iWant

Microsoft sympaticky zaútočil na produkty Applu. Chce se vrátit do hry

iWant

Na začátku září Apple představuje nové iPhony 6S a iPad Pro. Koncem měsíce odpovídá Google se svými novými Nexusy a Pixelem C. V říjnu však na oba poměrně nečekaně, zato o to agresivněji zaútočí Microsoft, který ukázal nejlepší keynote ze všech. Překvapení a uznalé pokyvování jednak nad jeho produkty, jednak nad jeho vizáží naznačuje, že Microsoft je zpět. Nebo alespoň podniká všechny kroky, aby byl opět relevantním hráčem i na poli hardwaru.

Ještě před pár lety byla taková prezentace v podání Microsoftu nepředstavitelná. Dvě hodiny napěchované jen hardwarem, po tradičním softwaru, vývoji nebo podnikové sféře ani vidu, ani slechu. Co víc, ty dvě hodiny uběhly jako voda, protože Microsoft nenudil.

Kolosu z Remondu se podařilo při vaření své prezentace najít dvě zásadní přísady – člověka, který vám dokáže prodat i to, co nechcete, a atraktivní produkt. Podobně jako v Applu Tim Cook zůstal spíše v pozadí šéf Microsoftu Satya Nadella a na pódiu exceloval Panos Panay. Jím představené novinky z řady Lumia a Surface pak navíc skutečně upoutaly, byť o jejich úspěchu či neúspěchu se samozřejmě teprve rozhodne.

Microsoft zkrátka dokázal vytvořit takovou keynote, jakou jsme byli zvyklí sledovat hlavně u Applu. Charismatický řečník, nešetřící superlativy, z jehož rukou byste byli schopní vzít cokoliv, atraktivní hardwarové novinky, které nemají jen tak zapadnout, a v neposlední řadě jejich dokonalé utajení. Na závěr a s největší pompou představený Surface Book někteří komentátoři označili jako nejlepší „One more thing“ produkt za několik posledních let. Byl to přesně ten moment, kterým kdysi okouzloval technologický svět Steve Jobs.

surface-pro4_2

Už jen fakt, že po keynote Microsoftu zaplavilo Twitter obecné nadšení a nespočet pozitivních komentářů přicházelo i z jindy až militantního tábora příznivců Applu, o lecčems svědčí. Nadšení, jaké mají lidé po představení nového iPhonu nebo iPadu, si Microsoft zasloužil. Dokáže ale na úspěšné představení, které je pouhým začátkem všeho, navázat a své produkty skutečně prodat?

Jako Apple, proti Applu

Byla to událost Microsoftu, byly na ní manažeři Microsoftu a představovaly se produkty s jeho logem, ale neustále byl cítit také Apple. Několikrát ho připomněl sám Microsoft, když své novinky s jablečnými produkty přímo srovnával, a několikrát ho připomněl nepřímo – ať už výše zmíněným stylem prezentace nebo podobou svých produktů.

Aby ale nedošlo k mýlce, Microsoft rozhodně nekopíroval. Naopak, ve spoustě oblastí má dokonce před cupertinským sokem a dalším konkurenty navrch, což ještě nedávno v oblasti hardwaru rozhodně neplatilo. Pod Nadellovým vedením v Microsoftu dokázali uznat své dosud chybné strategie v oblasti mobilních zařízení či počítačů a kormidlo nového směru nastavili v mnohém po vzoru Applu.

Microsoftu došlo, že dokud nebude mít jako Apple kontrolu nad hardwarem i softwarem, nikdy nedokáže lidem poskytnout dostatečně lákavý produkt. Přitom právě to, aby lidé produkty Microsoftu chtěli využívat a ne pouze museli, je jedna z hlavních snah nového šéfa firmy.

Zásadní podíl na ziscích redmondské firmy má operační systém Windows. V jeho desáté verzi Microsoft ukázal, jak si představuje jeho budoucnost, jenže dokud ho do svých zařízení nasazovali pouze OEM výrobci, zkušenost nebyla úplně taková, jak by si inženýři Microsoftu představovali. Proto nyní přicházejí také s vlastním železem, na kterém běží Windows 10 na maximum.

