iWant

Michal Blaha: MacBook Pro 2016 je pro Apple krokem zpět

iWant

Jedním z prvních Čechů, kteří se podrobněji rozepsali o zkušenostech s novým MacBookem Pro s Touch Barem, je Michal Blaha. A nutno říct, že jeho verdikt není příliš pozitivní. Nakonec totiž nejnovější jablečný počítač vrátil, aby se sám vrátil ke staršímu MacBooku Air.

Je důležité uvést, že se Michal Blaha polovinu času na MacBooku pohybuje v macOS a polovinu ve Windows (virtualizace přes Parallels), kde používá různé vývojářské nástroje.

Dva dny jsem používal pouze nový MacBook. Touch Bar zvýrazňuje principiální rozdíly mezi macOS a Windows. MacOS se ovládá přes klávesové zkratky, Fn tlačítka prakticky nepotřebujete (zatímco ve Windows je potřebujete i na základní klávesové zkratky). Proto na macOS dává Touch Bar smysl, veliký.

(…)

Při práci ve Windows se bez Fn kláves neobejdete. Při programování ještě více, Visual Studio, různé editory, TotalCommander, všechny tyto aplikace mají nejčastější klávesové zkratky postavené na Fn klávesách.

Blaha tu skvěle vystihl, jaký je rozdíl ve filozofii ovládání obou operačních systémů a proč Apple mohl vcelku bez problémů nový MacBook Pro o celou řadu funkčních kláves připravit. Jenže pokud se pohybujete ve Windows a aktivně je používáte také právě na Macu, můžete mít bez funkčních kláves velký problém.

Touch Bar  je dotyková plocha s displejem, matná, bez reliéfu. Nedává žádnou zpětnou vazbu na to, zda se dotknete (a spustíte akci pod prstem) či nikoliv. Nemá žádnou haptickou odezvu.

Očekávání nějaké odezvy, když přiložíte prst na Touch Bar, je logický. Sám jsem při prvních interakcích s novým MacBookem Pro očekával, že na mě bude dotykový proužek nějak reagovat. A to hlavně z toho důvodu, že v takových případech na mě již jiné produkty Apple podobným způsobem reagují.

touch-bar-emoji

Vzhledem k tomu, kde všude již Apple haptický feedback nasadil, lze očekávat, že to je i budoucnost Touch Baru, ale prozatím je to bohužel jen „mrtvý“ displej. V iPhonu 7 je haptická odezva silně návyková a již delší dobu ji známe také například z trackpadů v MacBoocích.

Haptická odezva by ale v Touch Baru byla dobrá zejména k tomu, že by nebylo nutné tak často sledovat, co vlastně s prstem děláte. Nyní může kolikrát nastat poněkud schizofrenní situace, kdy sice Touch Barem ovládáte dění na displeji, jenže musíte zároveň minimálně jedním okem kontrolovat, jestli jste správně. Bez reliéfu nebo haptické odezvy to nemáte šanci poznat.

Touch Bar je jednoznačně teprve na začátku a můžeme čekat, že ho Apple bude zdokonalovat po hardwarové i softwarové stránce, nicméně jak Michal Blaha podotýká, už nyní „je Touch Bar u kreativních činností (úprava fotek, práce s videem) téměř geniální“.

Pokud by byl Touch Bar a jeho špatná využitelnost ve Windows jediný důvod, rozhodoval by se prý Blaha mnohem déle, jenže k odevzdání nového MacBooku Pro vedlo mnohem více důvodů: tři roky starý MacBook Air mu vydrží déle na baterii, chybí mu MagSafe, rostoucí cena nepřináší o tolik vyšší výkon a USB-C zatím přináší spíše zmatek. Jako poslední negativní bod Blaha popisuje „zvětšující se UX nekonzistenci Apple produktů“:

– iPhone 7 (který mám) používá pro nabíjení Lightning konektor do USB. K MacBooku ho bez redukce nepřipojím.

– iPhone 7 nemá jack konektor, a sluchátka mají Lightning konektor. MacBook má jack konektor, nemá Lightning konektor, a sluchátka pro iPhone nezasunu do MacBooku ani přes redukci. Musím nosit dvoje sluchátka, anebo redukci z jacku na Lightning!

– Apple nedodává k MacBooku Pro za 60 000 korun plnohodnotný USB-C kabel pro rychlé přenosy dat. Musím si za 500 korun koupit další. WTF!!!

– Apple mi nedal ani k telefonu, ani k notebooku USB-C – Lightning kabel, abych mohl iPhone nabijet z notebooku. WTF!!!

– Pokud položím MacBook na iPhone 7, tak se MacBook uspí. Myslí si, že jsem zavřel display. Cool :-(.

– Když máte na ruce Apple Watch, odemykání MacBooku Pro je sranda. Můžete napsat heslo, odemknout otiskem prstu (Touch ID je bleskové) či počkat než MBP odemknou Apple Watch.
TouchID je možné použít i na nakupování, na hodně věcí v systému, kde je nutné vyplnit heslo (třeba ukázat uložené loginy v Safari), ale Apple Watch na totéž použít nejde.

– Chaos v modelových řadách MacBook Air (co s ním bude?), MacBook a MacBook Pro a naprostá tajuplnost, jak to bude dál. Podle mě sami neví.

Michal Blaha tu v několika stručných bodech velice trefně vystihuje, jak moc (minimálně prozatím) nelogických rozhodnutích Apple v poslední době udělal. O mnohých již byla řeč, jako o tom, že sluchátka od iPhonu 7, které mají Lightning, zkrátka do žádného MacBooku vůbec nijak nepřipojíte, a opačně zase musíte používat dongle, nebo že k MacBooku Pro bez dalšího kabelu vůbec nepřipojíte iPhone.

Nejdůležitější je ale asi poslední poznámka o chaosu v modelových řadách, kdy jistě nejen Michal řeší velké dilema. Místo nejnovějšího počítače prozatím zůstává u relativně dosluhujícího Airu, který nestačí zejména displejem, protože stejně jako všichni ostatní netuší, co vlastně s ostatními notebooky Applu bude. Jako nejschůdnější cesta, kterou jsem se před časem vydal i já sám, se jeví přejít na starší MacBook Pro z roku 2015, který nyní vychází v poměru cena/výkon nejlépe, ale pro Apple to rozhodně není dobrá vizitka, pokud uživatelé budou výrazněji pokukovat právě po takových volbách.

Jelikož ale zůstávají ostatní jablečné notebooky v nejistotě, nemůžeme se zákazníkům divit. Jak to bude dál s MacBookem – zůstane jen ve dvanáctipalcovém modelu, nebo přibude ještě jeden větší? Je náhradou MacBooku Air skutečně (a nelogicky) MacBook Pro bez Touch Baru?

 • Poleno

  Ano, mnoho kroku Applu je nelogickych, ale novy MacBook je proste mnohem lepsi, nez starsi modely. Sam mam MacBook Pro 2016 bez Touch Baru a nemuzu si ho vynachvalit. Za cenu o 5000 vyssi nez model 2015 dostanete temer ve vsech ohledech lepsi pocitac. Jedina vytka mohou byt konektory..

  • czbird

   Akorat, ze je prtavej :-)

  • Jan Šalomoun

   A jak jste na tom s výdrží? Docela mne děsí, ty zkušenosti výše, že by nové stroje měli o tolik nižší výdrž :(

   • Poleno

    8-10h, prakticky stejne jako MB Pro 2015 s podobnou specifikaci

    • Petr Krobot

     uživatelé píšou něco úplně jiného…ovšem já bych počkal na první aktualizaci, jednak macbooky dostanou o dvě generace novější procesory (údajně přeskočí Keby lake) a jednak se spekuluje o amoled displayích. Osobně se mi nový Macbook Pro dost líbí ale jako každý první produkt z nové modelové řady bude mít jistě chyby.

     • jager a becher

      Kdo chce náhradu za starý Air,tomu skvěle poslouží základní 13″ bez TouchBar.

      13″ MBP s TouchBar je imo také ok a nemá smysl moc čekat o rok déle, pokud někdo má doma MBP 13 2013 a starší, tak se aktualizovat vyplatí již dnes.

      Opatrnější jsem u 15″ modelu, ten stojí v rozumné konfiguraci $3500 a možná bych počkal rok nebo dva, jaké budou zkušenosti uživatelů.

      • Petr Krobot

       Základní 13″ Macbook je ok ale připadne mi, že za těch zbytečných 7k dost osekali procesor, pokud jde o výkon ale třeba se pletu.

       Děsí mě spíš fakt, že podle wiki měl starý 13″ Macbook Pro 75Wh baterii a nový má „pouze“ 50Wh baterii…a celkem pochybuju, že by snížili spotřebu o nějakých 40% aby dosáhli stejné výdrže

       • jager a becher

        Nový MBP má displej s vysokým jasem, možná pomůže naučit se regulovat intenzitu…každopádně spotřebu zatím nehodnotím, je dost možné, že za rok u aktualizovaných modelů výdrž na baterii vzroste podobně jako u 12″ MacBook Early2016 oproti prvnímu Early 2015.

    • Jan Šalomoun

     No ono to tak může být. Model bez touch baru má nejslabší procesor, tak na tom paradoxně může být s výdrží lépe, než ty dražší modely s touch barem..

     • jager a becher

      Model bez Touch Bar na vyšší kapacitu baterie než model s TB.

