Zavřít reklamu
iWant

Michal Blaha: MacBook Pro 2016 je pro Apple krokem zpět

iWant

Jedním z prvních Čechů, kteří se podrobněji rozepsali o zkušenostech s novým MacBookem Pro s Touch Barem, je Michal Blaha. A nutno říct, že jeho verdikt není příliš pozitivní. Nakonec totiž nejnovější jablečný počítač vrátil, aby se sám vrátil ke staršímu MacBooku Air.

Je důležité uvést, že se Michal Blaha polovinu času na MacBooku pohybuje v macOS a polovinu ve Windows (virtualizace přes Parallels), kde používá různé vývojářské nástroje.

Dva dny jsem používal pouze nový MacBook. Touch Bar zvýrazňuje principiální rozdíly mezi macOS a Windows. MacOS se ovládá přes klávesové zkratky, Fn tlačítka prakticky nepotřebujete (zatímco ve Windows je potřebujete i na základní klávesové zkratky). Proto na macOS dává Touch Bar smysl, veliký.

(…)

Při práci ve Windows se bez Fn kláves neobejdete. Při programování ještě více, Visual Studio, různé editory, TotalCommander, všechny tyto aplikace mají nejčastější klávesové zkratky postavené na Fn klávesách.

Blaha tu skvěle vystihl, jaký je rozdíl ve filozofii ovládání obou operačních systémů a proč Apple mohl vcelku bez problémů nový MacBook Pro o celou řadu funkčních kláves připravit. Jenže pokud se pohybujete ve Windows a aktivně je používáte také právě na Macu, můžete mít bez funkčních kláves velký problém.

Touch Bar  je dotyková plocha s displejem, matná, bez reliéfu. Nedává žádnou zpětnou vazbu na to, zda se dotknete (a spustíte akci pod prstem) či nikoliv. Nemá žádnou haptickou odezvu.

Očekávání nějaké odezvy, když přiložíte prst na Touch Bar, je logický. Sám jsem při prvních interakcích s novým MacBookem Pro očekával, že na mě bude dotykový proužek nějak reagovat. A to hlavně z toho důvodu, že v takových případech na mě již jiné produkty Apple podobným způsobem reagují.

touch-bar-emoji

Vzhledem k tomu, kde všude již Apple haptický feedback nasadil, lze očekávat, že to je i budoucnost Touch Baru, ale prozatím je to bohužel jen „mrtvý“ displej. V iPhonu 7 je haptická odezva silně návyková a již delší dobu ji známe také například z trackpadů v MacBoocích.

Haptická odezva by ale v Touch Baru byla dobrá zejména k tomu, že by nebylo nutné tak často sledovat, co vlastně s prstem děláte. Nyní může kolikrát nastat poněkud schizofrenní situace, kdy sice Touch Barem ovládáte dění na displeji, jenže musíte zároveň minimálně jedním okem kontrolovat, jestli jste správně. Bez reliéfu nebo haptické odezvy to nemáte šanci poznat.

Touch Bar je jednoznačně teprve na začátku a můžeme čekat, že ho Apple bude zdokonalovat po hardwarové i softwarové stránce, nicméně jak Michal Blaha podotýká, už nyní „je Touch Bar u kreativních činností (úprava fotek, práce s videem) téměř geniální“.

Pokud by byl Touch Bar a jeho špatná využitelnost ve Windows jediný důvod, rozhodoval by se prý Blaha mnohem déle, jenže k odevzdání nového MacBooku Pro vedlo mnohem více důvodů: tři roky starý MacBook Air mu vydrží déle na baterii, chybí mu MagSafe, rostoucí cena nepřináší o tolik vyšší výkon a USB-C zatím přináší spíše zmatek. Jako poslední negativní bod Blaha popisuje „zvětšující se UX nekonzistenci Apple produktů“:

– iPhone 7 (který mám) používá pro nabíjení Lightning konektor do USB. K MacBooku ho bez redukce nepřipojím.

– iPhone 7 nemá jack konektor, a sluchátka mají Lightning konektor. MacBook má jack konektor, nemá Lightning konektor, a sluchátka pro iPhone nezasunu do MacBooku ani přes redukci. Musím nosit dvoje sluchátka, anebo redukci z jacku na Lightning!

– Apple nedodává k MacBooku Pro za 60 000 korun plnohodnotný USB-C kabel pro rychlé přenosy dat. Musím si za 500 korun koupit další. WTF!!!

– Apple mi nedal ani k telefonu, ani k notebooku USB-C – Lightning kabel, abych mohl iPhone nabijet z notebooku. WTF!!!

– Pokud položím MacBook na iPhone 7, tak se MacBook uspí. Myslí si, že jsem zavřel display. Cool :-(.

– Když máte na ruce Apple Watch, odemykání MacBooku Pro je sranda. Můžete napsat heslo, odemknout otiskem prstu (Touch ID je bleskové) či počkat než MBP odemknou Apple Watch.
TouchID je možné použít i na nakupování, na hodně věcí v systému, kde je nutné vyplnit heslo (třeba ukázat uložené loginy v Safari), ale Apple Watch na totéž použít nejde.

– Chaos v modelových řadách MacBook Air (co s ním bude?), MacBook a MacBook Pro a naprostá tajuplnost, jak to bude dál. Podle mě sami neví.

Michal Blaha tu v několika stručných bodech velice trefně vystihuje, jak moc (minimálně prozatím) nelogických rozhodnutích Apple v poslední době udělal. O mnohých již byla řeč, jako o tom, že sluchátka od iPhonu 7, které mají Lightning, zkrátka do žádného MacBooku vůbec nijak nepřipojíte, a opačně zase musíte používat dongle, nebo že k MacBooku Pro bez dalšího kabelu vůbec nepřipojíte iPhone.

Nejdůležitější je ale asi poslední poznámka o chaosu v modelových řadách, kdy jistě nejen Michal řeší velké dilema. Místo nejnovějšího počítače prozatím zůstává u relativně dosluhujícího Airu, který nestačí zejména displejem, protože stejně jako všichni ostatní netuší, co vlastně s ostatními notebooky Applu bude. Jako nejschůdnější cesta, kterou jsem se před časem vydal i já sám, se jeví přejít na starší MacBook Pro z roku 2015, který nyní vychází v poměru cena/výkon nejlépe, ale pro Apple to rozhodně není dobrá vizitka, pokud uživatelé budou výrazněji pokukovat právě po takových volbách.

Jelikož ale zůstávají ostatní jablečné notebooky v nejistotě, nemůžeme se zákazníkům divit. Jak to bude dál s MacBookem – zůstane jen ve dvanáctipalcovém modelu, nebo přibude ještě jeden větší? Je náhradou MacBooku Air skutečně (a nelogicky) MacBook Pro bez Touch Baru?