iWant

Po úspěchu Discover Weekly nasazuje Spotify Release Radar. Na míru bude sestavovat hudební novinky

iWant

Jedním z nejúspěšnějších produktů Spotify je bezesporu Discover Weekly. Personalizovaný playlist, který vám každé pondělí přistane „do schránky“ a v němž se nachází dvacet až třicet skladeb, které jste patrně ještě neslyšeli, ale měly by maximálně vyhovovat vašemu vkusu. Nyní se Spotify pokusí něco obdobného dělat s hudebními novinkami.

Playlist nazvaný Release Radar bude pro každého uživatele vycházet každý pátek a bude obsahovat ty nejnovější skladby, které by však znovu měly odpovídat tomu, co běžně posloucháte. Sestavit takový playlist je však mnohem složitější než u Discover Weekly.

„Když vyjde nové album, nemáme o něm ještě příliš informací, nemáme jak streamovací data, tak ani přehled o tom, do jakých playlistů bývá řazeno, což jsou prakticky dva zásadní faktory, podle kterých se sestavuje Discover Weekly,“ prozradil Edward Newett, technický manažer, který má na starosti právě Release Radar.

Proto Spotify v poslední době významně experimentovalo s nejnovějšími technikami hlubokého učení (deep learning), které se zaměřují na samotné audio, nikoliv související data, jako jsou právě data o streamování apod. Bez toho by bylo sestavit personalizované playlisty s novými skladbami prakticky nemožné.

spotify-release-radar

Zatímco Discover Weekly se soustředí na poslední půl rok vašeho poslouchání, u Release Radaru to není možné, protože vaše oblíbená kapela nemusela vydat album klidně poslední dva roky, což bývá obvyklá doba mezi jednotlivými alby. Proto Release Radar zkoumá vaší kompletní poslechovou historii, a pak se snaží najít odpovídající novinky z posledních dvou tří týdnů.

Navíc se nechce soustředit pouze na novou hudbu od umělců, které již máte v knihovně, ale stejně jako Discover Weekly nabídnout i zcela nové zpěváky, zpevačky nebo kapely. To je samozřejmě složité, protože například zcela noví umělci ještě ani pořádně nebyli zařazeni do jakýchkoliv kategorií, ale právě díky algoritmům hlubokého učení má i v tomto ohledu Release Radar fungovat. Bude velice zajímavé sledovat, zda bude tato služba stejně úspěšná a populární jako Discover Weekly.

Zdroj: The Verge
 • Jan Šalomoun

  Jsem tak rád, že jsem dal sbohem apple music a můžu si nyní užívat tutu službu, se kterou je poslech muziky skvělým dobrodružstvím a objevováním nových netušených obzorů. Opravdu jsem dal apple music šanci ale je to služba šitá na míru diskofilním většinovýcm posluchačům, která je navíc nepřehledná a velmi často zlobí.

  • m2

   naprosto stejně, přešel jsem z apple music na spotify a po dovu mesicich sjem udělal i family subscription

   • Jan Šalomoun

    Taky ho mám. Srovnali ceny s applem, takže mne nebolelo ani to :-)

 • Michal Horák

  Spotify je super. Já jen doufám, že jej Apple nezlikviduje. Konkrétně Music je jeden z mála produktů Applu, který mne nechává naprosto chladným.

 • Ladislav Sudek

  Zatím to nemohu nikde najít. Asi jde o věc, která bude spuštěna později. Jinak jsem se bavil se známým, který má Tidal Hifi a potvrdil mi, že kvalitou i na slušné aparatuře není rozdíl mezi CD diskem. Jinak jsem teď objevil parádní věcičku na odstranění reklamy u Spotify, tak dám tip.
  http://spotifree.gordinskiy.com/

  • m2

   S tím bych rozdílem bych asi souhlasil, zároveň ale dodávám, že je znatelný rozdíl mezi kvalitou streamu Apple Music a Spotify :-) ve prospěch koho, můžete hádat.