  • MacLover

   Ta jediná výtka je ale podle mě pro většinu uživatelů bohužel ta nejpodstatnější…

 • Chápu, že se asi jedná o citace pana Blahy, ale opravte mu ty gramatické přehmaty a překlepy. Některá slovní spojení pak nedávají smysl vůbec (“ a sluchátka pro iPhone nezasuju do Apple ani přes redukci. Musí nosit dvoje sluchátka anebo audio-lightening redukci!“ atd.)

 • Daniel Čada

  1. Parallel vyvíjí podporu pro Touch bar
  2. Stačí koupit USB-C – lightning kabel a nepotřebujete nosit nabíječku na iPhone, jelikož se dá nabíjet z nabíječky pro MacBook Pro. Koupil jsem si k MacBooku Pro tu menší 29W, co je k MacBooku 12′. Je malá a nabíjí jak MacBook Pro, tak iPhone.
  3. U sluchátek evidentně míří na ty svoje bezdrátová, co je má začít prodávat.Ještě že do MacBooku nedali

 • m2

  Nemohu si pomoci, musím to napsat. Další „click-bait“titulek? Tešil jsem se na avizovanou proměnu Jablíčkáře a zatím tedy pro mne změna k horšímu. Za poslední měsíc a půj jediný konstruktivní článek: http://jablickar.cz/jak-blokovat-spam-a-pozvanky-v-kalendari/ jinak zatím spíše Světelným Letem…

  Jestli Vám křivdím a články jsou v přípravě, tak se omlouvám.

  • Karel

   Jablíčkař má odvahu věcně Apple komunitě popisovat mimo jiné taky ne vždy ideální kroky Apple. Buďme rádi, ze tady někdo takový vůbec je. Protože psát jen s růžovými brýlemi o současné produktové radě Macu, by bylo sice populární, ale ne věcné. Těžko pochopitelný nepořádek v produktové radě ve spojení s nesmyslně dlouhou dobou obměny strojů (vzpomeňme ze za Steava to byvavalo v každém roce 2x – viz. early, mid nebo late) – to proste není dobra vizitka. Rapidní pokles v prodejích Maců hovoří sám za sebe.
   Takže víc takových Jablickaru – a třeba to díky takovým ohlasům někdy dojde i soudruhům v Apple.

   • m2

    Evidentně jste vůbec nepochopil můj příspěvek a také ani příspěvek René Beckera. Pointa netkví v tématu ale ve formě jakou „nově“ Jablickar.cz používá. Paradoxně tu byl článek o tom, jak se „hluboce zamysleli“ nad obsahem toho co tvoři a rádi by se vrátili k věcným článkům. Bohužel, trend článků typu „flame/hate/click-bait“ stále pokračuje…

 • David Formanek

  Zkušenosti s non touch bar verzí – všechno špičkové (display, jas, klávesnice, rychlost SSD a portů, rychlost samotnýho přístroje), nemám problém s počtem a typem portů), jediné (a co je pro mně zásadní) je výdrž baterie – průměr 6,5 hodiny na 50% jas (Safari – vypnutý Flash, TextWrangler, minimálně Word + Excel) – to je pro mně strašný zklamání. Zkoušel jsem i HD film z Itunes podle metodologie Applu – 75% jas, měl by vydržet 10 hodin – vydržel 7. U jedinýho Applu vždycky platilo, že battery life vždycky minimálně seděl. Teď už ne :-(

  • Daniel Čada

   Souhlas, jsem na tom s i7 late 2016 o hodinu hůř než na předchozím i7 late 2013.

 • fx

  Tohle přesně vystihuje moje pocity. Mám možnost vyměnit loňský model za letošní, ale prostě nechci, protože z mého pohledu bych si pohoršil a místo fungujícího zařízení dostal paskvil mimo jiné vyžadující samé redukce k používání s ostatními Apple produkty. Jestli se s příštím modelem nepoučí, tak od Macu holt po letech budu muset utéct :-(

  • Daniel Čada

   Příští rok už jiný port než USB-C nebudete chtít. Zařízení s USB-A starým Thunderboldem v Display portu bude vypadat obstarožně. Přitom si pro dnešek stačí koupit za 200Kč malinkou redukci USB-C na USBA-A

   • kk

    to je zas snuska sracek co ti to leze z drzky

    chces nam teda rict, ze pristi rok, si pan FX vyhodi vsecky zarizeni co si doposavat koupil, a nahradi je novejma, s usb-c ?

    ok, to beru

    tak vsichni pockejme s nakupem novyho macku do pristoho roku…(at se to lip pocita, treba do pristiho listopadu), a nikdo si ho nekupujme

    protoze evidetnen novej mac pro neni pc vhodnej pro letosni rok. pro letosek je to laptop nahovno

    na tom se shodneme ne?

    (a budou k nemu pristi rok naky slevovy kupony na ty ostatni zarizeni co mam nahradit aby umely usb-c?

    …kretene

    • Daniel Čada

     Milý pane,

     je zajímavé, jak málo stačí, aby takový plebejec a slaboch dostal odvahu a nadával cizím lidem i v diskuzi o technice. Stačí si zvolit nic neříkající anonymní zkratku a z celoživotního poseroutky je najednou silák.

     Nemáte-li představivost, dostatečný intelekt a nevzpomínáte-li si, že stejné diskuze probíhaly při odstranění disketové mechaniky, CD mechaniky, vypuštění paralelního portu a nahrazení USB atd. tak se raději neztrapňujte ve veřejném prostoru. Jako tehdy i dnes měl Apple tu odvahu jako první.

     Nikdo, jako tehdy své stroje vyhazovat nemusí, jen oněco dříve zestárnou. Ty nové jen s USB-C nejsou krokem zpět, nýbrž nový standard na několik let. Vždyť my všichni tužíme po jediném konektoru na vše a eljhle, máme ho tu.

     Jako tehdy se daly odstraněné mechaniky a porty nahradit, tak i dnes se po USB-C dá dělat úplně vše. Nechápu, proč by mě mělo vadit koupit si k počítači za 80tis.Kč nové kabely USB-C na HDMI, novou USB pamět s oběma konektory? I druhý USB-C zdroj mám do budoucna a na několik let. Navíc napájí i iPhone a další zařízení jiných značek. Konečně univerzální konektor!

     Příští rok bude takových počítačů většina a USB-A bude působit zastarale. Navíc i další zařízení v domácnosti budou mít postupně USB-C a skončí nutnost vlastnit dalšíkabely jako je HDMI, Display port, mini display port atd.

     V podstatě jen kritizuje Apple za existenci lightning konektoru, klidně by mohl dát do iPhone USB-C. Tím by člověk potřeboval už jenom jeden jediný kabel na vše.

     Další fáze USB-C by mohl být implementace ethernet rozhraní. Kdyby dostali POE do zásuvek ve stěně a mohli jsme připojovat notebooky k ethernetu a zároveň k napájení, to by bylo parádní.

   • Host

    Tak to jsi hodně mimo a za rok si na tohle vzpomeň. :-))))

    • Daniel Čada

     To jste mimo vy, za rok si vpomeňte. Žádný nový počítač se nebude prodávat bez USB-C. USB-A postupně vymizí jako seriový a parallení port. Nejhorší je, že USB-C budete chtít sám vy, aniž to ještě teď víte.

   • MacLover

    To je hodně naivní názor… :-/

    • Daniel Čada

     Jakože si myslíte, že výrobci budou standard USB-C ignorovat, nebudou jej do svých výrobků montovat, postupně USB-A nevymizí? Tak to máte pánové hodně naivní názor.

     Nejhorší je, že USB-C budete chtít sám vy, aniž to ještě teď víte.

     • MacLover

      Jistě že USB-C nebudou ignorovat, ale budou ho nasazovat postupně. Já zatím nemám jediný důvod jej chtít a pochybuju, že se to v dohledné době změní.

   • fx

    Ale takhle to prostě u Applu nebývalo. Člověk koupil Maca a nemusel nic řešit. Jako je to u loňského modelu… Vybalil jsem z krabice, připojil klidně flashku, zastrčil paměťovku z foťáku, připojil přes HDMI k monitoru, připojil iPhone, připojil EarPlugy (současné už nepřipojím)… O rok později přišel model, se kterým už nic z toho neudělám… Ne pokud s sebou nebudu všude nosit tak 5-10 redukcí. Kdyby udělali dvě USB-C a dvě klasický USBčka, neřekl bych ani popel… Takhle je to prostě špatně a počítač se hodí tak na domácí použití s dockinou.

    • Daniel Čada

     Mohl byste vyjmenovat prosím těch 5-10 redukcí, které potřebujete?

     Já tedy sebou pro začátek nosím jedinou redukcí, tuto: https://sandberg.it/nl-be/product/USB-C-Dock-HDMI-Plus-VGA-Plus-LAN-Plus-USB-Plus-SD

     Zajímalo by mě, co mi ještě chybí.

     Pokud si dobře vzpomínám, stejná diskuze byla, když APple odstranil DVD mechaniku. Vám podobní psávali, že si nemají z čeho nainstalovat programy, že sebou musí nosit externí mechaniku. Vy ji ještě nosíte?

     • fx

      Srovnáváte nesrovnatelné. DVD mechaniku odstranili ve chvíli, kdy už ji leta lidi prakticky nepoužívali. Starší USBčka teď odstraňují ve chvíli je lidi masivně používají a USB-C je hudba budoucnosti (možná).

      Ta redukce je hell, to fakt ne. Chci si moct na cestách jen tak připojit sluchátka nebo třeba iPhone, aniž bych musel tahat takovou obludnost. S MBP 2015 s sebou nic navíc nosit nemusím a je to super.

