iWant

Po úspěchu Discover Weekly nasazuje Spotify Release Radar. Na míru bude sestavovat hudební novinky

iWant

Jedním z nejúspěšnějších produktů Spotify je bezesporu Discover Weekly. Personalizovaný playlist, který vám každé pondělí přistane „do schránky“ a v němž se nachází dvacet až třicet skladeb, které jste patrně ještě neslyšeli, ale měly by maximálně vyhovovat vašemu vkusu. Nyní se Spotify pokusí něco obdobného dělat s hudebními novinkami.

Playlist nazvaný Release Radar bude pro každého uživatele vycházet každý pátek a bude obsahovat ty nejnovější skladby, které by však znovu měly odpovídat tomu, co běžně posloucháte. Sestavit takový playlist je však mnohem složitější než u Discover Weekly.

„Když vyjde nové album, nemáme o něm ještě příliš informací, nemáme jak streamovací data, tak ani přehled o tom, do jakých playlistů bývá řazeno, což jsou prakticky dva zásadní faktory, podle kterých se sestavuje Discover Weekly,“ prozradil Edward Newett, technický manažer, který má na starosti právě Release Radar.

Proto Spotify v poslední době významně experimentovalo s nejnovějšími technikami hlubokého učení (deep learning), které se zaměřují na samotné audio, nikoliv související data, jako jsou právě data o streamování apod. Bez toho by bylo sestavit personalizované playlisty s novými skladbami prakticky nemožné.

spotify-release-radar

Zatímco Discover Weekly se soustředí na poslední půl rok vašeho poslouchání, u Release Radaru to není možné, protože vaše oblíbená kapela nemusela vydat album klidně poslední dva roky, což bývá obvyklá doba mezi jednotlivými alby. Proto Release Radar zkoumá vaší kompletní poslechovou historii, a pak se snaží najít odpovídající novinky z posledních dvou tří týdnů.

Navíc se nechce soustředit pouze na novou hudbu od umělců, které již máte v knihovně, ale stejně jako Discover Weekly nabídnout i zcela nové zpěváky, zpevačky nebo kapely. To je samozřejmě složité, protože například zcela noví umělci ještě ani pořádně nebyli zařazeni do jakýchkoliv kategorií, ale právě díky algoritmům hlubokého učení má i v tomto ohledu Release Radar fungovat. Bude velice zajímavé sledovat, zda bude tato služba stejně úspěšná a populární jako Discover Weekly.

Zdroj: The Verge