iWant

Ozobot Evo je mnohem lepší než předchůdci, umí také komunikovat

iWant

Programovatelný robot Ozobot našel své místo a uplatnění již v řadě vzdělávacích institucí a českých domácností. Oblíbili si ho především děti, kterým nabízí vstupní bránu do světa robotiky. Již druhá generace měla velký úspěch a vývojáři rozhodně neusínají na vavřínech. Nedávno tak vyšel nový Ozobot Evo, který se dočkal vylepšení po všech stránkách. Hlavní novinka je v tom, že má robot vlastní inteligenci, díky níž s vámi může komunikovat.

Nového Ozobota už také můžete konečně řídit jako auto na dálkové ovládání, ale na rozdíl od klasických autíček při tom máte mnoho přidaných funkcí. V balení, které u Eva trochu připomíná domeček pro panenky, najdete vedle samotného robota také přihrádky s doplňky. Samotný Ozobot je o něco těžší a je k němu barevný obleček, nabíjecí microUSB kabel a sada fixů pro kreslení ozokódů a cest.

Ve dvířkách krabice pak najdete oboustranná skládací plocha, díky které můžete ihned po vybalení začít s Ozobotem pracovat.

ozobot-evo2

Ovládněte svého robota

Vývojáři Ozobota Evo vybavili hned sedmi novými senzory a čidly. Nově tak rozpozná překážku před sebou a také lépe čte barevné kódy, podle nichž se řídí na hracím plánku. Všechny přednosti starších robotů zůstaly zachovány, takže i nejnovější Ozobot ke komunikaci využívá unikátní barevný jazyk, který se skládá z červené, modré a zelené. Poskládáním těchto barev, kdy každá symbolizuje jiný pokyn, získáte tzv. ozokód.

Tím se dostáváme k tomu hlavnímu – ozokódem totiž malého robota kompletně ovládáte a programujete, a to příkazy jako zahni doprava, zrychli, zpomal nebo rozsviť vybranou barvu.

Ozokódy můžete kreslit na obyčejný či tvrdý papír. Na stránkách výrobce také naleznete řadu předpřipravených schémat, her, závodních drah a bludišť. Vývojáři také spustili speciální portál určený pro všechny pedagogy, kteří zde naleznou velké množství výukových lekcí, workshopů a dalších aktivit pro své žáky. Výuka informatiky tak konečně nebude žádná nuda. Lekce jsou rozdělené podle náročnosti a zaměření a každý měsíc přibývají nové. Některé lekce lze dokonce nalézt v českém jazyce.

ozobot-evo3

Osobně se mi nejvíce líbí, že Ozobota konečně mohu ovládat jako autíčko na dálkové ovládání. Vše probíhá pomocí nové aplikace Ozobot Evo, která je zdarma v App Storu. Ozobota ovládám pomocí jednoduchého joysticku, přičemž mám na výběr až tři rychlostní stupně a mnoho dalšího. Měnit můžete barvu všech LED diod a vybírat z přednastavených vzorců chování, kdy Evo dokonce dokáže i reprodukovat různé hlášky, zdravit nebo imitovat chrápání. Můžete si do něj nahrát i vlastní zvuky.

Bitvy Ozobotů

Dalším stupněm zábavy a výuky může být i setkání s dalšími Ozoboty, protože společně můžete pořádat bitvy či řešit logické úlohy. V případě, že si v aplikaci vytvoříte účet, můžete komunikovat s roboty z celého světa, a to pomocí funkce OzoChat. Snadno si pošlete pozdravy či pohybové a světelné ztvárnění emotikonů, takzvané Ozojis. V aplikaci naleznete i různé minihry.

S připojeným iPhonem nebo iPadem komunikuje Ozobot Evo přes Bluetooth čtvrté generace, což zajišťuje dosah až deseti metrů. Na jedno nabití vydrží robot jezdit kolem jedné hodiny. Programovat můžete Evo stejně jako starší modely přes webový editor OzoBlockly. Ten založený na Google Blockly, díky čemuž zvládnou programovaní i mladší žáci základních škol.

Obrovská výhoda OzoBlockly je jeho vizuální přehlednost a intuitivnost. Jednotlivé příkazy se do sebe skládají v podobě puzzle systémem drag & drop, takže nekonzistentní příkazy do sebe jednoduše nepasují. Zároveň ale tento systém umožňuje kombinovat více příkazů v jednu chvíli a logicky je na sebe navazovat. Také se můžete kdykoliv podívat, jak vypadá váš kód v JavaScriptu, tedy skutečném programovacím jazyku.

OzoBlockly otevřete v libovolném webovém prohlížeči na tabletu nebo počítači bez ohledu na platformu. K dispozici je zde několik úrovní obtížnosti, kdy v té nejjednodušší programujete víceméně pouze pohyb nebo světelné efekty, zatímco v pokročilých variantách se ke slovu již dostává složitější logika, matematika, funkce, proměnné a podobně. Jednotlivé úrovně proto budou vyhovovat jak menším dětem, tak studentům středních škol nebo i dospělým fanouškům robotiky.