      Osobně bych potřeboval redukci na sluchátka, USBC-HDMI, externí čtečku karet, USBA-USBC a to jsem si ještě určitě nevpozmněl na všechno…

   • Radek

    Souhlasím. Nelze stále trvat na zastaralých konektorech. Sjednoceni je logická cesta a USB-C se jeví jako perspektivní konektor. Přežili jsme ztrátu sériového konektoru, SCSI, CD/DVD mechaniky, VGA konektoru, FireWire, není důvod nepřežit sjednocení. :)

   • Teofrast

    A co nová sluchátka od Beats a jejich nabíjecí konektor USB Micro-B? „Universal USB charging cable (USB-A to USB Micro-B)“

 • Tomáš Fiala

  Podle mě se tento článek nedá považovat za směrodatný, je to takové chabé „doporučení“…

 • cakpuh

  Mam dost znamych co maju Macbooky, ale novy model nechce nikto a vsetci su sklamani.

  • Pavel Průcha

   Mám dost známých, kteří mají MacBooky, a nad novým modelem jich uvažuje dost, protože nemají proč být zklamaní.

 • dfx

  Tak s tym suhlasim, ze UX je horsia. Apple uz prestava byt firmou pre profesionalov. Miesto profesionalov sa snazi oslovit zakaznikov smajlikmi v touch bare :-)

  Peklo s redukciami a kablami je dalsie zlyhanie Applu. Aspon mohli updatovat vsetky produkty aby bol vsade ten USB C/ Thunderbolt 3 konektor.

  A co sa tyka maxima 16GB RAM tak to je dalsie zlyhanie Applu. Apple zjavne povazuje za profesionalov niekoho, kto spusti prezentaciu v Keynote a vie spustit Mail.

  • Jiří Brož

   Možno apple prestáva byť firmou pre Slovákov, ktorí nevedia že Touch bar a USB-C má pre profesionálov ďaleko viac funkcií a väčší zmysel.

   • dfx

    Bol Apple niekedy firmou pre Slovakov? Doteraz nema ani internetovy obchod pre Slovensko.

    USB-C bude pre profesionalov, ked budu na trhu zariadenia na USB-C. Zaujimavejsie je robit zariadenia pre Thunderbolt 3 ako pre USB-C.

    Co sa tyka Touch Baru, tak aj Petr Mara hovori, ze pre profesionalov to nie je vhodne, lebo narusa workflow.

    https://www.youtube.com/watch?v=CCO8nlDlFAM

    • Tomáš Fiala

     Aha, jak to řekl Petr Mára tak přez to nejede vlak…

    • Jiří Brož

     Děkuji za video, myslím že to bude uživatel od uživatele, Touch bar bude perfektní například pro posuvníky, uvidíme co přinese čas. :)

 • FantomasMan

  „Hrdosť“ Apple nedovolí nasadiť do IPhonov 8 USB-C. I keď sa pridávam k názoru, že by to bol úplne logický krok.

  • Daniel Čada

   Hrdost a zisk, bohužel. Na USB-C nemají monopol jako na lightning. Evidentně jste ale pochopil, že právě přichází po desítkách let první univerzální konektor, sdružující vše včetně napájení. Dlouho to byl jen sen.

   Nevěřící vězte, že organizace HDMI licensing vydala 1.9 2016 specifikaci tzv. HDMI alternate for USB-C. O oni museli uznat, že jejich konektor se nejspíš přesune do USB-C. Organizace Display port podobnou specifikaci vydalo už v roce 2014. Podle mě je to vyřešené. Všude bude USB-C.

   • Petr Krobot

    Obraz jde přes USB přenášet už delší dobu díky MHL…HDMI licensing si nechává za každé zařízení platit desátek, za každý kabel též a v momentě, kdy by se mhl rozšířilo by přišli o nemají zdroj příjmů. Organizace displayport to, podle mého názoru, udělala hlavně kvůli applu, který na tento krok pravděpodobně tlačil. Stejně jako v případě DisplayPortu a Thunderboltu. Tam se taky vpodstatě spojila Vesa (majitel DisplayPortu) a zároveň Intel/Apple (tvůrci Thunderboltu).

    • Daniel Čada

     Však obě organizace si nechají platit desátky za protokol hdmi/display port od výrobce monitoru i počítače i když bude na obou stranách kabelu konektor USB-C. Ne jen konektor dělá HDMI.

     Právě proto čekám raketové rozšíření.

     Kde je problém?

     • Petr Krobot

      Pletete se, za DisplayPort se poplatky neplati. MHL jde vest i pres USB proto melo sanci HDMI nahradit…ktere by se nasledne do nekterych zarizeni nemuselo davat. HDMI aliance si tomto pojistila sve misto na trhu

      • Daniel Čada

       Děkuji za upozornění,display port se sice licencuje, ale bezplatně. Máte pravdu.

  • Jiří Brož

   Nevidím problém v koexistenci USB-C pro Macy a lightningu pro iOS.

 • Nezlobte se na mě, ale vystavět článek pod tak vyzývavým titulkem na citacích uživatele, který vrátil MBP s TB protože pracuje s Windows, které nejsou pro TB optimalizovány (světe div se), mi přijde absurdní – obzvláště po avizované přeměně Jablíčkáře. :(

  • abe

   Souhlas – clanek je v podstate prepis toho, co psal puvodni autor na svem blogu. Jestli toto ma byt zamyslena zmena Jablickare, tak to se opravdu nepovedla.

  • m2

   presne jak jsem psal nize, tohle uz je fakt krejzy

  • Karel

   Zvykejte si pánové nebo spis pochopte, ze do naši reality za Cooka patří i negativní články o Apple. Nový MacBook Pro je hezky a jedinec by z nej mohl mít radost a mohl by se naučit žít s omezeními USB-C a pamatovat si navíc, ze je to na každé straně počítače jinak.
   Koupíte ale nový MacBook Pro zaměstnancům do firmy? Ne! Není user friendly. Běžný uživatel není Apple maniak a nikdy nepochopí pro by s novým počítačem nemohl proste a jednoduše pracovat, resp. proč by měl přemýšlet jak to zařídit aby mohl vůbec pracovat. Důsledkem novych MacBooku Pro (navíc spolu s celkovým chaosem v produktové radě) proto bude dřív nebo později další pokles prodejů Maců. A to už to začínalo vypadat tak slibně. :(

   • A1 A1ad33n

    Ten článek není vůbec negativní, to jsou citace z výplodu šedesátiletýho dědka, kterej si koupil nový MBP a po týdnu ho vrátil, protože mu bylo líto za něj dát 60 papírů… navíc je dost často i vnitřně rozporný, nejdřív dědek začíná s tím že nutně potřebuje 16GB RAM a pak končí, že starý Air mu vlastně stačí…a polovina těch slátanin je Windows…

    Blaha je nějakej tupec a na Jablíčkáři se rozhodli, že toho tupce budou citovat nic víc, je svoboda internetu publikovat své hlouposti může na blogu každý.

    Koho zajímá relevantní srovnání, ať se podívá třeba na videa Petry Máry na YT, nebo videa Vládi Janečka na jeho YT kanálu.

    Vláďa Janeček je nejfundovanějším odborníkem na Apple v ČR, vydal mnoho knih o OS X a nikdo s rozsahem jeho znalostí mezi Čechy neexistuje.

    Petr Mára je chodící reklamní trouba Applu, ale videa má zajímavý.

    • Karel

     Urážet Blahu jenom proto, ze nemá tak vytříbeně pozitivní názory na nové MacBooky jako Ty, to je nevkusné!

  • jager a becher

   Zvlášť, když z těch slátanin Blahy je evidentní, že vůbec nechápe smysl Pro řady…

 • MAFcz

  Trochu přispěji se svým názorem… Když jsem v létě četl o únicích, tak jsem opravdu uvažoval o tom, že by mohl nový MBP nahradit můj MBP 13″ 2013, který bych ještě docela slušně prodal. I během prezentace u mě převládali pocity, že si novou 13″ s TB koupím. Poté co jsem viděl cenu, tak mě přešla chuť a rozhodl jsem se, že do toho asi nepůjdu. Popřípadě že si počkám aspoň na první recenze. Bohužel jsem byl z nového MBP zklamaný každý den víc a víc. A to že má pouze USB-C/Thunderbolt 3 mi popravě vůbec nevadí. Nechci pomlouvat kvalitu zpracování MBP, který je podle mě asi stále vysoká, ale spíš mi jde o to, že za tuto předpokládám, že dostanu prodlužovací kabel na nabíječku a plnohodnotný USB-C kabel. Obecně mam z nové MacBooku Pro špatný pocit, takže uvidím co bude dál no…

 • David Korous

  Uvažuji o koupi 15″ MacBook Pro s dedikovanou grafikou. Jen si nejsem úplně jistý jak je na tom s podporou OpenGL nová grafika AMD. Pracuji se Cinema 4D Studiem R16, kde používám více renderovacích engines (bias a unbias). U Nvidie jsem zvyklý na výpočty pomocí CUDA jednotek. Nemáte někdo odzkoušeno jak je na tom s výkonem AMD čip?

 • Pavel Průcha

  Jestliže někdo má na koupi iPhonu 7 a MacBooku Pro, nemá problém si koupit za pár stokorun kabel Lightning – USB-C.

  • Robin Martinez

   O to nejde, jde o to, že to jsou nová zařízení, která mezi sebou prostě v základu kabelem nepropojíte, když to budete potřebovat. Doposud to byla samozřejmost, kterou tu Apple zase zakopává do rakve.