„Samozřejmě že soupeříme s Applem. Nestydím se to říct,“ prohlásil po keynote Panos Panay, šéf produktových řad Surface a Lumia, který představil několik prémiových produktů, jimiž chce jednak změnit zažité pořádky a také se s nimi postavit Applu. Surface Pro 4 útočí na iPad Pro, ale i MacBook Air, a Surface Book se zase nebojí měřit síly s MacBookem Pro.

Srovnávání s produkty Applu bylo od Microsoftu na jednu stranu velice odvážné, protože zda dosáhne se svými novinkami takových úspěchů jako Apple s těmi svými, je zatím skutečně sázkou do loterie, ale na druhou stranu pochopitelné z marketingové hlediska. „My tu máme nový produkt a je dvakrát rychlejší než tenhle od Applu.“ Takové hlášky zkrátka upoutají.

Obzvlášť důležité pak je, když jsou tyto hlášky podpořené samotným produktem, který má proti tomu srovnávanému co nabídnout i v reálu. A přesně takové produkty Microsoft ukázal.

Trendy určující řada Surface

Microsoft minulý týden představil několik produktů, ale z hlediska konkurenčního boje jsou nejzajímavější dva již zmíněné: tablet Surface Pro 4 a laptop Surface Book. Microsoft jimi přímo útočí na velkou část portfólia Applu.

S konceptem tabletu, který se díky připojitelné klávesnici a univerzálnímu operačnímu systému snadno promění v počítač, přišel Microsoft jako první před třemi lety. Původně odsuzovaná myšlenka se letos ukázala jako možná skutečná budoucnost mobilních počítačů, když svou variantu na Surface představili Apple (iPad Pro) i Google (Pixel C).

Microsoft nyní zúročil roky náskoku a pár týdnů po svých konkurentech představil novou verzi Surface Pro 4, která iPad Pro i Pixel C v mnoha ohledech již nyní strčí do kapsy. V Redmondu svůj koncept vypilovali a nyní nabízí skutečně elegantní a především efektivní nástroj, který (hlavně díky Windows 10) dává smysl. Microsoft vylepšil všechno – od těla přes vnitřnosti až po připojitelnou klávesnici a pero. Pak srovnal výkon nového Surface Pro 4 nikoliv s iPadem Pro, což by se nabízelo, ale rovnou s MacBookem Air. Je prý až o 50 procent rychlejší.

To nejlepší si navíc Panos Panay schoval až na závěr. Byť to v roce 2012, kdy přišel Surface, vypadalo, jako že již Microsoft notebooky nezajímají, opak byl pravdou. Podle Panaye chtěl Microsoft, podobně jako jeho zákazníci, vždycky přenosný počítač vytvořit, ale nechtěli udělat jen tak obyčejný laptop, jakých ročně chrlí desítky OEM výrobci.

V Microsoftu chtěli udělat ten nejlepší možný laptop, který by ovšem nepřišel o univerzálnost, jíž disponoval Surface. A tak se zrodil Surface Book. Ve své podstatě opravdu poměrně revoluční přístroj, na němž Microsoft demonstroval, že i on má ve svých laboratořích ty nejlepší z nejlepších, kteří dokáží přijít se zcela inovativními prvky a postupy.

Podobně jako Surface významně posunul oblast tzv. 2v1 zařízení, i se Surface Bookem chce Microsoft udávat trendy ve světě laptopů. Na rozdíl od Surface Pro se nejedná o tablet s připojitelnou klávesnici, ale spíše o notebook s odpojitelnou klávesnicí. Microsoft pro svůj zbrusu nový produkt navrhl unikátní pant se speciálním mechanismem na uchycení displeje. Ten je díky tomu možné snadno vyjmout a z plnohodnotného počítače, který má prý být dokonce dvakrát rychlejší než MacBook Pro, se stane tablet.

Inženýrům se podařilo rozmístit hardwarové komponenty v útrobách Surface Booku tak dobře, že zatímco ve spojeném stavu nabídne maximální možný výkon, při odejmutí displeje zůstanou ty méně potřebné a těžké součástky v klávesnici a s tabletem není nijak náročné manipulovat. Nechybí ani stylus, a tak v ruce prakticky držíte osekaný Surface Pro. Právě taková je vize Microsoftu pro mobilní počítač. Nemusí možná imponovat všem, ale to rozhodně nedělá ani Apple nebo Google.