Poté, co budete se svým kódem spokojeni, jej do Ozobota přenesete tak, že minibota přitisknete na vyznačené místo na obrazovce a spustíte přenos. Ten probíhá formou rychlého problikávání barevných sekvencí, které si Ozobot načte senzory na své spodní straně. Nepotřebujete žádné kabely ani Bluetooth. Přenesenou sekvenci následně spustíte dvojitým stisknutím vypínacího tlačítka Ozobota a okamžitě uvidíte váš výsledek programování.

Taneční choreografie

Pokud vás klasické programování přestane bavit, můžete vyzkoušet, jak Ozobot umí tancovat. Na iPhonu nebo iPadu stačí stáhnout aplikaci OzoGroove, díky které můžete na Ozobotovi měnit barvu LED diody a rychlost pohybu dle libosti. Rovněž můžete Ozobotovi vytvořit vlastní choreografii na svoji oblíbenou písničku. V aplikaci také naleznete přehledné návody a několik užitečných tipů.

V neposlední řadě je také potřeba robota při jakékoliv změně povrchu správně zkalibrovat. Kalibraci přitom provádíte pomocí přiložené herní plochy nebo na displeji iOS zařízení či Macu. Pro kalibraci stačí jen podržet vypínací tlačítko na dvě až tři vteřiny a pak jej přiložit na kalibrační plochu. Pokud vše proběhne úspěšně, Ozobot zeleně zabliká.

Ozobot Evo se povedl a vývojáři přidali mnoho zajímavých a užitečných funkcí. Pokud Ozobota aktivně používáte, rozhodně se vyplatí jeho upgrade, který vás na EasyStore.cz přijde na 3 698 korun (bílá nebo titanově černá barva). Oproti předchozí generaci sice stojí Evo o dva tisíce korun více, ale je to vcelku odpovídající s ohledem na množství novinek a vylepšení a také bohatší příslušenství. Ozobot navíc rozhodně není jen hračka, ale dokáže být vynikajícím vzdělávacím nástroje pro školy a předměty různých zaměření.

 • Robin Martinez

  parada…. sigh…

 • kk

  skoda ze je zdejsi web mirenej jen na apple veci, tedka bezi CES a je tam spousta peknejch veci

  udelejte treba srovnani novyho carbon x1 a macbooku :D lol

  • kk

   jen pro info http://www3.lenovo.com/ca/en/new-products/ThinkPad-X1-Carbon-5th-Generation/p/22TP2TXX15G

   -intel i7-7600U + 16GBram
   -14“ display, IPS 2560*1440
   -velikost jako 13“ notebook
   -1.14 kilo
   -sasi z uhlikovejch vlaken a magnezia, proslo testama odolnosti pro pouziti v USArmy (prachy, mraz, vlhkost, pisek,mechanicka a chemicka odolnost)
   -LTE modem
   -15.5 hodin vydrz, nabiti na 80% za hodinu
   – 2x thunderbolt 3 + 2x usb 3 + HDMI + rj 45(skrz zuzenej kabel) + Simkarta, 3.5mm jack, volitelne NFC
   – micro SD karty
   – podpora WiGig dokovani
   – ctecka otisku prstu
   – infra kamera s pridruzenou podporou prihlaseni uzivatele rozpoznanim obliceje
   – defaultne s windows 10 bez trialwaru (proste cista instalace windows od microsoftu)

   to je vysmech konkurenci jak prase :)

   • Jiří Brož

    Děkuji za tip, příští týden kupuji :)

  • Robin Martinez

   prvni veci jste si vicemene odpovedel na druhou vec.

   jinak kazdy vi, ze vzdycky existovaly, existuji a budou existovat parametrove lepsi produkty nez ktere nabizi Apple. Vyber je pouze a jen na vas, nebo ne?

   • kk

    nevim jak jsem prvni veci mohl odpovedet na druhou, kdyz prvni vec nebyla otazka, a druha vec nebyla odpoved. nicmene souhlasim ze existuji parametrove lepsi produkty nez apple produkty :), viz ten carbon napriklad (ale ono i ty T rady stoji za to)

    • Robin Martinez

     vsimnete si, prosim, nenapadneho slovicka ‚vicemene‘ v me prvni vete :]

     jinak ten carbon vypada velice slusne. Podle me to pak uz kazej jenom ty Widle :D

     • kk

      zejo? klidne bysme se na tom carbonu mohli kouknout spolu na naky poradny gayporno, myslim ze ani fakt ze na tom bezi widle by nam ten zazitek nijak nepokazil ;)

      • Robin Martinez

       yeeea!

  • ol oliver

   Mohu vědět proč je škoda že web jablickar.cz jen mířenej jen na apple věci? a celou dobu se snažite prosazovat ( né diskutovat ) pc ThinPad jako zasekla gramofonova deska? nic proti Thinpadu mám ho služebně ale Mac mám osobně a macbook je jiný pc pro lidi co to ocení stejně jako Thinpad. Ano pokud pujdu surově po specifikaci a výkonu, jsou asi lepší produkty než má Apple. Co naplat za 3 roky co mám Macbook jsem neměl ani jeden zásek natož že jsem musel systém přeinstalovat abych pc zrychlil, a po době 3 let má muj mac pořád slušnou cenu :) tak jsem si vybral sám