 • Jakub

  No me to prijde jednoduche. Apple sazi na bezdrat uz par let a pocita s tim ze stejnou cestou pujdou i jeho uzivatele (nikdy se na ne neohlizel a nepredpokladam ze by ted zacinal). Ja jsem iPhone nepripojil do pocitace uz par let, vse resim pres icloud, kdyz nahodou nabijim mimo domov tak z powerbanky (je to rychlejsi a delal jsem to tak i kdyz jsem mel predchozi macbook pro s klasickym usb). Sluchtka mam uz par let bezdratova (na sport Beoplay H5, na bezny poslech jsem ted vymenil Bose za Sennheiser PXC-550 a oboje funguji bezproblemu). Mys mam bluetooth a v praci/doma dock. Co se tyce funkci touchbaru tak se v nastaveni da urcit v jakych aplikacich se budou defaultne zobrazovat pouze F-keys (takze v Parralels muze kit clovek funkcni klavesy vzdy zobrazene). No a s modelovou radou mi prijde ze je to taky celkem jasne. Do budoucna se jiz nejakou dobu s Air nepocita a zustane MacBook jako zakladni 12″ varianta a pak MacBook Pro v 13″ a 15″ variantach.

 • Jirka

  A co teprve nemožnost rozšíření operační paměti a dokonce nemožnost výměny disku. Tak už to Apple dost přehnal… Také zůstávám u 4 roky starého Airu a jestli mne špatné okolnosti donutí k nákupu nového, budu opět volit Air a nebo i starší Pro.
  Tohle se Applu prostě nepovedlo….

  • zbynda

   Tak předchozí verze Pro taky neumoňovala paměť rozšířit. Co jste si nakonfiguroval, to jste měl. Nicméně alespoň SSD se vyměnit dalo.

  • Dalibor

   Tady je odpověď poměrně jednoduchá. Smiřte se prostě s tím, že notebook, tedy mobilní počítač, se bude stále více blížit konstrukčně spíše iPadu, než stolnímu PC. A tam také nikdo nečeká, že to budete rozebírat a měnit komponenty. Je to logický vývoj mobilních zařízení, nenichž hlavní předností je to, že jsou přenosná, nikoliv přívětivá pro kutily. Dříve nebo později k tomu dospějí všichni.

   Také nejsem ze všecho na novém MBP u vytření, ale do staré Retiny bych já tedy už nešel, měla také své problémy, třeba slupování antireflexní vrstvy z displeje aj. Air je pak už historický artefakt, pokud aktuálně stačí, není důvod hned měnit, ale koupit jej dnes jako nový stroj? To fakt ne.

   • Dalibor

    korekce: opravdu ne „u vytření“, ale „u vytržení“ ;)

   • Jirka

    Když reálně zhodnotím své osobní potřeby, kdy se již nijak nezabývám grafikou ani videem tak, jako dříve, tak na mé potřeby Air stačí více než dostatečně a stačil by mi i iPad Pro s obalem s klávesnicí. Jen mne prostě zaráží u PRO booku nejenom nekonektivita a nebo komplikovaná konektivita s iPhonem a dalšími nejenom Apple periferiemi ale hlavně ta nemožnost výměny SSD. Proč? Vždyť to byla otázka 10 minut. To je myslím faul, který bych dokázal odpustit u základního booku. Ale ne u PRO. Ale chápu, že se Apple stále více zaměřuje na drtivý dav tzv.běžných uživatelů a kdo chce skutečně něco profesionálně vytvářet, ať si pořídí velkou mašinu za 120.000,- Ale budiž. Skutečný profesionál si na to snadno a rychle vydělá. :-)

  • A1 A1ad33n

   Jirko, hlupák jsi i proto, že ani netušíš o tom, že onboard paměti jsou již nějakou dobu, nehledě na to, že možnost výměny ssd je spíš teoretická, neboť jediné alternativní disky od owc mají poměrně vysokou spotřebu a citelně zkracují výdrž na baterii.

   Skoro bych si zkusil odhadnout jestli nejsi přímo pan troubelín Blaha?

   Tolik hlupáků v jedné diskuzi by se hledalo dlouze.

 • jager a becher

  Blaha je hlupák, jen hlupák by se vrátil z nového MBP Retina na starý Air s TN panelem a příšernými parametry a zastaralým rozlišením.

  Jediné s čím lze souhlasit je absence magsafe.

  • Jirka

   Označit někoho za hlupáka jen proto, že má jiné priority a jiné využití, než Vy, je podle mého názoru hloupé…..

   • A1 A1ad33n

    MacBook Air je obsoletní šunt, někdo, kdo má možnosti si vybrat mezi novým RETINA MacBookem a starým Airem a vybere Air, si jiné označení, než hlupák nezasluhuje, budete také jezdit Trabantem, když budete mít na výběr mezi Trabim a VW Passat?

    • Jirka

     Retina není žádný svatý grál. Zdaleka ne každý ji chce a touží po ní,je to jen „pocitovka“ z barviček. Mě osobně na Airu nijak nechybí. Jsem tedy hlupák ? Takže opakuji, označovat jiné podle jeho jiných priorit za hlupáka je ubohoučká a hloupoučká urážka, která dělá hlupáka z Vás samotného. :-)

     • A1 A1ad33n

      Ano jste, už jen podle množství pravopisných chyb, které jste dokázal v těch několika málo větách nasekat, možná jste ještě k tomu i chudák. Nehledě na to, že retina s „pocitovkou“ z barviček nijak nesouvisí :-) Každý z retina panelů má odlišný gamut.

      • Jirka

       Vaše potřeba posílit si své vlastní ubohoučké ego nejenom směšným machrováním ale hlavně urážkami jiných jen pro jejich odlišný názor vypovídá jen o Vás samotném. A není to nic hezkého. Ale já Vás urážet nijak nebudu, zvládáte to dokonale sám. Z mé strany tečka.

       • A1 A1ad33n

        To není o názoru, nýbrž o zdravém rozumu. Nicméně vysvětlovat někomu, že retina nijak nesouvisí s „pocitovkou“ z barviček tj. s gamutem, že Air je předpotopní šrot… #priceless :)

        • Karel

         Air je možná předpotopní šrot, ale dnes je to jediný přenosný počítač od Apple, který se hodí do kanceláře s víc než 1 zaměstnancem. Takže hlupák není ten kdo kupuje Air, ale ten kdo takhle zmršil modelovou radu od Apple. Do kanceláře jsou všechny nové MacBooky nepoužitelné.
         Macy do firmy nakupuju 20 let a ještě nikdy jsem nezažil takovou beznaděj jako teď. A ač vážně nerad, koupil jsem tento týden 2 Airy.

         • jardako

          V čem spočívá ta kancelářská nepoužitelnost? Tedy ne, že by mne nové MacBooky nadchly, ale tomuto moc nerozumím …

          • A1 A1ad33n

           BTW nový MBP13 je menší než původní 13″ Air, váží stejně (rozdíl 20g), má retinu a výkonný Intel, takže napsat, že Air je jediný použitelný v kanceláři, to je argument jako, že traktor je jediné vhodné vozidlo do velkoměst.

         • A1 A1ad33n

          To jsi vážně hlupák, protože Air je předražený šrot, už jen kvůli tomu hroznému TN panelu. Kdo nechce výkon, má 12″ Core M model, navíc je stále v prodeji 2015 řada Pro, takže i kdyby někdo nechtěl redukce a neměl takovou potřebu nejvýkonnějšího železa, tak modely 2015 jsou stále ve storu jako CTO. Nicméně od okamžiku představení základního 2.0GHz Pro bez TouchBar bych nekupoval ani CoreM, jestli uvažujete nad koupí MB12 s CoreM, tak jediná varianta, která dává trochu smysl je 1.2GHz/512GB 2016 (delší výdrž na baterii a trochu výkonnější než stejný model 2015)… ALE za tu cenu která je 47 990,- doporučuji místo něj vzít MacbookPro 13 základní 2016 bez TouchBar, přecijen usbc porty jsou už dva, výkon plnohodnotného 2.0GHz i5 je někde jinde, než CoreM, hlučnosti se bát nemusíte, a je sice o něco těžší a stojí takřka stejně… 45 990,-

          Výhoda CoreM 12” MacBook je maximální mobilita, takže je vhodný pro někoho, kdo je navyknutý na 11.6” Air.

          Už původní MBP13 RETINA 2015 je jen nepatrně těžší než Air a nabízí nesrovnatelně lepší IPS panel, je citelně výkonnější a výdrž na baterii má velmi dobrou. MBP13 2016 bez TocuhBar se díky sníženému takty i5 na 2.0GHz vysloveně nabízí jako nástupce 13” Air.

          Jedinej pro koho mohl mít před rokem 2013 Air význam je někdo, kdo jej měl většinu času připojený k externímu panelu… jenže k Air stejně nepřipojíte žádný z nových 4K/4K panelů… Air má maximum rozlišení 2560×1600 čímž se stává nejen zaostalý, ale do budoucna naprosto nepoužitelný…(jistě se najde spousta hlupáků, kterým sto stačí) jenže je konec roku 2016 ne 2009, takže ten argument, že většinu času mám Air připojený na externí panel také padá. Od roku 2013, kdy byla představena nová retina je Air mrtvá řada.