Výsledek sympatických snah se teprve ukáže

Nový Microsoft se zkrátka nebojí. Byť své novinky několikrát srovnal s Applem, nikdy se ho nesnažil přímo kopírovat, jako to dělají jiní. U Surface Pro dokonce již před lety ukázal svým konkurentům cestu, u Surface Booku znovu představil vlastní směr. Teprve čas ukáže, jak moc budou jeho kroky úspěšné a zda vsadil na správnou minci. Prozatím se ale jeví minimálně sympaticky a technologickému sektoru vedenému Applem a Googlem by se nemohlo stát nic lepšího, než když by na scénu dorazil třetí komplexní hráč.

surface-book_2

S výše zmíněnými produkty v kombinaci s Windows 10 Microsoft ukázal, že když bude mít pod kontrolou všechny části, tedy především software a hardware, dokáže předložit zákazníkovi kompletní zážitek. Panos Panay v Microsoftu nasazuje jednotný design i zkušenost napříč všemi produkty a je zřejmě jen otázkou času, kdy počítač a tablet z řady Surface doplní také chytrý telefon. Svou vizi v této oblasti, kdy například smartphone dokáže operovat jako stolní počítač, částečně ukázal v nových Lumiích, ale je teprve na začátku.

Pokud se současné obecné nadšení dokáže přetavit také ve stejně pozitivní uživatelský zážitek a Microsoftu se podaří své produkty skutečně prodat, můžeme se zřejmě těšit na velké věci. Věci, které jistě nenechají chladnými ani Apple ani Google, což je pro koncového uživatele jedině dobře.

 • Tomáš Čech

  Já nevím. Přiznávám, že oproti tomu, co MS předváděl do teď, je Win10 a vše kolem dnešní, fakt super.

  Ale oproti Apple se mi to až tak moc, jak to článek opěvuje, tolik nelíbí. Hlavně jsou v tom článku některé věty pořád dokola.

  Každopádně, ač je stránka Jablíčkář, tedy pro Apple, jsem rád, že tady ukazuje i nejnovější Microsoft.

  A jsem rád, že pro Apple přichází další konkurence. Ať se může snažit ještě víc…! :-)

  Neříkám v kapacitách, ale v designu je z mého pohledu Apple pořád napřed. A jaký bude uživatelský zážitek ve výdledku vlastní SW ft. HW, resp. jaký dá celá ta kombinace výkon, se uvidí.

  Díky! :-)

  • MacLover

   Pokud MS vůbec dokáže saturovat trh, tak uživatelský zážitek nejspíš bude. Jestli ale hladký, jak slibuje prezentace, to pochybuju, přece jen Apple má v této strategii 30 let náskok :-)

 • Daniel

  Kdyby to aspoň ty šašci s Mrkvosoftu srovnávali s nejnovějším Macbookem pro ale vzít model bez retiny několik let starej je trochu mimo :D

 • Daniel

  Klíčový je plnohodnotný desktopový SW .
  Rozhodně je to krok vpřed a pokud fše poběží jak je prezentováno jistě to najde zákazníky …
  Rozhodně bych se nesmál – takovej gigant má čas a finance „vstát z popela jako Fénix“

 • MacLover

  Jako zajívavý je to každopádně. Ale nějak nerozumím tomu, proč všichni tak zoufale kopírují design Applu. Když se podíváte na ten MS surface book, tak hliníkové tělo, vybrání u trackpadu, tmavý rámeček kolem displeje, klávesnice, ale i logo na víku / zadní straně displeje jasně ukazují na silnou inspiraci Applem. Proč? To si nemůžou najít svoje designéry a přijít s něčím neotřelým?

 • Tomáš Čech

  Moc se mi nezdá to, že když oddělají klávesnici, tak ztratí polovinu kapacit. A ještě to prezentují jako přednost, že je to potom jako lehčí do ruky…

 • What does the future told

  Škoda, že jsou nový wydle prošpikovaný spywarem a že MS provádí data mining, za který by se nestyděl ani Google. Tohle ale Facebookovou generaci, zvyklou na šmírovačku, z míry nevyvede, nebo ano?

