku jen pár desítek stažení, není to příliš překvapivé, protože náš trh nadále zůstává velice malý, ale když stejný počet stačí na první místo ve Spojených státech, kde počet prodaných Maců navzdory trendům roste, je to skutečně zarážející.

„Málem jsem se rozhodl, že se stanu nezávislým vývojářem a budu na Whiskey (další Soffesova aplikace – pozn. red.) pracovat tak, abych z toho mohl žít. Jsem rád, že jsem tak neudělal,“ zakončil svůj komentář k (ne)úspěchu své nové aplikace Sam Soffes.

Je chyba ve vývojářích, na straně Applu, nebo zkrátka není vývoj aplikací pro Mac zajímavý? Na každém zřejmě bude kousek pravdy.

Mac pořád tolik netáhne

Moje vlastní zkušenost ukazuje, že přístup k aplikacím na Macu je mnohem konzervativnější než na iPhonu. Na Macu jsem za pět let zařadil do svého běžného workflow opravdu jen hrstku nových aplikací, které využívám pravidelně. Na iPhonu proti tomu zkouším nové aplikace běžně, byť třeba hned po pár minutách jdou zase pryč.

Na počítači zkrátka není takový prostor na experimenty. Na většinu úkolů, které děláte, již máte své oblíbené aplikace, které obvykle není třeba měnit. Na iOS se neustále objevují novinky, které posouvají využití iPhonů a iPadů o krok dál, ať už jde o využití nového hardwaru nebo možnostech softwaru. To na Macu není.

Proto je ve výsledku těžší vytvořit úspěšnou aplikaci pro Mac. Jednak kvůli zmíněnému konzervativnějšímu prostředí a také kvůli tomu, že samotný vývoj je složitější než pro iOS. S tím pak souvisí i vyšší ceny aplikací, byť si myslím, že o cenách to ve finále není. Nejeden iOS vývojář si už postěžoval, jak ho překvapilo, když se chtěl pokusit vyvinout také aplikaci pro Mac, jak je celý proces složitější.

Tak to bude vždycky, minimálně do té doby, dokud Apple zcela nezavře také OS X, a budou se vydávat pouze unifikované aplikace jako na iOS, ač je to nyní na počítačích jen těžko představitelné. Zapracovat by tu ale kalifornská mohla přeci jen trochu víc, směrem k iOS vývojářům to byl nový kódovací jazyk Swift a jistě by se našly i zlepšováky na Macu.

Být nezávislým vývojářem je pochopitelně každého volba a každý si musí pečlivě spočítat, zda se mu to vyplatí. Příklad Sama Soffese ale může být dobrým důkazem, proč mnoho aplikací zůstává pouze pro iOS, třebaže by se často více než hodila i verze pro Mac. Byť by si své uživatele tyto aplikace určitě našly, ve finále to pro vývojáře není tak zajímavé, aby do vývoje a následné správy aplikace tolik investovali.