          Je potřeba pochopit základní premisu…

          Air 11.6” nástupce 12 Core M Macbook
          Air 13″ nástupce MBP 13 2016 nonTouchBar 1.4/1.6GHz to 2.0GHz/2.4GHz
          MBP13” 2015 nástupce MBP13 2016 TouchBar 2.7/2.9/3.1GHz to 2.9/3.1/3.3GHz

          Air13 je vetší než MBP13 2016 a váží oba stejně:
          https://www.youtube.com/watch?v=F8JMewmHtbk

          Ve skutečnosti je ta debata o něčem jiném, všichni ti, kteří tak moc hájí řadu Air nemají na Pro peníze, nebo jim je líto ty peníze za lepší laptop dát, nic víc v tom není, je to i případ toho trouby o kterém je článek Blahy. Jednoduše raději jezdí levným Trabantem než by si připlatili za Subaru.

        • Teofrast

         Gratuluji „A1…“. Snížil jste se na úroveň voličů Zemana. A ještě kousek a možná byste překonal i jejich vzor.

         • A1 A1ad33n

          Volil jsem Zemana na základě doporučená jeho excelence Andrew Schapira z ambasády USA, a to i přes hlasitý odpor členů tzv. „Pražské kavárny“, kteří jsou natolik hloupoučcí, že své statě publikují na Macbook Air, proto jejich kandidát Karel Schwarzenberg prohrál volby, měl team s technologicky zaostalým vybavením. U nás v teamu Zemana jsme všichni měli MBP Retina, dokonce i Mynář, jen pan prezident měl Slivovici.

          • Teofrast

           Ok. Jsi mladej, arogantní, bohatej a nemáš rád lidi. Takže vlastně i kdybys měl co říct, tak to stejně nemá cenu. Jelikož nadáváš a kopeš kolem sebe jako fracek. Upozorňuješ na pravopis, který pak sám haníš. A z obyčejné vesnické debaty bys nejraději udělal rvačku, ze které bys ale stejně utekl. Aby se ti nestalo něco s drahým gadžetem, kterým se rád ověšuješ.. Není náhodou tvůj vzor „Majk je panák“? Nebo nejsi to ty?
           Kdyby tu byl „admin“, tak jsi akorát kandidát na to, muset si udělat další „cool“ profil pro svoji „potřebu“

          • A1 A1ad33n

           Musí to být těžké, být hloupý a chudý zároveň, jinak si neumím vysvětlit tak neuvěřitelně hloupoučkou reakci. :)

 • Test

  Na novém Macbooku se mi už nelíbí poměr cena/výkon. Dřívější Macbooky byly v poměru cena/výkon kvalitní stroje s Unixem v porovnání s tím, co tehdy byly k dispozici. Ale nové Macbooky dost zdražily a v porování s trhem už nejsou tak výhodné. Nějaký touchbar je pro mě docela ukradené, zvlášť když většinu času potřebuji velikou klávesnici, myš a dva externí 24″ monitory. Vyhození USB konektorů je také chybou. Chápu, že pro práci na cestách to může být dobré, ale pro práci to opravdu není moc velké zlepšení. Apple mě zklamal, jde to s ním z kopce.

  • Karel

   Pro balení holek OK, ale pro práci to opravdu použitelné neni

 • A1 A1ad33n

  Slíbil jsem panu Blahovi na jeho vlastní žádost na Twitteru, že mu napíšu komentář k těm jeho bludům o novém MBP 2016, takže tady je, (co je v uvozovkách, jsou citace z původního blogu Michala Blahy).

  Měl jsem jako jeden z prvních Čechů k dispozici nový MBP13 bezTB a s TB a nyní mám dva dny na stole i nový MBP15, který o víkendu vracím resellerovi.

  TouchBar je naprosto OK, je intuitivní a příjemný, skvěle se používá, ale není to must have feater.

  Hlavní předností noveho MBP 2016

  Na prvním místě je to zvuk, ten je grandiozní…nejlepší jaký kdy byl.
  Na druhém místě je to možnost dobíjení na cestách z powerbanky přes usbc.
  Na třetím místě vyšší intenzita jasu a širší gamut displeje. Mně osobně více vyhovují displeje v produktové řadě retina 2015.

  Nevýhody nového MBP2016.

  Jednoznačně absence magsafe…to je bez debat.
  U základního nonTouchBar modelu pouze dva usbc porty.

  Ad ty slátanina pana Blahy:

  „Ale odmítám si barevně označovat, či popisovat, který – visuálně nerozlišitelný – USB-C kabel je pro nabíjení, který pro rychlý přenos dat”

  Tak ten dobíjecí hoď do popelnice a používej jen jeden druh kabelu, není nic snažšího. Nemusíš si pak nic označovat.

  „Výkon/cena. Notebook stál o 30% více, než srovnatelný 13” MacBook Pro v roce 2014 (CPU výkon +- stejný, grafika 3x pomalejší, disk 4x pomalejší) s efektivní výdrží o 25% vyšší. Nárůst výkonu neodpovídá nárustu ceny. Od 2011 byl MacBook cenově srovnatelný s podobnými stroji pro Windows. Nyní cena skáče o 1/3 výše oproti kvalitou a výkonem podobným strojů pro Win, bez zjevného důvodu.”

  Tady se pozastavím u toho “bez zjevného důvodu” zase jsi mimo trubko, za prvý dlouhodobé intervence ČNB na kurz Koruny, za druhý vyšší sales tax než v USA, za třetí, do vyšších cen se promítlo i plošné zdražení všech českých premium resellerů, které proběhlo cca před dvěma lety

  Další hovadina non plus ultra:

  „Nyní cena skáče o 1/3 výše oproti kvalitou a výkonem podobným strojů pro Win”

  Prosimtě dej mi odkaz na několik kvalitou a výkonem podobných strojů s Win, protože já sice trh s laptopy sleduju, ale žádný srovntelný laptop s MBP na trhu není…

  podmínky:

  stejně kvalitní zvuk jako MBP (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  unibody celokovová konstrukce (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  srovnatelná reálná výdrž na baterii nikoliv papírová hodnota (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  srovnatelná úroveň ticha při provozu laptopu (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  stejně rychlé SSD (reálně, ne papírová hodnota) (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  alespoň QHD+ IPS panel….

  Najdeš spousty laptopů, které se tváří, že mají podobný výkon, jenže žádný z nich nemá srovnatelnou výdrž na baterii, žádný z nich nemá unibody celokovovou konstrukci, žádný z nich není srovnatelně tichý… nehledě na to, že žádný z nich nemá OS X.

  O kvalitě víš kulový, kdybys viděl rozebraný etalon kvality Windows laptopů Dell XPS13 pochopil bys, že je to levná čínská slepenice elektroniky v plastu mezi dvěma deskama z hliníku (mimochodem s příšerným plochým přednesem)…

  Thinkpad X1 Carbon (nad tím onanuje nejvíc Windowsáků) má parametrově docela rychlý SSD disk (na úrovni MBP2015) ve skutečnosti dosahuje rychlostí na úrovni prvních SSD disků na SATA3 rozhraní, tj reálná rychlost zápisu i čtení je asi desetkrát pomalejší než v MBP2016.

  Pár komentů k tvým postřehům:

  „Apple nedodává k MacBook Pro za 60.000,- plnohodnotný USB-C kabel pro rychlé přenosy dat. Musím si za 500,- koupit další. WTF!!!”

  Běž se oběsit.

  „Apple mi nedal ani k telefonu, ani k notebooku USB-C – Lightning kabel, abych mohl iPhone nabijet z notebooku. WTF!!!”

  Běž se oběsit nebo si kup redukci.

  „Chaos v modelových řadách MacBook Air (co s ním bude?), MacBook a MacBook Pro a naprostá tajuplnost jak to bude dál. Podle mě sami neví.“

  Žádný chaos v modelových řadách není, pouze máš omezený myšlenkový rozsah abys pochopil:

  základní premisu…

  Air 11.6” jehož nástupcem je 12 Core M Macbook.
  Air 13” jehož nástupcem je MBP 13 2016 nonTouchBar (1.4/1.6GHz to 2.0GHz/2.4GHz)
  MBP13” 2015 jehož nástupcem je MBP13 2016 TouchBar 2.7/2.9/3.1GHz to 2.9/3.1/3.3GHz

  Je na tom ještě něco k nepochopení? Připadají ti tři řady: (výprodejový Air) Macbook (CoreM) a MacBook Pro jako chaos? Jiní výrobci mají na trhu běžně i 150různých modelů současně a ty řekneš, že Apple v tom má chaos?

  • Test

   „Apple nedodává k MacBook Pro za 60.000,- plnohodnotný USB-C kabel pro rychlé přenosy dat. Musím si za 500,- koupit další. WTF!!!”

   Když už dám 60k za laptop, tak snad těch 500 ani nevadí. Co vadí víc je fakt, že to zjistím až po nákupu a ztratím čas nákupem nějakého dalšího kabelu. To by mě fakt štvalo. Apple mohl třeba zvýšit cenu o těch 500 Kč a přibalit tam ten kabel.

   „Apple mi nedal ani k telefonu, ani k notebooku USB-C – Lightning kabel, abych mohl iPhone nabijet z notebooku. WTF!!!”

   Zase nákup redukce – stejný problém, musím si dojít a nakoupit. Navíc teď mám další redukci navíc, který musím nosit s sebou.

   Grandiózní zvuk z repráků laptopu vypadá dobře na papíře, ale kolikrát ho využiju? Když jsem doma, mám externí repráky, které jsou samozřejmě o dost lepší než ty zabudované. Když jsem na cestě, tak většinou poslouchám přes sluchátka => využití skoro nulové.

