iWant

Nové aplikace a iPad 3 s Retina displejem, ale bez Home buttonu?

iWant

Když Apple včera rozeslal pozvánky, v nichž nepřímo potvrdil, že příští týden představí nový iPad, okamžitě se strhla další vlna spekulací, jak bude nový jablečný tablet vypadat. Dedukce přitom vycházejí pouze z oné pozvánky. Ta toho však možná říká víc, než by se mohlo na první pohled zdát…

Retina displej ano, Home button ne?

Když se na pozvánku Applu podíváte jen zběžně, neuvidíte toho příliš neobvyklého – jen prst ovládající iPad, ikonu kalendáře s datem konání keynote a krátký text, kterým Apple láká fanoušky. Nebyla by to ovšem Apple komunita, která by pozvánku do detailů nerozebrala a nepřišla s několika zajímavými závěry.

Ten první je Retina displej. Když se totiž na vyfocený iPad na pozvánce podíváte pozorněji (nejlépe se zvětšením), zjistíte, že jeho obraz je mnohem ostřejší, s takřka neviditelnými pixely, a pokud ho porovnáme s iPadem 2, uvidíme jasný rozdíl. A to nejen v celkovém pojetí, ale také například u popisku Wednesday na ikoně kalendáře či u okrajů samotné ikony. To značí jediné – iPad 3 bude mít displej s vyšším rozlišením, tedy pravděpodobně Retina displej.

Zatímco za vyšší rozlišení bych pravděpodobně ruku do ohně dal, u druhého závěru, který lze z pozvánky vyvodit, už zdaleka tak přesvědčený nejsem. Vyfocenému iPadu totiž na pozvánce chybí Home button, tedy jedno z mála hardwarových tlačítek, kterými jablečný tablet disponuje. Jistě vás okamžitě napadlo, proč Home button na obrázku není a jak je to možné, a tak si jednotlivé argumenty rozeberme.

Nejčastěji padal důvod, že je iPad otočený na šířku (landscape mód). Ano, to by sice absenci Home buttonu vysvětlovalo, jenomže kolegové z Gizmoda pozvánku podrobně prozkoumali a zjistili, že iPad musel být téměř jistě focen klasicky na výšku (portrait mód) a horizontálně uprostřed. Kdyby totiž byl otočen na šířku, neseděly by mezery mezi jednotlivými ikonami v doku, které jsou při každém rozložení jiné. Druhou možností je, že Apple iPad pouze otočil vzhůru nohama, tedy že by byl Home button na opačné straně, ovšem to mi smysl příliš nedává. Navíc by pak teoreticky měla být na fotografii zachycena FaceTime kamera.

A další důvod, proč zřejmě Home button není tam, kde má podle zaběhnutých pořádků být? Detailní průzkum tapety a kapek na ní ukazuje, že je iPad skutečně natočen na výšku. Minimálně srovnání se stejnou tapetou na iPadu 2 ukazuje shodu. Když pak ke všemu přidáme hlášku Applu „And touch“ (A dotkněte se), nabírá spekulace reálnější obrysy.

Apple by si v iPadu bez Home buttonu jistě poradil, však už také dříve v iOS 5 představil gesta, která dokáží funkci jediného hardwarového tlačítka na čelní straně zařízení nahradit. Že ale Home button na pozvánce chybí, ještě nemusí nutně znamenat, že z iPadu úplně zmizí. Je možné, že se například jen přemění z hardwarového tlačítka na kapacitní, přičemž by mohl být po všech stranách tabletu a aktivní by bylo vždy jen to tlačítko, na jehož stranu bude iPad natočen.

V přepínání aplikací, jejich vypínání a návratu na základní obrazovku nahradí Home button gesta, ovšem co Siri? I takový argument může padnout. Siri se totiž spouští podržením Home button, jiná cesta k aktivaci hlasového asistenta není. Po úspěchu v iPhonu se očekávalo, že by mohlo být Siri nasazeno také v iPadu, ovšem žádná zaručená zpráva to není. Kdyby tedy zmizel Home button, buď by Apple musel vymyslet nový způsob, jak asistenta spouštět, nebo naopak Siri do svého tabletu vůbec nepustí.