  • Daniel

   Problem je ze pokud nema clovek vic penez aby si mohl koupit maca tak si moc nevybere protoze nic jinyho realne pouzitelnyho nez widle a prave mac kterej je cenove nekde jinde neni.

    • Daniel

     Dobře tak ubuntu jsem vynechal ale jakej to má podíl na trhu případně umí to aspoň to samý co OSX a Widle ?

     • Prejdi si tu stranku. Tvoj zivot sa zmeni .)

   • Sefin

    Heh lol, nevím kde pořád lidi berou jistotu, že MS šmíruje, ale hodný a nejlepší Apple na světě to nedělá

 • anton

  proti apple produktom to posobi ako kus exkrementu v celofane

 • John

  Microsoft zacina byt pod vedenim Nadelu zaujimava spolocnost. Kazdopadne zacina ponukat aj zaujimavy HW co za Balmera nebolo.

 • Peter

  Podla mna sa Microsoft posunul strasne dopredu…Novy Surface Book vypada paradne, tak isto tie mobily, akurat cena trosku vyssia, ale myslim ze po mesiaci dvoch to pojde dole….Nedivil by som sa keby sa podobna vec ako je Surface Book predstavila u Apple coskoro, akurat ze viac vypiplana….Som fanusik Apple ale taktiez niesme vo vsetkom prvy a obcas tiez nieco odsudime a ked to predstavi Apple jasame (fanatici urcite nepochopia). Tento rok bol Apple az prilis inovativny, podla mna bude naopak ten dalsi slabsi. Preco bude slabsi? Myslim ze na Macoch sa predtsavia nove procesery, ktore ako vidime Surface Book uz ma, iPad zase dostane rok stary HW ktori bude aj tak dostacujuci, ani teraz niesu apky ktore by plnohodnotne zavarili iPhone 5, iPhony zazily teraz velke mnoztvo novinek, co asi nikto necakal 2GB Ram, Live photos, 4K, 3D touch, takze podla mna 7 novy dizajn, malinko lepsi fotak, rychlejsi procesor a snad neviem ako to budu volat ale podla mna novinka bude Ratina 4K alebo 2K. iPod asi lahn popolom a mozno nove watch…Len moj nazor.

 • Paci sa mi ze su tu clanky aj o konkurencii inteligentne odprezentovane a HLAVNE ze diskusia pod clankom je na 99% tiez inteligentna. Toto sa inde nevidi .)

 • Petr Šourek

  Nesnáším MS. Ale konečně se zbavil opice Ballmera a konečně se dostává znova do sedla. Konečně bude konkurenceschopný a konečně se někam posune a možná na něj i změním názor :-)

  Za mě MS palec nahoru :-)

  Jinak ten Surface by se mi hodil spíše než iPad Pro, určitě bude podporovat virtualizaci, když tam je plnohodnotný systém :-)

  • Poštěváček Jiři

   BOŽE-TO JE PŘIJMENI

   FUJ

 • Roman Borovička

  Bóže pořád kdo od koho kopíruje :) Apple má taky okopírovaný prvky např barevné kryty měla první Nokia. Ale neuměla to tolik prodat. Jinak jsem Windowsař, ale iOS je taky povedený systém. Pořád jsou to lepší systémy než android ma to se doufám shodneme :)

 • Future

  PISE SEVROK 2028

  Apple predstavuje iphone 18. skvely model v 15mpx a optikou, ktera ma 5 safirovych sklicek a vse foti sice s fialovym nadechem, ale znalci se zrcadlovkami rikaji ze foti bajecne. Nove je take zaveden konektor usbC, ktery uz ve svete konci….. model 18S pry bude mit ctecku sitnice. vydrz baterie je enormni: vypnuty telefon se po tydnu podarilo zapnout!

  • Daniel

   nebyl náhodou apple jeden z prvních kdo vydal usb-c do svého zařízení ? a nebo ten kdo už několik let má konektor lighting kterýmu se teprve teď ostatní výrobci telefonů pomocí usb-c přibližují ? a ten fialovej nádech sis hezky vycucal z prstu.

 • radio

  Kdyz v Microsoftu stale nepochopili, co je to ten minimalismus.