   Zvýšení ceny je tedy nepochopitelné ze strany Applu. Kdyby snížili cenu nebo nechali stejně, tak bych to ještě pochopil, ale takhle zbytečně ztrácí zákazníky.

   • A1 A1ad33n

    Kdo používá mozek, objedná si redukci a kabel rovnou při nákupu MBP v Apple Store je nabídka dostatečně široká, i ten YTber Casey Neistat, který zrovna moc chytrosti nepochytil si objednal MBP rovnou s redukcí a card readrem…

    • Karel

     Pokud by pouzivali mozek v Apple, nemuseli bychom nutit uživatele, aby premysleli za výrobce. A uživatele aby vynakladali úsilí a peníze na zahlazovani chyb soudruhu z Cupertina.

     • N2by

      Jako ne ze bych souhlasil s hejtovacima soudruhama, ale pokud kupuju neco za 60k tak nad tim trochu premyslim, pokud ne a je pro me drahy cas, zajdu do prodejny kde mi poradi.
      Osobne si myslim, ze tohle plivani na Apple za par kabelu je trapny. Myslim, ze za rok az dva tohle proste resit nebudem, protoze to USB bude konecne standard. Apple ma opravdu vetsi problemy, nez nejaky blby kabel co je skladem.

  • N2by

   Takhle bych to sice bral jako nastupce, ale:
   Air 13” jehož nástupcem je MBP 13 2016 nonTouchBar
   – Nicmene cena rika neco jineho Air se da koupit kazdy druhy mesic v Elektrech za 25 oproti MBP za 45 tisic.
   Pro me neni uplne ekvivalentni nahrada ani 12″ predrazena mrcha bez USB kdyz nabijim (to delam porad) + mam porad zaplneny jedno USB a dalsi obcas pouziju, takze bych s napajenim potreboval minimalne 3 :-(. Krom toho ma pomalejsi processor nez iPhone nebo muj starej Air.
   To ze je MBP pro profiky a ze je vykonej a drahej mi vubec nevadi, me jde o stabilni OS a prumernej (nebo spis podprumernej vykon).
   Jediny co mi na Airu vadi, ze ma spatnej displej.

   • A1 A1ad33n

    Cenu nemůžeš srovnávat, 12″ CoreM taky stojí téměř dvakrát tolik, co 11,6″ MBA… reálně je to nástupce 11.6″MBA stejně jako nonTouchBar MBP2016 s dvěma usbc je fakticky nástupce 13″ Air (je nejlevnější), je menší než 13″ Air, váží stejně, a ze všech nových MBP je nejméně výkonný 2.0GHz Intel (opět sedí k základním 1.4 a 1.6GHz Airum), je to logický nástupce s retinou…

    Nicméně fakt je, že i MBP 2013-2015 13″ Retina je jen asi o 300g těžší a nepatrně hlubší než 13″ Air…takže Air z mého pohledu díky špatnému TN panelu s nízkým rozlišením nedával zdaleka smys již několik let. (snad jen pro ty, co ho měli pernamentně připojený k Thunderbolt displeji)

    „Krom toho ma pomalejsi processor nez iPhone nebo muj starej Air.“ Takhle to není, nelze srovnávat ARM (iPhone/iPad) vs Intel… jako v GeekBenchi možná maj podobný score, ale ARM, i když je dnes dost výkonný, tak na x86 v mnoha věcech nemá, chybí mu AES NI a spousta dalšího…

    • N2by

     Jasny, jen se snazim rict, ze pro me nahrada za stavajici Air u Applu neni, protoze nejsem ochoten dat za prumerny pocitac pres 40k (mam ho na drobnosti s multimediama a na to co nejde udelat v iPadu, nebo iPhonu).
     Kdyby stal Air 30k a 35k Pro, tak to asi jo, protoze ma vyrazne lepsi displej, jenze Air se da koupit v pohode za 25k (ten nejnizsi model, kterej mi staci) a naopak za 45 Pro, to je proste moc.
     Jakmile teda skonci Air, tak nemam na vyber a budu muset MAC utnout. Skoda no :-(.
     A co je uplne nejhorsi, ze Windows tedka neni reseni a linux nema iTunes. Zkratka jsem v cudu ;-).

 • Daniel Čada

  Musím se omluvit za chybnou informaci. MacBook Pro i7 s TouchBarem mi opravdu nejprve vydržel pouhé 4. hod. Nakonec se mi to nezdálo a začal jsem pátrat. Na vině byl Dropbox, spotřebovával spoustu energie, musel jsem ho odinstalovat a nechat vše znovu synchronizovat. Problém zmizel. Nyní píšu 50 min. v Pages, jsem na WiFI 2.4GHz, jas displeje mám na cca 80%, na pozadí jede AirMail, baterie je po 50 min. na 90% a notebook ukazuje zbývající výdrž 7:00.

  https://uploads.disquscdn.com/images/d77d03e812274b0ef4f5a7b993529780c07230153e0586f6043493bf2b9df574.jpg

  https://uploads.disquscdn.com/images/6a2034d52f7d852efbd74ca9deea44a895c50688407fcb143b2e5d2e51da97c8.jpg

 • Kk

  Lidi co berou pocitac jako nastroj(lopatu) – ne jako status symbol(coz je i casto nesmyslny protoze macky nejsou nejdrazsi zarizeni co jdou koupit), tak si mac rozmysli.

  Unibody je zbytecnost a prezita technologie, slitina karbonu je daleko odolnejsi. Malokdosi toho mozna vsima ale je taky vyrazne lehci.

  Zvuk u ntb clovek vyuzije leda doma pokud bema desktpp a neni tam nikdo kpho by rusil. Venku, v kanclu s ostatnima si clovek da sluchatka. Jinak doma ma desktop nebo bedny v doku

  Co se tyce vydrze tak sou laptopy co vydrzi i 22 hodin ale uprime, kdo na tom potrebuje bez nabiti takhle pracovat? Nicmene 8h zacina byt standard u windowsu (u kvalitnich modelu, ne sracek za 10 tisic)

  Rychlost disku je vicemene zbytecna protoze na video (jedina vec kde je citit rozdil mezi 600MB a 1600MB) maj lidi stejne na externim

  Osx je v korporatu nepouzitelnej, windows x neni dokonalej ale ma pokrocile funkce ktere v osx chybi. Osx nema nic co chybi ve windowsech. Ne ze by se na osx nedalo pracovat, je ok, ale ok je i windows a castecne i linux.

  Konektivita na bezne porty vc lte modemu, dotykove displaye, dotykova pera…

  Vysokorychlostni bezdratovej dok

  Vyssi vykon za stejnou cenu

  Profesionalove co celej den nesedi v kavarne sahnou po lenovu rade T nebo X.

  • A1 A1ad33n

   Ten tvůj X1 Carbon ze slitiny plastu jsem měl v rukou a je to hroznej odpad s nekvalitním displejem… btw na nyxu je jeden na prodej za 20k.

   Problém všech Windows laptopů s 22hodin „vydrží“ je ten, že v zátěži je reálná výdrž sotva 3 hodiny.

   Rychlost disků je zbytečná jen pro někoho, kdo si potřebuje obhájit koupi levného odpadu jako je X1 Carbon s pomalým SOHO SSD, který je právě pro práci v enterprise segmentu naprosto nevhodný.

   • kk

    z toho si nic nedelej, me zas tvuj macbook PRO, pripomina zmackany plechovky od piva nekde u kontejneru

    • Krystian Klimoszek

     Vlastnim oboji, firemni Lenovo X1 carbon a osobni MB Air.
     X1 Carbon jakozto skoro !! 2x !! drazsi stroj za Airem zaostava uplne ve vsem, tedy vydrzi baterii, stabilitou systemu (pouzivam RHEL 6.7 i Winy), zpracovanim, rychlosti OS. Co me ale uplne dostava do kolen je displej X1, to snad nemuze nekdo z Lenova myslet vazne ze to je porovnatelny s Airem? Nemusim snad naznacovat jak by tento notebook dopadl oproti MB Pro, ze ano?

     • kk

      kolikatou generaci x1 carbonu a jakej model mb air mate? jaky windowsy na tom mate?

      muzete rozvest co je spatne na zpracovani x1 carbonu? a vam se teda zda RHEL nestabilni jo? ikdyz asi zalezi co na nem delate, mozna by mohl prechod na aktualni 7.3

      a ja nemyslim ze ho nekdo chce srovnavat s airem, to by byla pro carbon urazka. air nema bezpecnostni featury (asi prave proto ho nemate v praci, alespon tak usuzuju dle toho rhelu), ma mizernou konektivitu, nehlede na moznost oprav a odolnosti sasi

      • A1 A1ad33n

       Air má nejhorší displeje v nabídce počítačů Mac, je to ta nejhorší možná volba, a i tak je to daleko lepší pracovní nástroj než X1 Carbon.

       Dnes nemá cenu řešit Air, nový Pro je menší než starý Ait a váží oba stejně.

       Pro je i v základní lidové verzi za 47k ve všem lepší než Air.

       X1 Carbon je typický zástupce nekvalitních Windows laptopů.

       • kk

        no a novej macbook pro s gaybarem je typickej zastupce nekvalitnich macOS laptopu, muzou si podat ruce :]

  • Daniel Čada

   Můžete mi Kk napsat, které funkce v macOS oproti W10 chybí?

   • A1 A1ad33n

    kk chybí BSOD, hromady nefunkčních ovladačů, funkce automatického restartu, funkce MS Crash, funkce nasr*ní uživatele, funkce postupného zpomalování Windows, funkce spyware a telemetrie a skvělá antivirová ochrana MS Windows, neznám lepší magnet na viry než Widle.