Představí Apple další novou aplikaci pro iPad?

V minulosti jsme se mohli přesvědčit, že Apple své aplikace z Macu, pokud to má smysl, převádí do iOS. V lednu 2010 společně s představením prvního iPadu oznámil port kancelářského balíku iWork (Pages, Numbers, Keynote). O rok později, v březnu 2011, představil Steve Jobs společně s iPadem 2 další dvě nové aplikace, tentokrát z iLife balíku – iMovie a GarageBand. To znamená, že má Apple nyní pokryté kancelářské aplikace, nástroj na úpravu videí a aplikaci pro práci s hudbou. Že vám v tom výčtu něco chybí? Ale ano, fotografie. Přitom iPhoto a Aperture jsou jedněmi z mála aplikací, které ještě Apple na iOS nemá (nativní aplikaci Fotografie jako ekvivalent iPhoto nepočítáme). Jinak už zbývají jen očividně mrtvé iDVD a iWeb.

Kdybychom tedy měli kalkulovat s tím, že Apple bude pokračovat v nastolené tradici a i letos představí pro iPad novou aplikaci, bude to nejpravděpodobněji Aperture. Tedy za předpokladu, že nepřijde s něčím zcela novým. Prvním argumentem je výše zmíněný retina displej. U fotografií jdou detaily důležité a na jemném displeji dává jejich editace mnohem větší smysl. Pro iPhoto hraje i fakt, že jde o poslední chybějící část z iLife balíku, Aperture pak zase pro své pokročilejší editační funkce. Jsem toho názoru, že ať už se dostane do iOS aplikace pod jakýmkoliv názvem, měla by být její předností především úprava fotografií. To pak mírně favorizuje druhý jmenovaný program, protože zatímco iPhoto se soustředí zejména na organizaci fotek, Aperture má mnohem rozmanitější možnosti editace a všeobecně jde o profesionálnější software.

Navíc si nejsem jistý, zda by v Cupertinu chtěli, aby se v této aplikaci vůbec nějaké fotografie skladovaly/organizovaly. K tomu přeci již v iOS slouží Camera Roll, odkud by nová aplikace obrázky klasicky čerpala. V Aperture (či iPhoto) by se pak jen fotografie upravily a poslaly zpět do Camera Roll. Fungovat by v této aplikaci nicméně mohlo něco na způsob Lightboxu z Camera+, kde se dočasně ukládají pořízené fotografie, které po editaci ukládáme do Camera Roll.

Myslím si, že Apple může mít v rukávu něco podobného skutečně schované.

Dočkáme se Office pro iPad?

Do světa internetu minulý týden prosákly informace, že se pro iPad chystá kancelářský balík Office z dílny Microsoftu. Deník The Daily dokonce zveřejnil fotografii, na které již Office na iPadu běží, s tím, že v Redmondu finišují a zanedlouho se aplikace objeví v App Store. Microsoft sice informace o portu svého populárního balíku pro iPad vzápětí popřel, nicméně novináři přinesli podrobnější informace, které naznačují, že Office pro iPad skutečně existují. Vzhledově se podobají aplikaci OneNote a používají uživatelské rozhraní s dlaždicemi známé jako Metro.

Smysl Word, Excel i PowerPoint pro iPad určitě dávají. Office zkrátka nadále používá drtivá většina počítačových uživatelů a Apple v tomto ohledu nemůže se svým balíkem iWork konkurovat. Bylo by pak už jen na Microsoftu, jak by si s tabletovou verzí svých aplikací poradil, ale pokud by se jim port povedl, pak si troufam odhadnout, že by zaznamenal v App Store veliký úspěch.

Pokud se skutečně Office pro iPad dočkáme, je možné, že je stále vývoji, nicméně nevidím překážku v tom, proč bychom minimálně nahlédnout pod pokličku nemohli už příští týden při představení nového iPadu. Na keynote se se svými počiny v minulosti objevily už i mnohem menší společnosti než Microsoft, navíc Office pro iPad je poměrně velká věc, která si určitě zaslouží prezentaci. Uvidíme za týden zástupce Applu a Microsoftu opět na jednom pódiu?