iWant

Pět let v čele Applu odemklo Timu Cookovi 100milionový akciový bonus

iWant

Už je to pět let, co byl předán štafetový kolík s označením výkonný ředitel Applu z rukou Steva Jobse do rukou Tima Cooka. Tento pětiletý závod nyní Timu Cookovi odemkl již dříve obdržené akcii v přibližné hodnotě 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun), které byly vázány jak působení v roli CEO, tak na výkon firmy, zejména s ohledem na umístění v akciovém indexu S&P 500.

24. srpna 2011 se Steve Jobs definitivně vzdal šéfování v jedné z nejvlivnějších společností světa a svého nástupce hledal především v řadách členů představenstva. Tím pravým byl v jeho očích Tim Cook, který včera oslavil pětileté výročí v roli šéfa Applu. Polovina dekády na postu výkonného ředitele se mu vyplatila z mnoha pohledů. Především však z pohledu finančních odměn.

Obdržel bonus, který čítá 980 tisíc akcií v celkové hodnotě okolo 107 milionů dolarů. Do roku 2021 by se mohlo Cookovo jmění díky odměnám v podobě akcií vyšplhat až na 500 milionů dolarů, pokud zůstane nadále ve své funkci a firma bude podávat odpovídající výkony. Část Cookových odměn se odvíjí právě od umístění Applu v indexu S&P 500 a podle toho, v jaké třetině se bude firma pohybovat, podle toho bude vysoká Cookova odměna.

Pod Cookem se Applu skutečně daří. To dokazuje i situace z roku 2012 v podobě získání prvenství v žebříčku nejhodnotnějších firem světa, které si doteď obhajuje. Během jeho působení byly také představeny produkty jako Apple Watch, dvanáctipalcový MacBook či iPad Pro. I pomocí těchto produktů dokázal Apple od roku 2011 zvýšit hodnotu veškerých akcií o 132 %.

Zdroj: MacRumors
 • Michal

  „Tento pětiletý závod nyní Timu Cookovi odemkl již dříve obdržené akcii v přibližné hodnotě 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) a přinesl umístění v akciovém indexu S&P 500.“

  Jedna věta, samé perly:

  – akcie dostal Cook, do indexu šla firma Apple, ne Cook.
  – v S&P 500 byl Apple už dříve. Pravděpodobně máte na mysli, že 19.3. 2015 byl přidán do Dow Jones Industrial Average. To je taky index, ale úplně jiný.

  • Ondřej Holzman

   Díky za poznámku, bylo to špatně formulované, už jsme text opravili.

 • Peter Pepínek

  Buzerant co potapa APPLE…podporuje teroristku a vrahynu Clintonovu…hlavna napln jeho prace je podpora LGBTI, podpora aj osobne pride pochodov, duhove remienky / LGBTI / dehonestovalo nadherny prirodny ukaz / a vyhadzuje zamestnancov, co nepodporuju LGBTI, LGBTI smajliky…samozrejme, ze sa APPLE rozrasta o tu choru komunitu…

 • Tom

  Buzerant co potapa Apple. Příležitost pro Tebe vstoupit na trh a napravit jeho chyby. Všichni se těšíme!