   • kk

    no, dam priklad ze dneska. potreboval jsem se kouknout do naseho ucetnictvi, ucetni nejsem a nemam to na pc nainstalovany. (coz ale ucetni taky ne, bezi to na serveru). pouzil jsem virtualizaci aplikace. tzn aplikaci pustim na serveru ale vidim ji u sebe.

    a rovnou priklad cislo 2, na sitovy multifunkcni tiskarne canon bych si nenaskenoval co bych potreboval, protoze (prestoze je to vyssi sitovej model) tak nedelaj ovladace pro mac/linux (delaj je pouze na tisk, ne na pokrocily funkce tiskarny)…no musel bych si tam strcit USB stick a naskenovat to na to, a pak to nacpat do macku, kterej na to nema konektor, takze bych si musel vzit dongle a pak bych si to tam pretahnul..to by slo :)
    — to je to co by chybelo dneska me, kdybych nemel windows

    osx bych prirovnal k windows 10 home edici. enterprise ma pokrocile bezpecnostni a sitove technologie ktere osx postrada. nepochybuju o tom ze jdou castnecne nahradit nejakejma aplikacema tretich stran, ale to uz se nebavime o osx

    pak tam jsou nejaky kraviny jako drtiva podpora vetsiny aplikaci (je lehky najit neco co jde na windowsech ale nejde na macku, a u macku je to prave naopak – bohuzel to jsou veci ktery se proste bezne ve firmach pouzivaj, je to smutny ale lidi s tim musi zit a pracovat a proto taky kdejakej jablickar jede v zaloze kopii windowsu), podpora hardwaru a driveru (ikdyz se obcas stane ze zarizeni je kretensky a drivery padaj (coz neni chyba MS ale dodavatele hardwaru/driveru) – tak je lepsi kdyz vubec nejaka moznost je, nez zadna, podpora dotykace, tablet modu, ePenu…

    • Daniel Čada

     1. Nemyslíte spíš vzdálenou plochu? Klient pro Windows je normálně k dispozici. Pokud ne, který virtualizační nástroj chybí na macOS?

     2. Shodou okolností máme taky Canon multifunkční tiskárnu. Na evropském serveru opravdu nejsou dostupné všechny drivery, jsou však volně k dispozici na Canon USA.

     Takže jste si vzpomněl na dvě věci, které jsem vzápětí vyvrátil. Podotýkám však, že opravdu existují specifické programy jen pro Windows, jako třeba Loxone config pro nastavení domácí automatizace. Proto mám Parallels a tam ho v mžiku ve Windows spustím. Opačně to je možné jen velmi omezeně.

     • kk

      nemyslim vzdalenou plochu
      nemyslim virtualizacni nastroj ve smyslu parallels, vmware player/workstation, virtual box

      nerekl bych ze jste neco vyvratil, mozna nepochopil. fakt ze na windows je obecne vetsi dostupnost softwaru a ovladacu je znama ale hadat se s vama o tom nebudu je to zbytecne

      kazdy OS ma sve specificke softwary, nicmene vetsinou plati, ze pokud pracujete na windows, tak se s ostatnima lidma nejak dohodnete a praci si predate. pokud pracujete na osx, tak hold jedete, stejne jako vy, na virtualu jeste ty windowsy. jestli vam to prijde ok a pohodlne starat se o 2 systemy misto jednoho,… pro me za me si tomu rikejte treba uzivatelska privetivost me je to jedno ;)

      • Daniel Čada

       1. Asi nejste dobře informovaný, všechny virtualizační nástroje na macOS existují. Na vaše účetnictví se mrknete i z macOS.

       2. Pokud existuje nějaký software, který není pro macOS, tak se spustí pomocí Parallels v režimu coherence, kdy je ikona na ploše macOS a ani nepoznáte, že se spustil virtuální box. Pro hráče her tu jsou Windows drivery pro mac, říká se tomu BootCamp, počítače mac jsou totiž normální PC, na kterých spustíte jak macOS tak Windows.

       Prostě se smiřte s tím, že na macu spustíte vše. Jen ve Windows nespustíte software, který je naopak jen pro macOS, je ho spousta.

       Po té, co jsem po 20-ti letech v roce 2013 přešel z windows na mac tak jsem se stal v práci na počítači výkonnější, nestarám se o drivery, nastavení a další zdržovací záležitosti.Vždy, když nastavuji nějakému kolegovi počítač s windows, tak ne vycházím z úžasu.Zrovna minulý týden nešel na notebooku Lenovo s čistou instalací Windows přidat uživatel, v novém menu W10 Nastavení ani přes ovládací panely to po kliknutí na Přidat jenom stálo. Musel jsem je přidat příkazem na řádku. Děkuji, Windows z těchto a jiných důvodů jako hlavní OS opravdu nechci. Jsem ho se sebezapřením ochoten tolerovat jen jako nouzovku na spuštění něčeho speciálního. Nic víc.

       • kk

        1. tak prosim link na ne

        2. pravda, ale v ramce mate celej OS se vsim vsudy tzn i s bezpecnostnima dirama pokud se o to nestarate a treba hry na nem nepustite

        ten zbytek je irelevantni, bavime se o rozdilech v OS. ano apple mac jsou normalni PCcka na ktery jde nainstalovat i windows, coz casto uzivatele macku delaj, protoze pro bezny provoz v zivote, casto osx proste nestaci. pokud ho mate nainstalovanej na svym pc vy, tak ste mlcny jeho instalaci s mym tvrzenim souhlasil.

        • Daniel Čada

         1. Který nástroj pro virtualizace používáte ve Windows, pošlete na něj link.

         2. maxOS na běžný život podle vás nestačí, ale ani nedokážete popsat, co na něm chybí.

         Naopak, můj běžný život na počítači se přechodem na macOS podstatně zlepšil, stejně tak u kolegů i manželky. Ta dokonce používá několik software, který na Windows neexistuje, či existuje ve velmi odpudivé podobě. Pro ni, která není technik byl přechod na macOS požehnání, a to není běžná uživatelka pouhého browseru a mailového klienta.

         • kk

          1. rikal jsem ze to nechapete, https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh826068.aspx

          2. viz moje prispevky nahore, ale vy je nechapete tak to je tezky

          • Daniel Čada
          • kk

           rikam ze jste to nepochopil no. wine a na nem zalozeny veci jsou nejbliz ale neni to ono. ja potrebuju plnici pero a vy mi nabizite kus kridy

          • Daniel Čada

           Aha, takže mám vybrat jednu konkrétní věc, která je jen na macOS, bez které nemůžu žít a na té vám mám ukazovat, jak je Winsows nepoužitelný? Ne, nebudu, jakkoli jsou takových věcí desítky, tak to nepovažuji to za rozumné.

           Prostě se smiřte, že na macu jde vše s tím, že na každé platformě jsou speciality, které jiná platforma nemá. Ovšem na macu je spustíte ve virtualizaci. Ve windows však virtualizaci mcu ne.

          • kk

           chtel jste po me priklad a ja vam dal priklad toho co jsem potreboval ten konkretni den. nebyl to priklad neceho co bych si musel schvalne vymyslet. popravde, pri normalnim pouziti mac os, proste musite mit i instalaci windows, jinak je pouzitelnost pocitace tak na polovine (pokud na nem jen nepisete texty a nebrouzdate FB), to myslim mluvi za vse.

          • Daniel Čada

           Tak to je ale pěkná blbina. Použitelnost je podle vás na polovině, přitom nedokážete vyjmenovat, co na macu nejde.

          • kk

           s vama je domluva jak s mongolem kdyz ignorujete vyznam kazdyho druhyho slova co pisu

          • Jiří Brož

           Prosím vykašlete se na to anonyma, stejně je úplně mimo a vsadím se že Mac nikdy nepoužíval.

          • kk

           kratce jsem ho jeste jako student pouzival, pritelkyne mi tehda brala moje x60s s windows 7 a ja poslusne trpel protoze sem ji mel rad a rikal sem si ze muz vydrzi vsechno, tak proc by ona musela trpet na svym macbooku (tehda to byl takovej ten peknej bilej plastovej, bez legrace se mi ten HW libil :), pak sme to preinstalovali na windowsy 7 ale to x60s bylo furt lepsi, mensi, lehci, trackpoint..)

          • Daniel Čada

           Ježiš, tak tím se to vysvětluje. Máte zkušenosti s polykarbonátovým MacBookem s Core 2 duo. To je ale rok 2010, v tu dobu my mě na mac taky nikdo nedostal.

           Milý pane, dnes je ale rok 2016 a vy se zájmem diskutujete pod článkem o MacBooku Pro s TouchBarem.

           Na těch MacBoocích musí být něco magického, když přitahují zarputilé uživatele Windows k diskuzi o nich. Mě by třeba ani nenapadlo psát do diskuzí o Lenovu nebo Dellu, jak jsou ty jejich OS špatné a vychvalovat tam macOS.

           Jaký máte důvod přispívat do těchto diskuzí vy?

