iWant

Pohled profesionála, který si MacBook Pro s Touch Barem skutečně pořádně osahal

iWant

Už o něm sice byly napsány stovky komentářů, ale reálně ho přitom měl pod rukama jen málokdo. Řeč není o ničem jiném než o novém MacBooku Pro, který budí velké vášně, a většina, která o něm píše, kritizuje Apple prakticky za všechno, co udělal. Až nyní se ale začínají objevovat první komentáře od lidí, kteří si nové jablečné železo s inovativním Touch Barem skutečně osahali.

Jednu z prvních „recenzí“, respektive pohledů na nový 15palcový MacBook Pro, zveřejnil na webu Huffington Post Thomas Grove Carter, který pracuje jako editor ve firmě Trim Editing, jež se specializuje na stříhání nákladných reklam, hudebních klipů a filmů. Sám se tedy Carter považuje za profesionálního uživatele s ohledem na to, na co počítač používá a jaké na něj má nároky.

Carter ke své práci denně používá Final Cut Pro X, a tak nový MacBook Pro mohl vyzkoušet skutečně naplno, včetně Touch Baru, který je již pro střihačský nástroj od Applu připraven.

První věc, je opravdu rychlý. Používal jsem MacBook Pro s novou verzí FCP X, celý týden stříhal 5K ProRes materiál a vše běželo jako po másle. Nehledě na to, co si o jeho specifikaci myslíte, ale faktem je, že software a hardware jsou tak dobře integrované, že při reálném použití rozdrtí konkurenty s Windows, které mají mnohem lepší specifikaci.

Model, který jsem používal, byl po grafické stránce dostatečně výkonný, aby mohl pohánět dva 5K displeje, což je šílený počet pixelů. Zajímá mě proto, jestli bych na tomto stroji mohl bez problémů stříhat čtyřiadvacet hodin denně, jak v kanceláři, tak na cestách. Odpověď je, že pravděpodobně ano. (…) Tenhle stroj udělal už tak velice rychlý střihačský software ještě rychlejším.

Byť se některým nelíbí v nových MacBoocích Pro také vnitřnosti jako procesory nebo operační paměť, ještě více se řeší konektory, protože Apple odstranil všechny a vyměnil je za čtyři USB-C porty, kompatibilní s Thunderboltem 3. Carter s tím problém nemá, protože už nyní prý využívá externí SSD s USB-C a jinak k odstranění portů přistupuje tak jako v roce 2012. Tehdy si také koupil nový MacBook Pro, který přišel o DVD, FireWire 800 a Ethernet.

Podle Cartera je jen otázka času, než se vše novému konektoru přizpůsobí. Sám do té doby zřejmě jen na stole vymění převodníky z Thunderboltu na MiniDisplay, které stejně používal pro starší monitory, za nějaký Thunderbolt 3 dock.

Klíčové jsou ale Carterovy zkušenosti s Touch Barem, protože je jako jeden z prvních může popsat opravdu z toho, co zažil, a nejedná se tak jen o domněnky, jichž je plný internet. Také Carter zprvu přistupoval k novému ovládacímu prvku MacBooků skepticky, ale jak si začal na dotykovou plochu nad klávesnicí zvykat, zalíbila se mu.

První příjemným překvapením pro mě byl potenciál posuvníků (sliderů). Jsou pozvolné, přesné a rychlé. (…) Čím více jsem Touch Bar používal, tím více jsem jím nahrazoval určité klávesové zkratky. Proč bych používal dvou- a víceprsté zkratky, když tu je přímo přede mnou jediné tlačítko? A je to kontextové. Mění se na základě toho, co dělám. Když edituji obrázek, ukáže mi relevantní zkratky pro ořez. Když edituji titulky, ukáže mi to font, formátování a barvy. To všechno, aniž bych musel otevřít nějakou nabídku. Funguje to, je to rychlejší a produktivnější.

Carter vidí v Touch Baru budoucnost, podle něj je tohle všechno teprve začátek, než si ho osvojí všichni vývojáři. Během týdne, co s dotykovým panelem pracoval ve Final Cutu, se Touch Bar rychle stal součástí jeho pracovního workflow.

Mnozí profesionální uživatelé, kteří používají střihačské, grafické a další pokročilejší nástroje, často namítají, že nemají důvod, proč desítky klávesových zkratek, které mají za roky praxe naučené nazpaměť a pracují díky nim velice rychle, nahrazovat nějakým dotykovým panelem. Navíc když by museli odvracet oči od pracovní plochy displeje. Nicméně prakticky nikdo z nich ještě nezkoušel Touch Bar více než pár minut.

Jak naznačuje Carter, například přesnost posuvníku se nakonec může ukázat jako velice efektivní záležitost, protože tento vstup může být mnohem přesnější, než když jezdíte po posuvníku kurzorem a prstem po touchpadu. Další velké recenze by se měly zřejmě zanedlouho objevit, protože Apple by již měl začít doručovat první nové modely zákazníkům.

Bude zajímavé sledovat, jak novináři a další recenzenti k novým MacBooků Pro po skutečně velké negativní vlně reakcí přistoupí, ale Thomas Carter k tomu má jednu velice trefnou poznámku:

Tohle je laptop. Není to iMac. Není to Mac Pro. Chybějící aktualizace těchto Maců by neměly ovlivňovat názor na tento Mac. Neobjasnění situace kolem ostatních počítačů je od Applu problém, ale to je úplně jiné téma. Dočkali bychom se tak mnoha negativních reakcí, kdyby byly také ostatní stroje aktualizovány? Pravděpodobně ne.

Carter má pravdu v tom, že mnoho negativních reakcí obsahovalo rozhořčení nad tím, že se Apple zcela vykašlal na loajální profesionální uživatele a nové MacBooky Pro rozhodně nejsou to, co by takovým uživatelům mělo stačit. Proto bude zajímavé sledovat, jak se nakonec předvedou nové stroje v reálném provozu.