          • kk

           „polykarbonátovým MacBookem s Core 2 duo“… me se ten HW libil, v tom problem nebyl. a co se tyce kontaktu z novejsim osx tak ano mam, ale uz ho sam nevlastnim.

           touchbar jsem nezkousel, ale umim si predstavit jaka kokotina to je docela slusne (teda pro me, stejne tak si umim predstavit spoustu lidi co ho vyuzivaj, pod takovejma lidma si vetsinou predstavuju nekoho kdo neumi psat vsema 10, vetsinu doby ovlada pocitac touchpadem a nezivi ho IT – nicmene kdyz uz to nazvou PRO… jako kdyby novy mackbooky nazvaly proste mackbook, a pak udelali radu PRO s trosku lepsima HW specifikacema, treba 150% vyssim profilem, portama co lidi fakt potrebujou, dedikovanou slusnou grafikou, tak si myslim nikdo nestezuje, na ten gaybarse mohli vysrat)

          • Daniel Čada

           Takže si shrňme:

           Podle vlastních slov jste používal naposled polykarbonátový mac s core 2 duo z roku 2010 nebo starší.

           Co na macu chybí vyjmenovat nedokážete, pouze uvádíte konkrétní software, který je nahraditelný.

           Líbil se vám HW macu už z roku 2010

           Jako zapřísáhlý uživatel Windows chodíte diskutovat o MacBooku Pro, abyste dal jeho uživatelům vědět jak se s ním nedá pracovat a Windows je lepší.

           Máte jiný nazor než marketéři z Apple na způsob označení jejich modelových řad. Konkrétně označení PRO byste nezvolil.

           TouchBar jste nezkoušel, ale víte lepší než jaá, který na něm právě píše, že to je kokotina.

           Zajímavé…

          • kk

           zapomnel jste tam jeste jeden bod, a to ze jste mongol co nechape pulku veci co napisu, pak to bude temer presne (kdyz zapomeneme na ty nepresnosti v tom vasem shrnuti)

          • A1 A1ad33n

           Polykarbonátový MacBook s Core2Duo byl historicky jeden z nejlepších laptopů, které jsem kdy měl, vystudoval jsem na něm celou univerzitu… výborná klávesnice, nejlepší displej své doby… lehký, dlouhá výdrž na baterii (ve své době 3x delší než jiné laptopy s W XP).

           Ultratichý a historicky jeden z nejspolehlivějších 2.5″ hdd Hitachi, celkově byl bílý MacBook super tiché zařízení, opět neexistoval podobně tichý laptop s Windows, stejnak neexistoval žádný laptop s Windows, který by měl srovnatelně kvalitní zvukový výstup, bílý MacBook měl lepší zvuk než MBP2013-2015, první MacBook, jenž ho po letech dokázal překonat je letošní MBP 2016.

           A co dodnes neexistuje na Windows platformě je laptop, který by měl alespoň podobně kvalitní touchpad jako Macbooky (obecně) bílý MacBook nevyjímaje, přestože je to zařízení s rokem výroby 2009, stále má lepší touchpad než všechny šmejdy s Windows.

          • kk

           jezisi kriste ja neverim svym ocim

           to je snad prvni a posledni post, s kterym od tebe budu souhlasit

         • Jan Šalomoun

          Ačkoliv mám macOS rád, tak jsou mnohdy opravdu windows daleko univerzálnější. 3D studio max nebo visual studio si sice můžete v Parallels pustit, ale je to zásadně na úkor výkonu, nebo musíte mít mac v hodně hodně silné konfiguraci. Prostě pouštíte to ve virtuálním stroji a to si vždy vezme své. Proto mám na MacBooku boot camp. Virtualizovat znamená také více ždímat baterku. Btw. macOS se také dokáže hodně zakousnout :-)

 • Daniel Čada

  USB-C je parádní standard. MacBook Pro z pravých dvou konektorů klidně nabíjí MacBook 12′, ať už připojen na zdroj nebo jen ze svých baterií. Od teď už stačí na naše cesty jen jeden zdroj a dva USB-C kabely.

  https://uploads.disquscdn.com/images/0215177fe69b67f6c9e2c2c115fcf2b4a85ad1c5f4f81ba1dfd2eec86410a385.jpg

  • Imperator

   S tým usb c nic nemá – stačí ti len kabel a môžeš dobijat aj z usb 3.1 ci z usb silnejsej nabijacky (cca 15w)

   • Daniel Čada

    Vy znáte počítač, který by měl na konektoru USB-A proud větší než 1A při 5V? Můžete mi poslat jeho typ?

    Vy víte o kabelu, který by dokázal z 5V udělat 20V tak, abych mohl z nabíječky Battery Charging (BC) 1.2 5A 5V nabíjet MacBook? Pošlete mi prosím na něj odkaz.

    Podle mě nic takového neexistuje.Tady se jasně ukazuje výhoda USB-C, který může mít podle standardu buď 7.5W, 15W, 60W nebo 100W a tím napájet kdejaké zařízení, viz zde:https://en.wikipedia.org/wiki/USB#Power

  • N2by

   To nejde nabijet z levych?

 • N2by

  Tohle se mi fakt libi, nekdo si koupi MAC za 60k a nema na to aby si koupil za 500,- :-D. Ono kdyby meli kazdemu davat 2 kabely tak by to bylo trosku neekologicke, zbytecne a drahe.
  To samy sluchatka. Ty od applu co jsou u iPhonu s 3,5″ jackem jsem pouzil asi 5x v zivote a normalne pouzivam ty svoje, ktery se necpou do usi a maji lepsi basy. Na ty mam mimojine bluetooth modul a tim se spojuju uz dnes bezdratove (jak do MACa, tak do iPhonu).
  Rozhodne souhlasim s tim, ze aktualne je blba doba na nakupy, protoze to bude chvili trvat, nez se vsechno preleje na nove USB-C a nez se stane stejne pohodlne a bezpecne jako aktualni verze. Nicmene zmena je to vyhledove dobra. Protopojvat vsechny zarizeni mezi sebou pomoci USB bude super.
  Pripadne vyrobci zacnou hodne rozsirovat praci pri bezdratovem pouziti, uz dneska se tak da delat sousta veci a zadny kabelaze pak clovek nemusi resit ;-).
  Davat si na telefon MAC, ha ha :-D. Tomu rikam prakticke vyuziti. Mimojine se to da vypnout v nastaveni (zamykani krytem).

  • kk

   staci aby davali 1 kabel, ale poradnej, neosizenej. a nejde oto ze ten kabel pouzije timhle zpusobem treba jen 30% lidi co si to koupi, jde o pohodli a kvalitu sluzeb applu, ktera proste za zbytecne usetreny penize (nevim jestli v tom obemu, to ze vynechaj par dratu v kabelu, vydela vubec nejaky penize) rujnuje pohodli treba tem 30% uzivatel. a ano, je to tlak na to koupit si dalsi kabel ale takhle se to proste nedela

   „JUST WORKS“ odeslo z applu spolecne se stevem

   a tak ja sem taky rad za nastup USB-C a sem rad za to ze ted par milionu hlupaku co bude rok dva trpet s macbookama a donuti tak vyrobce periferii k nastupu na USB-C a ja uz naskocim do pekne vyhratyho a rozjetyho vlaku a prechod budu mit krasne plynulej

   • A1 A1ad33n

    Simtě užívej si svoje ergonomicky nepřekonatelné Lejnovo X1 Karvon, k tomu máš přece všechny kabely rovnou od číňana… užívej si interní ssd disk s rychlostí na úrovni SATA3, jenž nemá šanci zvládnout zátěž v enterprise segmentu. Užívej si Widle10 s telemetrií, spyware, adaware a malware, užívej si hluk ventilátoru v zátěži jak u topení Rumunské Dacie, just it works :)

   • Daniel Čada

    Pane, jen mě zajímá, proč píšete v diskuzi o MacBooku a ne o Lenovu. Ten MacBook má na vás nějak magický vliv.
    Já mám mac a diskutuju pod články o macích. Do diskuzí o Windows vůbec nechodím.

    • kk

     diskuze o lenovu nejsou tak zivy, protoze lenovo nedela kokotiny a nikdo si nestezuje. apple oproti tomu dela posledni dobou kdejakou picovinu a proto ej o cem psat abavit se, tak proto :)

 • A1 A1ad33n
 • ona sis

  Měl jsem AIR s win a byl super, ale cokoli k nemu pridelat bylo nemožné. Epl opravdu zaspal dobu. Uz NIKDY vod EPLA nic nechci. Vysmívají se lidem že si kupuji jejich předražené krámy

 • Petr Hlavička

  Neplnohodnotnej usbc kabel v balení je kravina o to větší když vememe v potaz že většina lidí co si nový macbook koupí bude mít první zkušenost s usbc tedy žádný kabel doma. Nekonzistence modelových řad je taky blbě, ale ostatní body mi přijdou dost přehnané. Člověk co dá za telefon s počítaček 100k asi snese investici do usbc-lightning kabelu. Pokud si vezmeme opačný scénář že by apple k novému ip dával usbc-lightning kabel tak to bude pro mnoho lidí daleko větší problém a zmatek. Ohledně sluchátek. Nevím kdo z vás bere kecy applu o lightningu jako nástupci 3,5mm jacku vážně, ale sand je naprosto zjevné že budoucnost i podle Applu patří bezdrátu a sluchátka s lightningé distribuované k ip jsou jenom lowend varianta než bude bezdrát dostupnější. I když i dneska se dají relativně slušná bezdrátová sluchátka koupit za 1300,- – 2000,- neviděl bych v tom tedy problém. Člověk co se s aktuální situací opravdu nevyrovná zbývá pořídit si loňský model který výkonem naprosto dostačuje.

  • kk

   clovek co se s tou situaci nevyrovna, si taky muze koupit neco jinyho nez iphone nebo mac, dobrejch alternativ je spousta